MIDDELBURGSCHE COURANT. \m. L\°- 156. Donderdag 30 December. 6itmcnlttnöscl)f tijöingrn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgeus, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels/1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Mitldelburg 29 december. De gemeenteraad alhier heeft heden namiddag eene korte zitting gehouden, welke hoofdzakelijk is besteed aan de ver vulling van eeuige vacaturen, welke met 1 jauuarij 1859 ten gevolge van periodieke aftreding zullen ontstaan. Daarbij zijn herbenoemd de heereu dr. J. C. de Man tot gemeente-genees heer, J. B. Haringman tot gemeente-heelmeester, beide met al- gemeene (12) stemmen; jhr. W. R. Boddaert met 11 en G. J. oprenger met algemeene stemmen, als leden der commissie tot het examineren van varenslieden ter koopvaardij. Omtrent de afschuiving aan den kop van den Sloeschen veer- dam, waarvan wij in ons nommer van 25 dezer hebben melding gemaakt, vernemen wij nog dat bereids maatregeleu genomen worden om het verder afslaan van den beschadigden kop tegen te gaan; en dat het, niettegenstaande daaraan onafgebroken gewerkt is, nog niet gelukte de juiste plaats te ontdekken al waar de beschadiging aan den telegraafdraad of kabel is ont staan. Deskundigen meenen dat de kortste weg om onze telegrafi sche gemeenschap te herstellen, zou gelegen zijn in het geheel of gedeeltelijk vernieuwen van den telegraafkabel in het Sloe doch het schijnt dat de middelen tot herstel of vernieuwen van zulk eenen kabel hier niet aanwezig zijn, maar allen uit 's Ha ge moeten aangevoerd worden. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvan gen een exemplaar van het jaarlijksch verslag der Vereeniging voor vrijen handel te Hamburg. Uit Ylissingen meldt men onsaataan den aldaargevestigden verdienstelijken brandspuitfabriekaut, den heer W. van. der Os, weder zulke belangrijke bestellingen zijn opgedragen, dat niet alleen het aantal werklieden vermeerderd zal kunnen worden maar dat ook, even als in den vorigen winter, voor hen de gele genheid zal bestaan buitengewoon hoog daggeld te verdienen. De onderhandelingen welke, naar men verzekert, door den heer van der Os weder met. het buitenland gevoerd worden, zullen naar men verwacht tot nog meerdere bestellingen leiden. Het schip De zeevaart, het eerste dat voor particuliere reke ning Japan verliet niet bestemming naar Java, was den 7 sep tember gezeild en werd inde tweede helft van november op Java verwacht. De schepen Gelderland en Alida Maria zijn met complete ladingen van Java naar Japan geexpedieerdhet eerste uitsluitend met goederen voor rekening van particulieren en het laatste grootendeels met lading van het gouvernement- Door den in augustus van zijne hofreis naar Jedo te Decima geretourneerden gouvernements-commissaris [zie onze berig- ten onder de rubriek Oost-Indische kolonienjzijn nieuwe over eenkomsten en tractaten met de japansche regering gesloten. Uit die circulaire blijkt verder dat de gezagvoerder van het. onlangs verongelukte clipper-fregatschip Cadsandria, de heer J. A. C. Gerlach, zich als koopman aldaar wenscht te vestigen. Uit. Luxemburg wordt van den 22 dezer gemeld Heden namiddag verscheen dc regering weder in de kamer en verklaarde dat zij het noodig geoordeeld had na den uitslag der stemming van maandag avond, met den prins te confereren, die zich van zijne zijde weder naar 's Hage had gewend. Aan gezien nu tot heden geen besluit van's Hage was ontvangen, meende de regeriug dat de stenden hare werkzaamheden zou den moeten hervatten. Deze mededeeling was eene onaange name teleurstelling. Men begon echter onmiddelijk over het budget te beraadslagen. Men meldt uit Axel dd. 24dezer, dat de lijst van inschrij ving voor de kosten van een grind-en steenweg van die ge meente naar het belgïsche dorp Moerbeke volleekend is en dat de outwerper, de heer Carpreau te Yzendijke, in naam eener maatschappij voor die verbetering vergunning aau den koning heeft aangevraagd, liet. schijnt dat deze onderneming door het belgisch gouvernement en door de betrokken besturen wordt ondersteund. De Stoompost behelst het volgende Gelijk men weet zijn in het voorjaar eenige civiele ingenieurs en andereu door het gouvernement, belast, om, onder de leiding van de ingenieurs van den waterstaat, opnemingen te doen voor het maken van projecten van spoorwegen, waarvoor dooi de staten-generaal 60,000 gulden was toegestaan. Van deze 60,000 gulden is slechts ongeveer 30,000 gulden dit jaar ge bruikt; op de begrooting van 1859 is voor dit zelfde doel 25,000 gulden toegestaan. De bovengenoemde personen werden tot het eiude van december 1858 aangesteld voor eenige dagen hebben zij kennis gekregen, dat zij met januarij niet op nieuw zouden benoemd worden, maar de regering eerst zou afwach ten, wat omtrent de spoorwegen in ons land zal beslist worden. De Rotterdamsche courant van gisteren bevat een uittreksel uit eene per overlandmai) outvaugene ciculaire van het huis Haager Schuurman te Batavia, betreffende den geopendeu handel meten in Japan en de vestiging aldaar van de firma H. H. Spengler co. De beroemde romanschrijver Alexander Dumas heeft uit Derbent, eene stad in Georgie aau de Kaspische zee, een schrij ven gerigt aan een zijner vrienden te Brussel, hetwelk de dag- teekening van 4 dezer draagt en door L'indépendance beige in haar no. van maandag medegedeeld wordt. Dumas wijdt daarin uit over de prachtig schoone reis welke hij maakt. Alleen voegt hij er bij kan men geen oogen- biik den ponjaard uit zijnen gordel of een geladen geweer uit de hand leggen, maar moeten wij op de Circassiers jagt maken, zoo als ten onzent op de hazen. Hij heeft dan ook een escorte van honderd Tartaren en moet dikwijls een hevig vuur doorstaan. De dagbladen hebben reeds vroeger gemeld dat. de groote schrijver te Moscou stervende was; thans,zegt hij zelf, zijn zij in staat, om te vertellen dat ik bij eenedergelijkeschermulseling met. de bergbewouers onder Schamyl het leven heb verloren. Den volgenden dag (5 dezer) was hij voornemens te vertrek ken naar Bakou, om de Parsis te zien,die het vuur nog als god heid aanbidden. Vau daar zou hij over Tiiiis en den berg Ara rat terugkeeren. USenuemütffen «n !tes!uii!en. Bij koninklijk besluit van den 22 dezer, zijn de militaire leden benoemd van de militieraden van het rijk, voor de ligting van het jaar 1859. Daaronder is aangewezen te Middelburg, de majoor Langguth, adjudant in het provinciaal kommandement van Zeeland. Benoemd, bij besluit van 24 dezer, de opperstuurman del ist e klasse in het vaste korps dek- en onderfficieren, E. Luitsz, met ingang van den 1 januarij aanstaande, tot opzigter over de kustverlichting te Egmond aan zee. Benoemd, bij besluit van 25 de/,er, bij het 5de regement in fanterie, tot majoor, de kapitein der 1ste klasse A.P. Milten burg, van het regement grenadiers en jagers. Sierk-en Men verneemt dat aan ds. H. P. Timmers Verhoeven, secre taris bij de algemeene synode der nederlandscbe hervormde kerk, ten gevolge zijner geschokte gezondheid, een onbepaald verlof is verleend. Gedurende dien tijd zullen zijne function door ds. P. Jas, predikant bij de hervormde gemeente te 's Gra- venbage, worden waargenomen. Dr. E. Laurillard, le Leyden, heeft voor liet. op hem uit- gebragt beroep tot predikant bij de uederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam bedankt. Marine en teirer, Men schrijft ons heden uit Vlissingen Zr. Ms. transportschip Merwcde is heden morgen uit de haven van Vlissingen gehaald en vertrokken naar de reede van Neuzen om aldaar op een gunst ige.n wind te wachten. Luidens bij het departement van marine, onder dagteeke- ningvanden 17dezer,uit Cadix ontvangen berigtvanden schout bij nacht E. X. R. 't Hooft., bevelhebber van het oefeningS' eskader, had hij, nadat de schepen vereenigd waren, den 10 de zer Porto Satto verlaten, koers stellende naar Cadix. Op al de schepen was de gezondheid der officieren en equipa ges zeer voldoende. Na het vertrek van Spilhead had het eskader meestal slecht weder gehad en den 1114, 24 en 29 november hevige stormen doorgestaan. Al de schepen zullen eenige kleine voorzieningen uoodig hebben. Eeu door den sellout bij nacht, door tusschenkomst van den consul te Cadix, dadelijk na zijne aankomst aldaar, aan den minister van marine afgezonden telegram, is niet ontvangen. De minister van marine heeft van den 1 januarij aanstaande, voor den tijd van 5 maanden, aan de delftsche geweerschoot toe gevoegd, den 2de luit. P. C. W. Sutherland, van het corps mari niers, ten einde den leercursus bij den geweerwinkel bij te wonen. Bij Zr. Ms. besluit van den 11 dezer is de vroeger aan de kassen der infirmerien, onder de benaming van ziekengeld, ver leende tegemoetkoming van 's rijks wege ad 5 ets. daags voor ieder verpleegden militair van het leger hier te lande, onver schillig zijnen graad of soldij, te rekenen van af 1 januarij 1859 tot op de helft verminderd, en alzoo op ets. per hoofd en per dag vastgesteld. Q^ost-iudische CroSunien. Uit de javasche couranten tot en met den 6 november blijkt, dat, volgens berigten uit China, Zr. Ms.schroef-scliooner Bali, den 19 september de reede van Typo heeft verlaten, ten einde het station te Hongkong te hervatten. Het voor den keizer van Japan bestemde schroefstoomschip Jedo was den 25 sepiember van Hongkong derwaarts vertrokken. In de genoemde bladen vindt men een breed verslag van de laatste hofreis van den nederlandschen commissaris naar Jedo. en van de eerbewijzen, welke hij op dien statielogt allerwegen heeft ondervonden, van het pleglig gehoor bij den keizer, met. afschaffing van sommige gebruiken, welke vroeger bij derge lijke gelegenheden hebben plaats gehad. De keizer Dai-Nipon hoeft nu, naar europeesch gebruik, op een troou gezeten, en alzoo voor het gezanlschap zigtbaar, een t.e voren beraamd ge sprek, in de nederduitsclic taal, met den gezant, zonder tus schenkomst van tolken gevoerd. commissaris was den 17 augustus te Nagasaki teruggekomen. Het berigt wordt beslo ten met de verklaring van den commissaris, dot Japan vatbaar is voor eene snelle ontwikkelingdat alleen de vreemde handel daaraan ontbrak, en dat, indien deze daarin slaagt, dit rijk verbazende veranderingen zal ondergaan, terwijl hetgeen de Japannezen reeds hebben beproefd en tot stand gebragt, ais allezins merkwaardig mag worden aangemerkt. in bijzondere berigten uit Batavia van 10 november komt voor,dat vermoedelijk versterking naar Palembangzou worden gezonden, vermits de nederlandsche troepen bij Sahat meer tegenstand hadden gevonden, dan waarop scheen te zijn ge rekend. Den 5 november kwam ter reede van Batavia het neder landsche schip Cornelia Mathilda, gezagvoerder Schnoei, van Djambi, een gedeelte der tot de expeditie naar dat rijk bestemd geweest zijnde troepen aan boord hebbende. Naar wij verne men, zegt dc Javabode, zullen 250 man te Djambi in bezetting blijven, onder bevel van den kapitein der infanterie Backerus, die levens met het civiel gezag aldaar belast, is. Naar wij vernemen, zegt de Sourabaaische courant, zal de heer W. Poolman, als president van de factorij der Nederland sche handelmaatschappij te Batavia, aftreden en in die bel r. king vervangen wordeind oor den heer J. C. Tecngs, IH'dit torij, terwijl als lief,s in plaats van laatst gen Z*\

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1