MIDDELRURGSCHE COURANT. 1) N°- 152. Dingsdag 21 December. 1858. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend ma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Smnertlartöscbe tijïnngen. MiddeïEmrg 30 december. De gemeenteraad alhier heeft heden namiddag eene korte zitting gehouden, waarin behandeld is eene nadere missive van gedeputeerde staten dezer provincie betrekkelijk de gerezene bedenkingen op de artikelen 7 en 10 der verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag binnen deze gemeente. (Zie het verslag der zitting van 16 dezer iu ons vorig nommer.) De collecte, in de afgeloopene week aan de huizen der inge zetenen alhier gehouden door de Vereeniging tot het bezoeken der armen, ten einde op den Nieuwjaarsdag eene buitengewone bedeeling uit te reiken, in vervanging der bedelarij op dien dag, heeft opgebragt f 525,93, zijnde f 75 minder dan verleden jaar. Men verneemt dat de gemeentebesturen in Noord-Beveland in gemeenschappelijk overleg zijn getreden betrekkelijk de daarstelling van een pontenveer tusschen Cortgene en Wol- phaartsdijk, tot verbetering der communicatie tusschen ge noemd eilanden Zuid-Beveland. Reeds is besloten, ter bevor dering van deze aangelegenheid, van wege gemelde gemeenten gedurende 20 jaren eene jaaclijksche bijdrage te verleeaen, ter wijl bij de staten van dit gewest de noodige stappen zijn gedaan om voor rekening der provincie de bekostiging der gevorderde werken te verkrijgen. Vooral voor Noord-Beveland, maar ook voor een groot ge deelte van Zuid-Beveland, wordtde verwezenlijking dezer zaak zeer wenschelijkgeacht. Dezer dagen is door eenige gedelegeerden der staatsloterij in Zeeland een rekwest aan den minister van financiën ingediend, houdende verzoek tot intrekking van het besluit waarbij de huurloten voor de 4de en 5de klasse worden afgeschaft. Z. M. heeft bepaald dat het fort Willem I, met de daarbij be- hoorende gronden, gelegen in de gemeente Breskens, zullen worden overgegeven aan liet domeinbestuur, om ten voordeele van's rijks schatkist te worden verkocht. Z. K. H. de prins van Oranje is geplaatst op de lijst, bevat tende de namen der lotelingen, die dit jaar ia de loting voor de nationale militie zijn gevallen. Iu gevolgede wettelijke voor schriften zal Z.IC.H. aan de loting moeten deel nemen, ofschoon hij reeds tot generaal-majoor is bevorderd. Naar men verneemt zullen HEI. KK. HH. prins en prinses Hendrik reeds in de eerste dagen der volgende maand van Luxemburg iu de resideutie terugkeeren. Binueu weinige dagen zal iu het licht verschijnen eene memorie over de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, opgemaakt op last der hooge regering door den raad van den waterstaat. Meermalen hebben zoowel het bestuur als ingelanden van Delfland hunne ongerustheid te kennen gege ven over de voorgenomen beteugeling van het Scheur, die men vreesde door eene geheele afsluiting gevolgd te zien, en onge twijfeld zou daardoor de uitwatering van Delfland gevaar loo- pen benadeeld te.worden. Volgens het ontwerp in de memorie ontwikkeld, zou niet alleen het Scheur niet afgedamd of beteu geld, maar ingerigt worden voor groot scheepsvaarwater, en aan de rivier de Maas een nieuwe mond gegeven worden, be noorden den tegenwoordigen, door liet doorgraven van de zandvlakte op den Hoek van Holland. Rotterdam zal zich daardoor langs den kortsten weg eene geschikte gemeenschap voor groote koopvaardijschepen zien geopend. Bij den toenemenden aandrang opdat aan de toezegging der regering voor de afschaffing van de slavernij in de nederland- i sclie west-indische bezittingen een afdoend gevolg moge wor den gegeven, en ter gelegenheid van de voordragt van het be wind, met betrekking tot dergelijk.en heiizamen maatregel, heb ben een aantal belanghebbenden bij den staat van zaken in die bezittingen en bij de voorgestelde afschaffing dadelijk te Am sterdam eene vergadering gehouden in het Odeon, en daarin een adres aan de tweede kamer der staten generaal vastgesteld, in hetwelk zij hunne bezwaren, nopens de voorgedragene en hun toegedachte schadevergoeding, doen kennen. Men leest in het Handelsblad het volgende berigl uit 's Gra- venhage: De heer Beymathoe Kingma, burgemeester der ge- meenteEngwirden. ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongeregt te Heeienveen, heeft zich na de rede des ministers van justitie, waarbij hem gemis aan de kennis van zijne ambts- pligten ten laste gelegd is, omdat hij de processenverbaal over onbeduidende overtredingen niet zonder gevolg liet, herwaarts begeven, gewapend met een pak van 136 processenverbaal door de rijksveldwaclit opgemaakt, welke hij voor den minister heeft uitgespreid. Hieronder waren er, die tegen Ainderen opge maakt waren, omdat zij een handvol gras voor hunne konijnljes op den weg geplukt hadden. De heer Beyma moet hebben be toogd, dat in zijn kanton even als ook in andere arrondissemen ten, de ambtenaar van het publiek ministerie door den officier van justitie tot vervolging genoodzaakt wordt. Als de loopende geruchten waarheid behelzen, zou de minister van justitie voor nemens zijn om eene circulaire uit te vaardigen, ten einde die onberadens vervolgzucht te beteugelen, en hoe nuodig dit wordt, kan men ook uit een verslag van de zittingen van het kantongeregt te Zwolle ontwaren, voorkomende in de Provin ciale overijsselsche courant van 10 december 11., luidende: D. G. P., landbouwer te Staphorst, hard gefloten hebbende op deu openbaren weg te Staphorst, vrijgesproken." Voor de op 27 dezer te Amsterdam tehoudene verloting door de Vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten (Maatschappij Artiet Amicitiae) zijn dezer dagen weder onder scheidene aankoopen gedaan van voortbrengselen van loffelijk bekende levende meesters. In het geheel bestaan de prijzen nu uit 28 schilderijen, 10 leekeningen, 1 beeldhouwwerk en 10 medailles. Men leest in de Köln. Zeitung, dat er te Amsterdam door de luxemburgsche bank eene filiaalbank zal worden opgerigt. Men schrijft uit Neuremberg, van 30 november 11., dat door de geleerden van Duitschland, die het wetenschappelijk en raadgevend collegie uitmaken van het door de boudsstaten ge sticht Germanische Museum, tot medelid gekozen is de lieer dr. L. J.F. Jansen, te Leiden. Gemeld museum is de grootste in stelling voor taal-, geschiedenis- en oudheidkunde van Duitsch land, aan het hoofd waarvan de beroemde baron von Aufsess staat. Een bijzondere brief uit Algerie zegt dat onlangs in de vlak te van Habra, in de provincie Oran, een reiger geschoten is, die aan een zijner pooten een koperen ring droeg, waarop, onder de nederlandsche koningskroon, deze woorden te lezen waren: Royal Hawkiugclub, 1850. Loo in the Netherlands. De reiger, door deze bijzonderheid vooral belangrijk geworden, is terstond opgezet en ia het kabinet vau den generaal Burrieu, bevelheb ber der subdivisie, geplaatst. Benueniingen en besluiten. Benoemd, bij besluit van 15 dezer, tot plaatsvervangend kan- tonregter te TholeD, jhr. F. C. de Casembroot, lid der provin ciale staten van Zeeland, te St. Maartensdijk, en lot plaatsver vangend kautonregter te Axel,nir.J. P. Dronkers, burgemeester der gemeente Neuzen, en lid der provinciale staten van Zeeland. Benoemd, bij besluit van 16 dezer, tot militie-kommissaris in de provincie Noordbrabant de majoor J. W. F. Knyfij van he' 5de regement infanterie. Overgeplaatst, bij besluit vau 11 dezer, de kapitein W. von Wrangel, van het 1ste regement infanterie, in zijnen rang bij het regement grenadiers en jagers. Benoemd, bij besluit van 17 dezer, bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, tot officier van gezondheid der 1ste klasse de officier van gezondheid der 2de klasse E. El Willems, van gemeld personeel. Eervol outslag verleend, bij besluit van 2 dezer, op hun ver zoek, aan de heeren jhr. mr. G. Faas Elias, E. Rendorp, J. Brou wer Ancher, jhr. S. Dedel, mr. J. J. Splitgerber, en C. P. van Eeghen uit hunne betrekking van commissarissen van het groot boek der nationale schuld, met den laatsten december dezes jaars, onder dankbetuiging voor de getrouwe en belanglooze diensten door hen in die betrekking aan den lande bewezen. Bij koninklijk besluit van den 2 dezer is het collegie van com missarissen van het grootboek der nationale schuld met deu 1 januarij 1859, vervangen door eenendirecteur van de groot boeken der nationale schuld, en dit ambt vereenigd met dat van agent van het ministerie van fianancien te Amsterdam. Benoemd, bij besluit van dien datum, met intrekking in zoo verre van het besluit vau 25 julij 11., en met ingang vau den I januarij aanst., tot directeur van de grootboeken der nationale schuld eu agent van het ministerie van financien te Amsterdam de heer mr. F. de Wildt, thans referendaris bij het agentschap van het ministerie van financiën aldaarvoorts insgelijks be noemd met ingang van 1 januarij aanst, bij de directie van de grootboeken der nationale schuld: tot referendaris belast mei de functien van eersten verificateur, de beer D. Kinker, thans eerste verificateur; tot hoofdcommies, belast niet. de functien van verificateur, de heer E. R. Schultz. thans adjunct-verifica teur; tot hoofdcommies, belast uiet de fuuctien van opperboek- houder, de heer F. C. Carp, thans eerste boekhoudertot 2den klerk de heer J. W. Gerrebrauds Cz., thans surnumerair, en bij liet agentschap vau het ministerie van financiën te Amsterdam, tot hoofdcommies, de heer G. Stoezak, thans commies. Benoemd, bij besluit van 11 dezer, niet. ingang van 1 januarij 1859, tot scheepsklerken bij de nederlandsche zeemagtC. W. J. Wolifeusperger, H. K. J. van den Bussche, J. P. Vasseur, C. A. E. Masmau, J. J. van den Berge, J.W.Terlaak en C. J. Lagaay. Eervol ontslag verleend, bij besluit van dien datum, aan den heer T. G. van Lith de Jeude, gewoon hoogleeraar in de facul teit van wis- en natuurkundige wetenschappen aan de hooge- school te Utrecht, die door het bereiken van den 70 jarigen ouderdom emeritus is geworden, op zijn verzoek, te rekenen van 1 October jl. Pensioen verleend, bij besluit van 9 dezer, aan den lsten lui tenant F. J. Acdrau, van het 8ste regement infanterie, ten bedrage van f 720; hebbende het Z. M. al verder behaagd aan genoemden lsten luiteuantden rang toe te kennen van kapitein^ Pensioen verleend, bij besluit van 15 dezer, ten laste van den staat, aan Leonard van Sint Fiet, gewezen hoofdonderwijzer te Borgharen (Limburg), ten bedrage van f95 's jaars, en aan Willem Paulussen, gewezen hoofdonderwijzer te Beek (Lim - burg), ten bedrage van f268 's jaars. Vergunning verleend, bij besluit van 12 dezer, aan den heer J. N. W. E. Sieburg, consul van Belgie te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteckeuen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen ge schonken. Benoemd, bij besluit van 4 dezer, tot consul der Nederlanden te Moscou, de heer O. von Mertzenfeld. Xecrolosie. Te Utrecht is deu 15 dezer onverwachts overleden mr. Daniel Jacob van Ewijck van Oostbroek en de Bilt, minister van staat, president-curator der utrechtsche hoogeschool, oud gouver neur, later commissaris des kouings in de provincie Dreulkt-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1