I3uitcnlanïi3cl]e tijbirtQm. f-enieenteraad van Wiildelhurg. Zitting van 20 december. Voorzitter de lieer Bijleveld van Serooskcrke. At'wezig de heeren Paspoort van Grijpskerkc, van de Graft, van Diggelen en Galand. De notulen der vorige zitting na gedane voorlezing goedge keurd zijnde, wordt door den voorzitter medegedeeld dat de heeren Paspoort van Grijpskerkc en van de Graft door verblijf buiten de gemeente, en van Diggelen en Caland door onge steldheid zijn verhinderd de zitting bij ie wonen. Dc voorzitter zegt deze buitengewone zitting andermaal be legd te hebben om den raad over te léggen eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie van 17 dezer, waarbij dat collegie de ontvangst berigt der raadsbesluiten van den 16 de zer en voorts kennis geeft dat door de gedane wijzigingen naar iiet gevoelen van dat collegie nog niet geheel aan de geopperde bedenkingen is tegemoet gekomen, voor zoo veel betreft de verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag, waarom men bezwaar maakt ze alzoo tot de koninklijke goed keuring gunstig voor te dragen. Deze missive is bereids gesteld in handen der commissie voor de financien, alzoo de behandeling van dit onderwerp spoed vereischf, vooral omdat gedeputeerde staten de besluiten be trekkelijk den accijns op het gemaal, in afwachting van de tvrugoni angst van bovengemelde verordening, nog onder hun ne h.'t usLtDg hebben gehouden, ten einde oenen ander gelijktij dig ter goedkeuring in te zenden. Conform het rapport dier commissie is bereids opgemaakt oen oiiiwcrp besluit, waarvan door den secretaris voorlezing geschiedt. Hieruit blijkt dat de commissie ten opzigte van art. 7 (thans luidende Zij, die na de opmaking van het kohier zijn belas- i ngschuldig geworden of daarop mogten zijn vergeten, worden >p aanvullingskohieren gebragt) voorstelt te volharden bij hare uitgedrukte zienswijze. Door de weglating van het vroeger ge stelds tijdstip (i5zij die vóór 1 november in de gemeente zijn komen wonen," enz.) oordeelt men dat geheel is tegemoet gekomen aan de bedenking. Deze bepaling zal wel geen hin derpaal voor de bekrachtiging der verordening kunnen ople veren, dewijl die voor de gemeente Leydcn het zelfde behelst en goedgekeurd is bij koninklijk besluit van 19julij dezes jaars, mus onder het bestuur van den zelfden minister van binnen- landsche zaken. Overigens geeft men juist hieraan de voorkeur omdat een gemeenteraad niet kan worden verpligt geacht bij ecu door hem vast te stellen verordening eene bepaalde uitleg ging te geven aau een artikel van de gemeentewet. Wat art. 10 der zelfde verordening betreft, stelt men voor daarin alsnog de verlangde verduidelijking te brengen, door het te redigeren als volgt: Van den aanslag van hen, die vóór de maand december de gemeente, het zij voor goed of wel tijdelijk met der woon verlaten en voor het geheele jaar zijn aangesla gen, zal de invordering plaats hebben slechts voor zoo veel waalfde gedeelten als zij maanden in de gemeente hebben door- gehragt, naar de regelen gesteld bij art. 2-15 der gemeentewet. Is de aanslag reeds voldaan, dan zal daarvan teruggave geschic- den op verzoek van den belanghebbende, op zijne daartoe te duenc aanvrage binnen eene maand na het eindigen van het dienstjaar. Ten derde wordt voorgesteld aan burgemeester en wethou ders op te dragen om van deze besluiten, onder uiteenzetting der gronden, welke daartoe geleid hebben, voorloopig kennis te geven aan z. exc. den minister van binncnlandsche zaken. De voorzitter zegt tot toelichting van dit laatste punt, dat aangezien dc tegenwoordige beslissing niet voor vrijdag in de vergadering van gedeputeerde staten kan komen, het wel ligt zijn nut kan hebben den minister voorshands bekend te maken niet de zienswijze van den raad. Eenparig wordt hierop de concept resolutie vastgesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen drie missiven van gedeputeerde staten dezer provincie, respectievelijk houdende goedkeuring (Ier raadsbesluiten: tot otulerhandsehc aanbeste ding en verhuring van gemeentewerken en eigendommen; tot het instellen der vereischte regtsvordering tegen den heer griffier bij bet provinciaal geregisnofin Zeeland, en tot de be schikking uit den post voor onvoorziene uitgaven op de ge- meentebegrooting voor f 172.92, kosten gevallen o pdeafgc- keurde besteding in massa van het onderhoud der havenwerken. Geschiedt voorlezing van een adres van D. de Oude alhier, daarbij kennis gevende dat zich achter het door hom bewoonde en aan hem in eigendom toekomende huis en erve in dc Span- jaardstaat alhier, vroeger een pakhuis bevond hetwelk een uit gang had in eene aan de gemeente toebehoorendc overdekte gang naar de Suikerpoort. Dit daaraan grenzend pakhuis is door den vroegcren eigenaar met toestemming van het gemeen tebestuur afgebroken, hetwelk echter ten gevolge heeft gehad dat de vroeger als overdekte gang bekende gemeentegrond (tot slaving waarvan de adressant zich beroept op eene menigte ge tuigen) door het wegbreken der scheidingsmuur is getrokken bij het belendende stal, thuns in gebruik bij den huurkoetsier J. Vermeulen, welke laatste weigert den adressant bij voortduring van die vrije uitgang te laten gebruik maken. Adressant verzoekt van wege het gemeentebestuur voorzie ning in die willekeurige verkorting van zijn vcgr. Op voorstel van den voorzitter wordt dit adres gesteld in handen van burgemeester en wethouders, om daarnaar onder zoek te doen en verslag uit te brengen. Wordt gelezen eene missive van de commissie, in de laatste buitengewone algeinccne vergadering van aandeelhouders in de stoomvaart tusschcn Middelburg en Rotterdam benoemd om moe de gemeentebesturen in overleg te treden betrekkelijk de voorwaarden der ontbinding en liquidatie van de thans bestaande overeenkomst. Zij legt daarbij over een ontwerp met eenige uijlagen, en noodigt den raad uit spoedig hierop eene beslissing ie nemen, aangezien jlir. mr. J. van Reigersberg Vcrsluys jiiechts tot 1 mei 1S59 nog uitstel heeft verleend ten aanzien der opvordering van liet door hem verstrekte onderpand. Deze stukken worden tot onderzoek gesteld in handen van de commissie welke zich vroeger met dit zelfde onderwerp heeft onledig gehouden, bestaande uit de heeren Lantsheer, van Dig gelen en van de Grafr. Wordt gelezen een brief van de heeren Bertrand, Eekhout comp. te Glasgow van 16 dezer, die in de Nieuwe rotterdam- schc courant gelezen hebber, het besluit van dezen raad om het havenkanaal uit te diepen en te herstellen met behulp van een stoomwerktuig en zich aanbevelen tot het leveren van zooda nige machine, welke te dier plaats ook bij de uitdieping van de Clyde op de proef goed zijn bevonden. Zij verklaren zich be reid, des verlangende, teekeningen en prijsopgaven te zenden. Op voorstel van den voorzitter wordt dit schrijven gesteld in handen van burgemeester en wethouders, ten einde daarop acht te slaan bij het doen van voorstellen te dier zake. Dc openbare zitting wordt hierop gesloten. fKünieeitteruud van I'lissingen. Zitting van 20 december. Voorzitter de heer Callcnfels. Tegenwoordig al de leden. Na de opening der vergadering geschiedt voorlezing der notu len van de vorige zitiing welke met algemccnc stemmen worden goed gekeurd. Voorts zijn aan deordedenavolgendepuntcn ter behandeling; 1. Rapport van de commissie tot vaststelling van het maxi mum voor den in 1S59 door het burgerlijk armbestuur te ver- leenen onderstand. Na voorlezing van het rapport door den heer J. A. Schmidt, welke heer afzonderlijk over de voorge- dragene verhoogde som van het maximum eenige inlichtingen geeft, wordt bij concept besluit het bedrag daarvan voor 1859 met algemeenc stemmen vastgesteld. 2. Voordragttot vervulling van twee vacaturen bij het alge meen armbestuur. Na voorlezing der voordragt wordt het aftredend lid de heer N. A. van Goethem herkozen niet 2 2 stemmen, en in plaats van den lieer J. Lagaaij, die wegens voortdurende ongesteldheid heeft bedankt, benoemd de heer K. Blonk met algemcene stem men. 3. Voordragt tot vervulling van een vacature in het collegie van regenten over het arm gast- en weeshuis wordt na voorle zing der voordragt dadelijk tot dc benoeming overgegaan en met algemcene stemmen herbenoemd, de heer J. Loois. 4 en 5. Verder worden voor notificatie aangenomen eene kennisgeving van de heeren B. Flandcr en J.Dommissc Cz dat zij hunne benoeming tot leden van dc commissie van toezigt over de plaatselijke arbeiders hebben aangenomen, en van de heeren J. Loois en J. P. Lacrnoes, dat zij voor hunne benoe ming als leden van de bovengenoemde commissie hebben be dankt, ten gevolge waarvan wordt voorgesteld twee andere leden uit de neringdoende of handeldrijvende ingezetenen te benoemen, waarbij telkens bij eene eerste stemming benoemd worden de heer W. H. Gravcnstcin inet 11 endeheerJ.M. Sterzenbach met 10 stemmen. 6. Kennisgeving van eene ingekomene missive van gedepn» teerde staten dezerprovincie, houdende verzoek tot vaststelling eener afzonderlijke verordening op dc invordering van de be lasting voor het lokaal daargesteld lot het houden van openbare verkoopingen van roerende goederen. Eene concept verorde ning daartoe strekkende wordt na voorlezing met algemeenc stemmen vastgesteld. 7 tot 10. Worden mede met algemeenc stemmen goedge keurd Voorstel tot wijziging van de gemeentcbegrooting van 1858, welke wijziging moet strekken om de ontvangsten en de uitga ven nopens de belasting op de publieke vrouwen over het 2de halfjaar 1858 te regelen. Voorstel tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven over 1858, strekkende tot voldoening van het aandeel der ge meente in het weeg- en mcctloon van steenkolen over het 2de halfjaar 1S58. Voorstel tot af- en overschrijving van posten op degemccnte- bcgrooting van 1858, betreffende het te kort tot betaling van het verschuldigde aandeel in dc kwade posten op de grondbe lasting over 1855 en de personele belasting over 1855/6, bedra gende f46,86^. Kennisgeving dat de verpachting van het tol geld op den weg tusschcn Vlissingen en Koudekerke op den 17 dezer in het openbaar beeft plaats gehad voor den tijd van 3 jaren en dat daarvan voor de beide boomen pachter is geworden J. Ivaboord, zijnde cle tegenwoordige pachter, voor de som van f804 per jaar, en alzoo f 104 uieer dan voor 1858. 11. Voorstel tot aanwijzing van de plaats voor het houden der vischmarkt. Alvorens tot de behandeling van dit laatste punt over te gaan geeft de voorzitter te kennen dat bij burgemeester en wethou ders zijn ontvangen van de commissie uit de aandeelhouders in de stoomvaart onderneming tusschen Middelburg en Rotterdam eenige voorsteilen met betrekking tot de besprokene ontbinding en liquidatie van die onderneming, welke stukken hij voorstelt te stellen in handen van de vroeger in deze zaak gediend heb bende commissie, ten eincle van haar onderzoek rapport aan deze vergadering uit te brengen; waartoe wordt besloten en tot leden dier commissie door den voorzitter herbenoemd de hee ren Uyttenhooven, van Uyo Pietersc en Winkelman. Daarna wordt in deliberatie gebragt de aanwijzing van eene plaats tot helhonden van eeno vischmarkt, waarop men voor nemens is een doelmatig gebouw op te rigten. Burgemeester en wethouders noemen daarvoor als geschikt het plein aan de Zeilmarktanderen daarentegen de plaats bij het standbeeld vandeRuytcr, en sommigen ook de Nieuwstraat; van alle welke overleggingen liet gevolg is geweest dat de aan wijzing van de plaats alwaar voortaan dc vischmarkt zal gehou den worden, tot de volgende vergadering wordi aangehouden en dat door de zorg van den voorzitter dc plaatsen die als ge schikt voor zoodanige markt zijn in aanmerking gekomen, door paaltjes zullen worden afgebakend om het terrein te kunnen bezien. Geene voorstellen verder gedaan wordende, wordt de verga dering gesloten. (sieaiieenteB'iiart van Kierikzce. Avondzitting van 20 december. Voorzitter de lieer Cau. Fungerend secretaris de heerG.Ver- doorea. Afwezig de heeren Keiler, van der Vliet en Mulock Houwer. De notulen van 15 november worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat de secretaris door ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen, dat de lieer Keiler hein berigt heeft afwezig te moeten zijn en het hem bekend is dat de heer van der Vliet mede afwezig is. Wordt gelezen en voor kennisgeving aangenomen eene mis sive van den kerkeraad der christelijk afgescheidene gemeente» waarbij hij verklaart af te zien van vroeger aangevraagd subsi die; wordende mitsdien de vroeger daarvoor benoemde com missie verklaard te zijn ontbonden een adres van W. Oehtman, vrouw van W. Aalburg, en een dito van A- Nolet, vrouw van J. K. Viersma, om restitutie van hoofdelijken omslag, uithoofde van verblijf buiten de gemeente; worden bij de ingekomenen tot latere behandeling gecollegeerd. Gelezen eene missive van gedeputeerde staten, houdende berigt dat berust wordt in het besluit omtrent de subsidien in 1859, met opmerking dat die som hier steeds de zelfde blijft in strijd met de armenwet, en eene aanmerking omtrent een post van het roomschkatholijk armbestuur. Omtrent cle laatste geeft dc voorzitter opheldering, terwijl wat het eerste betreft hij aan toont dat deze som minder een subsidie clan wel eene afkoop som volgens vroeger contract is, hetgeen bij dergelijk besluit iu 1859 casu quo aan gedeputeerde staten zal worden berigt. Voor kennisgeving aangenomen eene missive van dezelfden, houdende berigt van goedkeuring van het suppletoir kohier hondenbelasting. Gelezen eene missive van de plaatselijke schoolcommissie houdende toezending van het huishoudelijk reglement; het laat ste wordt ter secretarie voor de leden ter visie gelegd en zal in eene volgende zitting worden behandeld. In handen der heeren Fokker, van der Grijp en Landsknecht worden gesteld tot rapport, het reglement voor de kamer van koophandel en de rekening van het burgerweeshuis over 1857. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie wordt uit het voor gedragen dubbeltal, met algemeenc stemmen benoemd de hcev dr. II. M. de Bruyn de Neve Moll., eveneens wordt uit het voor gedragen dublieltal, met algemcene stemmen tot regent van het burgerweeshuis benoemd de heer mr. A. J. F. Egter. Door de commissie voor de strafverordeningen wordt over gelegd een concept reglement tegen besmettelijke ziekten op de scholen, hetgeen voor de leden op de secretarie ter visie wordt gelegd en aan de plaatselijke geneeskundige commissie om advies wordt gezonden. Naar aanleiding eener door de kamer van koophandel gedane vraag wordt besloten op te heffen het geheim omtrent den stand der onderhandelingen, nopens de telegrafische aansluiting, en aan burgemeester en wethouders autorisatie verleend om (ter hunner bcoordeeling) zonder verplaatsing cler stukken van hec raadhuis, inzage te geven van stukken uit het archief. In gevolge art. 25 der armenwet wordt genomen het besluit en vastgesteld den staat van het maximum van onderstaud in 1859 te verleenen. Wordt gelezen eene missive van burgemeester en wethouders van Rotterdam, houdende dc vraag, of de raad van Zierikzce genegen is om tot eene herziening van het tusschen die plaatsen bestaande beurtvcer over te gaan, onder uitdrukkelijk bepaling dat daaruit zal wegvallen de bepaling nopens de uitsluitende vaart. Uit aanmerking dat voor het oogenblik in de behoeften van het publiek voorzien wordt en men cle vrees koestert dat, bij bepaling van vrije vaart, er nietligt personen zullen gevonden worden die zich aan delasten en verpligtingen van beurtschip pers zullen onderwerpen, wordt besloten aan het gemeente bestuur van Rotterdam te kennen te geven dat men geene her ziening, maar wel opheffing van het beurtverdrag verlangt. Gelezen eene missive van burgemeester en wethouders van Amsterdam, houdende uitnoodiging om tot dc regeling van het beurtvecr over te gaan. Op voorstel van burgemeester en wet houders wordt besloten, uit aanmerking dat de verbinding met Amsterdam niet zoo geregeld is als met Rotterdam en er wer kelijk nog een beurtschipper in cle vaart is, de magtiging tot ge meen overleg aan gedeputeerde staten te vragen. Wordt besloten tot vervanging van eene klok van het carillon waartoe gelegenheid bestaat en waarvan de kosten f42 af 43 zullen bedragen. Wordt besloten tot af- en overschrijving, onder goedkeuring van gedeputeerde staten, van f 16,66^ op hoofdstuk II, afd. 2, art. 11jaarwedden van onderwijzers. Op voorstel der commissie voor de gasfabriek wordt dc post van administratiekosten van den directeur met f 50 verhoogd en alzoo gebragt op f 150. Wordt vastgesteld het reglement voor liet openbaar lager onderwijs in deze gemeente, tot dat het in overeenstemming zal zijn gebragt met dc wel van 13 augustus 1857, enwordt dit reglement vastgesteld zoo als het is voorgedragen, behou dens eene wijziging, daarin gebragt, op voorstel van den heer Cau, geamendeerd door den heer van der Lek dc Clercq; zul lende het worden gepubliceerd, gedrukt en verkrijgbaar gesteld. Daarop is dc vergadering gesloten. 3£u&eSand< Londen 20 december. De Africa is aangekomen met berigten uit New-York van 8 dezer. De president fieefl magtiging ver*

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2