MIDDELRURGSCHE COURANT. N0- 149. Dingsdag 1858. 14 December. 3lanltonöigingt»n YIN flfTfflffi»TDDR,POTMALE M GEMEEIÏÏEMSTCM, iïumcnUmDsdjc tijölmjcu. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente cn Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekeudina kingen enz., van één tot zes regels ƒ1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Aanbesteding. Op vrijdag den 24-december 1858, des voormiddags ten 11 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door eender leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat,in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aan besteed in twee perceelen Het driejarig- herstel en onderhoud van rijlis groote wegen en telegraaflijn, in de provincie Keeland, ingaande denl jan u ar ij 1859 eneindigende den 31 de cember 1§G1, met inbegrip van alle ver- eisclité materialen. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijvingen opbod. Bet bestek ligt ter lezing aan het lokaal van hel ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen al waar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in ge melde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden, derden en tweeden dag vóór de beste ding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat B P. G. van Diggelen, te Middelburg, en wijders bij de ingenieurs Lebret, te Middel burg; Conrad, te Goes; van Dorth, te Tiiolen, en van Deventer, te Breskens. 's Gravenhage, den 19 november 1858- De minister van binnenlandsche zaken. VAN TETS. Aanbesteding-, Op vrijdag den 24 december 1858, des voormiddags ten 11 ure, zal, ouder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde stateu en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in liet, 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aan besteed Het vervangen der houten bescboeijin- gen In de schutkoih der westsluis te Keuzen, doorbazaltiiniren, met bet le veren van de benoodigde materialen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan liet lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen al waar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in ge melde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den vierden, derden en tweeden dag voor de beste ding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat B. P. G. van Diggelen, te Middelburg, en bij den ingenieur 11. S. J. Rose, te Neuzen. 's Gravenhage den 4 december 1S58. De minister van binnenlandsche zaken, VAN TETS. KI lddelburg 13 december. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter in zage eene gedrukte opgaaf van het getal eu den tonneninhoud der schepen, die van 1846 tot eu met 1857 te Altona zijn aan gekomen. Dezer dagen is te Utrecht gevankelijk overgebragt de sedert korten tijd teMaarssen woonachtige persoon vanv.H., vroe ger horologiemaker alhier, met eene dochter uit ziju eerste hu welijk. Die arrestatie zou, naar men van daar berigt, het gevolg zijn van de voor eenigen tijd plaats gehad hebbende opgravingen geregtelijke schouwing van het lijk zijner plotseling aldaar over ledene tweede vrouw, waarbij het vermoeden zou ontstaan ziju dat er vergiftiging heeft plaats gehad. De dochter is eenige dagen later weder in vrijheid gesteld. Het iu den iaatsten tijd zoo veel besproken en nog voor eeni gen tijd door de regtbank te Zierikzee toegepaste koninklijk besluit van 9 october 1830 (staatsblad no. 66,) houdende maat regelen van toezigt ten aanzien van vreemdelingen eu doorrei zende personen, is eindelijk ingetrokken bij koninklijk besluit van 2 december II. (staatsblad no. SO.) Dit. laatste besluit is gegrond op de volgende overweging: //datin tijden van rust en orde bepalingen nopens vreemdelingen en doorreizende per sonen, als vervat zijn in het bedoelde besluit, als overbodig en drukkend moeten worden aangemerkt, eu dat, voor zoo veel betreft het toezigt op buitenlanders, die zich hier te lande op houden of Nederland doorreizen, daarin op voldoende wijze wordt voorzien door de bestaande wetten en plaatselijke veror deningen." In eeue zaak betreffende den geest en de strekkiugvan art. 133 der grondwet (luidende: //De koning heeft het vermogen de besluiten der stateu, die met de wetten of het algemeen be lang strijdig zijn, te schorsen of te vernietigen. De wet regelt de gevolgen"), voor den hoogen raad onlangs bepleit, heeft de advocaat-generaal Gregory als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat onder de besluiten, in evengemeld artikel bedoeld, alle uitspraken van gedeputeerde staten zijn begrepen; en dat de bevoegdheid van den koning om die besluiten te schorsen niet is afhankelijk gesteld van eene nog te maken wettelijke rege ling van de gevolgen; zoodat bij gebreke eener zoodanige rege ling, de koning zich krachtens de bepalingen van de vorige grondwet, kan bepalen tot eene eenvoudige vernietiging. Men verneemt dat bij de regering, naar aanleiding van het verlangen der indische regering, hel voornemen beslaat., om eene inrigting van middelbaar ouderwijs te Batavia, of in de onmid- delijke nabijheid dier stad, tot stand te brengen. Hierdoor zou aan den wensch en het verlangen van een groot deel der europe- sche bevolking, in de indische bezittingen verspreid, worden voldaan. Zoo men weet, is in de maand september door den minister van koloniën aan den thans hier te hinde verblijf houdenden kapitein der artillerie van het oostindische leger,]hr. E. de Cha ron de St. Germain, de zending opgedragen tot het onderzoek in het groot arsenaal te Woolwich, van hel maken en aanwen den van ontsiekensmiddeJen, in dal arsenaal gebezigd. Genoem de kapitein is van zijne inspectie teruggekeerd en heeft thans aan den minister een verslag van zijne bevinding aangeboden. Uit Parijs wordt gemeld dat Z. M. de koning den beroemden heelkundige aldaar, den heer Jobert de Lamballe, lot grootof- flcier van de orde der Eikenkroon heeft benoemd. Die heer had H. M. de koningin, tijdens HD. verblijf te Parijs dezen zomer, lot gids verstrekt bij het bezoek in het Hotel-Dien, hetwelk H. M. tot in de minste bijzonderheid in oogenschouw heeft geno men. Telegrafische berigten uit Petersburg ontvangen, melden dat de keizerinmoeder ernstig ziek is. Aan al de leden der kei zerlijke familie, die zich niet te Petersburg beviuden, is per tele graaf hiervan kennis gegeven. De Landbouw courant heeft, daartoe van meer dan eene zijde aangezocht, eene inschrijving geopend van gelden, welke die nen zullen tot het stichten van een blijvend aandenken aan den heer Sloct tot Oldhuis, den voorsteller van de wet tot. af schaffing der tienden. Reeds zijn daartoe eenige bijdragen inge komen. Men veneemt dat de heer dr. N. Beets, th. dr. en predikant te Utrecht, in de laatste maand-vergadering van het Ne- derlandsch zendeling genootschap benoemd is tot director van het zendelingshuis te Rotterdam, in de plaats van den heer H. Hiebink, die met 1 julij 1859 als zoodanig aftreedt. Beuoeininaen en besluiten. Benoemd door den consul te Santander, de beer E. de Bnrgh tot zijnen vice consul voor de havens van Requejada of Suan- ces, Comillas en San Vicente de la Barquesa. lierk-en HclioolnieuwH. Aanstaanden zondag den 19 dezer, des namiddags ten half twee ure, zal de inwijding plaats hebben van de nieuw gebouwde hervormde kerk te Arnemuiden, door den leeraar dier gemeente. Bij den hervormden kerkeraad der kerkelijk gecombi neerde gemeenten Ovezande en Driewege is het berigt ontvan gen dat ds. C. M. van der Weijde Cz., predikant teVrouwepoider voor het op hem uitgebragte beroep heeft bedaukt. Door den algemeenen kerkeraad der nederduitsch her vormde gemeente te Rotterdam is vrijdag avond, uit het bevo rens gemaakte zestalgeformeerd het volgende drietal van predikantendd. W. P. Scheuer, te Leeuwarden E.Laurillard th. dr. te Leyden; en B. J. Adriaui, te Utrecht. marine ei» leger. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederianden, onder bevel van den kapitein ter zee G. Vogelpoot, laatst van Curafao en bestemd naar Oost Indie, is den 21 september jl. in de Tafelbaai ("Kaap de Goede Eoop) ten anker gekomen eu heeft den 3 octo ber daaraanvolgende zijne reizeuaar Batavia voortgezet. De 1ste luitenant Vigelius, geëmploijeerd bij de art illerie, stapel- en constructie magazijnen te Delft, is voor eeuigen tijd naar Luik vertrokken, om onder de bevelen van den luitenant- kolonel der artillerie Gaget, aldaar aanwezig, het toezigt te houden over liet vervaardigen van geschut voor de dienst in Oost-Indie, dat aan de fabriek te Luik is opgedragen. SSiirgerlijlke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 12 dezer: H. Jobse, we- duwn. 40 j. met C. Dekker, wed. 43 j. J. Cavmaguol, jm. 31 j. met H. Verhoeff, jd.33j. Vlissingen, van 4 lot 11 december. Gehuwd M. Overmeer, weduwu. van J. A. Smits, 31 j. met A. de Kat, jd. 26 j. J. J. Meier, weduwn. van J. J. de Vos, 48 j. met J, van den Broeke, jd. 33 j. J. E. Kolp, weduwn. van G. A. Luymes, 33 jmet P. C. Elderfield, jd. 33 j, Bevallen: W.Amadio geb. ICelle, d. C. van Akkeren geb. Schout, d. J. van Zetten geb. Kurvink, d. M. Schout Yelthuys geb. Beenhouwer, d. A. Wiest geb. Dieleman, z. Overleden: W. Brasser, z. 11 tn. D. Louisen, weduwn. van R. Jansen, 72 j. A. Priegel, wed. van A. C. Montaan, 79 j. D. 11. Boogaard, d. 3 m. H. Eijgersmau, man van J. M. Stappers, 71 jaren. Goes, van 4 tot 11 december. Gehuwd: 11. Bruggeman, jm. 24 j. met J. P. Smith, jd. 18 j. Bevallen: K. A. de Eouw geb. Mulder, d. K. Nagel kerk geb. Bliek, z. J. van Blitterswijk geh.de Wijs, z. (levenl.) Overleden A C. van Liere, z. IS maanden. Zierikzee, van 4 tot Jl december. Gehuwd: C. Lijdekkers, weduwn. 63 j. roet C. Schoenma kers, wed. 64 j. H Brandenburg, jm. 35 j. met, E. Geldhof.jd. 26 j. B. de Looze, weduwn. 39 j. met N. Luikens, jd. 24 j. Bevallen A. Neerhout geb. Deurloo, z. J. Berrevoets geb. ten liarink, z. P. E. van der Bilt geb. de Backer, d. M. T. den Boer geb. ïuijnders, z. O. Meijer geb. Dieleman, d. C. Thieie geb. üielvorsl, d. Overleden M. Stiphout, man van P. Baug, 53 j. W. Wel ling, weduwn. van C. Klophek, 53 j. A-Geunis, vrouw van A. Hommel, 50 j. J. van Tigchelhoveu, z. lij. C. van Rijnen berg, jd. 62 jaren. Afloop verlioopingen en aanbestedingen. Arnemuiden Jl december. De ve/jtQchte door zeewater besclpidigde*19 baleu 1 boonen fipbbpn opgeleverd f24 a f 34 pró-baaiv c-i -tS7 A I eS;.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1