MIDDELBÜRGSCHE COURANT. No; 147. Donderdag 18. 9 December. ÜitmcnlanDsdjr tijöinrjcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren Ion S ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f .1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Eclil.ic van woensdag avond 8 ure. ifliddellmirK. december. Inde zitting van de tweede kamer der staten generaal van lieden zijn hoofdstuk VI der staats-begrooting voor 1859 (her vormde eeredienst), met 4-8 tegen 4 stemmen, en hoofdstuk VII (roomsch-katholieke eeredienst), met 51 tegen 5 stemmen aan genomen. Hoofdstuk VIII (marine) is in behandeling genomen. Door den gemeenteraad alhier is in zijne heden gehoudene zitting, conform een vroeger uitgebragt rapport doordever- eenigde commissien van fabricage en financien, besloten ten aanzien der verbetering van het havenkanaal niet over te gaan tot eene herbesteding, maar die onder eigen beheer, doch met openbare aanbesteding van daartoe vatbare onderdeelen te doen plaats hebben. Voorts ziju herbenoemd de navolgende titularissen welke met 1 januarij 1859 aan de beurt van aftreding waren, alstot commissaris over de wisselbank mr. S. de Windtot lid dei- commissie van beheer over de geneeskundige school, dr. J. C. van den Broecke; van die over de bank van leeniug mr. D. A. Berdenis van Berlekom; van het burgerlijk armbestuur E. M. Beunke en J. P. Bourdrez; van het bestuur der godshuizen jhr. mr. L. W. A. Scliuurbeque Boeije, Johs. van der Leyé, alsmede in plaats van den heer W. J. Zip de heer J. P. van Visvliet. Door het provinciaal gereglshof in Zeeland is gisteren uit spraak gedaan in het hooger beroep, ingesteld door jhr. W. R. Boddaert alhier, handelende onder de firma Boddaert co., tegen een vonnis der arrondissements regtbank alhier, van 10 februarij dezes jaars, waarbij is verworpen eene door dien appel lant voorgestelde exceptie van non-qualificatie, als gedaagde door de koloniale bank van Engeland, tot voldoening van f 23,035,62$, in zijne betrekking van zich gequalificeerd heb bende te zijn directeur eenernegotiatie ten behoeve van diverse planters in Rio Essequebo en Demerary, opgerigt te Middel burg in 1766. Bij dit arrest is beslist dat de excipient, thans appellant, de hoedanigheid bezit in welke hij is gedagvaard; uit dien hoofde is het hooger beroep te niet gedaan en liet vonnis der regtbank van 10 februarij 1858, hoezeer op andere gronden, bevestigd, met last dat ten principale zal worden voortgeprocedeerd en met veroorJeeling van den appellant in cle kosten. Wij vernemen dat op heden, ter griffie van het kantongeregt te Vlissingen, door den heer E. C. Stewart Schultz, hooger be roep is aangeteckend tegen het veroordeelend vonnis van den 3 dezer maand, zoo dat de behandeling dezer zaak bij de arron dissements regtbank alhier weldra kan worden te gemoet gezien. Het is den minister van justitie gebleken, dat in enkele plaat sen nog bij de rijksveldwacht misbruiken bestaan, die met de meeste gestrengheid behooren te worden geweerd en uitgeroeid. De misbruiken, die de minister bedoelt, bestaan in het aanne men van fooijen, het ontvangen van niet verschuldigde gelden en eindelijk het verrigten vau werkzaamheden, welke niet be hooren tol den werkkring der rijkspolicie en waardoor die rijks beambten de nuttige taak, die zij te vervullen hebben, vernede ren, uit zucht naar geldelijk voordeel. Ouder de bedoelde ver keerdheden, noemt hij onder anderen als voorbeelden: het ontvangen van fooijen bij kermis, nieuwjaar en andere gelegen heden, hetgeen bij de instructie bepaaldelijk is verboden; het ontvangen der gelden, welke door de gevangenen worden be taald voor rijtuigen van de gevangenis naar de teregtzitting en omgekeerd, en het zich toeeigenen van een gedeelte dier gelden, het aannemen van entreegelden of van fooijen voor het uitreiken van permissie-billetten aan personen, die bij gevangenen wen- scheu te worden toegelaten, het uitbetalen van de zaken der ge tuigen tegen korting van een deel daarvan, en in het algemeen, het aaunemen van gelden voor en het verrigten van werkzaam heden, die niet met hunne bediening zijn overeen te brengen. De minister heeft zich verpügt geacht de aandacht der procureurs generaal fungerende directeuren van policie hierop te vestigen en hen dringend aan te bevelen, ten strengste tegen dergelijke verkeerdheden te waken en daarvan bij ontdekking overwijld aan hem mededeeling te doen. De minister van financiën heeft bepaald dat het beroep van zaakwaarnemer onvereeuigbaar is niet dat van deurwaarder der directe belastingen. De minister zegt dat dit bedrijf van zaak waarnemer niet alleen de deurwaarders veelal belet zich op de behoorlijke waarneming hunner ambtspligten toe te leggen, maar het is niet overeen te brengen met hunne betrekking van deurwaarder, daar het ligt tot verkeerdheden leidt, en 's rijks belangen in de waagschaal zou kunnen stellen. De provinciale directeurs der directe belastingen enz., zijn verzocht den con troleurs te bevelen, stiplelijk toe te zien op de naleving van dat voorschrift. Men schrijft uit Roermond, 4 december het volgende Door den tegenwoordigen gunstigen stand der Maas en Roer heerscht alhier eene sinds langen tijd ongekende drukte, door het lossen en laden van stoombooten en schepen, welke weder met volle lading op de Maas kunnen varen, terwijl de fabrieken die slechts halve dagen konden werken,thans dagen nacht niet stil staan om van deze zoo onverwachte gelegenheid partij te trekken, welke men vreest, dat misschien van al te korten duur zal zijn. Toen aan den hoogleeraar te Leydeu, mr. C. J. van Assen, in den afgeloopeu zomer een eervol emeritaat werd verleend, ge voelden een aantal zijner voormalige leerlingen zich gedrongen hem, wien zij ten opzigte hunner opleiding zoo veel verpügt waren, een blijk van hoogachting en erkentelijkheid te scheuken De keereu G. Groen van Prinsterer, S. J. E. Rau,E.deGreve, D. Tieboel Siegenbeek, J. de Bosch Kemper, A. J. Duymaer van Twist, J. E. van Panhuys, J. C. G. Boot, G. de Vries, S. Vissering, J. E. Goudsmit, C. VV. Opzoomer, J.G. Kist, C. J. van Nispen tot Pannerden en J. C. de Koning, leerlingen van den beer van Assen uit verschillende tijdvakken, vormden zich tot eene commissie, en gavan van hun voornemen aan de overige oud-leerlingen van den hoogleeraar kennis. Zij mogten zich in ruimeu bijval verheugen, en meenden voor hunnen leermeester geen meer passend geschenk te kunnen doen vervaardigen dan een voortbrengsel van nationale kunst, waarin het verbond tus- schen de regtswetenschap en de klassieke letterkunde werd uitgedrukt. De dag van 4 dezer was bepaald om dit. geschenk aan te bie den. De commissie begaf zich naar zijne woning, en de heer E. de Greve was in eene hartelijke toespraak de tolk van aller ge voelens. De groep, waarmede men bedoeld heeft het denkbeeld aan te duiden van een innig verbond lusschen de studie der regtswe tenschap en die der klassieke letterkunde, beide met. gelijke liefde steeds door den heer van Assen beoefend, bestaat uit twee vrouwenbeelden. Het eerste stelt, voorde "jurisprudentie," ge zeten in eene ernstige en peinzende houding met eene hand rustende op eene tafel, waarop men den aanhef van het eerste fragment der XII Tabulae //si in ius vocat" leest. Het andere beeld, //philologie," treedt als het ware de jurisprudentie zus terlijk te gemoet, den linkerarm uitstrekkende als om haar te omarmen. In de regterhand houdt zij eene rol, waarop de namen van de twee grootste redenaars der oudheid, Demosthenes en Cicero, de lievelings auteurs van den heer van Assen, gelezeu worden. De groep is door den heer L. Royer, te Amsterdam, uitne mend fraai in wit marmer bewerkt. De rijkdom der draperien, de reinheid der vormen, het gracieuse in stand en houding ma ken het tot een voortreffelijk kunstgewrocht, dea fijnen smaak van den heer van Assen waardig. De hoogte van het beeldwerk is ruim 0,61 ned. el, de breedte 0,67. Het is geplaatst op een geel gevlamd marmeren soek" waarin deze inscriptie gegrift iscornelio jacobo van assen optimo studioeum stjorum dtjci .discipuu pientissumi. d. d. l m. Met dit geschenk is een album aangeboden, be vattende de namen der deelhebbers. Sedert 1 november jl. is in het gasthuis voor ooglijders ie Utrecht een polikliniek geopend, welke zich reeds in bloeijen- den staat bevindt. Er hebben zich reeds 100 patiënten aange meld, die gratis behandeld en van geneesmiddelen voorzien worden. Om hiervan gebruik te maken kan men zich dagelijks ten 3 ure, 's maandags reeds ten 2 ure, aanmelden. Binnen kort zal ook de stationnaire kliniek worden geopend. Benoeiaiffijteni en besluiten. Bij besluit van den 2 dezer, is de heer A. StoJfregen erkend als consul-generaal van Rusland in het koningrijk der Neder landen. Ileark-en selEwnaraïen ws. De kerkeraad der waalsche gemeente te Delft heeft den 5 dezer tot predikant aldaar beroepen, ds. Nolst Trenilé, van Utrecht. iVRarJne en leger. Zr. Ms. fregat deRuyter, onder bevel van den kapitein ter zee J. C. du Cloux, op reis naar Oost-Indie, is den 10 october jl. in de Simonsbaai (Kaap de Goede Hoop) ten anker gekomen. De minister van oorlog heeft bij circulaire aan de kom- manderende officieren van de verschillende corpsen bekend ge maakt, dat bij koninklijk hesluit van 26 november, de voor liet 'ioopend jaar toegestane gelden ter bestrijding der kosten van het militair onderwijs verhoogd zijn met. fl5 per compagnie, ten einde die gelden te doen strekkeu tot het doen aankoopen van brandstoffen voor de verwarming van een of meer kamers in de kazernes. De deswege te doene betalingen zullen op de rekening van het militair onderwijs in uitgaaf worden gesteld cu in deu staat der over het Ioopend half jaar gedane ontvang sten en uilgaven voor het. onderwijs, onder eene afzonderlijke rubriek //voor verwarming van localen," verrekend worden. TTJiermoEïiöÉex'SlamS. 6 december's avonds 11 ure. 40 gr. 7 n s morgens 7 34 's middags 1 a 35 i 's avonds 6 35 's avonds 11 o 36 8 's morgens 7 35 's middags 1 u 40 's avouds 6 38 Statena-g'eeseiraail. De begrooting voor het departement van biniienlaiidsclie zaken (hoofdstuk Y) voor 1S59, is in de zitting der tweede ka mer van dingsdag zoo als wij, naar aanleiding van een tele grafisch herigt, per bulletin reeds hebben medegedeeld nier eenparigheid van stemmen der 50 tegenwoordige leden aancrc - nomen. Bij de voortgezette behandeling van de zevende afdeelinp (onderwijs) van dat hoofdstuk op maandag, voerden onder scheidene leden hel woord. De daarbij behandelde onderwerpen betroffen liet. hooger. middelbaar en lager onderwijs, de noodzakelijkheid der indie ning van wetsontwerpen tot.regeling van hel eerste tweede; wat het hooger onderwijs in het, bijzonder aangaat, de weuscbe- lijkheid eener splitsing van de leerstoelen voor de nédérland- sche taal en de vaderlandsche geschiedenis aan cle hoogeschooi te Leyden, en omt rent het lager onderwijs, de werking der wet op dat onderwerp, de regeling en organisatie van 's rijks kweek school tot vorming en opleiding van onderwijzers, den toestand dezer laatsten in Nederland, de bijdragen aan gemeenten door de tot eene behoorlijke inrigting van het lager onderwijs ver- eischte uitgaven te zwaar gedrukt, eindelijk de handhaving der regten van bijzondere scholen. Voorts werd in het breede be sproken de toestand der delftsche akademie, als school tot vor-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1