verkocht een boekje, bevattende de omschrijving van het ge bruik van genoemde pillen als geneesmiddel, met 49 pillen2. dat, volgens het verslag van de daartoe benoemde deskundigen, die pillen zijn vervaardigd uit aloë, gumma gutti en saffraan, en mitsdien zijn een zamengesteld geneesmiddel, dienende voor inwendig gebruik, waarvan de verkoop bij de wet van 1818 is verboden; voormelde beklaagde mitsdien veroordeelende tot eene boete van f 50 en de kosten, met verbeurdverklaring van deals overluigingsstukken gebruikte pillen, voor zoo verre zij nog aanwezig zijn. ilenoeiningen en besluiten. Benoemd, bij besluit van 19 dezer, tot gezworen van den polder Ooster- en Sir Jansland de heerC. A.Brouwer; tot dijk graaf van den polder Westdorpe of Nieuw Vogelschor de heer Jl. de Kraker; tot beheerder van den Bastiaan de Lange- en Calandspolder de heer W. de Troije. Eervol ontslag verleend, bij besluit van dien datum, op zijn daartoe gedaan verzoek, aan den heer J. H. Volmer Knollaert, uit zijne betrekking van president van den raad van tucht te Amsterdam, onder dankbetuiging voor zijne als zoodanig aan den lande bewezen dienstenen is voorts in zijne plaats tot die betrekking benoemd de kapitein-luitenant ter zee S. Faber Huys, gedetacheerd te Amsterdam ter voorloopige waarneming der werkzaamheden van directeur der marine aldaar JSurseplljike stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 21 dezer: A. Vos, we duwe. 52 j. met L. van Winkelen, jd. 46 j. Vlissingen, van 13 tot 20 november. Gehuwd: C. M. van Hoek, jm. 26 j. met M. W. Elements, jd. 24 j. A. de Koning, jm. 24 j. metT. J. Kastelijn, jd. 24j. Bevallen C. Krug geb. Vader, z. J. van der Sloot geb. Hart hoorn, d. D. van Meurs geb. de Wissel, z. M. Laroy geb. Herman, d. J. M. de Leijer geb. Larsen, d, E. li. Geill geb. Eysbergen, d. M. A. van Oyen geb. de Folter, z. M. Sebus geb. van der Star, d. J. R. E. P. de Leeuw geb. Kloeg, d. M. Oos- tiwman geb. van der Steen, d. A. J. Janssen geb. van Die- rendouck, d. Overleden: B. C. Preyer, d. 8 m. P. Engels, vrouw van J. ,1 Tanis, 35 j. C. A.Swart, d.2j. W.P.Hendriks, jd. 15 j. H. P. de Rijke, ja. 19 j. A. J. Janssen, d. 1 d. J. Sebus, d. 1 d. D. den Blauwen, vrouw van D. Lankester. 75 j. Goes, van 13 tot 20 november. Bevallen: D. A. Fukken geb. Arnoijs, z. D.de Kok geb. van Oosten, z. K. Karelse geb. de Schipper, z. E. Mol geb. Timmerman, d. M. J. Clement geb. Boet, d. M. T. de Brandt geb. van de Looy, z. T. Wessel geb. de Waard, z. F. L. F. Woifcrs geb. Goosseu, d. M. Korstanje geb. Krabbe, d. J. Thoutenhoofd geb. Olbertiju, z. (levenloos.) Overleden J. L. W. Adam, z. 4 m. L. Groedendijk, vrouw van A. de Lange, 25 j. C. J. van Zoom, vrouw van H. Ie Clercq, 58 j. A. C. Badens, vrouw van C. van Dien, 34 j. P. Y. Knoll, weduwn. 76 j. J. Wagenaar, wed. van J. Voois, 59 j. S. van Gemert, weduwn. 87 j. E. J. Schouw, vrouw van J. de Deken, 60jareu. Zierikzee, van 13 tot 20 november. Bevallen: A.Thibout geb. de Waard, d, M.Trompet- geb. Scbulfz, d. C. E. Böckling geb. Weiand, z. J. Verseput geb, de Kok. z. E. Leijdekker geb. Schoenmaker, z. A. C. Paulus- sen geb. van Assen, z. E. van den Hoek geb. Sies, z. Overleden J. den Herder, man van S. A. Hausser, 72 j. M. J. Koole, d. 3 j. Hulst, van 1 tot 15 november. BevallenA. C. de Kort, geb. Picevat, d. F. Freijser geb. de Blok, z.- E. Schopmau geb. Rombout, d. S. de Nijs geb. Vonk, d. D. van der Vlies geb. Fricot, z. C. Lavé geb. Vink, d. M. van der Vlies geb. Pieters, z. OverledenA. van der Vlies, jm. 22 j. E. J. M. G. van Waesberghe, 16j. P. Peersman, wed. J, van Mervennée, 72 j. A. C. Esseling, 4 m. Ingeschreven in de registers van den burgerlijken stand, gedurende de maand October 1S5S: In de gemeente Middelburg, als: Gehuwcl 11 paren. Geboren 40 kinderen, 22 van het mannelijke en 18 van het vrouwelijke geslacht. Overleden. 47 personen (waarvan 2 elders), 22 van het mannelijke en 25 van het vrouwe lijke geslacht. Levenloos aangegeven kinderen2. De ouderdom by liet' overlijden'jwasbeneden het jaar 14 van 1 tot 5 4j van 5 tot 10 5, van 10 tot 15 3, van 15 tot 20 1 van 20 tot 25 0, van 25 tot 30 3, van 30 tot 35 2van 35 tot 40 1.van 40 tot 45 3. van 45 tot 50 2, v.in 50 tot 55 0, van 55 tot 60 1. van 60 tot 65 2, van 65 tot 70 0|, van 70 tot 75 3, van 75 BH SÖ 8, Tlierinometersiaiid. 22 november 's avonds 11 ure. 22 23 f 's morgens 7 20 V n 's middags 1 28 If 's avonds 6 25 's avonds 11 u 24 24 's morgens 7 22 u 's middags 1 30 r 's avonds 6 28 u Stuit en-generaal. Het voorstel van den heer Sloet tot Oldhuis, tot afkoopbaar- stelling der tienden is wij deelden het gisteren reeds per bulletin aan de daarop geabonneerden mede in de gisteren door de tweede kamer gehoudene zitting in zijn geheel aange nomen met 42 tegen 19 stemmen. I» de maandag gehoudene zitting is de beraadslaging aan gevangen over een nieuw art. 3, zoo als wij in ons vorig no. mededeelden, bij wijze van amendement voorgedragen door de heeren Tliorbecke c. s. Dit is thans luidende Blokticnclcn en zoodanige andere tienden, die één geheel uitmaken, worden niet anders afgekocht dan voor het geheel te gelijk, op de vordering der tiendpligtigen, die te zamen meer dan de helft der tiendpligtige gronden in het blok of geheel bezitten. Bij den afkoop gaan dan aan hen de tienden over, die op de audere gronden kleven, wier bezitters weigeren af te koopen. Een tiendheffer, bewerende dat, door gedeeltelijken afkoop van zijne tienden op onderscheidene bij elkander gelegen gronden, zijn belang zou worden gekrenkt, kan vorderen dat ze alle tezamen worden afgekocht. Het geschil, tenzij in der min ne vereffend, wordt door den regter beslist," en alzoo na uit voerige discussie aangenomen met 33 tegen 26 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren Duymaer van Twist, van Zuylen van Nyevelt, Dommer van Poldersveldt, van Nispen van Sevenaer, van Foreest, van Heiden Reinestein, van Hall. van der Linden, Mackay,Godefroi, Reinders,Sloet tol Oldhuis, Lycklama a Nyeholt, Dirks, van Franck, Stolte, Blaupot, ten Cute, de Brauw, Westerhoff, Wintgens, Luyben, van Lynden, Schimmelpenninck van der Oije, de Kempenaer, Zylker en de voorzitter. Door die aanneming en het verwerpen van een subamende ment van den heer van Zuylen van Nyevelt (die aan de redactie wilde toevoegen: //Waar de tiend in blokken is afgedeeld, kan de afkoop voor elk blok afzonderlijk plaats hebben")^vervielen zoowel de oorspronkelijke redactie als de amendementen, cloor de heeren van Deinse en van Nispen van Sevenaer voorgesteld, welke echter alleen de redactie eu geenerlei beginselen golden. Bij art. 4 handelende over den af koopprijs der tieudeu, dien de heer Sloet lot Oldhnis voorgesteld had te doen bestaan in het //twintigvoud" van de jaarlijksche opbrengst, droeg de heer Sander voor dien te stellen op het vijf en twintigvoud." 2^ De heer Sander voegde daarbij tot toelichting dat het twintigvoud vau de jaarlijksche opbrengst onbillijk eu nadeelig voorden tiendheffer is, daar deze zijn kapitaal door den verkoop verkregen beleggende, kan gerekend worden slechts 4 pet. ren te te trekken. De heer van Deinse wenschte dat dc jaarlijksche opbrengst wel naar die der laatsle vijftien jaren bij verpachtingen, maar bij gebreke van verpachtingen niet zou worden geregeld vol gens de landelijke marktprijzen der laatst verloopen tien jaren gelijk dit wetsvoorstel opgaf, welk voorstel echter niet genoeg zaam werd ondersteund. De heer Elout van Soeterwoude wilde de opbrengst ook ge regeld hebben naar de onderhandsche verkoopenhet daartoe strekkende amendement werd met 35 tegen 25 stemmen afge stemd, en het denkbeeld van den heer Sander met 45 tegen 15 stemmen verworpen, waarna het art. 4, dat van wege den voor steller van het wetsontwerp in den aanvang eene wijziging, de redactie betreffende, onderging, met 45 tegen 15 stemmen werd aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Luyben, Sander, van Lyn den, Storm, de Kempenaer, van Foreest, Duymaer van Twist, van Hall, van Asch van Wijck, Elout van Soeterwoude, Schim- melpenninck, Hoekwater, van Franck, Stolte en de Brauw. Dingsdag is goedgekeurd art. 5, ten slotte luidende: Indien het goed gedurende de laatste 15 jaren geene tiendpligtige vruchten heeft opgebragt, wordt het beloop van den afkoop door den regter, na verhoor van deskundigen, geregeld. Een nieuw artikel, cloor den heer van Deinse voorgesteld, is na lange discussie, eenstemmig verworpen. Art. 7 is meü41 tegen 19 stemmen, op voorstel van de hee ren Thorbeeke c, s. verworpen. Art. 8 is, na het ondergaan van eene wijziging, met 59 tegen eene stem, gearresteerd als volgtIngeval de tiend van een ver pacht stuk land is afgekocht, wordt het aan de keuze van den pachter overgelaten, gedurende de overige pachtjaren, aan den eigenaar 5 pet van de afkoopsom te betalen of de tiend te blij ven voldoen. Art. 9 en een daarop voorgesteld amendement van den heer van Deinse (omtrent het aflossen van hypotheek, waarmede de tiend mogt zijn bezwaard, uit c(e koopsom) werden beide ver worpen. Art. 10, de bepaling inhoudende dat, ingeval tienden met lasten bezwaard zijn. bij den afkoop het geldelijk bedrag van den last berekend wordt legen het twintigvoud daarvan, enz. werd zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Twee nieuw voorgestelde artikelen hierachter, door de hee- reu Sloet en Godefroi (het eerste omtrent benoeming van des kundigen door den regter, het tweede bepalende dat op de reg- terlijke uitspraken in deze geen hooger beroep is) zijn achter volgend verworpen. Op voorstel van den heer van Zuylen van Nyevelt is ten slotte nog de volgende nieuwe bepaling toegevoegd f Door deze wet wordt geene verandering gebragt in de wijze van afkoopder tienden van het kroondomein en van het staats domein. Tegen het wetsontwerp in zijn geheel stemden ten slotte de heeren de Brauw, Duymaer van Twist, Storm, de Kempenaer, van Asch van Wijck, Luyben, van Lynden, Stolte, van Fo reest, Sander, van der Linden, Schimmelpenninck, Elout van Soeterwoude, van Hall, Heemskerk, Hoekwater, van Eranck, van Reede van Oudtshoorn en Anemaet. Maandag is voorts nog ingekomen eene missive van den minister van oorlog, waarbij deze verklaart bereid te zijn,'om overeenkomstig hel door de kamer eenige dagen geleden geno men besluit, de onder geheimhouding beloofde mededeeling te doen omtrent 's lands defensie en legerorganisatie, op zoodanig tijdstip als de kamer zal bepalen. Deze heeft daarop vastgesteld den minister uit te noodigen die inlichtingen te willen geven op donderdag aanstaande, voor den aanvang der beraadslagin gen over de begrootingswetten voor 1859. Bij cle memorie van beantwoording der bedenkingen op liet achtste hoofdstuk der sfaalsbegroolirig, heeft zijn exc. de mi nister van marine zich verdedigd tegen heb denkbeeld, alsof aan de uitgaven voor de uitbreiding van het materieel der zee- magt het karakter van buitengewoon, stilzwijgend en onge merkt, zoude zijn ter zijde geschoven en doen opmerken, dat hij zich nu weder, even als vroeger, tegen de hoogere opvoering van het eindcijfer heeft verzet. Ten aanzien van de deugdelijkheid der nieuw gebouwde sche pen, meent zijn exc., dat men zich dient te beroepen op officiële rapporten, en dat, ten blijke, hoe ongegrond soms de hopende geruchteu deswegens kunnen worden geacht, kan dienen, dat zoowel de Medusa als de Prinses Amelia, eene voldoende stabi liteit hebben bekomen, en de batterijen voeren en kunnen voe ren, voor welke zij bestemd zijn. Na hel beantwoordeu vau verschillende aanmerkingen nopens enkele schepen, verklaart de minister dat het geenszins verwonderlijk kan voorkomen, dat, bij een eskader van 30 bodems, als thans in Oost-Indie aanwezig is, enkele reparatien behoeven. De verklaring, in het voorloopig verslag met zoo veel nadruk afgelegd, dat nimmer een nederlandsch zeeofficier in het hand haven van de eer van de vlag zal achterblijven, betuigt de mi nister met welgevallen en erkentelijkheid te hebben vernomen, eu zich te verheugen, van daartoe aanleiding te hebben gegeven, vermits zij de uitdrukking is der waarheid, door elke bladzijde onzer geschiedenis, eii nog dezer dagen te Djambigestaafd. Bij de tamelijk uitgebreide memorie zijn nog verscheidene staten en bijlagen overgelegd, eu ook eene verklaring van de commissie voor de dokwerken, houdende ten slotte, dat de thans verkregene uitkomsten voor de vervaardiging van het nieuwe drooge dok te Willemsooid, liet vertrouwen versterkt op den goeden eindafloop van dit voor de zeemagt zooge- wenschte en onmisbare werk. Antwoordende op de verschillende bedenkingen, nopens den staat van zaken in Indie, bij het voorloopig verslag op het elfde hoofdst uk der staatsbegrooting ter spraak gebragt, heeft zijn exc. de minister van koloniën o. a. verklaard, het wensehe- lijk te achten, dat het onderwerp der drukpers aldaar bij de wet werd geregeld, en daarbij werd gewaakt tegen wederzijdscheu nadruk, zoowel in het moederland als in Indie. De minister voor de zaken der hervormde eeredienst enz., heeft te kennen gegeven, dat bij ons afzonderlijke departe menten van eeredienst met afzonderlijke hoofden in den tegen- woordigen tijd eene behoefte zijn. Op de gedane vraag, wan neer het afzonderlijk bestaan der beide departementen van eeredienst een «inde zou kunnen nemen, antwoordt de ministe

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2