de heer van Heiden Reinestein eindelijk bragt in herinnering den inhoud der staten reeds in 1856 medegedeeld, omtrent de plaatsen waar godsdienstoefeningen buiten kerkgebouwen toe gelaten worden of niet, en zulks in verband met het gebeurde dienaangaande in enkele streken, bepaaldelijk te Ossendrecht. De minister van justitie heeft in eene uitvoerige rede de ge maakte bedenkingen opgelost, en de ouderscheiden verlangde inlichtingen gegeven. De 9 eerste artikelen van de 1ste en 2de afdeeling zijn ver volgens aangenomen. Heden voormiddag zou men de behande ling voortzetten. Het ontwerp van wet tot regeling van de afschaffing der sla vernij in Oost laaie bevat o. a. de volgende bepalingenDe gouverneur generaal bepaalt het tijdstip van de afschaffing der slavernij. De afschaffing der perkhoorigheid op Banda wordt afzonderlijk geregeld. Voor 1 januarij I860 worden perkhoo- rigen even als eigenlijk gezegde slaven, van den band der perk hoorigheid ontslagen. Aan meesters van slaven, die volgens deze wet vrij worden verklaard, wordt op verzoek vergoeding verleend. Vrijverklaarden genieten de zelfde regten en zijn aan de zelfde verpligtingen onderworpen als de overige inlandsche bevolking. De uitgaven komen ten laste der indisclie begroo ting. De kosten der vergoeding zijn geraamd op 10 a 14 ton. UutU'iilanbscljc tijiiingrii. Gneeland. Londen 26 november. Deleden der universiteit hebben eer gisteren, in eene algemeene vergadering eene commissie van tien leden benoemd, die belast zal worden zich met de regering te verstaan, ten einde, bij de aanbieding eener hervormingswet aan het parlement, twee plaatsen in het lagerhuis voor de uni versiteit te verwerven, die thans elf honderd leden sterk is. Bij de beraadslagingen hierover zeide een der leden dat de heer Bright voornemens was voor te stellen dat aan de uuiversiteit van Cambridge en Oxford haar regt van vertegenwoordiging in het parlement ontnomen worde, weshalve de uuiversiteit van Londen niet op de ondersteuning des genoemden vertegen woordigers van Birmingham zal kunnen rekenen, tot verkrij ging der vervulling van eene sedert langen tijd gedane belofte, dat zij in het lagerhuis vertegenwoordigd zal worden, zoo als zulks thans met de universiteiten van Oxford en Cambridge het geval is. De berigfen uit New-York van den 13 dezer melden stel lig, dat het gouvernement heeft besloten aan het congres in deszelfs aanstaande zitting eene verhooging van het invoerregt op thee en suiker, of op thee en kolïïj voor te dragen, tot dek king van het tekort waarmede de schatkist der Unie door de aanhoudende flaauwheid van den invoerhandel bedreigd wordt. Talrijk zijn de klagten, welke bij lord Malmsbury inko men betreffende de mishandelingen door eugelsche onderdanen in Mexico ondergaan, op een dier klagten heeft lord Malmesbu- ry dezer dagen geantwoord, dat de verwarde toestand, waarin Mexico verkeert, het H. M. regering moeijeiijk maakt te beslis sen op welke wijze zij voor de door engelsche onderdanen on dergane beledigingen voldoening zal erlangen, tl. M. regering heeft echter de daartoe Ie nemen maatregelen ju overweging genomen en lord Malmesbury heeft betreffende deze aangele genheid eene briefwisseling met den britschec gezant in Mexi co aangeknoopt. De admiraal Lyons is in 68jarigen ouderdom te Arundel Castle overleden. Hij laat eene zoon en twee dochters na. Zijn zoon is gevolmagtigd minister bij het hof van Toskane. Hij had nog een zoon, die als kapitein van de Miranda in den oorlog tegen Rusland, bij Therapia gesneuveld is. De Great Eastern, die, gelijk men weet, in handen eener nieuwe maatschappij is overgegaan en nog tusschen de 100,000 en 120,000 pond sterling vereischen zal, alvorens zee te kunnen bouwen, zal denkelijk tegen het midden des volgenden zomers zijne eerste reis kunnen maken. Volgens de dagbladen komt dat schip het eerstin de vaart tusschen Engeland en Canada, maar zal waarschijnlijk later voor de gemeenschap met het rijk van Indie gebezigd worden. Door de walvischvaarders heeft men hier te lande berigt, dat kapitein M. Ciintock, wieu het zoeken van sporen der schepen van sir J. Erankliu is opgedragen, in begin van augus tus met zijn schip Eox in Pondsbaai gezien is, en dat hij zich daar met talrijke groepen Eskimoos in verbiudtenis had gesteld. Londen 27 november. In een artikel, voorkomende in The morning herald van heden, wordt uiteen gezet dat de bekende zending van den heer Gladstone naar de Ionische eilanden is geschied volgens het juiste voorschrift der traktaten van 1815. Eene verdeeling dier eilanden of hunne toevoeging bij Grie kenland zijn onderwerpen, welke alleen door een congres zou den kunnen besproken worden. Het engelsche gouvernement is geenszins voornemens om eenige verandering voor te stellen, waardoor zulk een daad zou noodzakelijk worden en waardoor ieder ontwerp, hetwelk zich ten doel stelt de verbetering der betrekkingen met de Ionische eilanden op grond van beslaande traktaten, zou worden krach teloos gemaakt. De denkbeelden, vroeger uiteen gezet in de depeches van sir John Young, zijn door dien heer zelveu later onuitvoerlijk ge noemd. Ten aanzien der laatstgenoemde depeche3 is door sir Bul- wer Lytton eene klagte ingediend tegen de directeuren van het dagblad Daily news, welke ze in haar geheel hebben medege deeld, zonder de bron t,e kannen aanwijzen waaruit ze tot hen gevloeid zijn. De heer Guernsey, die deswege heden voor den magistraat in Bowstreet was gedagvaard, is naar eene regtbank verwezen als beschuldigd van diefstal, gepleegd op het departe ment van koloniën, dier depeches, welke betrekking hadden op de Ionische eilanden. BSsaitscEïlacsd. Berlijn 26 november. De verwachting dat het nieuw benoem de ministerie verscheidene opperpresideuten of hoofden van gewestelijke besturen, bij welke het geene instemming in zijne politieke en administratieve beginselen vond, vervangen zou, heeft reeds eene bevestiging ontvangen: de heer von Kleist Retzow is door den prins regent eervol ontslagen als opperpre- sident van het bestuur der Rhijnprovincie. De Kölnische Zeitung deelt het volgende schrijven mede //De uilslag der verkiezingen lot zamenstelling der nieuwe ka mer van volksafgevaardigden te Berlijn is hier reeds onge veer voor de helft bekend, en uit onbetwistbare cijfers blijkt dat het nieuwe ministerie met glans de zege heeft behaald. Een vijfde van het aantal personen, wier verkiezing hier bekend is, kan men voor aanhangers van de Jeenregtelijke begrippen en van de staatkunde des vorigen kabinet,s houden en ruim drie vijfden voor aanhangers van het. tegenwoordige ministerie, ter wijl het overige vijfde deels uit mannen van hier onbekende denkwijze bestaat endeels uit katholieke vertegenwoordigers tier poolsche bevolking, welke gewoonlijk uitsluitend poolsche belangen beoogen liet maakt in hoogcrc kringen eenen diepen indruk te zien hoe de ultra-conservatieve of oud-pruissische par tij, die zoo veel invloed had welen te verwerven, thans in het niet verzinkt en plotseling van het politieke tooneel als wegge vaagd wordt. Zoo blijkt het dat die partij niet den minsten steun in den geest vau liet pruis'sische volk hadzelfs hare meest gevierde hoofden hebben bij hunne vroegere kiezers het onder spit gedolven; zoo hebben de heeren Wagener en von Gerlach vruchteloos moeite gedaan om herkozen te worden. Aan den anderen kant zijn ook, zoo ver hier bekend is, ner gens woelgeesten of lieden van demokratische denkwijze ge- kozen. Het katholiekgezinde gedeelte der nieuwe kamer zal onge twijfeld het ministerie ondersteunen. De zege van liet ministerie is van te meer beduidenis, daar zij niet door den invloed der provinciale besturen, maar op vele plaatsen in weerwil daarvan behaald is." Te Nürnberg zijn een aantal reglsgeleerden, door de on derscheiden duitsche regeringen daartoe afgevaardigd, werk zaam geweest om een algemeen liandelswetboek voor Duitsch- land te ontwerpen. Deze conferentie heeft, een ontwerp opge steld en dat thans in druk openbaar gemaakt, ten eiude daarover het oordeel van het publiek le vernemen alvorens zij de laatste hand aan haar werk legge. Belfiie. De Moniteur beige behelst eenen vergelijkenden staat van Belgies buiteulandsche handel en scheepvaart, van het jaar 1836 lot en met het jaar 1857. liet handelsverkeer (de geheele in- en uitvoer te zatneu genomen) bedroeg in 1836 eene waarde van 374,541,000 francs, en in 1857 eene waarde van 1,631,560,000 francs, berekend naar de sedert vele jaren vast staande prijscourant: het is dus iu dat tijdvak met 335 pet. toegenomen. In 1857 liep het handelsverkeer van Belgie (de algemeene in- en uitvoer te zamen genomen), berekend naar de werkelijke marktprijzen, over eene waarde van 1,Si 9,000,000 fr. De scheepvaartbeweging, alle onder belgische en vreemde vlaggen binnengekomen en uitgegane schepen te zamen geno men, bedroeg iu 1836 eene scheepsruimte van 467,741 tonnen en iu 1857 van 1,180,835 tonnen, dat is eene vermeerdering van 152 pet. De toeneming van den handel eu de zeevaart van Belgie is het snelst geweest in de laatste jaren. Van wege het fransche gouvernement worden de te Be- san§on in de openbare boekerij bewaarde handschriften van den kardinaal Granveile in druk uitgegeven, zoo ver zij Frank- rijks geschiedenis betreffen. Ons gouvernement heeft aanzoek gedaan om van het overige van die bescheiden mededeeliug te bekomen, en heeft dezer dagen van den franschen minister van buitenlandsche zaken een gunstig antwoord ontvangen, hoewel wegens een kortstondig beletsel aan dat verzoek niet dadelijk kon voldaan worden. De koninklijke commissie voor Belgies geschiedenis, welke door de Koninklijke belgische akademie van wetenschappen, letteren en schoone kunsten uit haar midden is benoemd, heeft eenigen tijd geleden eenen deskundige, den heer van Bruysscl, naar Engeland gezonden om er in archieven en bibliotheken bescheiden op te sporen, die voor de geschiedenis van Belgie van belang zouden kunnen zijn. Hij heeft reeds eenige lijsten van zoodanige stukken in particuliere boekerijen, in de archie ven van het geregtshcf van den lord kanselier en in het Britsch museum bewaard wordende, overgezonden,a!smede afschriften van vele door prins Willem I van Oranje geschreven Inleven, waarvan de originelen in het Britsch museum voorhanden zijn Deze afschriften zijn door de commissie ter beschikking van den heer Gachard, 's rijks archivaris, gesteld, om le dienen tot verrijking der door hem uitgegeven //Briefwisseling van Wil lem den Zwijger." B^ranlkrijk. Parijs 27 november. Bij de behandeling der zaak van den graaf de Montalembert op woensdag voor het geregtshofder correc tionele policie was slechts een zeer beperkt aantal personen in de regtszaal toegelaten den redacteurs der dagbladen was ver gund daar te komen, maar verboden aanteekeningen te maken. Men verwachtte dat de heer de Montalembert zelf het, woord zou voeren, doch is in die verwachting teleurgesteld. De kei zerlijke procureur deed den geest van het bewuste artikel uit - komen; hij wees ophet antinationaal karakter daarvan en op be woordingen, welke, volgens hem, strekten om door hatelijke vergelijkingen onze instellingen bij die van Engeland te vernede ren zonder daarover lang uit te wijden, las hij de zinsnede voor wegens welke de heer de Montalembert thans te regt stond. De verdediging van den heer Berryer was hoogst belangrijkhij ving aan met eene korte levensschets van zijn cliënt en eene herinnering aan diens deelneming aan de staatkundige gebeur tenissen van zijn tijd; vervolgens betoogde hij dal het geïncri mineerde artikel niet het aanvallend karakter had dat daaraan toegeschreven werd wel had de heer de Montalembert zijn leedwezen te kennen gegeven over het ophouden van vroeger bestaande instellingen, welke hij lief had gehad en waarmede het land Jangen tijd genoegen had genomen, maar was dat dan verboden De heer Berryer bewoog zich hier op een zeer kiesch terrein en herhaaldelijk riep de voorzitter hem tot de orde, vooral was zulks het geval toen despreker,eene vergelijking makende tusschen de tegenwoordige constitutie en de vorige, wees op de beperkingen welke de tegenwoordige in de open bare vrijheid heeft gebragt. De heer de Montalembert is beslo ten van dit vonnis in appel te komen. De uitslag van het regts- geding is reeds gemeld. Het tijdelijk bestuur, hetwelk volgens de bepalingen der parijsche conferentie in Wallacfiye sedert kort het hoog gezag uit oefent, en vooral tot taak heeft onder de verkiezingen de orde en rust in stand te houden, is reeds door onderlinge verdeeld- Jieid verzwakt: van de drie leden,waaruit het bestaat, heeft een de heer Katardschi, zijn ontslag genomen omdat hij zich niet tonde vereenigen met de handelingen zijner amblgenooten. die de beweging der gemoedereu met dwangmiddelen betoomen en leiden wilden. Volgens brieven uit Milaan dd24, openbaart, zich aldaar in de laatste dagen een oproerigen geest, gelijk in 1848. Bij nacht wordt de kreet: Leve Italië! gehoord. Sedert den 21 doorkruisten talrijke patrouilles de stad. Men heeft, opgemerkt dat het verbruik van regie-sigaren sterk is verminderd. Parijs 27 november. Te Marseille zijn uit Tourane nadere tijdingen ontvangen omtrent de fransch-spaansche expeditie tegen Cochin-China. Zij gaan tot den 4 september. De gealli eerden hebben de stad Jouron en de versterkingen van Jeupon ingenomen eu 200 kanonnen buil gemaakt. Het verlies van deu vijand is belangrijk geweest. De Cochin-Chmezen trokken, naar ruen zegt liouderduizend man bijeen rond de hoofdstad, maar tot hiertoe hebben zij slechts zwakke wederstand geboden. Twee door den vijand bemagtigde Franschen zijn opon- menschelijke wijze mishandeld. Heden of morgen verwacht men in den Moniteur eene formele logenstraffing van alle oorlogzuchtige geruchten welke in den laatsten tijd verspreid zijn, eu waarbij o. a. bepaald van onecnigheden met Oostenrijk wordt gesproken. Italië. Uit Rome wordt geschreven dat zich eenige omstandig heden voordoen, welke schijnen aan te duiden dat de verstand houding tusschen het fransche en pauselijke gouvernement in den laatsten tijd minder hartelijk is geworden. Voor deze ver andering worden verscheiden oorzaken opgegeven: hieronder behoort de houding van den franschen gezant in dc zaak van den israëliet Mortara, en c!e vrijhei i welke aan de dagbladpers

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3