MSDBELBÜRGSCHE COURANT. Zaturdag 1858. 25 December. IHattlionMgmgeit VAN HEI RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE ES GESEENTERESfO» ÖmiienlanDscl)f tijöimim. L\°- 154. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- een geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendxna- kingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboveD 23 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaÜDg geschiedt koutant. Edilie van vrijdag avond 8 ure. Rekeudmaking. De burgemeester en wethouders van Vlissingen doen te weten: dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 30 augustus 185S, het volgende besluit is vastgesteld, hetwelk bij koninklijk besluit van den 15 november 185S, no. 65, is goedgekeurd. De gemeenteraad van Vlissingen, Gezien de artikelen 232, 238,240 en 254 der wet van den 29 juni} 1851 (staatsblad no. 85.) Besluit: Er zal, te beginnen met den I januarij 1859, in deze ge meente geheven worden eene belasting voor het gebruik der vischmarkt ten bedrage van zes procent, van de onzuivere op brengst der aldaar verkochte visch. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen den 30 augustus 1858. De burgemeester, (get.) DUTILH.l.b. De secretaris, (get.) MAB1LO T. Behoort bij koninklijk besluit van den 15 november 1858, no, 65. Mij bekend, De minister van binuenlandsche zaken, (get. VAN TETS. Accordeert met het origineel. De secretaris generaal bij het ministerie van binnenlandsche zaken, (get.) J. SCHRöDER. Voor eensluidend afschrift, zoo veel het geëxtraheerde aan gaat. De secretaris-generaal, (get.) J. SCHRöDER. v Voor extract conform, De griffier der staten van Zeeland, (get.) S. VAN DER SWALME. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 30 november 1858. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, De burgemeester, J. W. CALLENBELS. De secretaris, MABILO T. De burgemeester en wethouders van Vlissingen doen te weten: dat door den raad dier gemeente, in zijne vergaderiug van den 30 augustus 1858 is vastgesteld de navolgende, over eenkomstig artikel 235 der gemeentewet, in voornoemd konink lijk besluit van den 15 november 1858, no. 65 aangehaalde VERORDENING op de heffing van eene plaatselijke belasting voor het gebruik der vischmarkt iu de gemeente Vlissingen. Art. 1. De belasting zal moeten worden voldaan in handen van den daartoe aangestelden controleur over de vischmarkt. die daarvoor uit een door burgemeester en wethouders voor te schrijven en door den burgemeester of door een daartoe door hem aan te wijzen lid van den raad te nummeren en te waarmer ken register met strook kvvitantien zal afgeven, welke, voor zoo veel daaraan onderworpen, op zegel zal moeten gesteld wezen, komende de zegelkosten voor rekening van den belanghebben den, die dezelve te gelijk niet de belasting zal moeten voldoen. Art. 2. Uiterlijk voor den zestienden dag van elk kwartaal, zullen de over bet vorige kwartaal ontvangene gelden door den controleur, hierboven bij art. 1 vermeld, iu de gemeentekas worden overgestort. Art. 3. Uit de ophrengst dezer belasting zal voor belooning worden betaald aan den controleur 25 ten honderd, den afsla ger 25 ten honderd, den keurmeester 15 ten honderd, en de ge zamenlijke kuapinuen 15 ten honderd, zonder dat deze beamb ten ouder een of ander voorwendsel iels meer van de koopers of verkoopers zullen mogen vorderen. De overige 20 procent zullen strekken tot goedmaking der kosten van onderhoud van de vischmarkt. liet aanschaffen zoo wel als het onderhoud van de vischmand is voor rekening van den controleur en den afslager, waarvan de kosten onder hunne belooning zijn begrepen. Art. 4. De artikelen 258 tot cu met 262 der wet van den 29 junij 1851 (staatsblad no. 85) zijn ten deze van toepassing. Aldus vastgesteld door deu gemeeuteraad van Vlissingen den 30 augustus 1858. De burgemeester, D U TI L H, 1 b. De secretaris, M A BIL O T. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 30 november 185S. De burgemeester en wei houders van Vlissingen, De burgemeester, J. W. CALLENBELS. De secretaris, MABILOT. Middelburg 2-4 december. Woensdag is omstreeks den tijd van, of even na, hoogwater 'n het Sloe, in den namiddag ten ruim 3 ure, eene zeer belang rijke afscliuiving ontstaan aan den kop van deu Sloescken veer- dam op de zuidbevelandsche zijde. De beschadiging schijnt hoofdzakelijk aan de noordzijde te zyu, over eene zeer beteekenende lengte en breedte. Aan dezen kant ligt ook de telegraafkabel door het Sloe, en I het is dus genoegzaam zeker dat de stoornis die iu hel gebruik van den telegraaf tnsschen Goes en Middelburg ook juist sinls den namiddag van den 22 dezer werd ondervonden, zal veroor- zaakt zijn door dat de kabel is beschadigd door den val der out- 1 zettende aardmassa, welke in de diepte verdwenen is. Reeds zijn de ingenieurs van den waterstaat op de plaats bezig om onderzoek te doen naar deu aard der beschadiging, en meu mag dus vertrouwen dat al het noodige zal ia het werk gesteld worden om het publiek zoo koit mogelijk verstoken le 1 houden van het gebruik van deu telegraaf. Heden is door den hoogen raad uitspraak gedaan iu de zaak van het bestuur der domeinen, tegen den heer 11. Lammens j c. s.t ter zake van cle schorren aan wijlen den generaal graaf van i Damme, door Napoleon 1 in concessie gegeven, en in den zee- arm het Zwin opgekomen, (zie Middelburgsche courant van 27 j november jl.). De hooge raad, regtdoeride op de voorziening iu j cassatie, door voornoemden heer Lammens ingesteld, heeft. overeenkomstig de conclusie van den heer procureur-generaal bij dien raad, die voorziening verworpen. Toen in de vergadering van den 9 december 1S57 van het al hier gevestigde departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen het jaarlijksch verslag omtrent den toestand der afdeeüng en de onder haar bestuur slaande instellingen was uitgebragt, hebben wij reeds melding gemaakt, hoe door een lid der commissie over de leesbibliotheek, die inrigting met een krachtig woord in de belangstelling der leden werd aanbevolen. Dit woord is niet onvruchtbaar gebleven, cu de bibliotheek heeft van een twaalftal ledenniet onbelangrijke giften in boe ken en geld ontvangen. Intusschen heeft die nut t ige instelling aanspraak op meerdere ondersteuning, want dat ruim twee duizend werken in den jongsten tijd jaarlijks ter lezing zijn uit gegeven en wel grootendeels aan minvermogenden, getuigt voor de belangstelling waarmede deze de gelegenheid aangrij pen om nuttige boekeu te lezen. Het bestuur van bet departement heeft zich dezer dagen bij circulaire tot de leden gewend, om hen op die behoefte aan ver meerdering vau de verzameling goede boekwerken te wijzen en dringend uit te noodigen tot dit wezeulijk nuttige doel ge schikte werken af te staan, of geldelijke bijdragen te verstrek ken. Wij maken gaarne op die poging opmerkzaam, overtuigd dut ODder de zulken die geen lid van hel departement zijn, er zich welligt ook zullen bevinden, die gaarne bereid zijn om mede te werken tot de verspreiding van nuttige en bruikbare kennis bij handwerkslieden en minvermogenden. hof in Zeeland is behandeld, heeft zich naar wij vernemen dezer dagen in persoon vervoegd bij den heer procureur-generaal, waarop hij onmiddelyk naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier is overgebragt. Op deu 15 der volgende inaatid zal die persoon voor hel ge- regtshof te regt staan. Uil Goes wordt ons het volgende gemeld dd. 23 dezer b De inschrijvingen voor de nieuwjaars bedeeling tot wering der bedelarij in deze gemeente, bedragen ruim f 450. Heden morgen is in eene plegtisre teregtzitting derarron- dissements regtbank, de heer mr. 11. van Hees als substituut, griffier beëedigd en geinstalleerd.Na het gewone requisitoir van den heer officier en voorlezing der acte van benoeming dooi den griffier, legde de benoemde den gevorderden eed af en werd met eene korte, gepaste toespraak door den voorzitter geïnstal leerd, waarop de benoemde in sierlijke bewoordingen antwoord de en zich bij de regtbank aanbeval. Op de jl. dingsdag te Sluis gehoudene veiling van wei-en zaailanden is gemiddeld omtrent f 1700 per bunder gemaakt. Deze prijs, ofschoon hoog te noemen, is ver beneden de ver wachting die men daarvan koesterde. De meeste der perceeleu zijn in de onmiddelijke nabijheid der gemeente gelegen en men had om die reden den prijs op minstens f2000 per bunder ge raamd. Door de directie van de Nederlandsche handelmaatschappij is aan de weduwe met zes kinderen van den verongelukten zeeloods Naerebout te Vlissingen, eene gift van f 150 toege zonden. Z. M. dc koning heeft aan het Oudheidkundig genootschap te Amsterdam eene fraaijc collectie antiek glaswerk tcugeschenke gegeven. Eeu der dijkwerkers, beschuldigd van plundering van zoele- laarstenten en zamenspanning tot het, gelijktijdig staken van hun werk op 7 mei 1S57 bij het graven van hel kanaal te We- nieldiuge, belioorende tot de vijf die voortvlugtig waren toen deze zaak op den 12 november jl. voor het provinciaal geregts- Jl. dingsdag stond voor dc arrondissementsregtbank te Am sterdam te regt de 15jarige israelietische knaap, diedenl au gustus jl. in deSchotsche kerk aldaar den predikant C. Schwartz op den predikstoel moedwillig drie wonden heeft toegebragt. Na het verhoor van 13 getuigen, waaronder een geneesheer a decharge, heeft de beschuldigde het feit erkend doch opgege ven dat hij vermeende een Gode behagelijk werk te zullen ver- rigten later echter heeft hij zijn ongelijk ingezien en gevoelt er berouw over. De regtbank heeft hem bij haar vonnis schuldig verklaard aan poging tot moord met voorbedachten rade en geleiderlage, en aangenomen dat de daad met vrijen wil en oordeel des on- derscheids is gepleegd en hem mitsdien veroordeeld tot gevan genzetting in een verbeterhuis voorden tijd van 12jaren. De wapenfabriekant AErancotte te Luik heeft eene bestel ling ontvangen van 4000 visieren voor tirailleurgeweren. De inspecteur der draagbare wapenen te Delft zal het contract met gemeldeu fabriekant sluiten. Le nord meldt het volgende in zijne Revue de Paris: On zekeren morgen vervoegde zich een Engelschman, een hejaarö heer, hij den heer Ellinckhuyzen, kassier te Rotterdam, dm zich met de inschrijving voor het, Suez-kanaal belast heeft, lij verklaarde met een echt engelsch flegma, dat hij eenige ac tiën verlangde. /»Iioe veel ongeveer, mijn heer vroeg de heer Ellinckhuy zen. //Och, geef vooreerst een 500.*' Binnen weinige oogenblikken gaf men den intcekenaar 500 actiën; deze opende op machinale wijze zijne portefeuille, en legde 500,000 francs aan bankbiljetten op tafel. Toen de heer Ellinckhuyzen hem opmerkzaam maakte, dat dit te veel was. daar men slechts 50 francs per actie betaalde, gaf hij tc kennen, dat hij toch gaarne van zijn 500,000 fr. wenschte verlost te zijn, en dus 10,000 acjTciï zou nemen. De kassier, meenende dat deze zoo aanzienlijke deelneming uit loutere philantropie ge schiedde,, tvas daarover uiterst verwonderd, maar deze verwon-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1