MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N- 139. Zaturdag 1858. 20 November. öinncnlcmüsclic tijïiittgcn. Deie courant verschijnt des dingsdags, donderdags cn zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbckendma- enz.van één tot zes regels f 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. middelburg 19 november. De stoomboot van hier op Rotterdam is heden even als de stoomboot Stad Vlissingen no. 2 op het gewone uur vertrok ken. Retjis echter zeer onzeker of de reis tot Rotterdam zal kunnen worden volvoerd door het vele ijs op de rivieren, doch in ieder geval zou men de reizigers zoo ver mogelijk trachten te brengen en alles beproeven om morgen terug te varen. De stoomboot welke beden morgen ten 7 ure van Rotterdam vertrok, is ten drie en een kwart ure alhier aangekomen. Er is veel ijs tot de Willemstad, zoo dat zij er met moeite is doorge komen. De stoomboot zal morgen ten half elf ure beproeven zoo ver mogelijk de reis te doen. De Nederlandsche staatscourant deelt mede dat zich op de Lek te Vreeswijk, des morgens van dien dag veel drijfijs be vond, hetwelk echter des namiddags was verminderd. Ook op den JJssel te Westervoort was veel drijfijs, zoo dat de stoom boot genoodzaakt was te Katerveer te blijven liggen. Aan dat veer was de overtogt met den pont door den lagen waterstand gestremd en kon zij alleen nog met eeue boot geschieden. Uit 's Hertogenbosch schrijft men dat de Maas en de Dieze zoo laag zijn dat de stoombootdienst hare vaart heeft moeien staken. Op beide rivieren bevond zich ook eenig drijfijs. Ook van Schoouhoven wordt geklaagd over den bijna onge- kenden lagen waterstand van de Lek. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhierBis"ontvan gen eene opgaaf nopens den handel en de scheepvaart van Groot Brittannie en Ierland over de maand en de negen maanden ge ëindigd 30 september 1858, en twee stalen van naar Oost. Iudie verzonden katoenen goederen in de maanden september en October jl. Op de maandag te Goes gehoudene veemarkt waren om streeks 140 stuks hoornvee aangevoerd. De handel was leven diger dan de vorige week; de prijzen staande. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat voor het Goereesche zeegat, in de diepte van 60 palmen, bij gewoon laag water, gezonken ligt een schooner, waarvan de masten nog ziglbaar zijn op de volgende merken; de toren van Goedereede nagenoeg midden tusschen het stee nenbaken en het mastbaken. de vrestrepard van Schouwen, rakende aan het west hoofd van Goedereede. Aan zee van dit wrak zal eeue wrakton worden geplaatst. H. M. de koningin en Z. K. LI. de jeugdige prins Alexander zullen eerst zaturdag of zondag aanstaande in de residentie terugkeeren. H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden wordt binnen kortte Voorburg verwacht. Men verneemt dat zich uit Rotterdam en Dordrecht een vereenigd spoorwegcomitó heeft gevormd, bestaande uit de heeren'. J.F. Hoffmann, burgemeester van Rotterdam, als voor zitter; dr. M. G. Timmers Verhoeven, burgemeester van Dord recht; Joost van Vollenhoven, wethouder van Rotterdam J. A. den Bandtvan Heekelingen, wethouder van DordrechtE. W. C. Blom, lid van den gemeenteraad en der kamer van koop handel te Rotterdam, en F. C. Déking Dura, lid van den ge meenteraad en president van de kamer van koophandel te Dord recht, als secretaris. Dit comité heeft zich ten doel gesteld de bevordering van den aanleg en de exploitatie der spoorwegen in het zuiden des rijks en zich ten dien einde in het bijzonder aangesloten aan de daarvoor gedane aanvrage van de heeren J. P. Bredius, te Dordrecht, en jhr. J. W. van Sijpestein, te 'sGravenhage. Men verneemt tevens dat het. zich te dier zake bij een uitvoerig adres tot Z. M. den koning heeft gewend. De raad van 'sGravenhage heeft jl. dingsdag aan den oud burgemeester dier gemeente, mr. G. L. H. Hooft, een prachtig zilveren geschenk, ter gedachtenis aan zijn 15jarig bestuur aangeboden. De raad had daartoe dezen dag gekozen, omdat de heer Hooft juist dingsdag zijn oOjarig huwelijksfeest.vierde. Het zilveren geschenk stelt voor de stedemaagddie, de regter- hand opheffende, daarmede een eiken- en lauwerkrans aanbiedt, terwijl de linkerhand rust op een schild, waarop het wapen van 's Graveuhage staataan haar voet ligt de hoorn van overvloed, en de figuur rust tegen eene afgeknotte zuil, met de spreuk Historia testis temporum. Dit prachtig en schoon gewei- stuk staat op een ebbenhouten pedestal of voet, waarvan de vier zijden gedekt zijn door schilden, het eerste met het wapen der familie lioofl; het tweede met de woordenLid van den raad 1S22, wethouder IS26, burgemeester 18431858; het derde met de inscriptie: Aan den oud burgemeesterde leden van den gemeenteraad, de secretaris en de ontvanger, 1858, en het vierde met den naam van den oud burgemeester, in een krans van eikenbladeren. Het stuk is vervaardigd in de fabriek van den heer J. M. van Kempen. a Dingsdag voormiddag stond voor de arrondissements regt- bank te Arnhem te regt de beruchte Hilf, zich noemende Schultz, ter zake van poging tot uitbreken uit het huis van verzekering te Arnhem in den nacht van 8 op 9 dezer. De regtbank veroor deelde hem, onder aanneming van verzachtende omstandighe den, tot eene gevangenisstraf voor den tijd van drie maauden, te ondergaan na het einde der straf voor de misdaad, voor welke hij thans is gedetineerd. Een talrijk publick woonde de teregt- zitting bij. Men leest in Rotterdamsche courant van 18 dezer Aan den heer B- Tours jr. (zoon van onzen geachlen stadge noot) is eene onderscheiding te beurt gevallen die wij gaarne vermelden. Deze jeugdige kunstenaar, die zich ter volmaking zijner studiën vroeger te Brussel en laatstelijk te Leipzig be vond. is door den russischen prins Galitzin (zoon van dien prins aan wien Beethoven eenige zijner compositien opdroeg) uitgeuoodigd om deel uit te maken van zijn privaat strijkkwar tet-personeel. De heer Tours jr. gaat dus met dien prins naar Rusland, waar hij des zomers op diens landgoederen en des win ters in de groote steden verblijf zal houden. Sedert menschen geheugen heeft men in het noorden geen zoo heeten zomer en herfst gehad als in dit jaar. Zelfs op Spits bergen en in Lapland duurde de warmte zeer lang en onder den 70 graad, in Noorwegen, kon men reeds in augustus tot de inzameling van den oogst overgaan een zeldzaam geval. De graanoogst op het Scandinavische schiereiland viel voortreffe lijk uit. Den 10 October bloeiden nog rozen in den tuin van Helsingfors in de open lucht. Na half oclober viel echter de vorst onverwacht in en den 19 en 20st.en van die maand, was het water te Linköpiug in Zweden met eene dikke ijskorst bedekt. Benoemincen en besluiten. Eervol ontslag verleend, bij besluit van den 15 dezer, aan P. P. Slegt, als lsten luitenant bij het half-bataljon no. 1, rus tende schutterij in Zeeland; en aan J. Irish Stephenson, ge pensioneerd majoor met den rang van luitenant-kolonel, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 31 maart aanstaande, uit zijne betrekking van kommandant van hel huis van militaire detentie te Leydenalsmede uit 's rijks zeedienst aan den otfi cier van administratie 3de klasse J. H. Ferguson, thans met verlof in West-Indie, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den laatstcn dezer maand; bij besluit van den 2S October jl., op zijn daartoe gedaan verzoek, aan den met verlof tot herstel van gezondheid terugkeerenden lsten luitenant F. E. van Lawick van Pabst, van het wapen der kavallerie bij het leger aldaar, onder toekenning van pensioen; en bij besluit van den 1 dezer, op zijn daartoe gedaan verzoek, aan den kapitein 11. L. de Vil- leneuve, van het bataljon jagers no. 27, dienstdoende in West- Iudie, onder toekenning van pensioen. Benoemd en aangesteld, bij besluit van 13 dezer, tot mede directeur van de nederlandsche bank, de heer Robert' Daniel Wolterbeek. Vergunning verleend, bij besluit van den 15 dezer, aan den heer C. S. de Veer, fd. referendaris bij het departement van ko loniën, tot het aannemen van de versierselen der orde yan Frans Joseph, hem door Z M.den keizer van Oostenrijk geschonken. 14 er li- en sclioolnieuwg. Bij de nederduitsche hervormde gemeente te Ovezande en Driewegen is tot predikant beroepen ds. C. M. van der WeijdeCz., thans te Vrouwepolder. Iiantous'eregt te Middelburg. Bij vonnissen van den 18 dezer zijn 1. V, ter zake van het als winkelier in zijn winkel voorhan den hebben van eeu afgeschafte maat, veroordeeld in eene geld boete van f 10 en in de kosten. 2. W, wegens het uiten van scheldwoorden tegen iemand, zonder daartoe uitgetergd te zijn, veroordeeld in eene geldboete van f2 en in de kosten. 3. K en D, wegens het plukken van vruchten aan een ander toebehoorende, veroordeeld ieder in eene geldboete van f,50 en solidair in de kosten. 4. C, wegens het alleen en zonder eenig opzigt laten staan van een paard, gespannen voor een wagen op de publieke straat alhier, veroordeeld in eene geldboete van f 3 en in de kosten. 5. A, wegens het nabij zijne woning daarstellen van een geheel nieuwen bakoven, en zulks zonder daartoe de toestem ming van het gemeentebestuur gevraagd of verkregen te heb ben, veroordeeld in eene geldboete van f 10 en in de kosten. 6. II, wegens het binnen den bebouwden kring eener ge meente afsteken van vuurwerken, zonder daartoe een speciaal consent van burgemeester en wethouders te hebben bekomen, veroordeeld in eene geldboete van f ,50 en in de kosten. Afloop verkoopiiigen en uanbesteilitisen. Aan het ministerie van marine heeft dingsdag de aan besteding plaats gehad van het afbreken en opruimen van de oude, en het daarstellen van eene nieuwe keersluis inliet dok-kanaal van het maritieme etablissement Willemsoord, aan 'tNieuwediep, met de leverantie van een gedeelte der daartoe benoodigde materialen en de arbeidsloonen. Van de twaalf inschrijvers is het werk gegund aan den minst inschrijvende, den heer P. Visser Fz. te Sliedrecht, voordesom van f 137,000. TJiermometerslaud. 17 november 's morgens 7 ure. 28 gr. 's middags f 's avonds 's morgens 's middags 's avonds 's avonds 's morgens 18 19 1 11 7 1 7 11 7 's middags 12 's avonds 6 32 28 33 32 29 39 35 Stat en-generaal. Woensdag is deOiV-de tweede kamer weder een£ zitting gehouden. Daarin ir fnedegedt^ljl dat door de afdeèlingen benoemd zijn urt rapporteurs vöbi het wctsontwèrpOtot vast stelling van bemalingen omtreiit het gebruik van Spoorwegen, de heeren Thorbeqkë, Godölroi, Heemskerk, de Kempenacr 'en.: 8- Sander; voor dat tot h£F£iening-van het tarief op d^tr In-, uit- - en doorvoer, de heeren W-intgeus, Schiramelpenniuck,-Meeus- seu, üirks en Stolte. De commissie van rapporteurs voor de wetsontwerpen lot inkoop en amortisatie van nationale rentegeveude schuld en tot regeling van het fonds, voortspruitende uit koopprijzen van do meinen over het dienstjaar 1858, heeft haar eindverslag uiige-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1