MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N- 6. Donderdag 1859. 13 Januarij. Üinncnlariösciif tijjingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Kliddelburs 13 januarij. In eene heden gehoudene zitting van den gemeenteraad zijn herbenoemd, tot leden der commissie, aan burgemeester en wethouders toegevoegd voor de opmaking van het kohier voor den hoofdelijken omslag voor 1859, deheeren: van Deinse, Rekker en van Uije, en tot hunne plaatsvervangers, de heeren: Snijder, de Jonge en Lambrechtsen van Ritthem. Heden is voor de arrondissements regtbank alhier gepleit in de zaak van de vordering dezer gemeente tot afgifte van de helft der schat, waarvan wij reeds bij herhaling hebben melding ge maakt. Het openbaar ministerie zal heden over 4 weken con clusie nemen. In de vordering van de wed. W. de Visser tot het bekomen van een aandeel in genoemde helft is eene remissie van acht dagen verleend. Zoo als bekend is, werd onlangs door het koloniaal bestuur, een maatregel genomen tot openstelling van een aantal havens in Neêrlandsch Oost-Indie. Tegen dien maatregel deed zich van eene zijde goedkeuring, van de andere afkeuring hooren. Bij die afkeurende stemmen, heeft zich thans een gedeelte van den nederlandschen handelstand gevoegd. Meer dan hon derd der voornaamste amsterdamsche en rotterdarasche huizen hebben zich bij adres tot den koning gewend, met eerbiedig verzoek, dat het Z.M. behagen moge het kwaad, hetwelk zij ver- meenen dat door dien maatregel te wachten staat, af te wenden. Aan het slot van dit adres wordt onder anderen gezegd //De ondergeteekenden zien de toekomst met zorg te gemoet, SireZij mogen het niet verzwijgen, dat bij hen de vrees bestaat, waarvan God de bevestiging verhoede, dat aar.draug van den vreemde tot den genomen maatregel heeft geleid, en dat men zich heeft laten stellen op eene helling, waarop stilstaan onmo gelijk is; het een voert tot het ander, en de ondergeteekenden zien het tijdstip tegemoet, waarop men, toegevende aan schoon klinkende theorien of aandrang van buiten, er toe zal overgaan al de gouvernematitsproducten op Java te verkoopen, in plaats van ze naar Nederland te vervoeren, en aldaar aan de markt te brengen. //Het zal dan gedaan zijn met de markt van producten in Nederland, en de handel met al zijne bronnen van welvaart zal hier te lande te niet gaan, en Java zal geen ander belang meer hebben, dan om jaarlijks welligt nog bijdragen te leveren aan de schatkist, die, al vloeide ze van geld over, niet zou beletten, dat de natie van lieverlede verarmde; maar Sire, bij de open stelling der havens, zullen de koloniale baten voor 's rijks schat kist jaarlijks afnemen; de voordeelen der in- en uitgaande regten, opiumpacht etc. zullen verminderen, en bij die vermin dering van ontvangsten zal vermeerdering van uitgaven komen het douanenstelsel toch zal eene geheele hervorming en een veel grooter personeel vorderen, terwijl voor de legermagt, om onder de dan veranderde omstandigheden, duurzaam orde en rust te handhaven, uitbreiding noodig zal zijn. //De ondergetekenden herhalen het: met bezorgdheid zien zfj de toekomst te gemoet, want zij houden zich overtuigd dat, bij het in werking treden van den hier bedoelden maatregel, de regtstreeksche geldelijke voordeelen voor 's rijks schatkist zul len verminderen, en handel, scheepvaart en nijverheid er een langzamen teruggang door zullen te gemoet gaan; met aan drang, maar met gerustheid onderwerpen zij hunne belangen, die van hunne industrie, van zoo velen die daarmede in verband staan, en, zij schroomen niet te zeggen)Xdie des vaderlands, aan Uwer Majesteits wijsheid, met het eerbiedig verzoek, dat het U. M. moge behagen, den genomen maatregel af te keuren, en de uitgevaardigde ordonnantie terug te brengen binnen de pa len, daaraan aanvankelijk gesteld, dat nog mogelijk is, daar ze eerst den 31 mei 1859 inwerking treedt, en herstel van het voorgenomene dus nog doenlijk is." Op den 8 dezer is door Z. M. in een bijzonder gehoor ontvan gen de heer ridder de Torben de Bille, minister-resident van Z. M. den koning van Denemarken, ter overhandigiug der ken nisgeving wegens de bevalling van H. K. H. mevrouw de prin ses Louise van Denemarken van eenen prins. De Nieuwe rotterdamsche courant van gisteren deelt een telegram mede uit Triest met tijdingen van Batavia tot 24 no vember 1858. Uit het verslag van den staat van de Landhuishoudkundige school te Groningen, in het afgeloopen jaar, blijkt, dat het ge tal leerlingen in het zomer halfjaar eerst 14 en later 15 en in het thans loopend winter halfjaar 25 bedroeg. Negen leerlingen hebben bij het eindexamen in maart jl. aan de vereischteu vol daan. De school mogt zoowel van Z. M. den koning als van particulieren eenigegeldelijke ondersteuning ontvangen. Eene hoogst treurige gebeurtenis heeft jl zondag te's Gra- venhageeene diepe sensatie verwekt. Een gepensioneerd gene raal majoor, 83 jaren oud, is in verzekerde bewaring gesteld, onder de verdenking van aan zijne huishoudster met rattekruid vergiftigde worst te hebben toegediend, waarvan niet alleen zij, maar ook haar broeder moet hebben genuttigd, met het onge lukkig gevolg, dat de broeder zeer spoedig is overleden, moe tende ook de zuster zich in bedenkelijken toestand bevinden. De beschuldigde is zoudag in zijne woning bewaakt geworden, nadat eene poging* om zich door gift om het leven te brengen moet zijn mislukt, en is de grijsaard den volgenden ochtend vroeg naar het huis vau arrest overgebragt. Met belangstelling ziet men de nadere bijzonderheden te gemoet. Iets wat voorzeker tot de grootste zeldzaamheden behoort, is jl. zaturdag te Breda gebeurd. De gemeente ambtenaren van de belasting hadden iemand, die sterken drank wilde binnen smokkelen, aangehaald. De rijksambtenaren, deze met de fus ten drank ziende, vorderden van de gemeente ambtenareu hun geleibiljet, dat deze natuurlijk niet konden vertooneneen twist op vechten af was hiervan het gevolg. Later is de com missaris van policie er bij geroepen, en na het opmaken van procesverbaal werd een gedeelte der aangehaalde fusten in het rijksdepot, het overige in de bewaarplaats der gemeente gede poneerd. Amstct In de Rotterdamsche courant leest men //Een hier ter stede ontvangen eigenhandige brief van den heer F. de Lesseps bevestigt de volkomene waarheid van het artikel over het kanaal van Suez, in Le constitutionnel van 6 dezer voorkomende, en in het Journal des débats insgelijks op genomen, waardoor al de valsche geruchten, dezer dagen wegens ongenoegzame medewerking des egyptischen onderko- nings, tot voortzetting dier gewigtige onderneming, volkomen worden gelogenstraft." Naar aanleiding van een kenbaar gemaakten weusch door het bestuur der te 'sGravenhage gevestigde afdeeling van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank, hebben zich aldaar 56 fabriekanten, werkbazen en andere ne ringdoenden, waaronder ook de directeur der Algemeene lands drukkerij, verhouden om de uitbetaling der weekloonen niet meer des zaturdags avonds maar op een anderen dag der week te doen plaats hebben. De gemeente werklieden zullen ook voortaan hun loon des maandags ontvangen. In De volksvriend vindt men thans tusschen zwarte rouw randen begrepen, eene opgave der jeneverrampen, die in 1858 in Nederland zijn voorgevallen, welke zijn als volgt: 17 geval len van moord, 53 van verwonding, 69 van gevangenneming en 49 zelfmoorden. De volksvriend,;;die maandelijks verschijnt, en zich uitsluitend met de feitelijkheden van den sterken drank bezig houdt, heeft natuurlijk hier niet opgegeven de tallo oz kleine jeneverrampeu, die zekerlijk nog zuilen zijn voorgevallen. Het aluminium is sinds een paar jaar veel ter sprake geko men. Het nieuwe erts, waarvan de kleur vee! met die van zilver en nog meer met die van platina overeenkomt, onderscheidt zich door liglheid, het oxydeert niet, is gemakkelijk smeed-en pletbaar, zeer week en van schoonen, welluidenden klank. Men heeft het daarom tot de edele metalen gebragt. Vermits het aluminium ingewone kleiaarde in massa voorkomt, verbond zich daaraan de hoop van een uitgestrekt gebruik van dit me taal, die echter bij de kostbare bewerking van het materiaal niet verwezenlijkt werd. Toch heeft de industrie te Parijs van het aluminium bezit genomen; er zijn de schoonste sieraden van gemaakt. Dit gaat echter met veel moeijelijkbeden gepaard, daar het aluminium, ondanks alle pogingen daartoe, niet gesol deerd, maar slechts genageld kan worden. De Société impériale d'encouragement enz. heeft om die reden een prijs van 200,000 francs uitgeloofd aan hem, die het middel uitvindt, om dit me taal te solderen. ■lenoemiitg-en en besluiten. Toegekend, bij besluit van 4 dezer, de medaille voor eerlijke en trouwe dienst in goud aan den opper-constabel in het vaste korps dek- en ouderofficieren S. Swoboda, ter zake van zijnen meer dan vijftigjarigen diensttijd bij de marine. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 22 december II., aan den oost indischen ambtenaar A. P. Godon, laatstelijk adsis- tent-resident van Mandhéling en Ancola, opzijn verzoek,thans met verlof hier te lande, onder toekenning van pensioen, en zulks met ingang van den 1 maart aanst. Vergunning gegeven, bij besluit van 7 dezer, aan H.W.Rib- bink en J. H. JPlekenpol, te Winterswijk, tot het dragen van het hun door Z. M. den koning van Pruissen verleende alge meene eereteeken wegens verdiensten bij den slaat, voor be toonde hulp bij den brand te Vreaen op 4 en 5 augustus 1857 Tiarine en leg-er. Volgens telegrafisch berigt is Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, onder bevel van den kapitein Ier zee G, Vo- gelpoot, den 17den november 11. te Batavia aangekomen. Door de aanstelling van eenige onderofficieren van het instructie bataillon tot 2den iuitenant, zijn bij dat korps weder eenige korporaals tot sergeanten bevorderd. De toevloed vau jongelingen bij dat bataillon is nog steeds aanzienlijk. Naar men verneemt, zal de 5de compagnie van het 2de bataillon van het regement grenadiers en jagers, welk bataillon bestemd is om met den 1 mei aanstaande het 3de bataillon van genoemd regement te Leiden te vervangen, vooreerstin de re sidentie verblijven. De bedoelde compagnie, die met juistheids geweren gewapend is, zal aan de schietoefening deelnemen, welke in de zomermaanden in de vlakte van Waalsdorp zullen plaats hebben, doch na afloop daarvan zich naar Leiden begeven Door den minister van oorlog is ter kennis van het leger gebragt, dat onlangs door den gepensioneerden kolonel-inge nieur de Veije, militie-commissaris te Utrecht, en door graaf Du Chastel de la Hovardrie, voormalig officier der nederland sche kavalerie, wonende te Gent, ieder een zekeraantal militaire en andere boekwerken ten behoeve van het leger of bijzondere inrigtingen ten geschenke is aangeboden; eu dat die geschen ken, waarvan de aanbieding door den koning met welgevallen is vernomen, overeenkomstig de daartoe door HD. verleende magtjging, door hem minister met genoegen en erkentelijkheid zijn aanvaard. Tlierinouieiersianrt. 10 januarij. 11 12 's avonds 11 ure. 41 gr. 's morgens 7 42 's middags 1 44 's avonds 6 44 n avonds 11 u 44 n 's morgens 7 44 's miïldags 1 f 46 f 's avonds G 44

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1