MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r 153. Donderdag 1858, 23 December. 6imtmlan0sd]f tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- fen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendm kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag' avond 8 ure. middelburg 33 december. Heden namiddag ten een ure heeft er op den Dam eene in spectie van de dienstdoende schutterij alhier plaats gehad, bij welke gelegenheid tevens de eeretoekens zijn uitgereikt, welke bij koninklijk besluit van 29 november jl. zijn toegekend aan een sergeant, een muziekaal en vier voormalige muziekanten bij die schutterij, tot beloouing van eervolle langdurige werke lijke dienst. Door de arrondissemeuts regtbank alhier zijn dezer dagen eene dienstbode schuldig verklaard aan twee bedriegelijke op- ligtingeti van goederen op valsche voorgevens en namen enz. eu veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en twee geldboeten ieder van f 25, en in de kosten, en voorts een man ter zake van diefstal, gepleegd met inklimming opeene plaats die niet als een bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijk gesteld, en zulks, na bevorens reeds 2 malen tot eene gevangenisstraf van meer dan een jaar veroordeeld te zijn geweest, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaren. Uit Aruemuiden wordt ons medegedeeld dat door den gemeenteraad aan den heer J. Bourdrez Jz, opzigter bij den waterstaat alhier, een fraaije zilveren inktkoker, met daarop gestelde inscriptie ten geschenke aangeboden is, als een blijk van erkentelijkheid voor zijrtc veelvuldige diensten, aan die gemeente, zoo in het jaar 1848 bij den bouw der nieuwe school, als in den loop van dit jaar bij het bouwen der nieuwe kerk en toren bewezen. De geniegoedereu voorhanden in het fort Willem I, gelegen in den jongen Breskenschenpolder, welk fort, ingevolge Zr. Ms. besluit aan het bestuur der domeinen is overgegeven, zullen worden overgebragt naar het fort ïrederik Hendrik. Men schrijft uit Soest van 17 dezer; Heden geschiedde weder uit naam van H. M. de koningin moeder de jaarlijksche winterbedeeling van dekens en kleding stukken aan de behoeftigen dezer gemeente. Reeds sedert den jare 1818, dus gedurende veertig jaren, geschiedt niet alleen deze winterbedeeling, maar door de jaarlijksche rijke gift van de weldenkende en weldadige koninginmoeder daartoe in staat gesteld, wordt door de commissie van weldadigheid van H. M. ook uog aan de behoeftigen alhier genees- en verloskundige hulp verstrekt, in liet noodige voor kraamvrouwen voorzien, aan 145 kinderen op de beide scholen gratis onderwijs gegeven, 50 a 60 meisjes op de drie werkscholen onderwezen in naaijen, breijen en spinnen, en daarenboven gedurende 26 weken aau behoeftige huisgezinnen onderstand gegeven in brood, gort en turf. Het is dus niet te verwonderen dat men hier altijd met dankbaarheid en achting de opregtste wenschen koestert voor eene vorstin, die de waardige gemalin was van wijlen Z. M. Willem II, en steeds blijft uitblinken door alle deugden welke eene koningin kunnen versieren. Men verneemt dat de heer dr. N. Beets, predikant, te Utrecht, zondag jl. bekend heeft gemaakt dat hij bedankt heeft voor de betrekking van director van het zendingshuis te Rotterdam. te plunderen, worden de zeelieden welke de wateren der straat van Gibraltar bezoeken, uitgenoodigd niet verder zuidwaarts te komen dan de parallel van kaap Tres-Eorcas, zelfs de omstreek van die kaap te vermijden en in liet algemeen zich minstens twaalf mijlen van de Riff-kust te houden." Volgens de surinaamsche dagbladen, loopende tot 21 novem ber, verzekert men dat door het bestuur aan drie personen is vergund, nasporingeu omtrent goud op 's lands domeinen te doen, onder naleving der bepalingen van de wet. In Frankrijk is dezer dagen van regeringswege het volgende tot waarschuwing voor zeevarenden bekend gemaakt: /'Ten gevolge van narigten bij het ministerie van marine ontvangen omtrent de vijandige gezindheid van de bewoners der Riff-kust die gedreigd zouden hebben de vaartuigen van christen natiën Men heeft in Griekenland, in de nabijheid van den berg Athos, weder een manuscript uit de derde eeuw ontdekt. Het handelt, over gymnastische oefeningen en wordt toegeschreven aan den wijsgeer Philostrates, schrijver van het leven van Apo- lonius van Thyane. Et«}ioeenini;en ca S»es!uiten. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 18 dezer, op zijn ver zoek, aan den heer J. de Pouw Wz., uit de betrekking van beheerder van den Oostpolder ('s Heer Arendskerke.) Bij beschikking van den minister van biunenlandsche zaken, is aan den opzigter van den waterstaat der 3de klasse J. C. Schumm en aan dien der 4de klasse G.Uylenbroek, ten gevolge hunner benoeming tot aspirant-ingenieurs van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indie, met ingang van 1 januarij 1859, een eervol ontslag uit hunne tegenwoordige betrekking verleend, en is tot opzigter van den waterstaat der 3de klasse bevorderd J. 11. van Deursen, thans opzigter der 4de klasse. Benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon de heer Petis, directeur van het Conservatoire te Brussel. Ï4 tsr&i- en aclioolnieuwti. Men schrijft ons uit Aruemuiden het volgende: LI. zondag had alhier de plegtige inwijding plaats van het nieuwe kerkgebouw der nederduitsche hervormde gemeente. Een aantal hoorders was, niettegenstaande het. weder niet gunstig was, tot deze plegtigheid te zamen gekomen. Eene com missie van het provinciaal collegie van toezigt met den heer commissaris des konings benevens eenige andere authoriteiten woonden deze plegtigheid bij. De predikant had tot tekst, ge nomen 1 Koningen 8 vers 29 a. I)e lieer NolstTrenité, predikant bij de waalschegemeente te Utrecht, heelt bedankt voor het op hem uitgebragte beroep naar Delft. Marine en Iefft-r, Men verneemt dat Z. M., op voordragt van den minister van marine, heeft bepaald dat een stoomschooner zal worden ge bouwd, die den naam zal voeren van Prans Naerebout, ter eere van den onverschrokken zeeman en edelen mensc'nenvriend, die zoo vele schipbreukelingen het leven gered heeft, die onder an deren in deu nacht van 22 julij 1779. op den Noorder-Rassen, van het wrak van de Woestduin, S7 mensehen behouden te Vlissiugen aan wal bragt, en die ten laatste in de golven zijn graf heeft gevonden, welk lot ook onlangs zijn kleinzoon heeft' getroffen. Den 1 januari) 1859 zullen bij den geweerwinkel te Delft gedurende vijfmaanden gedetacheerd worden de navolgende officieren, om den leercursus in dc kennis der wapenen bij te wonen, ten einde die officieren later als officier van wapenen kunnen optreden, alsde lste luiteriaut van het, regement gre nadiers en jagers de Roo van Aldewerelt; de lste luitenant van het lste regement infanterie J. Brakelde lste luitenant bij het 2de regement infanterie den Exter van den Brink; de 2de luitenant van het 3de regement Sas, en de lste luitenant van het 4de regement Polkerts. IHuop verlioopiu^esi en aanbesteillngen. 's Heer Arendskerke 18 december. Heden werd hier aanbesteed de opbouw van een nieuw schoollokaal en van eene consistorie, waarvan het eerste per ceel is aangenomen door den timmerman P. W. Goossen te Goes, voor f 3565, en het tweede perceel, de consistorie, door Z. de Ruiter c. s., timmerman te 's Heer Arendskerke, voor f1870. 'ffliermoineterstaml. 20 december's avonds 11 ure. 38 gr. 21 22 's morgens 7 's middags 1 's avonds 6 's avonds 11 's morgens 7 's middags 1 's avonds 6 39 42 44 48 49 48 44 Staten-jjeaseraaB. In de zitting van de eerste kamer van maandag-is ingeko men het bij de tweede kamer aangenomen wetsontwerp strek kende tot verandering der tabel, bedoeld bij art. 99 der kieswet De commissie voor de verzoekschriften heeft op eenige in hare banden gestelde adressen rapport uitgebragt, met welks con clusie de vergadering zich vereenirrd heeft. In het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs van de tweede kamer, nopens de voordragt ter herziening van het tarief van deregten, komt voor dat door sommige leden is aangemerkt, dat noch door den handel, noch door de industrie, deze herziening is verlangd. Daartegen is aangevoerd, dat zij strekt om een belangrijken stap verder te gaan op den weg der verbetering van het, bestaande, en ter ontwikkeling van de vrij heid, in de uitoefening van beide deze bedrijven. Enkele ledc-n hebben gemeend, dat, aan deze herziening niet moet worden gedacht, zoo lang Belgie niet zal hebben voldaan aan zijne ver- pligting, ter zake van het water aftappen uit de Maas, eu zoo lang er geene gelijkstelling bestaat rnet het buitenland voor «!<- middelen van productie. Wat den omvang betreft, hebben verscheidene leden ge meend, dat de regeling al te zeer het oor had geleend aan eem - ge, weinig gemotiveerde wenken, welke van de kamer waren uitgegaan. Een gelijkmatig regt van 5 ten honderd van de waarde bij den invoer is krachtig bestreden, en aangemerkt als een on- voorzigtig streven naar de absolute toepassing der theorieu, betreffende de handelsnijverheid. Men heeft daarbij gewezen op de staten, alwaar nog altijd beschermende regten worden geheven, en zelfs op Engeland, alwaar, bij de bestaande vrijheid nog zulke hooge regten van voorwerpen van dagelijksch gebruik worden gevorderd. Men heeft begrepen, dat in dezen dc be langen van de verbruikers te zeer op deii voorgrond werden gesteld, en dat de handel te veel deelde in de gunst der staat huishoudkundigen. Daartegenover werd gesteld, dat een laag tarief, in beginsei. geene verdediging behoeft; dat concurrentie de prijzen verlaagt, maar daarentegen het debiet en daardoor de productie vermeer dert; dat de gedurige tegenstelling van handel en nijverheid mag worden betreurd dat, indien sommige takken van indu*- trie onder eene krachtige bescherming zijn ontstaan, deze nu hebbeu getoond, haar te kunnen ontbeeren. Ten aanzien van het begunstigen van den handel is aangemerkt, dat ook deze met mededinging te kampen heeft, en is gewezen op (ie handclscrisis, en op den druk, onder welken thans cle scheep vaart is lijdende. De heffing naar de waarde is bestreden, als geen juiste maat staf opleverende, vermits die waarde van zoo vele verschilieuue omstandigheden afhankelijk is, en de maatstaf van het gewigt zoo veel meer zekerheid oplevert. Daarop is geantwoord, dar de regering zich in deze heeft gegrond op de ervaring, euzie:i alzoo heeft verklaard voor dien maatstaf, van welken het minst misbruik kauworden verwacht. Het voorgestelde regt op den invoer van granen en het meel is,als betreffende eene volksvoeding.bestreden. maar ook net be lang van de schatkist verdedigd, met de aanmerking dat. door eene verlaging inzonderheid de branderijen, die bijna alleen her, vreemde graan bezigen, zouden worden gebaat. De voorge stelde regten op de wollen manufacturen, de olie en de zaden zijn in 'tbelanap&fcr inkvudschenijverheid, krachtdadig hes' p.- I deu. r.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1