MLDDELBURGSCHE COURANT. N* 8. Dingsdag 18 Januarij. ÖinnenlrtttDsd]r tijïringcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgeus, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van cén tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van maandasr avond 8 ure. iniiddellturg lï jaimarij. In de particuliere correspondentie uit 's Gravenhage,voor komende in L'indépendance beige van 14 dezer, treffen wij eene zinsnede aan welke wij niet onvermeld mogen laten, daar zij weder een nieuw blijk oplevert hoe er steeds getracht wordt de gunstige opinie, welke zich hier te lande vooral in den laatslen tijd meer algemeen voor de Zeeuwsch-Limburgsche spoor- weglijn heeft geopenbaard, langs verschillende wegen daarvan af te leiden. /»Ik heb het u reeds meer gezegd,3' zoo laat zich die briefschrij ver uit, "wij zullen geene spoorwegen krijgen vóór dat wij ver standig genoeg zullen geworden zijn om te begrijpen dal men ten onzent met enkele lijnen moet beginnen. Dit heeft inzon derheid betrekking op Zeeland, waar luide kreten worden aan geheven voor de verwezenlijking van den spoorweg van Vlis- singen naar den Rijn. Van al onze provinciën is Zeeland de minst handeldrijvende,- de schoone haven van Middelburg is bijna geheel toegeslikt., zoo dat geen geladeu vaartuig er meer kan binnenloopen. Dit bewijst voldoende dat dezeeuwsche handel niet zoo dringend behoefte heeft aan nieuwe communi catiemiddelen als andere deelen van net rijk." Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland, vanjl. zaturdag, is de persoon van Andries Crombeen, dijkwerker te Houtenisse, niet schuldig verklaard aan het maken eenerzamen- spanning, tot het tegelijker tijd staken van het werk, waarmede hij zich onder anderen bezig hield, ten einde daardoor hooger loon te bekomen, en te dier zake vrijgesproken, doch schuldig verklaard aan moedwillige plundering en vernieling, voorname lijk aan drinkwaren, door eenen zaamgerolteu hoop en met openbaar geweld gepleegd en krachtens art. 440, 52 en 55 van het strafwetboek, art. 2, 2de en 4dc lid en art. 9, lsle lid der wet van 29 junij 1829 (staatsblad no. 102) veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstraf van een jaar en in eene geldboete van 100 gulden, voorts in de kosten der tegenwoordige proce dure, en eindelijk solidair in de boeten en kosten met zijne medebeschuldigden en te dezer zelfde zake bij arrest van 17 november 185S veroordeelden ltje Fokke c. s. Nog is bij arrest van dat hof de persoon van Ben jamin Sinke, wonende te Biezelinge, gemeente Kapclle, schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis, door middel van overklimming, en krachtens art. 384, jo, 381 no, 4 en 52 van het strafwetboek, art. 2, 2de en 4de lid en art. 9 1ste lid der wet van 29 junij 1854 (staatsblad no. 102) veroordeeld tot, eene correctionele gevangenisstraf van zes maanden en in de kosten. Door het alhier gevestigde departement der Nederlandsche maatschappij lot, bevordering van nijverheid werd onlangs be sloten om bij wijze van proefneming twee in dezen winter te houden vergaderingen, ook voor indust riëlen geen leden zijnde toegankelijk te stellen. De vergaderingen zouden naar het oor deel van het departement daarbij in belangrijkheid winnen, daar alsdan gelegenheid zou kunnen gegeven worden tot het doen van medcdeelingen en het bespreken van onderwerpen op de nijverheid betrekking hebbende. De eerste dezer vergaderingen had 11. vrijdag in hetConcertgebouw plaatsende ruime opkomst der leden bewees even als de tegenwoordigheid van een veer tigtal industriëlen dat, de genomene maatregel genoegzame belangstelling ondervond. Door eenige leden van het bestuur werden korte voordraglen gehouden, waarbij de balansen en het wegeu, de gutta percha en de brood bereiding tot onderwer pen waren genomen. Deze voordragten werden met blijkbaar genoegen aangeboord en de bij deze gelegenheid ten toon ge stelde voorwerpen van caoutchouc uit de fabriek van de heeren Peck en comp. te Amsterdam met belangstelling bezigtigd. Tegen het einde der bijeenkomst werd nog mededeeiing gedaan der vragen, welke door eenige der aanwezigen in een daartoe bestemde bus waren geworpen met kennisgeving dat deze vragen gedurende eenige dagen in het Concertgebouw zullen ter inzage blijven, en in eene volgende, op vrijdag 11 februarij, te houden vergadering zullen behandeld worden. Bedriegen wij ons niet dan heeft de genomene proef aan de verwachting beantwoord en algemeen genoegen verschaft en laat het zich aanzien dat bij de volgende bijeenkomst nog meer deren van de voor) hen geopende gelegenheid zullen gebruik maken. De kiezersvereeniging De grondwet alhier hield heden eene vergadering, waarin twaalf personen als leden werden voor gesteld en aangenomen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvan gen het overzigt der handelsbeweging in de haven van Bre men, gedurende 1858. Als eene bijzonderheid deelt men ons uit Ylissingen mede dat de vrouw van schipper J. P. Dooms, die met zijn vaartuig aldaar op de werf zit, gisteren avond voorspoedig is bevallen van drie kinderen, 2 zoons en 1 dochter j zij werd bijgestaan door de vroedvrouw Pichal. De kraamvrouw en kinderen zijn redelijk welvarend. In 1857 waren door liet departement van financiën voor de eerste maal zeebrieven uitgereikt aan 187 binnenslands ge bouwde schepen van 24,929 last en 18 buitenslands gebouw de van 2558 last; over 1858 waren die getallen 144 schepen van 14,808 en 11 van 1298 last. De vermindering was dus aan merkelijk. Gedurende het, jaar 1858 zijn door de nederlandsche postad ministratie geëxpediëerd 14,155,939 binnenlandsche brieven, en 3.734,047 buitenl. totaal 17,889,986, tegen 6.157,856 in 1848, zoo dat het vervoer in die 10 jaren schier tot het drie dubbele is geklommen. De Staats-courant vanjl. zaturdag bevat een extract uit een schrijveu van den nederlandschen consul te Petersburg, behel zende opgaven en waarschuwingen, belangrijk voor de gezag voerders welke ladingen steenkolen en dergelijke brandstoffen te Petersburg aanvoeren. Ook bevat genoemd blad eene mede deeiing van den nederlandschen gezant aldaar betrekkelijk in komend regt op rijtuigen van reizigers. Jl. vrijdag zou de hoogeraad der Nederlanden uitspraak doen in de zaak van de heeren Paul van Ylissingen en comp. tegen den staat der Nederlanden (duitenplaatjes.) De procureur van de eischers verzocht royement der zaak van de rol, waarin de procureur voor den staat verklaarde te consenteren. De hooge raad heeft hierop het royement der zaak van de rol be volen. Thans is ook door te Dordrecht gevestigde handelskanto ren een rekwest aan den koning ingezonden, van de zelfde strekking als dat door amsterdamsche en rollerdamsche han delshuizen geteekend, tegen de openstelling van meerdere ha vens in de nederlandsch indische koloniën voor den in- en uitvoer. De heer Charles Gisborn is van Londen te 's Gravenhage teruggekeerd en aan het hötel Paulez afgestapt. Men verneemt dat zijn terugkomst strekt, om deaangevangeue onderhandelin gen tot het leggen van een telegraafkabel naar Nederlandsch Indie met dit gouvernement voort te zetten. Uiteen door de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt te Rotterdam ingesteld onderzoek is gebleken, dat in die gemeente verkocht wordt anijszaad, vermengd met het zaad van gevlekte scheerling (dolle kervel), en dat het ver- valschte zaad regelregt uit het buitenland was aangevoerd geworden. Vermits het zaad van de gevlekte scheerling (co- nium maculatum) tot de narcotische vergiften behoort, acht men het niet ondienstig hierop de aandacht te vestigen. Ter gelegenheid der regeling van de begrafenisaangelegenhe den van de napoleontische dynastie, en de overbrenging van het keizerlijk gebeente naar St. Denis, is er, naar men verneemt, sprake om het stoffelijk overschot van Lodewijk den XVII, dat zoo als bekend is, op het algemeene kerkhof te Delft begra ven ligt, naar de grafkelder der bourbonsche dynastie over te brengen, en zelfs zegt men dat reeds op hooger order door het fransche gezantschap bij het hof der Nederlanden een be gin gemaakt is van onderhandelingen met de regering van Delft, ten einde de zoogenaamde neuëndorfsche overblijfselen op plegtige wijze van daar naar Parijs te doen vervoeren, waar ze met koninklijke eer zullen ontvangen worden, en vervolgens op nieuw ter aarde besteld, zoo als het betaamt dat geschiede met deasch van een zoo doorluchtig persoon, op wiens lijkzerk men te Delft het navolgende lezen kanlei repose Louis XVII. Charles Louis Due de Normandie, Hoi de France et de Na varre. Né a Versailles, le 27 mars, 1785, décédé a Delft le 10 aout, 1845. De Provinciale friesche courant deelt een overzigt mede van de spoorwegen die in de laatste jaren in het koningrijk Sardinië zijn tot stand gekomen en reeds eene aanmerkelijke bron van inkomsten voor dien staat opleveren. Van 1850 afzijn daar 1000 kilometers spoorwegen voltooid, waardoor een spoorweg- netis ontstaan, dat Sardinië met de Middellaudsche zee, met Frankrijk en Zwitserland en Lombardije, dus met de voornaam ste aangrenzende rijken verbindt, en dat tevens doelmatig is gelegd, om de behoeften van het binnenlandsch verkeer te be vredigen. De hoofdlijnen zijn voor rekening van den staat gelegd, tie zijtakken aan den particulieren ondernemingsgeest overgelaten, met waarborg van 4£ pet. rente van de uitgegevene gelden. De uitkomst dezer groote en kostbare ondernemingen is meer dan bevredigend. De actiehouders hebben, van de opening der voltooide lijnen af aan, uildeelingen ontvangen boven de ge waarborgde rente. De weg van Turyn naar Doni gaf in 1856 reeds 7 pet., ja, men verwacht uiet zonder grond, dat na vol- tooijing der verbindingslijnen de opbrengst der gezamenlijke spoorwegen tot 25 pet. kan klimmen Uit Luxemburg wordt aan de Nieuwe rotterdamsche cou rantgeschreven "Sedert verscheidene dagen zijn alhier allerlei geruchten in omloop, welke eene spoedige ministerieele verandering doen voorzien. Men verhaalt dat eeuige dagen geleden verscheidene leden der oppositie een onderhoud met. den minister van staat hebben gehad. Dingsdag waren al de hoofden der oppositie uit het land in deze gemeente bijeengekomen. De prins stadhou der bevond zich eveneens alhier en men spreekt zelfs van eene audiëntie, welke de heer Norberl Metz gehad zoude hebben. Uit. die verschillende geruchten, welke in omloop zijn, is het vrij moeijelijk op te maken wat waar kan zijn. Het schijnt, even wel dat de miuister van staat geneigd is zijn ambtgenoot voor de financiën, de justitie en de openbare werken, den heer Guil- laume Augustin, op te offeren." In de laatste dagen van november hebben aan de westkust van Afrika, vrij ernstige gevechten tusschen twee inlandscbe volkstammen plaats gehad, welke echter door tusschenkorost der nederlandsche bezetting spoedig zijn beëindigd. Als een bewijs van de magt van The times wordt er op gewe zen, dat dit blad bijgelegenheid van kersmis een hoofdartikel plaatste, waarin het sprak over de armer, die geen onderkomen

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1