MIDDELBURGSCHE COURANT. L\°- 2. Dingsdag 4 Januarij. Jlcmkonbigingm TAN DET RUKSBESTDUR.PROVIACIALE EX GOEEi\TEBESTliitES. öinnmUmöscljf tijöingra. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Ediiie van maandag avond Notificatie. De gedeputeerde slalen van Zeeland doen te weten dat door de staten dier provinciein hunne vergadering van den 9 julij 1858, is besloten tot het doen eener voordragttot het brengen eener vermindering in de regten die. volgens art. 2 van het reglement van den 9 julij 1852 (Provinciaal blad no.109 van dat jaar), voor het gebruik van de provinciale steigers in Zeeland geheven worden, en dat de heffing dier regten, over eenkomstig deze voordragt, bij de wet van 18 december 1858 (Staatsblad no. 110) bekrachtigd zijnde, hetzelve art-. 2 thans luidt als volgt; »Voor het gebruik van eenen steiger zal, telkens bij het aan leggen, ten behoeve der previncie moeten betaald worden a. voor ieder reizend persoon met. een stoomvaartuig aanko mende of vertrekkende, f 0,15, b. voor ieder reizend persoon, die door de in de ter plaatse van de steigers bestaande overzetveren aldaar worden in genomen of aangezet, f 0,02, c. voor ieder reizend persoon, aldaar aankomende of vertrek kende door middel van andere vaartuigen, f 0,10, d. voor elk vaartuig zonder passagiers en al of niet ter lading of lossing aanleggende, en vertoevende niet langer dan een half uur, f 0,20meer dan een half uur doch niet langer dan een uur, f 0,40langer dan een uur, voor elk nieuw ingétreden uur daarboven, f 0,4-0eindelijk e. voor beestiaal en andere goederen, aldaar in of uit stoom- booten geladen of gelost wordende, 5 pet. van de vracht penningen, volgens liet tarief voor de stoomboot ver schuldigd." Gegeven te Middelburg, den 30 december 1858. De gedeputeerde staten voornoemd S. VAN HEEMSTRA voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. Iflliidelburg 3 januarij. De Nedcrlandsche staatscourant van 2/3 dezer behelst een koninklijk besluit van 28 december jl., waarbij zijne excellentie de minister van koloniën wordt gemagtigd op de daarbij ver melde voorwaarden aan den heer F. H. van Vlissingen te Am sterdam, concessie te verlecnen lot het exploiteren van gronden iu de residentie Westerafaeeling van Borneo. Die concessie duurt negen en negentig jaren en wordt bin nen zes maanden overgedragen aan eene op te riglen naamlooze vennootschap, met een kapitaal van twee en een half millioen gulden, waarin het rijk voor een tiende aandeel neemt. Zaturdag avond heeft te Hulst in het logement De dubbele arend, door tusschenkomst van het muziekgezelschap Harmo nie onder medewerking van eenige dames een vocaal en instru mentaal concert ten behoeve van den arme plaats gehad, het welk, zoo door ruime deelneming als goede uitvoering allezins aan de verwachting heeft beantwoord en waardoor het edele doel der genen die dezen genotrijken avond hebben verschaft, zeker bereikt is. door.de overbrenging van de kina-plant op liet eiland Java, door de akademie te Greifswalae benoemd tot philosophise doctor, art. lib. mag. Thans is bekend geworden het voorstel van den raad van waterstaat wegens de middelen tot verbetering van den wa terweg van Rotterdam naar zee, waaruit gebleken is dat men den voorkeur geeft, aan het plan van den ingenieur van den waterstaat Calaud, daarop nederkomendedat niet dc rivierarm langs de zuidzijde van het eiland Rozenburg maar het Scheur langs de noordzijde van dat eiland worde gevolgd en de hoek vanj Holland worde doorgesneden om benoorden het tegen woordige Brielsche gat in zee te komen. De verbetering van de rivier tot boven Rotterdam staat met die doorgraving in naauw verband. De kosten zijn geraamd op 5 millioen. Het plan om vat ook de verbinding van den nieuwen riviermond door een spoorweg met Rotterdam. De heer Justus Carolus Hasskarl, ridder van den Nederland- schen Leeuw, kommandeur van de Eikenkroon, lid van ver schillende geleerde genootschappen en vroeger door de neder- laudsche regering aangesteld als iuspecteur over de kina-kuituur op Java, is, wegens zijne uitgebreide kennis van de planten kunde in het algemeen en van de Javascha flora in het bijzonder en wegens zijne groote aan hel meuschdora bewezen diensten, Het engelsche dagblad The sun deelt de weerkundige waar nemingen van den heer Smith mede, volgens welke de maand januarij van het jaar 1859 nog kouder zal zijn dan die van 1795 en 1814. Den 13 zou de koude beginnen, den 17 het strengst zijn en van zeer veel sneeuw vergezeld tot het laatst der maand dn ren. Naar men verneemt heeft de Maatschappij tot nut van 't al gemeen den hoogleeraar P. J. Yelh uitgenoodigd tot het doen eener inspectiereis, zoo binnen als buiten het-vaderland, om onderzoek te doen naar den staat van het schoolwezen.de beste methoden enz., en zou die hoogleeraar bij tusschenpoozen de verschillende proviucien van ons vaderlaud bezoeken. Bij het onderzoek van de overeenkomst tusschen Nederland en Belgie, over den wederkeerigen waarborg van den eigendom van letterkundige werken, hebben de sectien van de belgisc'ne kamer hare ingenomenheid over die nieuwe toenadering tusschen beide landen te kennen gegeven. De opheffing van tolregten op de boeken heeft algemeen instemming gevonden. Alleen had men den waarborg van den eigendom ook gaarne op de schoone kunsten zien toepassen, en eenige meerdere beperking van het vertalingsregt gewenscht. De leden hoopten, dat van lieverlede de behoefte aan verbeteringen in deze ook in Nederland mogt. worden gevoeld. De staat der nederlanden heeft, bij de arrondissements regt- bauk te Dordrecht, eene procedure ingesteld, tegen de gemeen te Puttershoek, om betaling te erlangen van transport- cn ver blijfkosten van bedelaars over 1847—1854. De pleidooijen zullen gehouden worden den 3 januarij e. k. Uil een parliculieren brief van Java, niet de laatste mail over Marseille ontvangen, blijkt, dat aldaar her. gerucht liep, dat in de maand december eene expeditie zou worden gezonden naar Boni. Men zcide zelfs, dat het 3de, 5de. 10de en 14de bataljon infanterie daaraan zoude deel nemen en tevens dat daartoe ka- vallerie, artillerie cu sappeurs zouden worden aangewezen. Men wil, dat de nieuwe opperbevelhebber van hel leger in per soon de expeditie zal kommanderen. Men schrijft uit Luxemburg: De regering, gebruik makende van de autorisatie der kamer, heeft ten behoeve der door haar te verleeuen subsidie voor deu bouw der spoorwegen, eene leening gesloten ten bedrage van drie en een half millioen francs, af te lossen in 56 annuiteiten.enwel met de internationale bank te Luxemburg en de heereu Rothschild en Raphael Erlanger te Frankfort a/M. De uitgifte zal plaats hebben in stukken van 100 en 500 fr., 4J pet. rente dragende. Uit goede bron verneemt men, dat zich meer dan 800 schip pers, die den Rijn bevaren, hebben aangemeld tot erlangiug van schadevergoeding voor de kosten, veroorzaakt door den aanleg van toestellen op huune schepen, tot neder- en wederop- latiug der masten, om de in aanbouw zijnde vaste brug over den Rijn bij Keulen te kunnen passeren. De bezorgdheid, door vele Rijnschippers aan den dag gelegd.dat het nederlateu en oprigten der masten hun een aanmerkelijk tijdverlies veroorzaakt, wordt uit den weg geruimd door het. feit, dat een schip bereids onder het gereede gedeelte van bedoelde brug is doorgevaren, en slechts ééae minuut voor de nederlating en slechts 5 minuten voorde werderoprigting der masten bezigde; men gelooft zelfs, dat dit, bij eene goede machinerie, iu nog korleren tijd kon ge daan worden. ISenoeminden en ftesl ca.it eu. Benoemd, bij besluit van den 29 december, tot burgerlijke leden bij de militieraad voor de ligting van 1S59, in de provin cie Zeeland, zitting houdende te Middelburg.de heereu Z. Snij der, lid der staten, en mr. M. Verbrugge, lid van den gemeente raad te Middelburg en tot hunne plaatsvervangers, de heereu B. van der Mandcre, lid der staten, en H. Rekker, lid van den gemeenteraad le Middelburg. Op non-activiteit gesteld, voor een jaar, de 1ste luitenant A. T. Alings, van het 5de regement infanterie. Benoemd, bij besluit van 31 december, tot ridder grootkruis der orde van den Nederlandschcn leeuw, de luitenant-generaal jhr. F. V. A. ridder de Stuers, oud kommaudant van het inrii- sche leger. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 30 december, op zijn verzoek, aan P. van Helmond, als burgemeester der gemeenlen Sas van Gent en Philippine, met ingang van 15 dezer, en be noemd tot burgemeester dier gemeenteu N. Kerck-haerdt, ten einde deze betrekkingen gelijktijdig met die van burgemeester der gemeente Westdorpe te bekleeden. Benoemd, bij besluit van 31 december, tot gewone hooglee- rareu in de reglsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Ley- den, de heereu mr. R. T. H. P. L. A. de Boneval Faure, thans hoogleeraar in de zelfde faculteit aau de hoogeschool te Gronin gen, en mr. J. E. Goudsrnit, advocaat te Leyden. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 30 december, aan den heer J. Salmon, uit zijne betrekking van commies bij den raad van state, behoudens aanspraak op pensioen, en voorts benoemd bij den raad van state, tot commies de heer Th. van den Berg, tot dusver adjunct commies bij dit slaatseollegietol adjunct- commies de heer J. H. Jalink, thans eerste klerk. Bij koninklijk besluit van 30 december is de heer D. van der Keilen, eerste stempelsnijder bij 's rijks munt, aangewezen om, gedurende 1859, in geval van afwezigheid van eender leden van het muntcollegie en bij de behandeling der onderwerpen ver meld in arlt. 3, 7 cn 10 der wet van 1 junij 1S50 (Staatsblad no 25), dc plaats van den afwezige te vervullen. Goedgevonden, bij besluit van 14 december, a. te benoemen bij de landmagt in West-Inaie: bij het bataillon jagers no 27, tot kapitein de 1ste luitenant. C. M. Nuboer; tot lsten luitenant de 2de luitenant N. F. Spencer, alsmede de 2de luitenants-ad judant H. Knock en M. Römer Price, allen van het bataillon bij het wapen der artillerie: tot kapitein de 1ste luitenant T. D. G. Rolandus, en tot lsten luitenant de2deluitenantN. A. Rost van Tonningen, beiden van het wapen, en b. eervol uilhoogsl- deszelfs militaire diensl te ontslaan dc kapitein der artillerie T. D. G. Rolandus voornoemd, met ingang van het tijdstip waarop hij zijne militaire charge op Curapao zal moeten nederleggen, lot aanvaarding der aan hem, bij Zr. Ms. besluit van den 9 sep tember 1S5S, opgedragen betrekking a an consul-generaal bij de gcaieencbesten van Venezuela, Nieuw-Grenada cn Ecuador. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 16 december, op liet daartoe door hem gedaan verzoek, aan den oost iudischen amb- teuaar A. A. T. Ledeboer, laatstelijk ingenieur van de 3de klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare wer ken in Nedcrlandsch Indie, thans met verlof hier Ie lande aan wezig, onder toekenning van pensioen. Iierk-en achootnieaws. Ter voorziening in een der vacante predikantsplaatsen bij de nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam, is door j de daartoe bevoegden het volgende twaalftal opgemaaktDD.

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1