©uitenlmtösclje tijbinijm. Engeland. Londen 9 januarij. The morning herald berigt heden dat het parlement den 1 februarij aanstaande zal bijeen komen. Dit is volgens jaarlijksche gewoonte omstreeks het tijdstip waarop de zitting geopend wordt. De turynsche berigtgever van The times zegt dat de heer Cavour, de voorzitter van bet sardinisehe ministerie, wel niet openlijk, maar toch bepaald en stellig het gevoelen aan den dag legt, dat er oorlog op handen is, zoo zelfs dat hij bezwaarlijk minister zou kunnen blijven indien dit gevoelen niet bewaarheid wierd. De berigtgever voegt daarbij de opmerking dat een staats man van zoo groote bekwaamheid als de heer Cavour, zekerlijk niet zonder degelijke gronden tot dat gevoelen gekomen is. Garribaldi, de bekende veldheer die in de romeinsche republiek eene voorname rol heeft gespeeld, heeft thans de republikein- sche partij verlaten en aan den koning van Piemont zijne dien sten aangeboden, voor het geval dat de zaak van Italië gewapen- der hand tegen Oostenrijk moest worden verdedigd. De even aangehaalde correspondentie meldt vrij stellig, dat zijn aanbod door het sardinisehe gouvernement is aangeuomen, en dat hij reeds een plan heeft gevormd om in het bedoelde geval een vrij korps van Lombardiers en andere Italianen te vormen. De parijsche correspondent van The daily news schrijft aan dat blad de volgende woorden*Ik kan u thans met alle zekerheid mededeelen, dat, welke wending de gebeurtenissen thans ook mogen nemen, het frausch italiaansche leger op het papier gereed is tot oprukken. De opperbevelhebber van dit leger, de generaals, de adjudanten, de staf, de regemenlen, de artillerie, de genie, alles is georganiseerd en de telegraaf kan het leger binnen den tijd van een half uur over de Alpen doen trek ken. Gewoonlijk spreek ik niet op stelligen toon; wees dus ver zekerd, dat ik het bovenstaande niet op lossen voet ter neer geschreven heb." Iuderdaad gaan de verklaringen van dien correspondent in den regel van reserves vergezeld. Hiermede zij echter niet gezegd, dat bovenstaande beweringen van den briefschrijver niet met groote omzigtigheid moeten worden aan genomen. Uit het onderzoek van de zaak der ribbanmen in Ierland is gebleken, dat ook te New-castle eene vertakking van dat revolutionaire genootschap bestaat. Ten gevolge van deze ont dekking heeft het bestuur dier stad eene gestrenge nasporing bevolen. Aan de admiraliteit is eene door een Amerikaan gedane uitvinding te koop aangeboden, namelijk van een boot, welke zich onzigtbaar onder het water bewegen kan de uitvinder biedt aan dergelijke boot van acht ton voor 12 a 15 man te bouwen. In deze boot is plaats voor eene menigte zakken met buskruid en andere ontploffende toestellen zij kan onder water met eene snelheid van 3 mijlen per uur in alle rigtingen worden gestuurd, en dus in het centrum van vijandelijke vloten dringen, schepen en batterijen in de lucht doen springen, enz. Ook kan dit vaartuig een stuk zwaar geschut medenemen, om eens klaps te midden van den vijand boven water te komen, het ka non af te schieten en weder onder te duiken. Het spreekt van zelf, dat deze nieuwe uitvinding ook tot vreedzame doeleinden, zoo als de parelvisscherij, het vlot brengen van gezonken sche pen, enz., kan gebezigd worden. Londen lOjanuarij. Met het gisteren te Liverpool aangeko mene schip Arabia, is de mail van Boston van 29 december aangekomen. Volgens deze berigten was in het congres der Vereenigde staten, voordat het op reces uiteen ging, aan het lid, den heer Davis, van den Mississipi, de overlegging geweigerd vaneen voorstel, waarvan het doel was om tot de in bezitneming van Cuba te magtigen. Aan een ander lid, den heer Branch, heeft de vergadering echter toegestaan een wetsontwerp in te dienen tot voorbereiding van de sluiting eener overeenkomst betrekke lijk den aankoop van dat eiland en de gedeeltelijke voldoening van den koopprijs met een millioen dollars. Brieven uit. Vera Cruz van 22 december, bevestigen de ver effening van het geschil tusschen de Spanjaarden en de Mexi canen, zoo wei ten opzigte van Tampico als voor de reeds vroe ger te Mexico gerezene moeijelijk heden onder bet bestuur van Comonfort. Daitsclkland. Weenen 10 januarij. Het zich reeds in Italië bevindende oostenrijksche leger is zamengcsteld uit drie legerkorpsen en wanneer daarbij nog gevoegd zal zijnde belangrijke versterking die thans afgezonden is, dan zal het geheel omstreeks 100 a 120 duizend man bedragen. Graaf Giulay, de opperbevelhebber van het leger voor Italië, heeft al zijne officieren bijeen geroepen in het hoofdkwartier te Verona, ten einde met hen in overleg te treden en zijne orders te geven voor alle mogelijke omstandigheden. De troepen zullen te Laybach nadere bevelen afwachten ten aanzien van hunne marsch naar Lombardye. Ten aanzien van de aanleiding tot de afzending dezer ver sterkingen verneemt men dat hiertoe besloten is in een minis terraad, welke door de keizer zeiven belegd was. Dit schijnt met zulk een spoed behandeld te zijn, dat zelfs alle ministers niet eens zijn kunnen worden opgeroepen en de beraadslaging heeft plaats gehad onder voorzitterschap van Z. M. den keizer, terwijl er alleen graaf Buol, baron von Bach, graaf von Thun en graaf von Grünne aau hebben deel genomen. Naauwelijks was het. besluit genomen of door baron von Bach is, naar men zegt, het artikel opgemaakt hetwelk nog den zelfden avond (5 dezer) in de Oesterreichische Correspondenz verscheen. Men kan zich wel voorstellen dat deze ongewachte maatregel, gevoegd bij de houding der fransche en engelsche drukpers, ook hier zeer levendigen indruk heeft gemaakt. Een feit hetwelk misschien meer dan alle geruchten kan strekken om eenig denk beeld te geven van de spanning der gemoederen, ook in de hoo- gere kringen, zoo wel te Milaan als hier, is daarin gelegen dat de aartshertogin Charlotte, echtgenoot van den aartshertog Maximiliaan, de hoofdstad van Lombardye reeds heeft verlaten en voorloopig te Triest gaat verblijf houden, alwaar hare rijtui gen en een gedeelte van hare hofhouding reeds zijn aangekomen. Uit Turijn wordt per telegraaf van gisteren gemeld, dat de bezetting van Verona, Mantua, Milaan en Pavia versterkt is geworden, terwijl bevel is gegeven om de citadellen van leef- togt en krijgsbehoeften te voorzien. Volgens die berigten zal de geheele sterkte van het oostenrijksche leger in Italië voors hands op 140,000 man gebragt worden. Berlijn 10 januarij. Uit een hoofdartikel van de Preussi- sche Zeitung van gisteren blijkt, dat de slaat der financien gun stig is; dat er in de morgen te opene zitting der wetgevende kamers geen voorstel tot invoering van nieuwe belastingen zal worden gedaandat het ministerie geen tijd genoeg gehad heeft om groote organieke wetsontwerpen gereed te maken en dat het de kamers alleen met onderwerpen, die geen uitstel lijden wil bezig houden, hopende dat de kamers van haar initiatief geen gebruik zullen maken om andere onderwerpen in behandeling te bren gen 0el&ie. Brussel 10 januarij. Naar men verneemt zal de inwendige organisatie van het departement van binnenlandsche zaken eerlang eene nogal belangrijke wijziging ondergaan. Het voor nemen is, dat departement in drie algemeene directien te split sen, eene voor den landbouw en de nijverheid, de tweede voor het openbare ouderwijs, de derde voor de letteren, de kunsten en de wetenschappen. Deze organisatie zal, in strijd met het geen door sommige dagbladen wordt volgehouden, plaats heb ben, zonder dat de uitgaven, voor de dienst der binnenlandsche zaken uitgetrokken, zullen behoeven te worden verhoogd. Het berigt dat de keizer van Rusland in liet aanstaande voorjaar het britsche hof zou komen bezoeken, wordt door Le uord tegengesprokendit orgaan der russische staatkunde meent te kunnen verzekeren dat te St. Petersburg voor als nog aan eeue reize van keizer Alexander naar Engeland niet ge dacht wordt. In den Iaatsten tijd hebben drie landsambtenaren, onder welke een hoogleeraar, eene berisping van de hooge regering ontvangen, omdat zij hare staatkunde openlijk hadden bestre den. Hierdoor is de vraag weder opgerezen, of en hoe ver ie mand, die in's lands dienst treedt, daarmede afstand doet van de aan eiken burger door de constitutie gewaarborgde vrijheid van spreken en schrijven. Er beslaan alhier geene bepalingen dienaangaande, zoo als iu sommige duitsche staten, voor de ambtenaren van de administratie en van het onderwijs; en vol gens L'indépeudance beige, is het waarschijnlijk dat de nu laatst elijk voorgevallen feiten aan het gouvernement aanleiding zullen geven om die leemte aan te vullen. Frankrijk. Parijs 9 januarij. Ten aanzien der zending naar Berlijn van den kapitein ter zee Laroncière le Noury, waarvan wij reeds vroeger hebben melding gemaakt, is thans uitgelekt dat deze ten doel zou hebben om zich te verzekeren van Pruissens onzij digheid, voor het geval dat er oneenigheid mogt ontstaan tus schen Frankrijk en Oostenrijk. Ook hier begint het gerucht hoe langer hoe meer veld te winnen, betrekkelijk eene huwelijksverbindtenis van prins Na poleon met prinses Clotilde, de dochter van koning Victor Emmanuel, waardoor Piemont ten naauwste aan dit keizerrijk zou verbonden worden. Overigens zijn de gemoederen hier vrij bedaard en men be gint in te zien dat er wezenlijk nog gegronde hoop bestaat op eene vreedzame oplossing van het conflict. De staatsraad heeft het onderzoek van het budget voor 1860 aangevangen. Men zegt dat de kwestie omtrent den ac cijns op het zout ter tafel ook in behandeling zal komen. Die kwestie schijnt thans veel belangstelling te wekken want nog dezer dagen is eene vrij uitvoerige memorie bij den keizer inge diend, die de strekking heeft om den staat het monopolie van het zout te verleenen. Ofschoon het ontwerp weinig kans heeft van aangenomen te worden, zoo heeft de keizer, om hierin niet van den gewonen regel af te wijken, het stuk aan eene commissie van deskundigen ter beoordeeling gezonden. Graaf Walewski beeft vrijdag als naar gewoonte, het korps diplomatiek ontvangen, daaronder begrepen den oosten- rijkschen gezant, den baron von llubner. Volgens een heden uit Milaan ontvangen telegram, heerscht er de meeste orde. Overal is een gedrukte nota ver spreid, waarin den inwoners wordt bezworen toch geen ver trouwen te stellen in de dagelijks tot hen gerigte opruijingen, waarbij zij hunne zaak meer zouden benadeelen dan bevoordee- len. Zij moeten leeren wachten en zich verlaten op de vader landsliefde van Victor Emmanuel en de goede gezindheid van den keizer der Franschen. De heer Louis Veuillot is naar Rome vertrokken, naar men zegt, onder anderen ook om den jongen Mortara te zienea mededeelingen aangaande dat kind te doen. Volgens berigten uit A Igerie heeft de generaal Desvaux de verwachte versterking van troepen ontvangen, ten gevolge waarvan hij zich op marsch heeft begeven naar het Aures ge bergte, om de wederspannige stammen te tuchtigen. Thans, nu het zeker is, dat Oostenrijk zijne krijgsmagt in Italië met 30,000 man gaat versterken, is het, naar men meent niet onbelangrijk, de aandacht te vestigen op den toestand der oostenrijksche maritime strijdkrachten inde Middellandschezee. Het bevel over deze is opgedragen aan den vice admiraal Scopinie, die zijne vlag heeft geheschen aan boord van het te Triest voor anker liggende stoomfregat de Donau. Weldra zullen twee audere stoorafregatten, de Aartshertog Erederik en de Aartshertog Karei, zich stellen onder de bevelen van dien vlootvoogd, die verder nog te zijner beschikking zal krijgen twee stoomkorvetten, een brik en zes stoomkanonneerbooteu. De admiraal Scopinie zal zich eerst naar den Piraeus begeven en van daar naar de Middellandsche zee. Zijne strijdkrachten zijn nog van weinig belang, in verhouding tot die, welke ter beschikking staan van Sardinië; maar in Weenen vleit men zich, dat gene spoedig zullen kunnen worden versterkt door het linieschip Keizer, 't welk onlangs te water is gelaten. Het zal evenwel de vraag zijn, of Oostenrijk thans reeds over een ge noegzaam aantal geoefende zeelieden te beschikken heeft, om dat linieschip ten oorlog te bemannen. Uit Wallachye verneemt men wederom klagten omtrent onwettige handelingen der overheid bij de verkiezingen, liet Journal des débats meent dat die klagten gegrond zijn. en voegt er bij, dat de wallachische regering een ieder, die tegen hare handelingen protesteren of zich daarover bij de mogendheden beklagen mogt, bij een besluit van 9 december 11. met criminele vervolging bedreigd heeft. Eenige kiezers te Bucharest, zich bij den regter over hunne uitsluiting van de kiezerslijsten beklaagd hebbende, zijn bij regterlijk vonnis in het hoogste ressort in het gelijk gesteld, maar de regering heeft dat vonnis nietig ver klaard en den regter met strafvervolging bedreigd. Parijs 11 januarij. De hier gisteren reeds ter beurze bekende troonrede van den koning vau Sardinië [Zie hieronder de rubriek Italië] heeft de prijzen der effecten weder doen dalen. Men heeft in die rede volstrekt eene oorlogzuchtige gedachte willen ontwaren, en misschien is zij in zoo verre vooral tegen gevallen, dat men gehoopt had er in duidelijker en krachtiger woorden den vrede te hooran verkondigen. Het oordeel is in ieder geval voorbarig, want het grondt zich op een per telegraaf ontvangen overzigt, hetwelk uit den aard der zaak onvolledig is en waarin de belangrijkste zinsneden na tuurlijk alleen uitkomen, ontdaan van hunne geheele inkleeding en verband, waardoor misschien de uitdrukking er veel van verzacht wordt. Het is althans raadzaam dat men. alvorens zich geheel door schrik te laten beheerschen, afwachte tot men den geheelen tekst onder de oogen heeft. Het algemeen verspreidde geloof dat de koning zijne eigene gedachten niet heeft uitgedrukt, zonder zich vooraf te hebben vergewist dat hij ook sprak in den geest van //degenen, wien Sardinië levendige sympathie inboezemt," draagt niet weinig bij om de woorden belangrijk te maken. Men verzekert dat prins Napoleon zich eerlang zelf naar Turin zal begeven. Omtrent het gerucht zijner huwelijksver bindtenis is echter nog niets met zekerheid bekend. Overigens zijn er weder onderscheidene beangstigende ge ruchten in omloop, waarvoor echter alsnog genoegzaam geen grond bestaat. Daarvan zou men kunnen noemen eene order aan de artillerie om alles in gereedheid te houden; inlichtingen, bij de paketbooten naar de Middellandsche zee genomen om op een gegeven oogenblik over al deze booten tot transport te kunnen beschikken. Er wordt gesproken van een manifest van Mazzini, waarin,

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 2