MIDDELRURGSCHE COURANT. l\to- lal. Zaturdas 18 December. 1858, tStniirnlgnösrljf tijöingen. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissiu gen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4U. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van hnwelijks, geboorte of doodbekendm; kingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. itliildeiburg 17 december. Nadat de tweede kamer ook de wet op de middelen had aan genomen, is heden morgen hel ontwerp tot vaststelling der tabel, regelende de verdeeling van hel rijk in kiesdistricten, onveran derd aangenomen met 50 tegen 4 stemmen. De tweede kamer is daarna gescheiden lot 15 februarij. Wij herinneren nogmaals dat de reeds verjaarde muntbiljet ten, uitgegeven krachtens de wetten van 18 december 1845 (staatsblad no. 90) en 17 september 1849 (staatsblad no. 46) alsnog uiterlijk tot en met den laatsten der loopende maand bij de uederlandsche bank cn de arrondissements-betaalmeesters kunnen worden ingewisseld of in betaling gegeven, en nadat tijdstip geenerlef1 gelegenheid meer overblijft om die alsdan ge- hê?I vervallene biljetten nog uit te geven. Op het gisteren avond door het muzijkgezolschap Uit kunst liefde alhier gegevene concert hebben zich als solisten doen hooren de heeren J. B. li. Bremer, pianist van 's Gravenhage en H. Hartog, violist van Dordrecht. Aan beiden viel onver deelde bijval ten deel van de talrijk opgekomen toehoorders. Met genoegen vernamen wij, voor eenige dagen, het berigt dat de heer Kimmel weder een paar voortbrengselen zijner kunst iu het lokaal der teekcuakademie had ten toon gesteld- Immers strekte liet tot bewijs dat zijne lijdende gezondheid hem niet geheel belet nog met het penseel werkzaam te zijn en het hem geschonken talent meer en meer Ie ontwikkelen met nog meer genoegen beschouwden wij dan ook zijn werk,dat de bezigtiging allezius waard is. Hadden wij minder Ie prijzen, wij zouden ons welligt. onthouden van het openbaar maken van ons gevoelen. Nu evenwel mogen wij vertrouwen, dat, al werd ook de belangstelling van liet publiek door deze regelen niet vermeerderd, aan den kunstschilder echter de voldoening wordt geschonken dat èn zijn talent cu zijne welwillendheid op prijs worden gesteld. De eerste en algemeene indruk welke de groote schilderij, voorstellende een 'ooschgezigt, bij welke wij ons alleen zullen bepalen, op den toeschouwer maakt, kan niet anders dan gun stig zijn, en wij aarzelen dan ook niet het, eene behagelijke schil derij te noemen. De ordonnantie is bevallig de verschillende partijen zijn juist en frisch van kleur, en keurig van uitvoering. De boomstammen en voorgrond zijn lïks gepenseeld, terwijl ook het water fraai van behandeling is. Hadden wij niets dan iof te vermelden, onze beschouwing zou den schijn van partijdigheid moeijelijk kunnen ontgaan en wij vertrouwen dat de schilder ons wel eenige kleine aanmer kingen zal te goede houden.Naar het ous voorkomt hadden over het algemeen de schaduwpartijen wat fijner van loon kunnen zijn en de achtergrond wat minder blaauw ook missen wij die piquanle, zoogenaamde toevallige zonlichten op de boomslam men, welke in de bosschen zulk een bekoorlijk effect maken. "YVat de figuren of stoffering betreft, wij stemmen toe dat die bij landschappen doorgaans van ondergeschikt belang zijn maar naar mate ze meer op den voorcrond worden aangebragt. worden ze ook van meer beteekeriisen dan komt het ons voor dat de stoffering op deze schilderij, alt hans de hoofdgroep, al is de kleur wat scherp, en al is het karakter niet volkomen duide lijk, zeer passend en goed uitgevoerd mag genoemd worden. Links hadden wij liever de koebeesten en bokjes willen missen en de enkele schapen voldoende geacht. In wee.rvvil dezer opmerkingen blijft het gcexposeerde stuk in ons oog eene behagelijke en verdienstelijke schilderij, waar mede wij den heer Kimmel geluk wenscheu, en welke wij ho pen dat niet in zijn atelier zal Worden vergelen, maar spoedig in een der salons een waardige plaats zal innemen. Gisteren is een mau, werkzaam op 's rijks marine te Vlissin- gen aan het stoornfregat Zeelandia, iu het ruim gevallen, en is ernstig gekwetst huiswaarts gebragt. Men schrijft ons uit Oostburg van jl. woensdag Gisteren had alhier plaats de verloting van vrouwelijke hand werken en andere ingezonden voorwerpen, waarvan de op brengst strekken moet, om aan kinderen van min vermogende ouders, kosteloos onderwijs te verschaffen. Het getal ingezon den voorwerpen. zoo wel als dat der verkochte loten, was iets minder dan het vorige jaar, doch de deelneming in deze zoo nuttige onderneming was binnen de gemeente en omstreken, grooter clan ooit te voren. Uit alle .standen waren prijzen inge zonden of loten gekocht, en de dames oprigteressen mogten alzoo de voldoening smaken, te zien dat hare pogingen om ook den minvermogenden in het voerregt van ouderwijste doen dcelen. door nagenoeg de gansc'ue gemeente en door velen daar buiten, op den regten prijs worden gesteld. Dingsdag morgen zijn te Bath de belgisclie bark Louise, ko mende van Buenos Ayres en de decnsche schooner Botilde, komende van Rio Grande, beiden geladen met huiden en be stemd naar Antwerpen, op de Dallast plaat omhoog gevaren, en dien nacht met assistentie van de sleepboot en Union no. 1 en 2 in vlot water gesleept. De gehotulene lijkschouwing van het lijk van den in de Wes ter Scheide voor de gemeente Ciinge gevonden man. waarvan onlangs berigt is gedar>a .heeft tot resultaat gehad, dat de des kundigen hebben gemeend geen voldoende teekenen te vinden van gepleegde gewelddadigheid. Evenwel zegt men dat het voorloopig onderzoek van een geneeskundige van Kieldrecht (Belgie) hiermede niet zoude instemmen. Het lijk is op de algemeene begraafplaats te Kiel drecht, aangezien er te Clinge geene is, ter aarde besteld, en het is gebleken dat hij te Nieukerken bij St. Nicolaas (Belgic)le huis behoort en sedert 15 november jl. werd vermist. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn 4 schepen voor Amsterdam en 1 voor Rotterdam bevracht. De te Roermond gevatte persoon, waarvan in ons vorig no. melding is gemaakt, is gebleken te zijn J. Kuipers, van beroep bilder van molensteenen, wonende te Aefferden. Ook in de pruissische gemeente Erckelens zijn 14-8 stuks valsche thalers iu beslag genomen, doch de medepligtige heeft tot. drie malen toe de pruissische pohcic welen te verschalken en is het ontko men. De policie te Roermond houdt zich verder onledig met nasporingen, daar deze zaak nog meer vertakkingen moet hebben. EiteiioeiiaiuKen en besiasiten. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 12 dezer, aan de hee ren E. H. E. W. Mathou, als kapitein en J. Burgerlioudt, als 2de luitenant van het bataillon no. 5 der rustende schutterij in Zeeland, en benoemd bij gemeld bataillon, lot kapitein B. S. Luymes, thans 1ste luitenanttot lslen luitenant P. J. van den Eeckhout, thans 2de luitenant; tot 2de luitenants J. Sturm, thans sergeant-majoor, en C. C. P. Pierssens, thans schutter. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 14 dezer, aau nir. C- J. van Assen, gewoon hoogleeraar in de regtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Leyden, die door het bereiken van den 70jarigeu ouderdom emeritus is geworden, ingaande met het eiude van liet derde kwartaal van 1858. Benoemd, bij besluit van 14 dezer, bij het departement, voor de zaken der hervormde eeredienst enz., met ingang van 1 januarij 1859, tot hoofdcommies de heer A. van Heel, thans commies bij de maatschappij van weldadigheid tot commies de heer M. W. L. van Alphen, thans adjunct-commies bij ge meld departement; en tot adjunct-commies, de lieer J.L.H- Jonker, thans eerste klerk. Iierk-en ftcIioitlnieuivM. Door den algemeeuen kerkeraad der nederduitsche hervorm de gemeente te Rotterdam is uit het bevorens vermelde drietal beroepen ds. E. Laurillard, theol. doet.en predikant te Leyden. ïüttrSne eti lejer. Bij de regementen infanterie zijn reeds door de bevelheb bers eenige miliciens tot. korporaal bevorderd. Tevens is door den minister van oorlog bepaald, dat de bedoelde miliciens-kor poraals, wanneer zij eventueel in hel genot van onbepaald ver- jof gesteld worden, het distinctief van korporaal zullen blijven behouden, en bijaldien de ligting, waartoe gemelde gegradu eerde miliciens behooren, weder in active dieust geroepen mogt worden, zij dan weder de soldij, aan hunnen graad verbonden, zullen genieten, zelfs al mogten zij eventueel overcompleet, we zen. De minister van kolouien heeft aan den officier van ge zondheid 3de kl. van liet leger in Oost-Iudic, E. W. H. van Hoogstraten, eene zending opgedragen naar Berlijn en Parijs, ten einde zijne kennis in de geneeskunde te vermeerderen. .Uitloop veplioopsslij-eii im aaniieüteciiugeti. lieden morgen is aau het lokaal van het provinciaal bestuur alhier aanbesteed 1. Het doen van eenige buitengewone vernieuwingen en herstellingen aan 's rijks zeeweringen en aan hel. materialen- plein achter de directiekeet te Vlissiugen, met. bijlevering van alle daartoe vereischte bouwstoffen hetwelk is aangenomen door den heer J. Eilis te Vlissiugen, voor de somman f 7500, 2. tiet vernieuwen en herstellen van eenige rijswerken enz., behoorende tot de haveudammeu en oeververdediging van Neu zen, benevens het leveren en verwerken van 750 lust gewone vilvoordschc sleen en 900 last briksteen of puin; hetwelk is aangeuomeu door den heer J. Kalis Kz. te Sliedrecht, voor f 12,2-49, en 3. Het met 2420 stuks kauadasche populieren teigen beplan ten var, een gedeelte der dijken aan het gewezen zijkauaal naar Axel en Hulst behoorende tot het kanaal van Neuzen; daar onder begrepen de levering en het arbeidsloon met hel ouder- lioud der beplanting tot den 1 april I860; hiervan is aannemer geworden de heer J. Berlou te Biervliet, voor f 1924. TfserniotnetcrsJiHnt. 15 december's avonds 11 ure. 34 gr. 16 s morgens 's middags 's avonds 's avonds 's morgens 's middags 's avonds 34 33 32 32 30 36 33 Staten-geEieraai. De eerste kamer heeft woensdag behalve eenige naturalisatie- wetten, ook de ontwerpen aangenomen tot inkoop en amortisa tie van rentedragende schuld, tot regeling van het fouds, voort spruitende uit de koopprijzen van domeinen, dat. houdende maatregelen tot ontruiming van het eiland Schokland, en tot het brengen van wijzigingen in de slaatsbegrootiiif voor het jaar 1857. De kamer heeft zich voorts vereenigd met liet denkbeeld om het voorstel der heeren de Vos van Steenwijk en Cost, Jordens tol aanvulling van art. 9 van het reglement van orde met de volgende bepaling: //Liet vaststellen der jaarlijksche begrooting van de huishou delijke behoeften geschiedt door de kamer, nadat de leden in de gelegenheid zijn gesteld van het ontwerp ter griffie keuuis te nemen," naar de afdeelingen te verzonden om aldaar een on derwerp van onderzoek uit te maken. De tweede kamer heeft ook de behandeling van hoofdstuk XI (koloniën) jler slaatsbegrooting voor het volgende jaar en van hoofdstiik'XIl (onvoorziene uitgaven) in hare ziltim_- .u donde^g., teil" einde gebragt. Zoo als de telegraaf ons meldde

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1