voortaan aan een ieders eigen oordeel overgelaten. Het genoot schap is tot die veranderingen overgegaan, omdat het een einde wilde maken aan eene noodelooze beperking der christelijke vrijheid en eene overschatting van het uiterlijke, welke niet lot liet oorspronkelijke karakter der vereeniging behoorden en waardoor menigeen van haar afkeerigof los werd. De spoorweg van Suez tot Cairo en verder tot Alexan dre is thans voltooid en voor de dienst geopend. De reizigers, welke uit Oost Indien komende, den overtogt uit Egypte met de Niagara, die te Southampton is gearriveerd, hebben gedaan, zijn de eerste geweest, welke van dit middel van vervoer ge bruik hebben gemaakt. De reis uit Engeland naar Oostlndie, China, Japan en Australië kan voortaan, met stoomschepen en over den genoemden spoorweg worden volbragt. Bluitschiaud. Berlijn 21 december. De Staatsanzeiger behelst een bevel schrift, waarbij de kamers van den landdag tegen deu 12 januarij worden bijeengeroepen. In het groothertogdom Baden is ten vorigen jare door de algemeene synode eene nieuwe liturgie of zamenstel van voor schriften en formulieren voor de godsdienstoefening der protes tanten opgesteld. De inhoud daarvan is eerst in den laatsten tijd algemeen bekend geworden en heeft onder de protestant- sche bevolking van het groothertogdom de gemoederen in be weging gebragt, daar verscheidene van hare bepalingen, strek kende om de protestantsche eeredienst meer indrukwekkend en meer boeijend voor het gemoed te maken, aan vele aanhangers der oudgereformeerde begrippen eene bedenkelijke toenadering totde gebruiken der roomseh katholieke kerk schijnen. Ten einde alle aanleiding lot oueenigheid en gemoedsbezwaren weg te nemen, heeft de groothertog bepaald dat slechts een gedeelte van de nieuwe liturgie als voorschrift, het overige enkel als voorbeeld beschouwd zal vvorden.dat ook dit voorschrift niet met dwang maar met eerbiediging van de denkwijze en gezind heid van elke gemeente moet worden ingevoerd, en dat overal, waar bedenkingen tegen eenige bepalingen der nieuwe regeling bestaan, welke het niet gelukt door inlichting en onderrigt weg te nemen, die bepalingen vooreerst buiten werking gelaten of veranderd zullen worden. ft^raiikrijk. Parijs 23 december. De zaak van den heer de Montalembert is gisteren voor liet geregtshof alhier behandeld, op de zelfde wijze ais of er geen besluit des souvereins bestoud om hem de door den refter uitgesproken straf kwijt te schelden. Slechts op ecu punt is het appel gegrond verklaard; het hof heeft name lijk geoordeeld, dat de heer de Montalembert zich in het aange- klaagde dagbladartikel niet heeft schuldig gemaakt, aan aauran- ding van het algemeene stemregt en van 's keizers constitutio nele regten, maar dat hij te regt schuldig verklaard is aan den toeleg om het gouvernement in haat en minachting Ie brengen, en aanranding van het aan de wetten verschuldigde ontzag en daardoor erkende regten. Op grond hiervan heeft liet hof de hem opgelegde gevangenisstraf van zes maanden verminderd tot drie maanden, en de bepaling van liet. eerste vonnis, waarbij hem eene geldboete van 3000 francs opgelegd was, bekrachtigd. De lieer Dufaure.de advocaat van den uitgever van Le cor- respondant, die geen appel had aangeleekeud, had nu naast den heer Berryer op de bank der verdedigers plaats genomen. Hij voerde, nadat door den griffier een verslag nopens den stand der zaak was uitgebragt, het eerst ter verdediging van den graaf de Montalembert het woord. De heer Dufaure ving aan met zich te verheffen tegen het keizerlijk decreet dat in den Mouiteur van den 2 december werd openbaar gemaakt. In weinige woorden toonde hij aan, dat dit decreet het regt tot appel, dat door de wet aan iedere» veroor deelde gegeven is, niet kon vernietigen. Hij behandelde wijders de kwestie zelve en verdedigde liet geïncrimineerde artikel te gen de daartegen gerigte vervolgingen. De procureur-generaal, de heer Cliaix d'Est-Ange, heeft in zijn requisitoir alles veraiedeu wat ten aanzien van deu lieerde Montalembert op cenige personaliteit kon zweeuien. Hij heeft zich integendeel op hem als op eene autoriteit beroepen, maar stelde toen het feit op den voorgrond, dat. de heer de Monta lembert zeif aan Lodewijk Napoleon, als president der repu bliek, openlijk adhesie had geschonken. Over het geincrimi- ueerde artikel, in verband met Engeland en de britsclie instel lingen, heeft hij zich slechts met groote omzigtigheid uitgelaten. Wat de vraag aanbelangt, of het decreet, waarbij aan den heer dc Montalembert genade werd geschonken, de behandeling der zaak in liooger beroep kon beletten, verklaarde de heer Chaix d'Est-Ange ruiterlijk, dat naar zijne wijze van zien, het regt tot appel, op grond der door den keizer verleende genade niet kon worden strijdig gemaakt; hij constateerde het. echter aan de andere zijde, dat het bedoelde keizerlijke decreet in absoluten zin en zonder eenig voorbehoud moest worden beschouwd, daar het alle de gevolgen der eerste veroordeeling verijdelde. De heer Berryer heeft daarop gedurende twee uren met eene welsprekendheid liet woord gevoerd, die het geheele auditorium wegsleepte. Achtereenvolgens behandelde hij al de punten der aanklagt en trachtte van hare ongegrondheid het bewijs te leve- Jleekrapprijzen. Avignon 18 december. Meekrap blijft zeer gezocht en buitendien schaarscli. Men ren. Onbeschrijfelijk groot was de indruk toen hij het waagde j betaalde voor rosé fr. 39 a fr. 40 en voorpalud fr. 44 a fr. 45 de trappen te bestijgen die tot den zetel van het tribunaal lei den, om plegtig te verklaren dat hij vertrouwen stelde in de magistratuur van zijn land en dat hij de zekerheid had, dat de regters van den heer de Montalembert aan geen invloed van buiten het oor zouden leenen, want, zeide hij, de regters die vreemden raad volgen en niet naar de inspraak van hun eigen geweten luisteren, verwerven zich niets dan de algemeene ver achting. De heer Berryer betuigde er ten slotte zijne verwon dering over, dat de procureur-generaal in zijn requisitoir de openbaarmakingin L'iudépendauce beige gewraakt had van den bekenden brief aan den aartsbisschop van Parijs. Spreker is van oordeel, dat die brief door ieder eerlijk man had behooren geschreven te worden, en toonde verder aan dat de gevoelens, die in bedoelden brief doorstralen, geen andere zijn dan die welke in 1844 werden beleden door een prins, die zich toen- maals in den kerker bevond, die eveneens met. eene amuestie werd bedreigd en van wiens zienswijze daarover een dagblad van dien tijd de weerklank gaf, zonder dat de toenmalige rege ring er zelfs aan dacht om zich om die openbaarmaking te be kreunen. Op de schitterende pleitrede van den heer Berryer, werd door den heer Chaix d'Est-Ange mede met veel welsprekend heid gerepliceerd, Racine houdt men op fr. 50 a fr. 51 voor SEEF rosé en fr. 55 a fr. 56 voor SEEE paiud. Graanmarkten. Oostburg 22 december. Wij hadden heden weder een goeden aanvoer van tarwe en gerst en er bestond nog al vraag voor beide artikelen schoon tegen lager prijzen. De beste tarwe goed f7,70 f 7,80 er» 7,90. gewone f7,60 en 7,50 en gemeene of blaauwe f7,25 a f7. Rogge was weinig aangeboden en werd alleen door gebruikers gekocht f5,80 a f6, winter gerst f 5 a f 5,10, enkel f 5,20 en alzoo 10 cents lager. Zomer dito mede iets lager doch even als haver, paardeboonen en erwten bijna niet aangevoerd, erwten op f 10 en daarboven gehouden en meest f S a f 9 geboden. Middelburg 23 december. De aanvoer van heden was niet groot en uit Walcheren was er ook minder ter veil. De vraag naar tarwe was zeer beperkt, koopers waren lager gestemd, en echter hield men meestal op vorige prijzen, zoo dat er heden weinig in den handel is omge gaan. Jarige zeeuwsche tarwe die f 8,50 a f 8genoteerd wordt, was niet ter veil. Nieuwe zeeuwsche tarwe f 7,75 mindere f 7,50 a f 7 naar kwaliteit. Puike jarige walchersche tarwe f9,10 a f9. Puike nieuwe f8, f7,90, f7,75 naar deugd. Puike In October van liet vorige jaar werd door den minister j zeeuwsc'ie rogge f6,35 met weinig handel. Gerst met weinig vraag en 20 a 25 cents lager. Puike winter f 5, mindere f 4,80, puike zomergerst f 5 gekocht. Walchersche wittebooneu wei- uig ter veil en voor f 11 a f 10,60 zijn die naar deugd genomeu. Puike walchersche paardeboonen f 8,25 a f 8 mindere hield men boven coers. Walchersclie groene erwten niet kokende f 9,50, op de kook is daarvoor tot f 12 betaald. Zeuwsche paardeboo- uen niet ter markt. Koolzaad zeer weinig ter veil, met koopers van f 13,50 a f 14,60 naar deugd. Raap.olie f46. Patent- olie f48,25, lijn-olie f34,25 per vat op 6 weken, op kontant f 1 per vat lager, llarde lijnkoeken f 12 per 104 stuks. Geiuiildelde mariitprijzeu. Middelburg 23 december, per ned. mud. per ned. mud Tarwe oude 8,50 a/ 9,Brumeboon. a/ Dito nieuwe - 7,50 a- 8,iPaardeboonen - S,a- 8.25 Rogge oude- 6,35 a- 6,35 'Gr. erwten - 9,— a-12,— Gerst wint. - 5,a- 5,jGraauweerwta- 5,h, - 5,— J Kool en raapz. -13.50 a - 14,60 aj Aardappelen - 1,40 a- 1,60 a per ned. pond. 10,50 a-11,'Versche boter ,90 a 1,02. van handel, landbouw en openbare werken eene commissie be noemd om te onderzoeken of het zoogenaamde waterglas naar de denkbeelden van den heer Kulilmann, hoogleeraar der schei kunde te Rijssel, in het fabriekwezen tot velerlei doeleinde met voordeel aangewend kan worden. Het rapport dezer commissie is in den Moniteur van jl. zondag openbaar gemaakt. De com missie heeft de toepassing van die vernuftige uitvinding, waar uit reeds een nieuwe nijverheidstak is ontstaan, onder voorlich ting van den uitvinder in allen deele uagesaaii, en zij laat zich daarover in het algemeen zeer loffelijk uit. *De ons aangewezen feiten en de voor ons oog bewerkstelligde proefnemingen (zegt liet rapport) zijn van het hoogste gewigt voor de wetenschap pen, de kunsten en de nijverheid; ook geven zij stof tot hoogst belangrijke beschouwingen betreffende de vorming van onzen aardbol. Wij weten niet wat. bij den heer Kulilmann het meest, te prijzen, zijne schranderheid en vindingrijkheid of de volhar ding waarmede hij voorde verwezenlijking zijner denkbeelden en voor de bekendmaking zijner uit vinding, niet. zonder aan zienlijke kosten, werkzaam is." Het schijnt zeker dat de zitting van het wetgevend lig- cliaam den 7 januarij. in c!e gewoonlijk voor die plegligheid bestemde groote zaal in de Louvre, geopend zal worden. Prins Napoleon heeft, hij het openen der zitt ingen van den lioogen raad voor Algerië en de koloniën, eene redevoering gehouden, in welke hij den wensch uitte dat de werkzaamheden van dien raad nuttige uitkomsten hebben mogen. De raad heeft, zich in drie sectien verdeeld, de eerste van welke niet. de open bare werken, de spoorwegen uitgezonderd, belast isde tweede met de spoorwegen, en dc derde met alles wat op de kolonisatie en de afbakening der gronden betrekking heeft. Dito Haver Boekweit Witteboon. Middelprijzen van bakbare tarwe 8,15 eu rogge 6,10 Parijs 23 december. Grootvorst Konstautiju heeft de/.e hoofdstad gisteren avond weder verlaten. Men spreekt veel i over staatkundige beweegredenen, waarmede dit bezoek wordt j ^Pa,lJe- geacht in verband te staan, voorts over het behandigen van een j eigenhandige» brief van den russischcn keizer aan Napoleon en het bezoek van dien vorst aan ons hof in de aanstaande lente, j Grenada. Anderen echter trekken de waarheid van die beide feiten in Oostenrijk. Obligatien5 twijfel en vergelijken het uitstapje van deu grootvorst eenvou-Amster amsche5 dig bij het gelijksoortig bezoek door prins Napoleon voor eenige maanden aan Warschau gebragt. Ten aanzien der zaak van den graaf de Montalembert, Belgie. B3vijzen van etf'ecten. Amsterdam 23 december. Nederland. Werkelijke schuld24 pet. dito dito 3 dito dito 4 Aand. Handel maatschap pij 4$ Obl.Maatschappij van weldadigheid 4 Rusland. Oblig. J 789/18165 dito Hope co4 dito dito 1855, 6de serie 5 Certificaten 6 Spoorweg (afgefourneerd) dito (onafgefourneerd) Obligatienl£ Bimienlandscli3 Coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Obligatien (schoon) merkt men op, dat met liet gewijzigde arrest in zeker opzigt, veel gewonnen is. Behalve dat de verleeude gratie volledig ef fect blijft sorteren, is thans op den veroordeelde niet meer zoo als bij het eerste vonnisvan toepassing art. 1 der wet van 27 julij 1S49, waardoor hij zou zijn onderworpen aan de wet op de algemeene veiligheid van 27 febrnarij 1858, als wan Nationale5 1S47/18522* Bank actiën3 u 1165 bij Rothschild2£ 53 Portugal. Obligatien3 47jj nieuwe46 Venezuela. 4i Mexico - 3 lSi Illinois. 7 85 i Beurs van Londen, 23 dec. ten 12 ure. Consols 96-1 Beurs van Weenen, 23 dec. (slotprijzen.) Metalliek 643 76H 98 H 143 106 V 86f 102 J 674 248 804 30! 424 04 201, 77ï 86^ 7844 neer de voormalige pair zonder eenige voorafgaande vervolging 5 pet. S519 had kunnen gedeporteerd worden. 1 Beurs van Parijs, 23 dec.(slotprijzen.) 44pct.com|.t fcjanöflsbmgtcn. «ïviifzigt ulev week. Rotterdam 24 december. irctijöinijcn. Eergisteren zijn te Vlissiugeu aangekomen voor Belgie be- De prijzen der koifij zijn zeer vastonder 34 cent is geen stemri: Providcncia, gez. Anasicha, Secundina, gez. Albizart, 'beide van Havanah, Columbus, gez. Fiorio. Cephalonie, jV*. M. i Ar boe, gez. Hansen, Denemarken, Doggprsbank, gez. Billiaert. Sevjlla, Turk, gez. Maude, Goolc, Laughing JFciter, ge 1 Callao. Jeannette Melanie, gez. van 11 eysse, Cadix, Secret, gez. goed ordinair maer te hekomen. Thee niet lager maar weinig omgaande. In rijst is niets gedaan. Specerijen met iets meer vraag.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3