MIDDELBURGSCHE COURANT. r 7. Zaturdag 15 Januarij. Êfinnmtanöscljr tijöingm. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg lljanuurij. Wij vernemen met genoegen, dat weldra tot uitvoering zal kunnen worden gelegd het door een bouwkundige binnen deze gemeente geopperd plan, om de door den brand van den 28 juuij - 1857 opengevallene en nog onbebouwde erven, aan den hoek - van den Langendelft en den langen Burg, wederom aan te vul len door het stichten daar ter plaatse van een sierlijk gebouw, ir.gerigt voor drie winkelhuizen, dat van voren een ronden vorm zal erlangen en waardoor de ingang van den Burg aan merkelijk zal worden verbreed. Eene vereeniging namelijk van drie ingezetenen, met den burgemeester aau het hoofd, heeft zich voorgesteld bij wijze van geldleening onder hare stadgenooten eene inschrijving te openen, ten einde daaruit de kosten te bestrijden welke voor dien bouw benoodigd zijn, en waarvan, zijn wij wel onderrjgt, de teekeningen en plans in het lokaal der Teeken-akademie ter bezigtiging liggen, en bijaldien zij daarin zoude mogen slagen, zich vervolgens met het toezigt op de geregelde voltrekking en het verder beheer van dit gebouw te belasten. Wij behoeven deze zaak onze mede ingezetenen niet aau te bevelen, overtuigd als wij zijn, dat bij den vreeselijken ramp die onze gemeente destijds getroffen beeft, doch waarbij de Voor zienigheid ons nog voor grootere onheilen zoo gunstig bespaard heeft,"velen hunner zich wel eenige opoffering zullen willen ge troosten om de van dien brand nog overgeblevene sporen, welke op een zoo voornaam punt der stad zulk een wanslallig aan zien hebben achter gelaten, voor goed uit te wisschen. Uit dien hoofde worden dan ook ongetwijfeld de door gemelde vereeni ging in het werk gestelde pogingen door velen ten volle toege- juicht. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn zeven sche pen bevracht, waarvan drie voor Amsterdam en een voor Rot- dam, Schiedam en Middelburg. Dat voor deze plaats is het barkschip Commercie compagnie, gezagvoerder G. J. Bruker. Als een bewijs van de belangstelling der regering in de vor ming van goede en geschikte zeelieden, door doeltreffend en uilgebreid prakiisch onderrigt,wordtons uit Vlissingen gemeld dat Zr. Ms. oorlogschooner De wesp, welke onlangs van Helle- voetsluis naar Vlissingen is overgebragt, aldaar zal worden ingerigt tot een instructievaartuig voor de bootsmansleerlin gen, die het zullen leeren op-en aftuigen en bij gunstige gele genheden daarmede op de Schelde kleine proeftogten zullen verrigten. -f- LI. dingsdag is door de arrondissements regtbank te Zierikzee uitspraak gedaan in zake van H. P. van den Hamer, tapster en haren echtgenoot J. Blom, beklaagd van overtreding van art. 334 eerste lid van het wetboek van strafregt (bevorde ring van onzedelijkheid bij jonge lieden), waarvoor zij op den 3 dezer hadden te regt gestaan en in welke zaak meer dan twintig getuigen waren gehoord. De regtbank heeft de vrouw schuldig verklaard en haar veroordeeld tot zes maanden gevangenis, f 25 boete eu de kosten, mitsgaders ontzetting gedurende twee jaren van de regten van voogdij enz., omschreven in art. 335 van gemeld wetboek, en den man, aangezien zijne schuld niet wettig gebleken was vrij, gesproken. Den volgenden dag moest voor het kantongeregt te Zierikzee behandeld worden de zaak tegen den heer Z., heel-en vroed- meester aldaar, beklaagd wegens het uitoefenen van inwendige praktijk. Door de ziekte van een getuige is echter remissie ver leend van vier weken. laatste dagen van het afgeloopen jaar gecollecteerd werd: te Colijnsplaat f 313,65, te Cortgene f 228,50 en te Cats f 170,82. De behoeftige ingezetenen dier gemeenten ontvingen daar van ruime bedeelingen, eu de meer gegoede bleven verschoond van het lastige nieuwjaarwenschen, waarvan vroeger ook in die streek in zoo groote mate gebruik gemaakt werd. Uit Oost burg wordt ous geschreven Op den 20 dezer zal naar men verneemt, ook in dit district eene vergadering worden gehouden van dé directien der voor naamste polders, ten einde zich te verstaan ten opzigte van het uitbrengen van een rapport omtrent het bekende ontwerp pol der reglement. Door heeren gedeputeerde staten dezer provincie, is een ter mijn van twee maanden gesteld, binnen welken aan dat colie- gie het gevoelen van ingelanden omtrent gezegd ontwerp moet worden kenbaar gemaakt. Het is echter te hopen dat deze ter mijn zal worden verlengd, want het schijnt niet mogelijk om binnen den tijd van eene maand die van dezen termijn nog overig is, de zaak behoorlijk aan ingelanden voor te dragen en van hun gevoelen een geregeld verslag in te leveren. Dagelijks ziet men meer en meer vossen in de drooge grach ten der vesting Bergen op Zoom; op alle punten in den omtrek vertoonen zij zich, ongedeerd op hunne prooi loerende. Hoe wel het niet geoorloofd is daar te schieten, zullen de jagtlief- hebbers, naar men verneemt, vereenigd eene geoorloofde klop- jagt ondernemen, orn dat schadelijk gedierte uit te roeijen. Bij beschikking van den 12 dezer heeft de minister van bin- nenlandsche zaken bepaald dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Tilburg, welke moet plaats hebben wegens de benoeming van den heer mr. C. C. A. Beens tot kantonregter te Breda, zal geschieden op dingsdag den 8 februarij aanstaande. Indien er eene herslem ming noodig inogt zijn, zal deze op dingsdag den 22 februarij aanstaande gehouden worden. Uit Colijnsplaat verzoekt men ons te melden dat door de daartoe benoemde commissien voor nieuwjaarsgiften, in de Naar aanleiding van de gehouden bijeenkomst der speciale commissie van inspectie, over het militair onderwijs, in het be gin van december 11. te Breda vereenigd, ten einde een nader onderzoek, omtrent de laatst voorgevallen ongeregeldheden der kadetten van de Koninklijke m ilitaire akademie in te stellen, is door die commissie een verslag aau z. exc. den miuister van oorlog ingediend en door den generaal majoor gouverneur van genoemde inrigting een dagorder uitgevaardigd, waarin aan het kadettenkorps o. a. ter kennis wordt gebragt, dat door z. exc. den minister van oorlog de navolgende bepalingen en be straffingen zijn vastgesteld 1. Ieder gegradueerd kadet, die bij eene bevolene dienst, zoo tot medewerking der handhaving van tucht eu orde onder de kadetten, als ook bijzonderlijk, wanneer hij lot surveillance ge- kommandeerd is, alsdan niet geheel en volledig aan zijne ver- pligtingen beantwoordt, zal, behalve met ontzetting van zijn graad, gestraft worden met acht dagen provoost. Voor eiken dag dier straf zal hem het dubbel getal afkeuringspunteu, te weten, tien per dag, worden aangerekend. 2. Ieder kadet, die een ongeoorloofd gezag over een zijner kameraden uitoefent of tracht uit te oefenen, zal gestraft wor den, en wel te zwaarder naar mate zijn verblijf op de akademie langer is of dat hij tot een hooger studiejaar behoort. 3. Ieder kadet van het hoogste studiejaar, die, heizij monde ling, hetzij schriftelijk, of hoe dan ook, een ander kadet onge oorloofde belofte afperst, of hem dwingt of aanzet die te onder schrijven of te volvoeren, onverschillig op welke wijze en onder hoedanige bedreiging ook, zal bij een der korpsen van het leger worden gedetacheerd, terwijl hij, een graad bekleedendc, daar van tevens zal worden ontzet. 4. Aan ieder kadet van het 3de studiejaar kan voor die over treding, naar gelang van omstandigheden, ook de zelfde straf worden opgelegd; bij mindere bestraffing zal hij echter altijd te vens, gedurende drie maanden, de vergunning hebben verbeurd tot uitgaan des zondags. 5. Een kadet van het tweede studiejaar, die zich aan het vo renstaande schuldig maakt, zal, onverminderd de onmiddelijke straf, verstoken worden van de vacantie. 6. Een kadet, die een zijner jongere kameraden, op welke wijze ook mishandelt, zal onmiddelijk van de akademie worden verwijderd. De minister van binnenlandsche zaken heeft, op verzoek van het bestuur der gemeente Leiden, onder zekere voorwaarden, toegezegd de vestiging van een rijks telegraafkantoor aldaar met onbeperkte dagdienst, en dit in een daartoe door hetgemeente- bestuur aan te wijzen lokaal. Uit Amersfoort wordt gemeld, dat aan de verleende conces sie tot het aanleggen van een spoorweg van Utrecht op Zwolle, door baron van Lookhorst c. s., uitvoering zal worden gegeven, en wel zoo, dat de weg van Utrecht naar Amersfoort binnen den tijd van een jaar in gereedheid zal kunnen zijn. De Rotterdamsche courant deelt nog de volgende bijzon derheden mede, omtrent den gepensioneerden generaal, die door de vergiftigingskwestie te 'sHageop zoo treurige wijze de aandacht trekt: Generaal G. is een zeer dapper en zeer uitstekend militair geweest. Twee malen werd hij op het slagveld gedecoreerdin Spanje en te "Waterloo. Vooral in laatstgenoemden slag onder scheidde hij zich als kommandant van de artillerie van het hollandsche contingent; ook was hij een der eerste gouverneurs van de militaire akademie te Breda. //Sedert eenigen tijd, eindelijk, had men in de Witte societeir. waar hij eiken ochtend verscheen, opgemerkt, dat hij niet vrij was van monomanie. Zoo sneed hij bijv. de teekeningen uit illustratiën en tijdschiiften, en nam ze mede. Bij het verlaten der Wilie sociëteit op zaturdag ji. werd hij in hechtenis ge nomen." Het bestuur van het XVIde Nederlandsche landhuishoud- kundig congres, dit jaar te Winschoteu te houden, heeft onder anderen aan de verschillende belanghebbende maatschap pijen en vereenigingen voorgesteld, om van harentwege een of twee praktische landbouwers naar het congres af te vaardi gen, die als gasten van het congres van zijnentwege bij gegoede landbouwers iu den onmiddelijken omtrek van Winschoten zullen worden gehuisvest. Het bestuur stelt zich voor, dat op deze wijze de kennis van den groningschen landbouw het best onder den boerenstand van andere oorden des lands verspreid zal worden, terwijl het de opmerking daarbij voegt, dat Win schoten de gelegenheid aanbiedt, om den landbouw zoo wel in de kleipolders als in de veenkoloniën te leeren kennen. In de verleden zaturdag gehouden vergadering der natuur kundige afdeelingvan deKoninklijke academie van wetenschap pen, is o. a. ingekomen een berigt van den minister van binnen landsche zaken, dat het subidie der academie tijdelijk met f1000 verhoogd was, bepaaldelijk tot bestrijding der kosten van het onderzoek naar dc door den paalworm aangerigte ver woestingen en naar de middelen om die verwoestingen te keer te gaan. Een der wethouders van 's Gravcnhage heeft voor eenige maanden de taak op zich genomen om eens een onderzoek naar het haagsche gemeente-archief in te stellen. Zijne nasporingen hebben ten gevolge gehad, dat eene menigte belangrijke voor werpen, waaronder een prachtige zilveren beker, voor de kunst- van groote waarde, 'gevonden zijn.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1