dat, zoo lang de regeling van al de deelen der huishouding van staat naar de beginselen der grondwet niet voltooid en genoeg zaam bevestigd zal zijn, de werkkring der ministers vaneere dienst gewigt ig genoeg is, om de insmelting hunner departe menten in andere niet raadzaam te doen achten. De reserven, onder welke, bij kouinkl'yk besluit vau 23 maart 1852, het al gemeen reglement voor de hervormde kerk is goedgekeurd, moeten nog als van kracht worden beschouwd. Betreffende de voordragt op de herzieniug der wet op den waarborg, zijn vele bedenkingen ter sprake gebragt, die tot een ongunstig oordeel hebben geleid, van de meerderheid der leden welke aan het onderzoek hebben deel genomen, ook ten aan zien der hoogte op welke men de belasting zou willen brengen. Men heeft de vraag gedaan of men de waarborg niet geheel zou kunnen afschaffen, doch sommige leden hebben zich voor het behoud verklaard, omdat het blijkt van het wettelijk loezigt aan de alhier vervaardigde voorwerpen in het buitenland een geree- den afzet verzekert. öuitcnüutösclje tijdingen. Ëngelaiid. Londen 19 november. The times behelst eenige bijzonderhe den omtrent de forliffcaliewerken, welke op de eugelsche kust worden aangelegd. De kanonnen worden te Portsmouth in batterijen gesteld, terwijl in de nabijheid er van kleine pyrarni- den projectielen worden geplaatst. Ook worden er nieuwe bat terijen aangelegd. Daarvoor zal de regering 135,000 p. st. aan vragen. Ook Gosport wordt versterkt. Sedert geruimen lijd wordt veel zorg besteed aan de geavan ceerde linie van Elson naar Broundowu, tegenover Osborne. Tlet fort Elson heeft bijua '16,000 p. st. gekost, het fort Gomer 92,000. Tussc'nen beide forten heeft men eene versterking aan gelegd ter waarde van 300,000 p. st. Binnen kort zal de Leviathan aan de nieuwe actien-maat- scbappij worden overgegeven. Deze maatschappij ontvangt het vaartuig dat tot nu toe 610,000 gekost heeft, voor 160,000 p. st. en zal voor de verdere uitrusting uog 110,000 p. st. moeten uitgeven. Drie vierde der oude aandceleu zullen tegen nieuwe worden verwisseld. De oude werden tegen 20 p. st. uitgegeven en kunnen tegen nieuwe voor 2 pond 10 sh. verruild worden. De heer Robert Owen is den 17 dezer, in den ouderdom van 87 jaren, te Newtown, in Montgomeryshire overleden. Hij heeft zich bekend gemaakt door zijn stelsel van staatkunde en staathuishoudkunde, hetwelk de geheele zamenlevirigop het beginsel van socialismus of deelgenootschap en zame/nverking bouwde. In vroegeren lijd vond dat stelsel niet alleen in Enge land, het vaderland van Owen, maar ook elders vele voorstan ders doch meer bestrijders. Het geneeskundig weekblad The lancet zegt, 'dat sedert de vergiftiging te Bradford een onderzoek is ingesteld naar de deugd van banketbakkers suikerwerk, en dat men heeft bevon den, dat van 50 winkeliers niet meer dan 11 onvervalschte waar hadden vervaardigd. In dc jongste berigten uit Indie is dit het opmerke lijkste dat Jung Bahadoor, prins van Nepaul, onze bondge noot zich zeer verstoord betoont over het niet nakomen van zekere beloften, hem bij het aanbieden van zijne huJp tot onder werping der muitelingeu van Lucknow gedaan. Men sprak van een zeer dreigenden brief, door hem aan den gouverneur gene raal Canning gerigt. Overigens luiden de berigten wegens verschillende geleverde gevechten gunstig ons. Itusland. De grootvorsten Nikolaas en Michael zijn, volgens berigtuit St. Petersburg van den II dezer, aldaar van hunne reis terug gekomen. Zij hebben de Krim bezocht, en inzonderheid de wer ken in oogenschouw genomeu, welke door de militaire genie te Kertsch worden aangelegd met het doel om de Azowsche zee voor buiteulandsche vijanden ontoegankelijk te maken. Unitsciilnnd. Weenen 22 november. Z. M. de keizer is heden van Praag naar Brunn vertrokken. Men verwacht eene vermindering van het disconlo tc Berlijn en te Frankfort. De beurs was in veel beteren toestand. Het budget voor de marine, hetwelk voor 181-8 niet meer dan 1i'.millioen bedroeg, en dit jaar 5 millioen beliep, is weder om verhoogd geworden. Dit moet hoofdzakelijk worden toege schreven aan den bouw van onderscheidene nieuwe oorlogsche pen en den aanleg der havenwerken te Pola en Muggia, Oos tenrijk heeft thans 10S oorlogschepen met 910 kanonnen. Dit getal zal voor het einde van dit jaar nog met drie worden vermeerderd. In den loop der volgende twee jaren, zullen een tweede linieschip, drie stoomfregatten en onderscheidene kor- yetlen gebouwd worden, zoo dat Oostenrijk in 1SG3 minsiens 120 oorlogschepen zal hebben. Omstreeks dezen tijd zullen ook de havenwerken van Pola voltooid zijn. Uit Mannheim wordt op nieuw gewag gemaakt van het aldaar op te riglen nederlandsclie werfbureau. Ofschoon het nog niet officieel geopend is, zijn aldaar reeds tot dat einde de volgende nederlandsclie militairen aanwezig, alseen kolonel, een kapitein, een adjudant, een officier van gezond heid en acht onderofficieren. Voor eenige dagen zijn daar 12 aangeworven rekruten aangekomen. lu\euibinrg. In de zitting der staten van zatnrdag II., heeft de heer Metz het volgende wetsontwerp op het. bureau gedeponeerd*De reg- ters in eerste instantie, de raadsheeren bij het hooge geregtshof en zij die in cassatie zitting hebben, alsmede de leden van den staatsraad, die medegewerkt hebben het zij door hunnen raad, het zij op eenige andere wijze, tot uitvoering van constitutio nele, wetgevende of administravieve bepalingen, welke van 29 november 1856 tol 1 december 1857 alleen bij wijze van be sluit in liet groothertogdom zijn ingevoerd zij allen zijn te wraken en moeten zich zelve wraken, wanneer de aan hunne uitspraak onderworpene geschilpunten de geschiedkundige ap preciatie dier bepalingen betreffen of de personen, die de ver antwoordelijkheid daarvan dragen." Het ontwerp is naar dc seclien verzonden, ten einde van daar in de kamer terug te komen, om vervolgens gemotiveerd en daarna aan den staatsraad gerenvoijeerd te worden om advies. Zonder twijfel zal liet, door de vertegenwoordiging, die de wijze waarop drie oud-miuisters zich gedragen hebben in de zaak van den Courrier, niet kon goedkeuren, worden aangenomen. Overigens is vrijdag de Courrier op nieuw in eerste instantie veroordeeld, wegens het verspreiden van onrustbarende ge ruchten over den staat van zaken in Frankrijk. Het schijnt dat de eerste regters, die tot nu toe telkens hunne vrijspraak door het hof hebben zien vernietigen, het thans moede zijn geworden. De Courrier mag zich evenwel daarmede geluk wenschen, want hij is slechts veroordeeld tot eeue boete van fr. 32; terwijl bij eene vrijspraak liet openhaar ministerie zeer zeker appel zou hebben aangeteekend en dan zou het blad er niet zoo goedkoop ziju afgekomen. S8eüï*'ï45» Brussel 20 november. In strijd met het door het Journal de Bruxelles medegedeelde, betrekkelijk de ontvangst bijZ. M. van de commissie welke het adres van antwoord op de troon rede overhandigde, verzekert L'indépendance beige dat Z. M. op waardige en welwillende wijze het antwoord volgens ge woonte heeft voorgelezen en zich vervolgens op zeer toegene- genen toon heeft onderhouden met. den heer voorzitter der kamer van vertegenwoordigers. Ten aanzien der afwezigheid van de koninklijke familie, met zoo veel kwade trouw uitgelegd, herinnert L'indépendance dat LI li. KK. HH. de prinsen niet. gewoon zijn dergelijke ont vangsten bij te wonen; het blad vraagt het Journal nadruk kelijk af of die prinsen dan in vorige jaren wel tegenwoordig waren. Brussel 23 november. L'iiidépiindance berigt in zijn nommer van lieden dat de leden der regterzijde, welke de kamer van volksvertegenwoordigers op dan 16 dezer onder leiding van den heer de Theux hebben verlaten, een voor een limine plaatsen weder zijn komen inueinen. Dezer dagen heeft zich hier eene maatschappij gevormd, niet een kapitaal van 3 millioen francs, die zich ten doel stelt eene uitgestrektheid boschgrond op het eiland Sardinië, voor- loopig ter grootte van 15,000 heet. en later bij aankoop tot eene oppervlakte vau 70,000 heet. te exploiteren. Gelijk bekend is, bezit dat eiland geheele streken eeuwenheugende eiken, eu sedert de bekwame engelsche ingenieur Mazillier, als resultaat van een naauwkeurig onderzoek aldaar, heeft aaugeloond dat men gemiddeld op 50 witte, 110 gewone en 116 kurkeiken per heet. kan rekenen, is het ligt na te gaan dat de genoemde maat schappij eene belangrijke exploitatie van scheepstimmerhout in liet leven kan roepen. Frankrijk. Parijs 19 november. In den Moniteur wordt heden een be sluit uitgevaardigd, waarbij, onder den waarborg van de stad en met goedvinden van den prefect der Seine, eene speciale kas wordt opgerigt voor den aanleg van groote opeubare werken in deze hoofdstad. Tot dusver werden de gelden, voortspruitende uit gesloten leeningen en subsidien, van wegeden slaat ver leend, niet afgescheiden gehouden van de gewone stedelijke ontvangsten. De scheiding van die fondsen is het doel van den genoemden maatregel. De thans ingestelde kas voor werken der stad Parijs zal de bevoegdheid hebben om kredielbewijzen in omloop te brengen. Elke uitgifte vau zoodanige bewijzen zal evenwel moeten plaats hebben met goedvinden van liet gemeentebestuur en door den keizer worden bekrachtigd. j Onder de hooggeplaatste personen, die gelden willen geven voor de doorgraving der landengte van Suez, wordt de emir Abd-el-Kader genoemd, die eene som van fr. 5000 heeft gezonden naar het kantoor Place-Vendó me, waarde hoofdzetel der maatschappij is gevestigd; onder verklaring van zijn leed wezen, dat hij niet meer kon doen ter ondersteuning van eene voor het geheele menschdom zoo nuttige onderneming. Men zal zich herinneren dat onlangs melding is gemaakt van de tusschenkomst der greote mogendheden bij den paus, in de zaak van Mortara. Dit berigt wordt thans bepaald tegen gesproken. L'univers zet krachtiger dan ooit den krijg tegen de ver draagzaamheid en de gelijkheid der regten van alle godsdien sten voort. Het besluit, waarbij de keizer, op voorstel des ministers vau koloniën, vier israëlieten heeft benoemd tot leden der nieuwealgemeene raden in Algerie, heeft vooral het misnoegen van dat blad opgewekt, en het poogt sedert een paar dagen door kracht van allerlei argumenten te bewijzen, dat de franscheregering sedert de verovering barer afrikaansche kolo nie niet goed heeft gehandeld door hetgodsdienstig geloof harer muzelmansche en israëlitische onderdanen te eerbiedigen. Vol gens de meening van dat blad had men hen tot het christendom moeten bekeeren, ofschoon zouder vervolgingen en verdruk king. De houding van het dagblad L'univers, vooral in den laatsten tijd, moet in de laatste vergadering van den minister raad een onderwerp van overweging hebben uitgemaakt, waarbij prins Napoleon zou hebben aangeraden het blad ongehinderd den door hetzelve ingeslagen weg te doen bewandelen, welke raadgeving ingang zou hebben gevonden. Men verneemt dat de tentoonstelling der werken van Arij SchefFer niet zal plaats hebben voor maart van 't volgende jaar. Hetgeen de uit voering van het. plan bemoeijelijkt is de bijzonderheid dat Seheffer vele zijner schilderstukken somtijds meer dan eens heeft gecopieerd, dewijl verscheidene personen hetzelfde onderwerp door hem wenschlen behandeld te zien- Het vermogen door hem nagelaten is niet zoo aanzienlijk ge weest als liet had kunnen zijn, dewijl zijne milddadigheid bijna grenzeloos mogt genoemd worden. Van hem mag gezegd wor den dat hij arbeidde als een daglooner en liefdadigheid uitoe fende als een millionair. Het bevestigt, zich dat ons gouvernement weinig vol doende berigten uit Djeddah heeft ontvangen. Men schijnt hier echter op voorbereid te zijn geweest, want men verzekert d&t de heer Thouvenel, alvorens Konstanlinopel te verlaten, gele genheid heeft gehad, zich bij de porte tc beklagen over den wei nigen ijver, welken zij had betoond, om aan het verlangen van Engeland en Frankrijk te voldoen, ten einde de wezenlijke schuldigen, en niet eenige gewone misdadigers, die slechts de werktuigen zijn geweest, op voorbeeldige wijze te straffen. Men voegt er liet antwoord van de ministers des sultans niet bij. De heer Thouvenel, te Marseille aangekomen, heeft zich eerst bij zijne familie te Montpellier begeven, doch wordt binnen kort in deze hoofdstad verwacht. Men zegt dat hij drie maanden verlof heeft. Een bij Le constituonnel ontvangen schrijven uilTuryn van deii 13 dezer zegt: //Uit. de taal onzer dagbladen is op te maken dat, het publick hier te lande vrij geneigd is oin aan voor spellingen van eene aanstaande vredebreuk het oor te leenen. Dat de oorlog op handen is, wordt hier algemeen geloofd. In den loop dezer week zijn hier talrijke vergaderingen van den ministerraad gehouden zelfs is hij op een en den zelfden dag twee en drie malen vergaderd geweest. Er zijn, naar gezegd wordt, dezer dagen zeer gewigtige depeches uit Londen ont vangen. De heer Cavour, de voorzitter van den ministerraad, za! eerst daags een uitstap naar Genua doen. In die stad wordl ijverig gearbeid aan de vestingwerken aan den zeekant. Aan het minis terie van binnenlaiidsclie zaken is men, naar gezegd wordt, be zig met het omwerken der wet op de burgerwapening of natio nale garde, welke instelling hier nog niet goed schijnt te u-erken. Men verzekert dat in het arsenaal der oostenrijksche marine te Ver.etie met verdubbelde krachtsinspanning wordt gearbeid en dat deze iurigtiug voor het publiek thans streng gesloten wordt, gehouden. Dit berigt, hetzij waar of niet,geeft hier nieuw voedsel aan de oorJogspellende geruchten." Men meldt uit Rome van den 13, dat het. aldaar sedert eenige dagen geheel winter was. Het hagelde en sneeuwde de bergen waren niet sneeuw bedekt. Rome had nog nimmer zoo vroegen winter gehad. Het zelfde was overal in den Kerke lijke staat het. geval. liet. Journal des débats behelst een artikel over Spanje, waarin voorkomt, dat de meerderheid der nieuwe eortes wel ministerieel is, maar dat het de vraag is, of die meerderheid zoo krachtig, zal zijn, als thans door de spaausche ministeriele orga nen wordt beweerd. De ministeriele rekening is. dat de maar schalk O'Dounell op 255 a 260 stemmen kan rekenen, en de oppositie niet meer dan 40 leden lelt. Volgens de Débals, zou

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3