MIDDELRURGSCHE COURANT. Zaturdag 8 January. L\°- 4. 1859. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 23 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. öinnmlanösclK tijïringrn. Middelburg 7 juuuarïj. Wij vernemen dat in de eerste helft der aanstaande maand februarij de heer mr. Prudens van Dnyse, uit Gent, voornemens is in de Concertzaal alhier eene soiree littéraire te geven, waarbij hij als improvisator zal optreden, en voor andere voordragten zal worden bijgestaan zoo door deii heer mr. A.F. Sifflé als door de hier gevestigde rederijkerskamer Concordia. De op brengst is bestemd tot bijdrage voor het grafteeken te Rijswijk, ter eere van den aldaar ontslapenen dichter Tollens. Naar men verneemt, is het voorloopig verslag van de rappor teurs der tweede kamer, nopens de voordragt, betreffende de verleende concessie voor den aanleg van spoorwegen, in gereed heid, en zal het eerlang het licht zien. Men verzekert dat in dit verslag geheel het vraagst uk der spoorwegen in 't breede wordt behandeld. Ook zou eerlang bij de tweede kamer worden ingediend een ontwerp van wet, betreffende de reglen van buitenlandsche naaralooze vennootschappen hier te lande, en men verzekert dat daarin zal worden bepaald, dat dergelijke vennootschap pen in dit land niet zullen mogen worden gevestigd, dan alleen met koninklijk verlof, en dat geen agent derzelve zal worden er kend die niet door twee handelshuizen, als gunstig bekend, zal worden aangewezen. Door de benoeming van mr. C. C. A. Deens, kantonregter te Oosterhout, tot kantonregter te Breda, houdt die heer op lid te zijn van de tweede kamer der stalen-gerieraa! en wordt eerlang eene nieuwe keuze in het kiesdistrict Tilburg te gemoet gezien. Men verneemt dat de belgische regering heeft toegegeven, dat de nederlandsche schippers, welke op Belgie varen, voor de helft aan het regt van patent zullen worden onderworpen, even als ouder en overeenkomstig de vroegere verdragen plaats had, welke verdragen niet zijn vernieuwd, noch door andere ver vangen. De heer mr. H. AmesholF, directeur vice-president bij de Nederlandsche rijnspoorweg-maatschappij, heeft zich naar het schijnt tot de regering gewend, ten einde de voorkeur te erlangen tot het bekomen van de concessie tot den aauleg van een spoor weg van Scheveningeu, langs 's Graveuhage in de rigting van Gouda, en alzoo ter aansluiting aan den llijuspoorweg, ouder den waarborg van eene rente van 3 ten honderd en vrij beheer, onder het noodig toezigt voor de reuten eu het veilig verkeer. Hierop zou hem zijn tc kennen gegevendat de verlaagde voorkeur niet kon worden verleend, vermits reeds door anderen eene concessie voor den aanleg en de dienst van een dergelijken spoorweg was aaugevraagd. Meermalen is er gesproken van eene telegrafische verbinding met Oost-Iudie, over Singapore, met het vaste land van Europa en met het moederland. Thans verneemt men, dat de onder handelingen over die zaak in den laatsteu tijd aanmerkelijk zijn gevorderd, zoodat de zaak. hare verwezenlijking nabij is. Dezer dagen is voor den hoogen raad behandeld de zaak van een molenaar, die, beschuldigd van het overtreden van de wet van 1 maart 1815 (staatsblad uo. 219) in hooger beroep door de regtbank van Dordrecht is veroordeeld, en zich daar tegen in cassatie heeft voorzien. De raad heeft dit beroep ver worpen, en heeft daarbij overwogen, dat het doen draaijeu van de wiekeu van een houtzaagmolen op tweeden pinksterdag, moet worden beschouwd als het verrigten van openbaren ar beid, dat dergelijke dag moet worden aangemerkt als een gods dienstige feestdag, die door de christelijke kerkgenootschappen hier te lande algemeen als zoodanig wordt erkeud, en dat daar tegen geeiiszins kan gelden het beweren, dat de genoemde dag door een aantal ingezetenen niet als een kerkelijke feestdag, maar door velen als een dag aan vermaak en uitspanning ge wijd, wordt beschouwd. Aan de Nieuwe rottërdamscho courant wordt uit Luxem burg gemeld: Men verzekert dat Z. K. II. prins Hendrik, die instructien van Z. M. den groothertog had gevraagd nopens hetgeen in den tegenwoordig gespannen toestand tusschen het ministerie en de stenden moest gedaan wordendie instructien thans heeft bekomen en dat, naar luid daarvan, den prins demagt zon zijn verstrekt, om, zoo de omstandigheden dit noodzakelijk mogten maken, tot eene ontbinding der sleuden-vergadering over te gaan. Met den 1 februarij aanstaande zal, naar de bepalingen van het koninklijk besluit van den 23 november li, no. 71, aan 's rijks munt te Utrecht, kosteloos onderwijs worden gegeven in de essaaikunde. Degenen die de lessen wenschen bij te wo nen, behooren zich daartoe schriftelijk tot het muntcollegie te wenden. Om tot deze te worden toegelaten, moet men den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben; bewijs geven van voldoende vor deringen in de vakken, die krachtens art. 1 der wet van 13 augustus 1857 (Staatsblad uo. 103), tot het meer uitgebreid lager onderwijs behooren, alsmede in de beginselen der natuur- en scheikunde; en twee jaren werkzaam geweest zijn aan een kantoor van waarborg. Van de laatste voorwaarden kan vrijstelling worden verleend aan lien, die tot essaijeurs voor den handel of het fabriekwezen wenschen te worden opgeleid, mits daarvan bij verzoek blijke. Na het einde van den cursus, die in achtmaanden tijds afloopt, en mitsdien in de eerste helft van october 1859, zal, doch ook aan degenen die het onderwijs niet hebben bijgewoond, gelegen heid worden gegeven tot het afleggen van het examen. Volgens De stoompost zal de heer de Brouwer van Hogen- dorp in den loop dezer maand, eene reis naar Rusland doen, waar hij uitgenoodigd is ter regeling eener spoorweglijn van Moscon naar Saraloff, groot 800 nederlandsche mijlen, waarvan de werkzaamheden in het voorjaar zullen aanvangen. Aan het hoofd dier maatschappij staat de heer Anneukoff, controleur- generaal van het rijk en aide-de-camp-generaal van Z. M. den keizer aller Russen. De afwezigheid van den heer de Brouwer van Hogendorp zal echter van korten duur zijn, en wordt uiter lijk reeds iu het begin van maart terug verwacht. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning den baron van Pallandt van Keppel benoemd tot ÏÏD kamerheer in buitenge wone dienst. Aan het Dagblad van Zuidholland en 's Graveuhage wordt uit Haarlem geschreven, dat men aldaar verzekert dat de krijgs raad in dat provinciaal kommandement het vonnis des doods heeft uitgesproken legen den officier van gezondheid, beschul digd van medepligtigheid aan vergiftiging. Men zal zieh het gerucht makende voorval nog wel herinneren van dien officier en zijne beminde, die zich te Amsterdam gelijktijdig hadden pogen te vergeven, eu ten gevolge waarvan laatstgemelde werkelijk is overleden doch de minnaar nog in tijds werd gered. Men verneemt dat eerlang naar het vaderland zal terugkee- ren de heer mr. J. H. Douker Curtius, opperhoofd en neder- landsch commissaris in Japan, die zich zoo zeer onderscheiden beeft door zijn beleidvol gedrag daar te lande, ter verwezenlij king van de edelaardige staatkunde, door wijlen koning Wil leu II in der tijd gehuldigd en door onzen tegen woordigeu ko ning zoo onbekrompen bevestigd, in het belang niet alleen van Nederland, maar van die beginselen van den wereldhandel, die zijn in het algemeen belang der menschheid. Volksontwikkeling door het bestrijden van vooroordeelen cn het in populairen vorm voorstellen van praktische voor ieder wetenswaardige zaken, is het doel van drie jaarboekjes welke wij, hoewel van zeer verschillenden aard, gaarne te zaaien vermelden. In de eerste plaats noemen wij den Volksalmanak, uitgegeven door de Maal schappij tot nut van 't algemeen. Men heeft de Maatschappij tot nut van 't algemeen wel eens genoemd eene verouderde maatschappij, doch het ongegronde dezer beschuldiging wordt alleen genoegzaam weersproken door den fliuken almanak, dien zij jaarlijks in zoo grooten getale ver spreid! en waaraan de bekwaamste mannen van ons land hunne medewerking wel willen verleeneu. Niemand zal het betreuren dat de vroegere profetien van Don Anlonio Magino hebben plaatsgemaakt voor een stuk over de weervoorspelling van B. B. (prof. Buys Ballot) en over de afwisseling der jaargetijden van F. K. (prof. B. Kaiser). Maar niet minder belangrijk zijn de opstellen over landhuishoud kunde van v. H. (prof. van Hall) eu over de concurrentie van J. T. B. (mr. J. T. Buys), terwijl de vervelende dorre krouijk dooreen uitvoerige statistiek is vervangen, waarvan wij de in leidingalleen we! wat uitvoeriger hadden gewenscht. De liedjes en andere stukken zijn meest van II. Heije) en onzen talentvol - len volksdichter en philantroop waardig. De keuze der plaatjes, de portretten der gouverneurs-generaal van Nederlandsch In - die, achten wij gelukkig, als een blijk dat men ook hier moor en meer de aandacht op Java wil gaan vestigen, waarvan lies nederlandsche voik nog veel te weinig weet. Zoo geef deze jaargang weder het bewijsdat in bijna ieder opzigt, dit uit mun tend boekje van jaar tot jaar in belangrijkheid toeneemt. In het tweede dier bedoelde jaaiboekjes: de Praclische volksalmanak, uitgegeven bij A. C. Kruseman, te Haarlem, hoewel nog altijd zeer lezenswaardig, kunnen wij over het alge meen dien vooruitgang niet ontwaren. De eerste jaargang, al was hij uiterlijk minder sierlijk inaar dan ook steviger en beier geschikt voor langdurig gebruik, zouden wij boven dezen vijf den jaargang verkiezen. Dit neemt echler niet weg dat er nog dit jaar vele belangrijke zaken in worden behandeld, zoo als bij voorbeeld de winsten der boeren in dure jaren, door W. LI. C. Staring; de staathuishoudkunde en het christendom, door mr. W.R.Boer; kleine winstgevende bezigheden, van J. C. de Leeuw; vader eu grootvader, van dr. Broers, en de geestige bladvullingen van Ln. De almanak verdient ook aanbeveling met liet oog op den zeer gei ingen prijs, waarvoor men nog eene keurig uitgevoerde stereoskopische photographie als titelvignet ontvangt. De derde almanak is die voor landbouwers en veehouder>, waarrau thans reeds dertien jaargangen bij den heer W. Eek- hoff, te Leeuwarden, het licht zagen. Zoo als zijn titel aanduid', meer bijzonder voor den laiidelijken stand bestemd, bevat h j dan ook een met gelwcrk, hetwelk voor de zulken zeer pracli sche opmerkingen inhoudt, en naar het ons voorkomt voordat der vorige jaargangen in belangrijkheid niet behoeft onder c doen. ISefiot>iniui;eii en besluiten. Benoemd, bij besluit, van 3 dezer, tot kommandeur der orde van den Nederlandscben Leeuw, de heer jtir. mr. J. van Idde- kiuge, staatsraad in buitengewone dienst. Vergunning verleend, bi) besluit van den 2 dezer,aan den inspecteur van den waterstaat B. W. Conrad gevestigd to 's Graveuhage, tut het aanvaarden der betrekking van lid van den raad van bestuur over de werken tot doorgraving der land engte van Suez, en der betrekking van commissaris van Z. K. H. den onderkoning van Egypte bij dien raad. Benoemd, bij besluit vah dien datum, tot lid en preside:.: van het collegie van curator-en der hoogeschool te Utrech' 6c minister vim staat jhr. mr. A..G. A. ridder van llappard.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1