MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 1. Zaturdag 1859. 1 Januarij. tóimtcnlanösclje tijümgm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Yiissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone adyertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekendma- kiugen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 31 december. Heden morgen is de telegrafische gemeenschap met Zuidbe- veland en gevolgelijk weder geheel hersteld. Wij vernemen dat de raadsbesluiten omtrent de met 1 ja nuarij 1859 in te voeren plaatselijke belasting op het gemaal en de in verband daarmede gewijzigde heffing van eenen hoofde- lijken omslag (met vrijsteliing van de zulken wier jaarlijksch inkomen minder dan f 900 bedraagt) door Z. M. den koning zyn goedgekeurd. Woensdag zijn voor de arrondissements regtbank alhier aan gebragt twee vorderingen tegen den heer griffier van het pro vinciaal geregtshof in Zeeland, tot afgifte 1. door J. Bliek wed. W. de Visser, te Grijpskerke, van f479,82i, zijnde de helft in de wederhelft, en 2. door de gemeente Middelburg, ten deze vertegenwoordigd door den heer burgemeester dier gemeente, van f959,65, zijnde de geheele wederhelft van eene schat bij hem in bewaring gesteld, ten gevolge van eene tegen de vin ders ingestelde strafregterlijke vervolging. Aanstaanden woensdag zou ten deze worden voort geproce deerd. Bij besluit vau gedeputeerde staten dezer provincie van 17 dezer (provinciaal blad no. 105) zijn ingetrokken de ter voor koming van de verspreiding der longziekte, ten aanzien der gemeenten Colijnsplaat en Wissekerke (Noordbeveland) vroe ger bevolene maatregelen. De zittingen van den militieraad voor de ligting van het jaar 1859 zullen, volgens besluit van den commissaris des konings iuZeeland, geopend worden in een der localen van het geweste lijk bestuur alhierde eerste deu 7 februarij, de tweede den 28 maart, de derde den 13 april, en de vierde den 2 mei 1859. Het provinciaal blad van Zeeland no. 103, bevat eene circu laire van den commissaris des konings van 14 dezer, tot heriu- nering aan de voorschriften betrekkelijk de uitoefening van de buitenlandsche zeevaart, door verlofgangers der nationale mili tie, waartoe namelijk de toestemming van dien commissaris door tusschenkomst der gemeentebesturen moet worden aau- gevraagd. Een milicien tot deze provincie behoorende, heeft onlangs voor den krijgsraad alhier te dier zake als deserteur te regt ge slaan, omdat hij het beroep van zeeman weder opgevat en als zoodanig buitenlandsche reizen gemaakt had, zonder nadere toestemming. Hij ia echter vrijgesproken, daar hij geheel ter goeder trouw had gehandeld. Door den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie is den 25 september 11. een besluit genomen, hetwelk wij voor onze reederijen van zoo veel gewigt rekenen, dat wij vermeenen onzen lezers door de rnededeeling geeiie ondieust te doen. Vooraf echter een kort overzigt van hetgeen tot dat besluit aanleiding heeft gegeven. In december 1856 vertrok van Middelburg naar Hongkong via Cardiff het nederlandsch barkschip Walcheren, gezagvoer der K. Hoek. Daar het huidkoper slecht begon te worden en de reis welligt een paar jaren kon duren, had de reederij eene complete waarlooze huidkoper met de beuoodigde huidspijkers medegegeven, om daardoor eene eventuele herkopering buiten 's lands minder kostbaar te maken. Na ontlossiiig te Hongkong vertrok het schip naar Soera- baija, waar het, na veel tegenspoed in de Chinesche zee onder vonden te hebben, den 5 october 1857 aankwam; intusschen was het in de retourbevrachting der Nederlandsche handel maatschappij opgenomen, en de experts bevolen dat het nieuw gekoperd zou wordendit geschiedde in het drijvend dok te Soerabaija, en de in het schip aanwezige waarlooze huid en spijkers werden er buitenom aangebragt. De administratie beschouwde dit als invoer en hief daarop aan hoofdsom en additionele reglen tegen 24 pet. der getax eerde waarde eene som van f 1745. De agenten van het schip wendden zich tot den heer directeur der middelen en domeinen te Batavia met verzoek om restitutie, doch bij dispositie van 14 november 1857 no. 3910 werd daarop afwijzend beschikt, bij eene eenvoudige aan den voet van het rekwest gestelde verkla ring 'dat geene bevoegdheid bestaat tot inwilliging van hun verzoek." Toen het een ander ter kennis van de te Middelburg geves tigde reederij gekomen was, heeft deze zich den 4 februarij de zes jaars bij een uitvoerig rekwest tot den minister van kolo niën gewend, met verzoek dat haar die, naar haar inzien on wettig geheven, reglen zouden worden teruggeven, waarbij er vooral op gewezen werd dat voor waarlooze goederen, welke het schip voor eigen gebruik medebrengt, bij dat gebruik nim mer regteu geheven worden, en dat het zelfde beginsel ook op eene geheele huid behoort toegepast te worden. Zij gaf van het voorgevallene tevens kennis aan de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg, met verzoek dat deze hare pogingen zou ondersteunen. Dat ligchaam wendde zich den 14 maart daaraanvolgende mede tot het ministerie, onder opmerking dat hier van geen invoer van een handelsartikel sprake was, maar van eene verplaatsing van het daartoe mede genomen koper uit het schip om hetzelve, terwijl het er vooral op wees, dat in deze een groot handelsbelang betrokken was, daar bij den gedrukten stand der vrachtvaart alles moet aange wend worden wat mogelijk is om de uitgaven te verminderen, hetgeen in deze de bedoeling der betrokken reederij geweest was, welke bedoeling evenwel door de wetsopvatting, gelijk zij in Nederl. Indie was toegepast, ten eenenmale was verijdeld. De rekwestranten hadden inmiddels ouder dagteekening van 5 maart een schrijven van het miuisterie van koloniën ontvan gen waarbij nun werd medegedeeld, dat de beschikking op ver zoeken om restitutie in betwistbare gevallen, van in Neder landsch Indie betaalde inkomende tegten, uitsluitend tot den werkkring van den gouverneur-generaal aldaar behoort, en dat hun rekwest mitsdien aan dien landvoogd ter beschikking was Dezer dagen ontvingen de rekwestranten een schrijven van het zelfde ministerie, inhoudende, dat de gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, bij zijn besluit van 25 september 11. no. 57, magtiging verleend had om aan de agenten van het Ne derlandsch barkschip Walcheren, te Sourabaija, te doen resti tueren eene som van f1745, te Soerabaija betaald aan inko mende en additionele regten van eene partij geel metaal en koperen spijkers, met dat schip uit Nederland aangebragt, en gebruikt tot het koperen van meerge melden bodem. Dit besluit stelt een niet onbelangrijk antecedent daar. (N. R. C.) Uit Ylissingen wordt ons heden geschreven Gisteren avond is in den Prinsentuin alhier, een concert ge geven door het muziekkorps der dienstdoende sehutterij, niet medewerking van vier leden der Koninklijke letter- en tooneel- kundige maatschappij de Dageraet, te Antwerpen. Meermalen reeds mogten wij ons verlustigen in de kunstga ven van onze antwerpsche vrienden en ook deze avond was rijk aan genot, voor allen die eene goede uitvoering van zang stukken op prijs weten te stellen. H. M, de koningin heeft aan den heer A. C. Kruseman, uit gever te Haarlem, wegens de opdragt aan 11. M. van het jaar boekje Aurora voor 1859, twee prachtige porseleinen vazen vereerd. Naar men verzekert is de heer mr. A. J. D. graaf van llechte- ren, thans geattacheerd aan het miuisterie van binuenlandsche zaken, benoemd tot attaché bij het nederlandsche gezantschap teParijs. Door verplaatsing van een rijks ontvanger op een rijks kan toor nabij de gemeente Roermond, heelt men onlangs ontdekt dat een gedelegeerd ontvanger, voor verscheidene gemeenten, gelden voor het patent verschuldigd, tegen kwitantie heeft ont vangen. en in plaats van die in de daartoe bestemde kohieren te boeken, zich die gelden ten nadecle van 's rijks schatkist heeft toegeëigend dit schijnt met een groot aantal patenpligtigen en gedurende een aantal jaren te zijn geschied. Men verneemt dat die gedelegeerde ontvanger nu onrniddelijk door het bestuur der administratie is ontslagen en eene geregtelijke vervolging tegen hem is ingesteld. Van eene gewoonlijk goed onderrigte zijde wordt uit Zut- pheu aau de Amsterdamscbe courant geschreven, dat bet berigt onlangs door de Enschedesche courant gemeld, dat de pruissi- sche regering er op bedacht is van Emmerik naar Munster, aie het ware langs onze grenzen, een spoorweg aan te leggen, voor alsnog als ongegrond mag beschouwd worden. Benoemingen en Besluiten. Benoemd, bij besluit van 28 dezer, bij het departement van justitie: tot commiesen J. L. Le Rutte en A. W. Carrière, thans adjunct-commiesen; tot adjunct-commies G. W. Kemtia, thans eerste klerk bij dat departement. Eervol ontslag verleend, bij besluit van dien datum, uit 's rijks zeedienst, aan den officier van gezondheid der 2de klasse S. J. Goossen, op zijn daartoe gedaan verzoek, met, den laalsten dezèr. Bevorderd, bij besluit van den 21 dezer, met ingang van den 1 januarij aanst., bij het departement van marine, tot hoofdcom mies de commies J. J. Verheys; tot commiesen de adjunct- commiesen H. J. van Daalen Welters, S. M. Staatsman en J. A. Beek. Overgeplaatst in rang en ancienneteit da navolgende officie ren der W. I. laudmagt: bij het leger in Nederland, bij het wapen der infanterie de majoor D. A. du Cloux. de kapitein C. G. B. Balfour van Burley, thans met verlof hier te lande, en de 2de luitenant A. J. Ninaber, allen van het oat. jagers no. 27 bij het wapen der artillerie: de kapitein tl. Boer en de lste luitenant P. E. Boer. Bij het leger in 0.1.. bij het wapen der infanterie de 2de luiten. C. W. Schotborgh en K. Schotborgh van het bat. jagers no. 27bij de geneeskundige dienst in 0.1., de officier van gezondheid 3de kl. J. H. Seelen en de apotheker 3de kl. A. J. H. Kieven eu J. 11. Rademakers, allen van de mi litaire geneeskundige dienst. Benoemd tot kommandenr der orde van de Eikenkroon, de heer Kluppel, voorzitter van de arrondissements regtbank te Alkmaar. fVecrolojjïe. Men verneemt met leedwezeu, dat jl. maandag te Rotterdam is overleden de bekende dichter, de heer J. van Harderwijk Rz. Kerk-en scliuolnieuwii. De aanvragen, welken in dezen tijd gewoonlijk geschieden, om alskweekelingop 's rijks kweekscholen geplaatst te worden, zullen talrijk zijn, aangezien men betere inrigtingen en regeling te geraoet ziet. Er kan evenwel nog niet spoedig gevolg aan gegeven worden, omdat de zaak niet in de vergadering der in specteurs van het lager ouderwijs, die spoedig aanstaande is, zal ter tafel komen. Later zullen de reglementen en bepalingen publiek gemaakt worden, naar welke grondslagen deaanvragen moeten geschieden. Murine en lesrer. De état major van Z. M. transportschip de Merwede, dat heden namiddag 2 ure van de reede van Neuzen via Cadix naar Oost-inaie is gezeild, is als volgtkapt. luit. ter zee J. van der Meersch, kommandant; luit. ter zee lste klasse R. A. Houck, eerste officier luits. ter zee 2 kl. A. Droukers, W. E. van der Burgen G. J.Coster; adelborsten 1 kl. J. H. Benthem Reddin- gius, C. E. Uhlenbeck, C. C. Vermeer, C. Schuijlenburg, A. J Willekens, C. de Klopper, K. A. Stakman Bosse, L. D, A. Eontein; officier van gewondheid 2 kl./JLam ie'; officier vvu

Middelburgsche Courant | 1859 | | pagina 1