3cctijS)tnycn. tjanörlshcviyten. Miö&clm turn ncrnocr. zijne instellingen en zijne politiekom er het gevoel van en de liefde tot vrijheid wakker te houden en alzoo door de scherpe tegenstelling onmogelijk te maken dat de regeringswijze, waar onder de meeste italiaansche staten thans gebukt gaan, blijve voortduren. Het gouvernemcut heeft, blijkens eene mededeeling van het officieel dagblad, eenen gezant bij het chinesche fiofen eenen consul-generaal in Japan benoemd. Engeland zal te Pe king door den heer Bruce, en in Japan door den heer Alcock vertegenwoordigd worden. Duitschlnncl. Weenen 14 januarij. Gisteren behelsde het staatsblad een verbod tot uitvoer van zwavel, lood en salpeter in Servie en de Donau vorstendommen. Volgens eene depeche uit Belgrado heeft de skuptchina den senaat uifgenoodigd om de noodige maatregelen te nemen tot installatie van vorst Milosch en tot de proclamatie zijner erfelijke souvereiniteit. Men zegt intus- schen dat het erfelijke zijner regering door de porte zal worden bestreden, omdat zulks hem is toegekend in eene onwettige zit ting der kamer van volksvertegenwoordigers. Volgens sommigen heeft Piemont een observatiekorps van vijftien duizend man naar zijne grenzen gezonden. Anderen vermeenen echter dat dit gerucht onjuist is en verward wordt met de versterking van het piemontesche garnizoen op de gren zen van Lombardije. Tot dien laatsten maatregel toch, weet men dat die regering besloten heeft, eu wel zonder verhooging van het militair contingent doch door de troepen terug te roe pen van de versterkte plaatsen in Savoye. Voor het overige was de beurs hier heden veel geruster, ten deele ook als een gevolg van het gerucht dat graaf Walewsky, de fransche minister van 'ouitenlandsche zaken, als zoodanig zou zijn vervangen door graaf de Persigny en dat aan generaal Niel eene buitengewone zending bij ons hof zou worden opge dragen. Berlijn, 14 januarij. Men kan thans meer met juistheid den stand der partijen in de kamer der afgevaardigden nagaan. Over liet geheel komt die vrij wel overeen met de vroeger ge maakte berekeningen Alleen meende men vroeger, dat de ka tholieke fractie in de ministeriele partij was opgelostdeze bere kening schijnt echter te falen; zij heeft, even als in de vorige zit ting, ten getale van 50 a 60 leden afzonderlijk plaats genomen. Een der parijsehe correspondenten van de Kölnische Zeitung berigt, dat de keizer van Oostenrijk het voorstel heeft gedaan om het tusschen hem en den keizer der Franschen be staande verschil van zienswijze aan de scheidsregterlijke uit spraak eener derde mogendheid te onderwerpen, doch Napoleon III dit voorstel heeft afgewezen. In den avond van den lOden dezer had op de reede van Dantzig een treffend ongeluk plaats. Een met zout beladen vaartuig, genaamd Marianne, werd door de stoomboot Hekla naar binnengesleept, toen op eens aan boord van dat vaartuig dekreet opging: Het schip zinkt!" De kapitein der Hekla liet onmiddelijk stoppen, doch zag zich aldra genoodzaakt de sleeptouwen te kappen, wilde hij niet met de boot in de diepte medegevoerd worden, en toen hij de plaats des ongeluks weder had bereikt, was de Marianne, met degeheele bemanning, 16 personen, spoorloos in de golven verdwenen. itelsie. Brussel 15 januari). Bij een koninklijk besluit van gisteren is de heer Jules van der Stichelen, lid der kamer van volksver tegenwoordigers, benoemd tot minister van openbare werken. L'iudépendance beige is hoogelijk ingenomen met de keuze van dezeu jeugdigen vertegenwoordiger, die tot hiertoe te Gent een ijverig lid der balie was en ook in betrekking tol de druk pers stond. De geheele liberale partij heeft, volgens dat blad, alle reden om zich met deze benoeming geluk te wenschen. I^jrankrijk. Parijs 15 januarij. Een in den Moniteur van heden mede gedeeld overzjgt van de opbrengst, der indirecte belastingen over 1858, levert eeu zeer gunstige uitkomst op. De opbrengst bedraagt 39 millioen meer dan in 1857, in weerwil van eene in het registratieregt aangebragle vermindering, zonder welke het bedrag 56 millioen en 39 millioen boven dat van 1857 zou ge weest zijn. Om onderscheidene redenen zijn de gemoederen kalmer, en is men tot de overtuiging gekomen dat de kansen van den oor log zoo al niet geheel verdwenen dan toch oneindig meer ver wijderd zijn dan men een oogenblik heeft gemeend te moeten gelooven. Keizer Napoleon, over wiens persoonlijke iuzigten veelzijdig gesproken wordt en die alleen de sleutel heeft tol de geheele kwestie, is te verstandig om dit rijk op goed geluk te wagen in eene onderneming welke, bij de mogelijkheid van groo* te voordeelen, echter ook voor het. land en zijne dynastie met. gevaren gepaard gaat. Die gevaren wil men vooraf wel overzien en daarvoor hebben zich in de laatste dagen te luid sprekende getuigenissen opgedaan in de belangrijke daling van de staals- papieren in Europa, de ongerustheid van de groole partij der orde, de vredelievende gezindheid welke zich in den boezem zelve van ons kabinet heeft geopenbaard, de twijfelachtige hou ding welke Engeland aannam, de nog ongunstiger houding van Pruissen alle welke feiten beter dan de welsprekendste rede nering aantoonen hoe impopulair een oorlog voor het oogenblik zou zijn,ook al werd zij ondernomen ten gunste van eene groot moedige kwestie, welke in Europa veelzijdige sympathie onder vindt. Tot de verspreiding van meerdere gerustheid heeft jntusschen zeer medegewerkt een gisteren door Le constitutional opge nomen artikel van den heer Am. Renée. Daarin wordt op den voorgrond gesteld dat de bewuste woorden, door den keizer bij de nieuwejaarsreceptie tot den oostenrijkschen gezant gerigt, haren oorsprong vonden in de tusschen Oostenrijk en Fraukrijk gerezene oneenigheid ten opzigt van de vaart op den Donau eu de zaken in Servie. Die woorden worden vervolgens in zeer vredelievenden zin uitgelegd en daarbij gevoegd dat er geene andere verklaring mogelijk is vau het in zeker opzigt door Z. M. gedane beroep op de goede verstandhouding tusschen de twee keizers per soonlijk. Voorts betoogt de heer Renée onder anderen dat de troonrede van den koning van Sardinië niets bevat dat de onrust voedsel zou kuunen geven en dat het huwelijk van prins Napoleon met eene sardinisehe prinses eene vereeniging welke zeer verklaarbaar wordt door de erkende sympathie van Frankrijk voor Sardinië aan ons rijk geene andere noch ge biedender pligten ten aanzien van Italië oplegt dan die welke voorgeschreven worden door de zekerheid van Frankrijk en de nationale politiek. De Moniteur heeft het vertrek van prins Napoleon naar Turyn medegedeeld, onder bijvoeging dat de afwezigheid van Z. K. II. slechts kort zal duren, maar het doel van die reis wordt verzwegen. Volgens sommigen zon dit daarom zijn, wijl de aan staande bruid zelve hare formele toestemming tot het huwelijk nog niet heeft gegeven, en men niets officieel wil aankondigen vóór dat die jonge prinses zich zelve vormelijk heeft verklaard. Parijs 15 januarij. Men verzekert dat in de bijzondere denk wijze van Z. M. den keizer ook eene aanmerkelijke wijziging is gekomen. Als een belangrijk feit meldt mer. voorts uit goede bron, dat de keizer prins Napoleon voor diens vertrek naar Turyn, uit drukkelijk heeft afgevraagd in welke bet rekking zijn neef staat tot het dagblad La presse, en welk aandeel hij alzoo had in den door dat blad tegen Oostenrijk geregeld in den laatsten tijd ge voerden kruistogt. De prins heeft daarop geantwoord dat hij geheel vreemd was aan de politieke rigting van dat blad en dat hij met de redacteu ren nooit eenigerlei gesprek had gehad, hetwelk hun regtzou kunnen geven om te der.kcn dat zij in den geest van Z. K. H. spraken, wanneer zij hevig te veJde trekken tegen een rijk het welk met Frankrijk in vrede is. De keizer moet zich zeer verheugd betoond hebben over die verklaring. Italië. Volgens bcrigten uit Napels van 12 dezer wachtte men daar elk oogenblik een decreet, waarbij de stad wordt verklaard in staat van beleg. Uit kracht van dat besluit, hetwelk men zegt dat reeds was geteekend, moelende staatkundige strafgedingen behandeld worden door de krijgsraden, welker uitspraken binnen 24 uren moeten worden ten uitvoer gelegd. Wanneer zich dit berigt bevestigt moet hef wel een zeer zon derling vervolg genoemd worden op de onlangs uitgevaardigde wel is waar beperkte amnestie. Iu oostenrijksch Italië is de sardinisehe troonrede door het officiële dagblad van Milaan onverwijld en in haar geheel ter kennis der bevolking gebragt. Men meent hieruit te kunnen opmaken dat, die rede niet aan de verwachting der italiaansche revolutionairen beantwoordt. Ook te water worden versterkingen uitOostenrijk naar Italië gevoerd. Den II zijn te Venetie drie oostenryksche stoomboo- ten met troepen uit Triest aangekomen. Volgens schrijven van de gezagvoerders C., S., en D. D. Ouwehand, waren zij met hunne onderhebbende schepen Susanna Sf Elisabeth, Regina Maris en Stad Middelburg, in den besten staat ter reede van Batavia. Het voorlaatste schip was aldaar den 14 november van de Djambi-expeditie geretourneerd en het laatste was den 15 no vember aangekomen van llio-Janeiro na eene zeer voorspoe dige reis van ruim 50 dagen. Volgens schrijven van gez. van Boven, dato Passarouang 18 november 1858,washij na aldaar het restant, zijner lading te hebben ingenomen, gereed den volgenden dag de terugreis aan- te nemen door straal Balihet schip Minerva en ekwipage wa ren in goeden slaat. Te Vlissingen zijn aangekomen voor Belgie bestemd, vrijdag: Sarah Ann, gez. Parlett, Dublin, Aquila, gez.Lava- rella, Buenos Ayres, Elisa Maria, gez. Ragusin, Alexandrie. zaturdag, Jne Mariannegez. Escarta. Zwarte zee. Ramon, gez. Bengoechea, Hamburg, Dorade, gez. Roussel,Camillus,6reesf««, gez. Pinksterboer, Nantes, Decision, gez. West ley, Louden, zondag. Deux Frères, Le Veux, Passage, Mary Bentleijs, gez. Bentleys, CalJao, Rafalita, gez. Gerarde, Iberis, gez. Durand, beide van Camillas. De Schelde afgekomen en langs Vlissingen naar zee gezeld. zaturdag: Landscape, gez. J. Mann, Amble. Sultana, gez. Walton, Anu Rosettegez. RodwellEsp&auce gez. Troude, Doggersbanltgez. Biiliart, Jeannette Melame, gez. van Huijsse, alle vijf naar Sunderland, Christine, gez. Krohn, Speed, gez. Bolen, beide naar Noorwegen, zondag, Benelope, gez. Brown, New-Castle, uit die haven naar zee gezeildAdria- naFrancisca, gez. J. van Eijk, Hartlepool, Sine Nomine, gei. L. Verheul, Engeland, Blue eyed Maid, gez. W. Fagg, Aven- ture. Gisteren van Londen te Vlissingen aangekomen de encelsche schooner Sanders. Aangekocht door den heer F. Wibout, aldaar woonachtig zal zij gevoerd worden door H. Meuldijk. S3 eelirap prijzen. Rotterdam 17 januarij. Er werd heden veel geveild tot vorige pnjzeu bestond er goede kooplust, onberoofde gold f23 a 25. (Graanmarkten. Amsterdam 17 januarij. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken/43 j. Lijnolie op zes weken/31J. Koolzaad 75 p. vi. Rotterdam 17 januarij. Rogge, gerst en haver 10 cent, wid zaad 50 cent, witte eu bruineboonen 25 cent lager, anders alles de zelfde prijzen. Middelburg ]7 januarij. PateutoÜe f 471- Raapolie f45. Lijnolie f35 per vat op zes weken. Prijzen vaa effecten. Amsterdam 17 januarij. dito dito dito dito Aarid. Handelmaatschappij Spanje. dito Hope co dito dito 1855, 6de serie Certificaten Spoorweg (afgefourneerd) dito (onafgefourneerd) Coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Obligatien Oostenrijk. Obligatien Amsterdam Nationale Belgie. Portugal. 2jpct. m 4 H 143 V 4 n 5 - 105| 4 864 5 n 6 68' 239 75J u 30-3 3 414 191 5 732 5 v 844 5 744 2* 3 1107 2* 53 3 464 454 4i 414 3 19 7 v 83 Venezuela. Mexico. Illinois. Beurs van Londen, 15 jan. ten 12 ure. Consols 95£ Beurs van Weenen, 15 jan. (slotprijzen.) Metalliek 5 pci. SI. Beurs van Parijs, 15 jan. (slotprijzen.) 4} pet. compt 3 pet. 69,10. Prijzen van coupons en losbare obligatie». Amsterdam 13 januarij. Metalliek f29,80; Napelsche f 24,25; Diverse engelsche in f 11,65 Engelsche Russen f 11,65; Fransche f55.50; Belgische f55,874; Pruissische f34,75; Spaansche piasters f 2,41: Spaansche coupons per fr. f Hamb. Russen f34,25; Russische in zilveren roebels fPoolsche in 11 f 26.75 Natiouale metalliek fDollars f STOSmKOOTBSIKttSTTiEfl?. Tcisscliera Wi.'i«lelburg en RotterÖMBn Uren van vertrek in januartj. Van Middelburg Woensdag 19 's morg. 11 ure. Vrijdag Zondag Woensda Vrijdag Zondag 21 6 23 6 26 U 6 28 6.30 30 H 9 Van Rotterdam Donderdag20 's morg. 6 ure. Zaturdag 22 n 7 Dingsdag 25 9,30 Donderdag 27 n 10,30 Zaturdag 29 6

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 3