MIDDELBÜRGSCHE COURANT. i\°- 146. Dingsdag 1838. 7 December. 13mrt£ttl(mDscl)f tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te yoren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,4-0. De inzending van advertentien k3n geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg G december. Woensdag aanstaande, des namiddags ten één ure, zal de gemeenteraad alhier eeue openbare zitting houden, ter behan deling der navolgende onderwerpen: 1. missive gedeputeerde staten goedkeuring wijziging veror dening brandweer; 2. bij resumtie verhuringen verpachting ge meente eigendommen 3. bij resumtie voorstel commissie haven werken; 4. periodieke aftredingen gemeente ambtenaren. den uitgenoodigd om op te geven voorstellen of vraagpunten tot het gebied van bet congres behoorende, vóór 15 januarij 1859 in te willen zenden. Bij arresten van het provinciaal geregtshof in Zeeland van jl. zaturdag zijn een werkman te Groede, schuldig verklaard aan 1. diefstal gepleegd met overkiimming op eene plaats die als be sloten perk, maar niet als aauhoorigheid van een bewoond huis kon worden aangemerkt, en 2. diefstal van veldvruchten te velde; en te dier zake, veroordeeld tot eeue correctionele ge vangenisstraf van 14 dagen en in de kosten, en een herbergier te Oostburg, schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis. en te dier zake krachtens art. 386 no. 1 en 52 van het. strafwetboek en art. 9, lste lid der wet van 29 jtinij 1854 (Staatsblad no. 102) veroor deeld tot eene correctionele gevangenisstraf van 3 maanden en inde kosten. Bij vonnis der arrondissement^ regtbank alhier, van 23 sep tember jl., is de heer Levinus of Ipieven de Buck, wonende te Maldeghem in Belgie, med. et art. obst. doctor, ter zake van het door een onbevoegd persoon uitoefenen van verschillende takken der geneeskunst,veroordeeld in eene geldboete van der tig gulden en de kosten, welk vonnis op het door den veroor deelde ingesteld hooger beroep, bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van zaturdag is bevestigd, met veroordee ling in de kosten op het hooger beroep gevallen. Er is dbor den verdediger van den veroordeelde, mr. P. J. G. van Diggelen, beroep in cassatie aangeteekend tegen het voormelde arrest. Iu de 11. zaturdag alhier gehoudeue vergadering der Vereeni- ging voor zeeuwsche muziekfeesten, zijn al de hoofdbestuur ders herkozen, met uitzondering van den heer mr. M. P. Blaau- been, die verlangd had niet meer iu aanmerking te komen en in wiens plaats is benoemd de heer G. P. Blaaubeenterwijl in gevolge een besluit om het getal hoofdbestuurders met een, te Zierikzee wonende, te vermeerderen, als zoodanig de heer mr. M. J. Sobuurbeque Boeije is gekozen. Tot president der ver- eeniging werd benoemd de beer mr. G. A. Fokker. Wij vernemen dat door het bestuur der zangvereeniging Tot oefening en uitspanning alhier, voorloopig het plan gevormd is om het vijf en twintigjarig bestaan van dat gezelschap op fees telijke wijze te herdenken door eene groote muziekale uitvoe ring, waarschijnlijk in maart of april van het aanstaande jaar. Men stelt zich voor daarbij Ie doenopvoeren Die letzte Dinge van Spohr, benevens een of meer kooren uit andere oratoriums, en vleit zich voor een en ander de medewerking te zullen kun nen verkrijgen vaneenige loffelijk bekende solisten. De eugelsche schooner Lavina, gezagvoerder Th. Graham, komende met eene lading zwavel van Terra Nova, bestemd naar Antwerpen, welke men ten gevolge van brand in de lading ontstaan, beneden Rammekens onder water heeft laten loopen, is zondag namiddag, zwaar lek, door de stoomboot Otto in de haven van Vlissingen gesleept en wordt thans gelost. Het XlVde nederlandsch landhuishoudkundig congres zal te Winschoten gehouden worden van dingsdag 21 tot zaturdag 25 junij 1859. Het bestuur heeft bij de kennisgeving daarvan belangstellen De staten van het groothertogdom Luxemburg hebben, in hunne zitting van jl. woensdag, met eene groote meerderheid, de nieuwe overeenkomst tusschen de regering en de maaN schappij Guillaume Luxembourg gesloten, goedgekeurd. Men deelt aan de Drentsche courant het volgende mede Naar wij uit eene goede bron vernemen, is de hervormde predikant Witteveen, te Ermelo, voor zes maauden in zijne be- dieuing geschorst door het klassikaal bestuur van Arnhem, wegens het uitoefenen van de censuur over een lid zijner ge meente, wiens gedrag daartoe aanleiding gaf. Den 17 october 11. is een detachement infanterie te Ermelo gekomen, om te ver hinderen, dat de predikant den predikstoel betrad; er moet zelfs geweld gepleegd zijn. De predikant heeft zich ter dezer zake tot den koning gewend. Een der geabonneerden van het Weekblad van het regt. deelt aan dat blad de volgende voor het publiek belangrijke opmer king medeArt. 10 der wet van 5 maart 1852 (Staatsblad no. 45) luidt: //Na verloop van vijf jaren, te rekenen van de dag- teekening der Staats-courant, waarin de tweede aankondiging voorgeschreven bij art. 8 is geplaatst, vervallen onherroepelijk aan den staat al de daarin vermelde erfenissen, welke inmiddels niet zijn aangevraagd, zoomede die, waarvoor, in geval van weigering van afgifte, geene reglsvordering zal ingesteld zijn." In de Staats-courant van 7 julij 1854 no. 158 vindt men de in de wet bedoelde tweede aankondiging betreffende de voorma lige momboir-kamer te Utrecht. Op 7 julij 1859 vervallen alzoo onherroepelijk aan den staat de iu die tweede aankondiging vermelde, en voor dat tijdstip niet opgevorderde erfenissen, van de voormalige momboirkamer te Utrecht afkomstig. De begaafde kunstschilder N. Pieneman bevindt zich op dit oogenblik te 's llage teu einde in het paleis van Z. K. H. den prins van Oranje HD. portret, waaraan hij sedert eenigen tijd werkzaam is, te voltooijen. Onze landgenoote, mevr. de wed. W. Storm, die, zoo als bekend is, laatstelijk eene reis door de Vereenigde staten ge daan heeft, is thans in het vaderland teruggekeerd. Men zal zich herinneren dat de heer Lavergne, directeur van deu Vaudeville franpais te Amsterdam in den zomer van dit jaar eene poging deed om een tooneelvoorstelling te geven, wier opbrengst zou hebben gediend als bijdrage tot de inschrij ving in Frankrijk ten behoeve van Lamartine geopend, doch dat hij van dat voornemen moest afzien omdat het publiek wei nig belangstelling in de zaak toonde. Wij vernemen thans dat de heer Lavergue een brief heeft ontvangen van den heer de Lamartine, waarin deze hem o. a. schrijft: Hoe ook de uit slag uwer poging zij, de vriendschap laat zich niet met schaal en gewigt wegen, maar doet zich meer of minder kennen naar mate vau de belangloosheid die zij ingeeft en van de stappen waartoe zij leidt; de mijne hebt gij n verworven. Nederland is mij niets verschuldigd; Frankrijk, ik zeg het voor God, is mij alles verschuldigd." Het Journal des débats deelt mede, dat de heer Asser, van Amsterdam, een middel heeft uilgevonden, om in gewonen drukinkt photographische beelden af te trekken. De daarvan door hem geleverde proeveu moeten, naar het oordeel van des kundigen, bijzonder gelukkig zijn uitgevallen, en daar zij zich niet alleen gunstig onderscheiden door het duidelijke en uit voerige der détails, maar ook veel goedkooper te vervaardigen zijn, terwijl zij tevens, naar zich uit de chemische compositie en bewerking laat afleiden, duurzame beelden doen ontstaan, is het wel mogelijk, dat deze nieuwe uitvinding in de photographie eene gewigtige veraudering te weeg zal brengen. Meaoeminsen en besliaiten. Verleend, bij besluit van 25 september, aan den minister van staat J. C. Baud benevens zijne wettige afstammelingen den adeldom, met den titel vau baron voor hem en zijne wettige man nelijke afstammelingen, overgaande bij regt van eerstgeboorte. Bevorderd, bij besluit van 2 dezer, met ingang van den 1 ja nuarij 1859, tot luitenants ter zee van de 2de klasse, de adel borsten der lste klasse G. Kruys, jhr. C. C. Six, A. J. Visser, G. Doorman. S. Kraijeniioff vau de Leur, J. L. baron van Issel- muden, C. A. Jeekel, jhr. C. C. van der Wijck, J. van Burg, J. J. Braam. H. J. van Broekhuyzen, W. van Oorschot, J.C. Scho tel, L. G. C. van Wachendorff van Rijn, A. baron Collot d'Es- cury, G. A. L. de Haan, jhr. G. A. van Nispen, J. H. Commijs, D. M. G. de Swart en D. J. A. D. van den Steen. Benoemd, bij besluit van 27 november, tot ridder der éde klasse van de Militaire Willemsorde, de luitenant ter zee der 2de klasse P. ten Bosch, wegens zijn gehouden gedrag bij gele genheid eener ontmoeting met zeeroovers in de nabijheid van het, eiland Sededap, op den 9 april dezes jaars. Benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon de heer Ernst Lubeck. Eervol ontslag verleend, [bij besluit van 29 november, aau den heer J. T, Creraer, als controleur van de dir. belastingen eu het kadaster te Zwolle, behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd [tot controleur vau de directe belastingen en het kadaster in de provincie Friesland, de heer J. J. deJongh, thans controleur van dat vak te Leeuwarden; tot controleur van de directe belastingen en het kadaster in dc provincie Overijssel, de heer A. van Tonderen, thans controleur van dat, vak te Devenier; tot adjunct-controleur van de directe belas tingen en het kadaster in het hertogdom Limburg, de heer W. van Konijnenburg, thans surnumerair bij dat vak. Pensioen verleend op zijn daartoe gedaan verzoek, aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch Indie, A. C. L. de Geer Boers. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 2 dezer, op zijn daar toe gedaan verzoek, aan den scheepsklerk M. C. de Vries van Heyst, thans met verlof in Oost-Indie. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan den op- zigter van den waterstaat der 3de klasse J. K. Roeloffs, op zijn verzoek, met ingang van 1 januarij 1859, een eervol ontslag verleend eu is tot opzigter van den waterstaat der 3de klasse bevorderd J. van der Harst, thans opzigter der 4de klasse. Ii.eirSi-eMi scS&msSniïeKwsi. In de voormiddaggodsdiensl.oefeuiug bij de evangelisch lu- Lhersche gemeente alhier, werd gisteren de nieuw beroepen predikant J. P. G. Westhoff, als zoodanig bevestigd door deu heer W. F. Loman, predikant bij de zelfde gemeente te Vlissin gen. die tot tekst voor zijne leerrede had gekozen Matth. 23 vs. 10 laatste gedeelte. Ter voorziening in eene der vacante predikautsplaatsen bij de nederduitsche hervormde gemeente te Rotterdam, is door dc daartoe bevoegden het volgende twaalftal opgemaakt: de heeren J. M. Kolff, te OudewaterB. J. Adriani, te UtrechtP. S. Schuijer, te Leeuwarden L. W. E. Rauwenhoff, te Dord recht Laurillard, te Leyden J. G. Schuuring, te Hoorn11. V Berlage, te ZaltbommelF. van Griethuyzen, te HarlingenJ. F. L. Abresch, te Middelburg; N. Beets, te Utrecht; Poort man, te Zwolle en B. F. J. van Eijk, te Deventer. SSariiae en ïeR-esv Het heeft Z. M. behaagd bij kabinets-rescript. van den 1 dezer,no.115, te bepalen dat het eerlang op 's rijks werf te Am sterdam aan te bouwen schroefstoomschip der lste klasse deu naam zal voeren van Djambi, als eene herinnering aan de joinjst, aldaar plaats gehad hebbende krijgsbedrijven waaraan de neder- landsche zeemagt zulk een roemrijk aandeel had. Op 's rijks marinewerf tc Vlissingen zijn zaturdag de kiel gelegd en de steveu&gerigt vaneen fregat met schroefstoom- vermogen der eèrsle klasse, hetwelk den naam zal voeren van Adolf hertog van Nassau.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1