Üf langd om het leger te bezigen tot bescherming van den weg over de landengte van Panama. De minister van marine wenscht eene versterking van de vloot. Het rapport der commissie, welke voorgesteld beeft het Claytou-Bulwer-verdrag op te zeggen, is aan de algemeene commissie verzonden. De minister van finan cien raamt dat het tekort in 1860 zal zijn 7,914,516 dollars, hij stelt voor dit te dekken door eeue verhooging der bij het tarief vastgestelde iuvoerregten. De bevolking alhier, die in 1811 ongeveer een millioen zielen bedroeg, was volgens de telling van 1S57 tot twee mil lioen achtmaal honderdduizend zielen gestegen, tot welke ont zettende vermeerderingdeongelukkigeen verontrustende zucht der bewoners van landgemeenten, om naar de groote steden te verhuizen, eeue zucht die zich ook in vele andere landen ver toont, niet weinig heeft bijgedragen. Aan de gevaren van staat kundigen en zedelijken aard, welke uit dezen toestand voort spruiten, paren zich ook bezwaren voor de gemeentebesturen, welker uitgaven en verantwoordelijkheid daardoor toenemen, terwijl de groote opeenhooping van menschen bovendien hare eigene lasten en hindernissen voor de ingezetenen mede brengt. Zoo is hier de circulatie, door de groote menigte voetgangers reeds zeer bezwaarlijk, op sommige punten door de ontelbare rijtuigen en wagens van allerlei soort, zoogoed als onmogelijk. Op enkele plaatsen moet men tien minuten of een kwartier wachten, alvorens van den eeneu naar den anderen kant eener straat of eener brug te kunnen komen, hetwelk dan nog op een draf geschieden moet, wat voor oude lieden, zwakken of kinde ren, ondoenlijk is, zoo dat zij niet zeiden moeten terug keeren. De overweging van dit alles heeft het plan doen ontstaan om een ouderaardschen ijzeren wegaan te leggen, die de stad in hare geheele lengte, van Paddington tot in de City, zou doorsnijden, langs welken des nachts het vervoer van zware handelsgoede ren, vee en het ter voorziening van de markten benoodigde, over dag het overbrengen van reizigers en kleine voorwerpen geschieden zou. Aan de overige voordeden van zoodanigen weg zou zich ook eene vermindering van dat onophoudelijk gedruisch in de straten paren, welkj het hoofd doet duizelen alle gesprek en alle geregelde werking der gedachte verbiedt. Reeds is door eene spoorwegmaatschappij voor eene zeer aanzienlijke som, ongeveer de helft der vereischte kosten, inge schreven, terwijl voor het ontbrekende een beroep op het pu bliek en de overige spoorwegmaatschappijen gedaan wordt. Ten opzigtc der bruggen is voorgeslagen daarvan afgezonderde trottoirs aan de buitenzijden te leggen, als wanneer de nu be staande trottoirs met het middengedeelte gelijk gemaakt zou den worden, waardoor de talrijke rijtuigen veel ruimte zullen winnen. Het icrsche dagblad Cork constitution geeft eenige op helderingen ten opzigte der arrestatien van leden van geheime genootschappen in de zuidelijke districten van Ierland. Daaruit blijkt dat de verraderlijke plannen zich veel verder uitstrekten dan men eerst vermoedde. Nacht eu dag hadden er wapenoefe ningen plaats, er waren pieken vervaardigd en wapenen uit Amerika ingevoerd. Op den dag na de eerste arrestatien zag men in een veld bij Durham nog een zestigtal mannen vereeuigd, die op den grond gingen liggen als een rijtuig naderde, maar, zoodra zij niet meer bespied meenden te worden, hunne exerci tiën gingen voortzetten. Naar Baubry is militie gezonden, ook in andere plaatsen zullen tijdelijk troepen worden gelegerd, maar dewijl die districten nagenoeg geheel van troepen ontbloot zijn eu de poücie aldaar zeer zwak is, acht men eene sterkere en bestendige bezetting hoogst wenschelijk. The morning star, van de in hechtenisneming van de ri- bandmen in Ierland sprekende, doet uitkomen dat met de in structie dier zaak uiet, volgens den geest van onze wetgeving, onmiddelijk een aanvang gemaakt is. Hierop heeft The stan dard, die deze handelwijze der magistratuur niet wil verdedigen, het zijdelingsche antwoord gegeven, d t de Ieren ten allen tijde zich vijandig jegens ons rijk betoond hebben, en haalt daartoe verscheidene voorbeelden uit de geschiedenis aan, terwijl het blader bijvoegt dat de ribandmeu thans het oog gewend hebben naar Amerika en op de ondersteuning der Elibustiers rekenen, Dat zelfde blad betreurt het dat de amerikaansche regering niet goed gevonden heeft, aan de dwaze hoop der Ieren den bodem in te slaan. Deze verklaring van het blad is eenigzins opmerke lijk omdat het een ministerieel orgaan is. De indruk, hier gemaakt door de boodschap van deu pre sident der Vereenigde staten, is uiet gunstig. Zoo als meu weet, heeft onze regering afstand gedaan van zijn regt van onderzoek, maar zij heeft de aandacht van het washingtousche kabinet gevestigd op het misbruik dat men vau de amerikaansche vlag maakt eu de noodzakelijkheid om daarin te voorzien. Hoewel men nu regt laat wedervaren aan de gema tigdheid van onze regering en de waarheid der opmerkingen, tooneu de president en zijne miuisters weinig ijver om die grie ven te voorkomen eu volgens hen is het eenige middel ter voorkoming van nieuwe verwikkelingen, de aanhechling van Cuba, omdat dit eiland een steeds geopende markt is tot den invoer van negerslaven. Te dien aanzien zegt The times: Het is dus zuivere men- schenliefde voor de Afrikanen, welke president Buchanan leidt tot het begeeren der rijke spaansche kolonie; als ook Mexico eu de staten van Centraal-Amerika waren gewonnen, zou Cuba zoo goed passen bij het domein der Vereenigde staten. Van Kansas (sprekende, verklaart de heer Buchanan dat de slavernij er een natuurlijk en wettig regt is, en geen grondge bied kan daarvan afstand doen dan door eene formele en vrij willige verklaring. Men vreest dat er ernstige moeijelijkheden gerezen zijn tusschen lord Elgin en de chinesche commissarissen, betreffende de herziening van het tarief. De China mail zegt dat men anders moeijelijk de vertraging kan verklaren, welke in de bijeenkomst tusschen de wederzijdsche gevolmagtigdeu heeft plaats gehad. Utiuiitscliilaiu!. Berlijn 20 december. Hit een artikel van de Preussische Zei- tung blijkt, dat het gouvernement zich vereenigt met het voor stel der commissien voor de holsteinsche aangelegenheid, het welk in de zitting der bondsvergadering van den 23 dezer in stemming zal worden gebragt. Dat voorstel strekt om den loop van het tusschen den koning van Denemarken en de holstein sche steudeu te houden overleg gade te slaan en intusschen de aanstalten tot het aanwenden van dwangmaatregelen tegen Denemarken te schorsen. De Oesterreichische Zeitung meldt len opzigte van den gang der zaken in Pruissen het volgendeNaar gelang de toe stand des lands zich meer ontwikkelt, blijkt duidelijker, dat de uitstekende verwachtingen, welke wij van het regentschap koesterden, ten volle zijn bewaarheid. De oostenrijksche pers mag zich geluk wenschen van den aanvang der verandering in den staat van zaken den weg te hebben aangewezen, welke in derdaad is gevolgd. Van de bezwaren welke, volgens de dus genaamde jonkerpartij, het noodzakelijk gevolg van het regent schap zouden zijn, heeft zich geen enkele doen gevoelen. Met vreugde hebben wij in Oostenrijk den prins de teugels der rege ring in handen zien nemenaangenaam is het ons steeds ge weest te zien, dat de nieuwe regent een ieger wenscht te bezit ten, hetwelk, zoo noodig, de eer van Duitschland kan handhaven, maar wij mogeu niet verzwijgen dat eene vermeerdering der staande armee, waartoe men schijnt over te hellen, ons voor komt als bezwarend voor dien staat en onnoodig voor de be trekking waarin Pruissen tot zijne naburen staat. De verkiezingen in Beijeren, welke zoo goed als afgeloo- pen zijn, hebben ten gevolge gehad dat de oppositie, verre van verminderd te zijn, iu de nieuwe kamer zal versterkt wezen- Een constitutioneel kabinet zou indien stand van zaken niet anders kunnen doen dan aftreden en het roer der zaken overge ven aan mannen, die het vertrouwen van het land beter blijken te bezitten, doch op grond van antecedenten, mag men betwij felen of daartoe wel zal overgegaan worden. Intusschen verzekert de Köinische Zeitung, dat het ministe- I rie zou aftreden ter uitzondering van den minister vau oorlog en den heer von der Pfordten, die op dit oogenblik onmisbaar wordt geacht aan het hoofd van het departement van buiten- j landsche zaken. Sieügie. Brussel 19 december. In de zitting der kamer van afgevaar- j digden vau gisteren is het ameudement van de heeren Orts en I Vandenpeereboom, om de afdeeling posterijen op het budget j der middelen met fr. 100.000 te verminderen, ten einde daar- l dooreen uniform port van 10 centimes te erlangen, verworpen 1 met 65 stemmen tegen 17. Hierna is het geheele budget, aangenomen met algemeene i stemmentwee leden hebben aan de stemming geen deel geno- I Omtrent het verdere reisplan van Z. K. H. zijn de meeningeu zeer verdeeld. Sommigen zeggen dat hij dingsdag namiddag regtstreeks van hier naar Petersburg zou vertrekken, uit hoofde van den gezondheidstoestand van H. M. de keizerin moeder. Anderen willen echter weten, dat dit alleen zou geschieden wanneer die toestand verergerd ware, daar Z. K. H. anders naar Villafranca zou terug keeren om achtervolgens Spanje, Egypte en andere landen, aan de Middellandsche zee gelegen, te be zoeken. Met betrekking tot de kwestie der immigratie van negers, schijnt de regering voornemens te zijn, een hooggeplaatst amb tenaar en vier inspecteurs onder zijne bevelen, met een gestreng toezigt op die immigratie te belasten. Deze ambtenaren zullen dan natuurlijk op de afrikaansche kusthun verblijf houden. Zoo wordt ten minste in verschillende doorgaans goed onderrigte kringen alhier verhaald. Men heeft thans het stellige berigt ontvangen dal de burgerlijke keizer van Japan is overleden. Hij bezweek deu 16 september na eenige maanden lijdens aan waterzucht. Hij was slechts 36 jaren oud. De heer Babinet, een fransch natuurkundige van veel naam, voorspelt in het Journal des debats, op weerkundige gronden, dat er een strenge winter op handen is. Hij erkent echter volmondig, dat de weerkunde nog niet ver gevorderd is en nog geenen grond voor stellige verwachtingen oplevert. Parijs 20 december. Z. K. IC. H. groothertog lvonstanlijn is heden alhier aangekomen. De russische officieren van het thans te Toiflon liggende es kader hebben geen verlof kunnen krijgen om herwaarts te komen waaruit men opmaakt dat zijn verblijf alhier slechts zeer kort zal zijn. De raad van administratie van het Suezkanaai is thans bepaald vastgesteld onder voorzitterschap van den heer de Lesseps. 3fftijöinyen. Het barkschip Maria, gez. E. N. F. van Wulven, is den 30 november van ltio Janeiro le New-Orleans aangekomen. Maandag zijn te Vlissingen aangekomen voor Belgie be stemd Jane en Catherine, gez. Harrissou, Gem, gez. Hossel, Seabird, gez. Cooper, Sjamke, gez. Egberts, Sies Her manos, gez. Omar, alle vijf van Londen, Saracen, gez. Sauncjer, Callao, en dingsdag Dedogez.Heyen, Liverpool, Lcio-Cheio. gez. Say- burn, Callao. Aurora, gez. Peters, Poole, Bellona, gez. Kröger, Gothebourg, Alert, gez. Kurk, Glascow, Ariel, gez. Sharman, Newcastle, F. A. Palmer, gez. W. C. Johnson, Callao, Alex, gez. Mesple, Bordeaux, Bourse d'Anvers, gez. Magnus. Hava na, Malhildegez. Treve, Zwarte zee, Theresia, gez. Simon, van Qmimpre. Dingsdag de Schelde afgekomen en naar zee gezeildCon ception, gez. Le Clerc, Engeland, Martha en Janegez. Stamp, Sunderland, Eugenie, gez. Buchards, Middlesbro, Fdmond, gez. Malgon, Huil. Het fransche kofschip Theresiagez. Simon van Qmimpre, hier op order gearriveerd is zwaar lek en moet aanhoudend pompen. fcjanDiisbcngtt'n. £-"rnjzei» v:ia etS'ecten. NB. Het beursberigt van heden was heden avond ten 7 ure nog.niet ontvangen. Amsterdam 21 december. Nederland. Werkelijke schuld2$ pet a-ijl*. Parijs 19 december. Le pays behelst in zijn jongste nom- nier een hoofdartikel tot verdediging der afrikaansche land verhuizing. Dit, schijnt, aan te duiden dat de daartegen inge- bragte bedenkingen bij de staatscommissie, welke met bet onderzoek der zelve belast is, niet zwaar wegen. Z. K. H. de grootvorst Konstantijn van R,us!and zal, al vorens in deze hoofdstad te komen, Eontainebleau bezoeken, alwaarZ. IC. H.zaturdag avond verwacht wordt op het landgoed Bellefontaine, aan den vorst Troubetzkoï toebehoorende. llij wordt zondag ochtend iu deze hoofdstad verwacht, doch zal niet gelijk aanvankelijk werd gemeld, aan de Tuillerien, maar aan het russische gezantschap afstappen, hij zal dien dag ten hove dineren. Dit bezoek van Z. IC. H. alhier vestigt de aan dacht der diplomatie en geeft tot allerlei gissingen en geruchten aanleiding. Een dagblad wil weten dat bet doel der reis zou zijn, Z. M. deu keizer Napoleon kenbaar te maken dat Z. M I keizer Alexander iu junij of julij van het volgende jaar her- j waarts zou komen, doch dit berigt verdient allezins bevestiging. Rusland. Spanje. Grenada. Oostenrijk. Belgie. Portugal. Venezuela. Mexico Illinois. dito dito 3 dito dito 4 h Aand. Handelmaatschappij 4£ Übl.Maat schappij van weldadigheid 4 n Oblig. 1789/18165 dito Hope co4 dito dito 1855, 6de serie 5 Certificaten 6 Spoorweg (afgefoumeerd) dito (onafgefourneerd) Übligatienl£ Binnenlandsch3 u Coupons bewijzen Crcdiet, instelling (gefourneerd) Obligatien (schoon) übligatien5 Amsterdamsche5 Nationale5 n 1847/18522i Bank actiën3 bij Rothschild2£ u Obligatien3 •r nieuwe 41 3 7 64$ 76$ 99 143 1061 86* 103 248 61 j 106 20* 7 71 I 863 1 78 rV i Vt is 46 j 42 i 18» I 85»

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3