MIDDELBURGSCHE COURANT. T i\°- 155. Dingsdag 1858. 28 December. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4u. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. 3tonli0ttirigittgm VANI1ET ItlJKSBESTÜllB,PROVINCIALE EN GEMEEXTEBESTüREN. Burgemeester en wethouders van Colijnsplaat maken bekend, dat bij de uitloting van eene obligatie, ter aflossing van de geldleening van f15,000, ten laste dier gemeente, voor de be- grindiug van den Nieuwen- en Noordlangenweg, is getrokken nommer 26. Colijnsplaat, 22 december 1858. J. H. BIJBAU, burgemeester. J. VINK, secretaris. ÖümmlartDsdie tijöittgm. Uidclelbur^ 33 december. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag, des na middags ten twee ure, eene openbare zitting houden, Ier behan deling der navolgende zaken Missive gedeputeerde staten, uitgifte gemeentegrond in erf pacht; missive commissie bestuur leenbank magtjging vergroo ting kapitaal; rapport commissie, subsidie israëlitiscbeschool commissie; benoeming stadsgeneesheer en heelmeester; benoe ming leden commissie examineren van varenslieden; begroting godshuizen IS59. Bij arrest van den hoogen raad der Nederlanden (kamer van strafzaken) van den 21 dezer, is verworpen het beroep in cas satie, ingesteld door den heer V. van Lissa, heel- en verloskun dige alhier, tegeu het arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van 18 October jl., waarbij bij is veroordeeld tot eene geldboete vau f 25 en in de kosten van het geding, ter zake van het uitoefenen van een anderen tak van geneeskunstdan waar toe hij bevoegd is. Vrijdag heeft de regtbank alhier Willem Kasse schuldig ver klaard aan het ten nadeele van den eigenaar verduisteren van eene koopwaar, die hem niet in handen gesteld was dan tot eeiieu betaald wordenden arbeid en om er iets bepaalds mede te doen en die terug te geven, en te dier zake veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en f 12,50 boete. Werden hier reeds sedert geruiraeu tijd met goed gevolg maatregelen genomen om de bedelarij zooveel doenlijk te weren, het bleef toch nog als eene gewoonte bestaan, dat velen hoofd zakelijk des vrijdags voormiddags, giften aan verscheidene hui zen komen inzamelen. Naar wij thans vernemen beijvert de policiezich, om ook die bedekte bedelarij, welke steeds een toevloed van personen van de omliggende gemeenten uitlokte, geheel te doen ophouden. Wij vernemen dat het aan H. M. de koningin heeft behaagd een paar fraaije iampeu in te zenden, ten behoeve der aan staande loterij van vrouwelijke handwerken alhier, Men meldt uit Luxemburg, dd. 21 dezer, aan de Nieuwe rot- terdarasclie courant De regering leed gisteren weder eene nederlaag. Het voor stel van den heer N. Metz, tot wraking der regters, die bij den coup d'état waren betrokken, voor zoo verre het eene bcoor- deeling van dien coup d'état. en de daarop gevolgde octroijerin- gen gold, werd met 15 tegen 5 stemmen door de stenden aangenomen. De regering had formeel verklaard, dat zij daar van niets wilde hooren. Eene eigenlijke discussie had er niet plaats, daar de regering het goed vond de argumenten der tegen standers met stilzwijgen te beantwoorden. De heer Ulrich vond in het doel van het voorstel aanleiding om aan te toonen,dat de coup d'état, zoowel tegen de bondswetteu, als legen die van het vrije land streed, en door nie was te regtvaardigen;dat het gedrag der kamer bij die gelegenheid zeer gematigd, doch van de zijde der regering verkeerd voorgesteld was, waardoor de kroon op een dwaalweg werd gevoerd. Zoo als hierboven reeds werd gezegd, beantwoordde de regering deze opsomming van bewijzen met geen enkel woord. De telegraaf heeft druk gewerkt tusschen Luxemburg en 's Hage, en terwijl ik dit schrijf, zal het lot van ons ministerie of vari de kamer wel beslist zijn. In de zitt ing der kamer van heden werd door den president eene aan hem gerigte de- peche voorgelezen, waarin de vergadering verzocht wordt hare discussien tot den volgenden dag te verdagen, daar de prins stadhouder zich met den groothertog in verbinding gesteld had, om over den tegenwoordigen stand van zaken te beraadslagen. De mededeeüng werd door de gcheele linkerzijde met vreugde vernomen en het voorstel goedgekeurd. Iedereen ziet in, dat de tegenwoordige toestand onmogelijk kan voortduren. De meer derheid drong sedert geruimen tijd aan op eene beslissing, zon der de regering daartoe te kuunen bewegen. Om eene, oplossing onvermijdelijk te maken, had de oppositie zelfs besloten bet veranderlijke budget te verwerpen. Natuurlijk weet men niet of het ministerie zal aftreden, dan wel of het zal overgaan tot eene ontbinding der kamer. Uit de omstandigheid dat geen der ministers heden in de kamer verschenen is, willen velen aflei den, dat het ministerie zijn ontslag heeft ingediend. Zal de groothertog dit ontslag aannemen? Eene ontbinding der ka mer zoude in allen gevalle gewaagd zijn, daar de regering niet, op de meerderheid kan rekenensedert zij eene verhooging der grondbelasting met 20 pet. heeft voorgesteld, is haar invloed op het platteland aanmerkelijk gedaald. En wanueer de tegen woordige meerderheid, gelijk wel te wachten is. weder in de kamer kwam, wat dan Uit den Haag schrijft men aan de Utrechtscbe courant: //Men verzekert dat er thans van wege het ministerie van binnenlandschezaken een naauwkeurig onderzoek plaats vindt ten aanzien van de grieven, die tegen 's rijks kweekschool voor ouderwijzers te Haarlem wordeu geopperd. Daartoe zijn reeds personen, die nopens de bedoelde inrigting inlichtingen kunnen geven, gehoord." DeEnschedesche courant heeft uit een particulier schrijven vernomen dat de pruissische regering er op bedacht is van Em merik naar Munster, als het ware langs onze grenzen, een spoor weg te doen leggen, en dat er zelfs een begin van uitvoering aan dat denkbeeld is gegeven. In de maand augustus vau liet volgende jaar zal door de Maatschappij t.ot bevordering der toonkuiisl een luisterrijk alge- meen muziekfeest, worden gehouden. Die feestviering zal plaats hebben te Arnhem, op douderdag en vrijdag avond, en des zaturdags morgens met een zoogenaamd kunstenaars concert Worden beslotenalles onder beheer en bestuur vau het afdee- lingsbestuur aldaar. Uit de algemeeue middelen der maat schappij zal, tot bestrijding der onkosteu vau het feest, ter beschikking der afdeeling Arnhem worden gesteld de som van f 1875. Bij dit feest zal toegang worden verleend aan de leden der maatschappij met hunne dames, eu aan vreemdelingen buiten 's lands gevestigd. Te Rotterdam is den 20 november eene werkinrigling voor biinden geopend, waarin nu reeds 80 blinden werkzaam zijn. De oprigters zijn de heereu chir. Dekker, dr. Ekker, Guntel- maun, chir. Kruijff en lietenieijer. Het doel der instelling is, om behoeftige blinde lieden van beiderlei kunne, die men vaak ouder allerlei voorwendsels langs de straat ziet bedelen en een ellendig leven voortslepen, nuttig en in hun eigen voordeel werkzaam te doen zijn. Daartoe houden de mannen zich bezig met het maken van touwmatten, haardkleeden van zelfkant enz. eu de vrouwen met het breijeu van allerlei voorwerpen of het maken van pantoffels en andere zaken van veterband, ter wijl sommigen, die meer geoefend zijn, zelfs fijner en o. a, ook werk met glaskoralen leveren. EXenoeanin^en en besluiten. Eervol ontslag verleend, bij besluit, van 6 dezer, op zijn ver zoek, aan den oost-indischen ambtenaar T. J. Wilier, laatstelijk resident van Riouw, thans met verlof hier te lande aanwezig, onder toekenning van pensioen. Benoemd, bij besluit van 20 dezer, lot. ontvanger der directe belastingen voor de tweede afdeeling te Rotterdam, de heer J, F. van Harrevelt, thans controleur der directe belastingen, ia ën uitgaande regten en accijnsen van de 1ste klasse aldaar. Benoemd, bij besluit van 8 dezer, tot adspirant-ingenieurs van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlaudsch Indie J. C. Schumm. opzigler van de 3de klasse bij den waterstaat in Gelderland; G. A. Pet, provinciaal opzig- ter in Noordbolland, en G. Uylenbroek, doctor in de wis- en natuurkunde, opzigter van de 4de klasse by den waterstaat in Zuidholland. Benoemd, door den minister van binnenlandsche zaken, bij de dienst van den rijkstelegraaf, tot telegrafisten der 2de klasse, de telegrafisten der 3de klasse J. G. Diehl en R. Roeteriuktot telegrafist der 3de klasse, de leerling B. Gastelaars. Kerii-en sehuullnieun's. Men berigt uit 's Heer Abtskerke, dat de heer G. M. Hoo- gerzeil, candidaal te Nieuwe Tonge, het beroep, door de her vormde gemeente van 's Heer Abls- en Sinontskcrke op hein uitgebragt, heeft aangenomen. t.;»rïue en ieyer. De Nederlandsche staatscourant vau 25 dezer behelst over de garnizoens verandering (hans het volgende: T'eu gevolge der daartoe door den koning verstrekte magti- ging, zullen met de maand mei aanst., de navolgende garnizoens verwisselingen bij de korpsen van liet. leger plaats hebben, als bij het wapen der infanterie, 2de regement,, staf te Vlissingeu, lste bataillon te Neuzen, eene compagnie te Sluis, detachemen ten te Philippine en Ellewoutsdijk; 2de bataillon te Middelburg, eene compagnie te Veere; 3de bataillon te Vlissingen, twee compagnien te Breskens4de bataillon te Vlissingen, een deta chement te llammekens; 5de regement, staf, 2de, 3de en 4de bataillon te 's Bosch; lste bataillon te Woerden. Verder zullen nog bij het wapen der infanterie de gewone periodieke aflossingen van deze en gene onderdeelen van korp sen plaats hebben, waarin zijn begrepen het 3de bataillon van het regement grenadiers en jagers uit Leyden, dat door het. 2de bataillon uit 's Hage zal worden afgelosten het 2de bataillon van het 6de regement infanterie te Geertruidenberg, Willem stad, Heusden, Woudrichem en Loevestein. dat door het 4de bataillon uit Breda zal worden vervangen. Bij het wapen der kavallerie: het. lste regement dragonders te Arnhem, Amsterdam en Venlo. het 2de regement dragonders te Haarlem, het 3de regement dragonders te's Hage, het 4de regement dragonders te Zutphen, Leeuwarden en Groningen bij het wapen der artillerie: lste regement vesting-artillerie, de 9ae compagnie te Helder en vervangen door de 5de compagnie uil Amsterdam, 2de regement vesting-artillerie, de 8ste com pagnie uit Vlissingen te vervangen door de 11de compagnie uit Dordrecht, de9de compagnie uit Brielle te vervaugen door de 12de compagnie uit Bergen op Zoom, 3de regement vesting artillerie, de 12de compagnie te Maastricht ie vervangen door de 3de compagnie uit 's Bosch, terwijl de 2de compagnie van het regement rijdende artillerie, thans in garnizoen te 's Hage, vervangen zal worden door de 4de compagnie van het regement veld-arfillerie uit Utrecht. Men herinnert zich, dat Z. M. de koning, voor dat de prins van Oranje onlangs eene buiteulaadsche reis heeft onder nomen, Z. K. II. den generaalmajoor daartoe op de gewone wijze verlof heeft verleend. Z. M. heeft thans, an december, no.85,.goédgevonden te bepalen, dab b^fgti tjpTge

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1