UmtcnliUïöSfljc tijdingen. ait een oogpunt van billijkheid het verzoek behoort te worden toegestaan waartoe wordt besloten. De voorzitter zegt dat van regenten van het burgerweeshuis aiju ontvangen de nadere toelichtingen op de wijziging der be grooting voor 1857, dut deze in handen der commissie ad hoe zijn gesteld en deze bereid is rapport uit te brengen. Vooraf doet hij voorlezing geven van de geleidende missive, waarin regenten hunne bevreemding te kennen geven over de gevraag de inlichtingen, daar hunne secretaris hij de commissie is ge weest en mondeling de gevraagde inlichtingen heeft gegeven. De heer van Dongen brengt hierop rapport uit, strekkende tot goedkeuring 'Ier voorgedragene wijzigingen, en voegt daar bij dat de commissie die inlichtingen wel officieus van den heer ran IJsseisteyn in hare bijeenkomst had ontvangen, doch niet officieel. De gewijzigde begroeting wordt alsnu goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat goedgekeurd terug ontvangen is de rekening over 1857, met cenige aanmerkingen van financieelen aard. Aangenomen voor kennisgeving en observatie. Gelezeu zijnde een verzoek van jlir. W. D. de Jonge, om vier maanden remissie van hoofdelijke» omslag, wegens verblijf buiten de gemeente, wordt de beslissing hierop aangehouden tot dat meer dergelijke zullen zijn ingekomen. Wordt medegedeeld de sollicitatie van twaalf personen als klokkenist, waarna de stukken ter visie worden gelegd en do beslissing aangehouden. De voorzitter deelt mede dat hij op den 1 november dc kamer van koophandel en fabrieken heelt geïnstalleerd, dat deze tot haren voorzitter heeft verkozen den lieer Joh. Oclitman Johz., tot zijnen plaatsvervanger den lieer S. Westheim; wijders deelt by mede de tijdstippen van aftreding der leden. Nog dat «le aanbesteding van den toren op de Zuidhavenpoort heeft plaats gehad tegen f800, aan C. Wisse, daar ouder be grepen het maken van een bliksemafleider. Wordt vastgesteld het lste suppletoir kohier der hondenbe lasting, over liet loopemlo dienstjaar, ad f 37. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten tot verlegging an den molenweg van af den provincialen straat weg naar den molen van van Hogerzeil, en wel langs de werf en dc schuur van Bevenlander. Dc voorzitter brengt ter tafel de rekening der voormalige commissie van bouwvallen, waaromtrent inlichtingen door de commissie ad hoe gevraagd waren. Zij is vergezeld van eene memorie van den lieer Fokker. De commissie bestond uit de heeren D. van «Ier Vliet, Oehtman en Landsknecht, de laatste geen lid van den raad meer zijnde, wordt in zijne plaats be noemd de heer Muloek ilouwer, en de rekening in handen der commissie gesteld. Dc voorzi'ter zegt dat op dc agenda vermeld was een voorstel tot af- en overschrijving voor schadevergoeding aan J. C. Bal, wegens verkeerd aangehaalde goederen, doch dit puilt vervalt, daar de heer Bal geene schadevergoeding verlangt. Door den heer van Dongen wordt rapport uitgebrngt op de YO0rge«lrageiie voorloopigo regeling van het lager onderwijs, strekkende tot aanneming. Op voorstel des voorzitters worden dc betrekkelijke stukken voor dc leden ter visie gelegen. Daarna is de zitiing gesloten. ingeland. Londen 15 november, üe navolgende ofGciele depeche is van regeringswege bekend gemaakt. Naar luid van berigten vau Bombay, gedagt,eekend 25 october, heeft Tantia Topi de stad Esangur ia brand gestoken en verlaten, ten gevolge van het aanrukken eeuer engeiscne koloiine, onder het hevel van den generaal Smith. Hierop heeft Taut ia Topi Chanderi aange tast, en na eene belegering van drie dagen ingenomen deen- gelsclie bezetting heeft, ongehinderd kunnen aftrekkeu. Aan den generaal Milchel is hei gelukt tien vijand op den lUden oc tober tot twee malen le slaan en hem al zijn geschut te out ne men. Gebrek aan kavallerie heeft, verhinderd, dat de neerlaag aan Tant ia Topi toegebragt, zoo volkomen is geweest, dat zijne tnagl als geheel vernietigd mag beschouwd worden. Thans staat hij nog met 14.000 mau inliet veld. Sedert deze geluk kige gevechten heeft ons leger versterking van kavallerie be komen. In dc nabijheid van Lucknow zijnde insurgenten tot drie maal geslagen, waardoor de vijand in die streken geheel is ver strooid. De gezondheidstoestand van het leger is zeer voldoen de. De handel ca het verkeer te Bombay hebben zich zoodanig verlevendigd, dal zij thans bloeijend mogen gehectea worden. Het bestuur van de hier le lande gevestigde protestant- sche associal ie heeft zich bij een adres aan den minister van buitenlandsclie zaken gewend, om dc tusschenkomst van ons gouvernement in de bekende zaak van het kind van Mor- tara te verzoeken. Het bestuur doet daarbij opmerken, dat. het. gewelddadig ontrukken van dat kind aan hel ouderlijke gezag, op grond dat hei inderoomsch kat holieke kerk gedoopt was, eene schending is zoowel van naluurregt, als van de beginselen van burgerlijke en godsdienstige vrijheid dat het. britse he gou vernement wel is waar niet volstrekt geregtigd is om tusschen- beiden le komen in zaken die betrekking hebben tot, het binnen- landsch bestuur van ecu vreemd land, maar dat, in vorige geval len van dien aard, te weten in het geval van dr. Kallcr (die in 1844 wegens eene geloofszaak op Madera door de port ugesche. overheden gevangen gezet was), en later in de inner bekende gevallen van dr. Achilli, die te Rome, en van de Madiais, die te Florence wegens geloofszaken in den kerker geworpen waren, liet britsehe gouvernement door diplomat ieke vertoogen, de in vrijheidstelling dier gevangenen bewerkstelligd heeft, en dat het te wenscheu is, dat het ook nu zijnen invloed doe gel den in 't belang der burgerlijke en godsdienstige vrijheiden van de regten der onderdrukten. De heer Young, onze gezagvoerder op de Ionische eilan den, heeft, onlangs aan harer majesteits gouvernement een bepaald voorstel gedaan om Corfu tot eene britsehe kolonie te verklaren en het overige van de ionische republiek aan Grie kenland af te staan, daar de worsteling der bevolking tegen liet. britsehe beschermheerschap bestendigemoeijelijkheden teweeg brengt. Dat dit voorstel bij liet gouvernement in ernstige over weging komt, wordt uit de bekende zending van den heer Glad stone opgemaakt. De heer Wildhouse, voormalig ingenieur der Transatlan tische telegraafmaatschappij. had voorstellen gedaan tot. het nemen van nieuwe proeven tot herstelling van den kabel, en om dien, slaagde hij daarin, op bijzondere voorwaarden te ex ploiteren. Thans verneemt men dat de maatschappij die voor stellen niet heeft aangenomen. Te Valeutia in Ierland heeft het groot opzien verwekt dat het geheele personeel, aan de dienst van den telegraafkabel ver bonden, is afgedankt, en dat de gebouwen der telegraaf com pagnie onverhoeds gesloten zijn. De vervolging legen den graafde Montalerrihert ingesteld, geeft aan The times op uieuw aanleiding om tegen Frankrijk te velde le trekken. Hel is waar, zegt het blad, dat. de fransche regering dien sclujver naar goedvinden kan vervolgen, dat is hare zaak; maar Engeland kan het. met dit al niet met onver schilligheid aanzien, dat in Frankrijk iemand aan vervolging bloot, staat, die de vrije instellingen van Engeland roemt en aldus het sterke contrast met Frankrijk doet uitkomen. Het is geene onverschillige zaak voor Engeland dal zijne verheerlij king door Fraukrijk als eene beleediging beschouwd wordt. Etuitschliiid. Berlijn 11 november. Aan de beide spoorwegbruggen over den Rijn bij Kehl en Waldsliut zal, zelfs gedurende den winter zoo veel doenlijk ijverig voortgewerkt worden. Men wil die spoedig vollooijen. Het plan, om ook bij Manheiin eene vaste brug over den Rijn ie leggen, vindt zoo wel in Baden als in Beijeren zoo veel bijval en mairtige voorspraak, dat de verwe zenlijking er van meer en meer waarschijnlijk wordt. Het aan leggen van zoodanige bruggen bij Mainz en Kelil maakt dat het ook voor Manheim eene levensvraag wordt. Wegens hetdrijfijs inden Main, lieefi. men de schipbrug bij OJfi-nbach reeds gisteren moeten afbreken. Het gedeelte van den spoorweg op den linker Rijn oever van Rolaudseck tot. Coblenz is den li dezer voor de dienst, geopend geworden. De weikzaamlieden tot den aanleg daarvan waren in september 1857 begonnen; in het volgende jaar hoopt, men het gedeelte van Coblenz lot Buigen te kunnen voliooijen. Kclffie. Brussel 15 november. Morgen moet de kamer van vertegen woordigers over hel ontworpen antwoord op de troonrede be raadslagen. De commissie, welke tot, het opstellen daarvan dooi de kamer benoemd is, heeft gemeend, dal de beginselen der bovendrijvende partij inliet, antwoord sterker dienden uitte komen dan in de troonrede het geval was. Daarom heeft zij na de verklaringen der troonrede te hebben beaamd, aan het slot van haar ont werp de volgende zinsnede geplaatst«Sire, bij de talrijke werkzaamheden, waaraan de kamer van vertegen- woordigers zich gaat wijden, zal zij zich beijveren al hare con stitutionele pligten le vervullen. Het belang van Belgie en hel verlangen van het. kiezersli£chaam, waarvan de kamer het vrije 1 uitvloeisel en de getrouwe tolk is. maken het haar in den kring harer bevoegdheid lot pligt. <le belgische burgermaatschappij tegen den terugkeer der misbruiken eener andere eeuw le ver dedigen, en te waken voor de onafhankelijkheid der wereldlijke overheid aan welke alleen het gezag in den staat door de con st it ut ie opgedragen is. Deze taak zal de kamer zonder weifeling weien te vervullen, maar ook zonder heftigheid of overdrijving, zonder kwetsing der gewetensvrijheid en met naauwgezeite eerbiediging van alle constitutionele vrijheden, terwijl zij de bedienaren der godsdienst in het genot van alle hun door de wetten verleende vrijdommen handhaaf!, aan al de behoeften der eeredienst voldoet, door de daardoor vereisciite geldsommen op de staalsbegrooting te bewilligen, en in de betrekking tusschen de geestelijkheid en de staatsmagten die welwillendheid en heuschheid tracht te houden, welke de voegzaamheid zoowel als liet algemeen belang vereischt." Isalzooeene meer bepaalde belijdenis van de liberale begin selen, dan hel ministerie dienstig had geacht den koning ui den mond te leggen, door de commissie noodig geoordeeld, aan den anderen kant. meende zij het streven des bewinds naar hervor mingen, hetwelk iti de troonrede op den voorgrond staat, te moeten temperen. «Het is de levendige wen*ch der kamer (zegt. het ontvverp-adres) dat in alle takken van liet bestuur het streven naar verbeteringen volmaking zich onafgebroken doe gevoelen maar zij is voor oinkeeriiigeu beducht, en niet. bugee- rig naar gewaagde nieuwigheden. Een vaderlandslievend en verlicht gouvernement, staat nooit stil, maar het begeeft zich op geene andere dan op begaanbare wegen, alwaar het. niet door hinderpalen genoodzaakt zal worden op zijne schreden terug te keereu." Na die twee zijdelingsche vermaningen wilde de commissie 'skouings aanzoek om medewerking voor zijn gouvernement niet. onvoorwaardelijk beamen, -vin dien geest, sire (zoo besluit haar ontwerp), zal de kamer ijverig en trouw tol de bestendiging van Belgies nationaliteit en monarchie, tot de bevestiging van 's lauds vrijheden, tot den vooruitgang van zijn welvaart en beschaving medewerken. In liet streven naar de vervulling dezer taak zullen wij ons aansluiten aan Uwer Majesteits gou vernement, aan hetwelk wij onze ijverige medewerkingen onze opregieondersteuning toezeggen. lu bijzonderheden tredende naar aanleiding der in de troon rede vervatte opnoeming van voor tedrageu wetten, beveelt, da commissie twee m de troonrede niet vermelde onderwerpen aan de zorg des gouveruetnents aanzij verlangt namelijk svets- bepalingen tol beperking van den arbeid der k.uderen in de fa brieken en tot. beperking van het misbruik van sterken drank. Men verwacht dal de beraadslaging over dit ontwerp adres hei ministerie zal nopen om zich over eenige aangelegenheden meer bepaald in den geest der warme liberalen te verklaren, dan het in de troonrede heefi gedaan, d;«ar het anders een geueelta der liberale partij van zich vervreemden zou. F ra ii li rijk. Parijs 15 november. De Moniteur bevat heden een artikel tot aanwijzing der oorzaken welke de exnedi'ie tegen Cocliiu- Cliina hebben noodzakelijk gemaakt, en waarbij gezegd wordt; dat Spanje daaraan heeft deel genomen omdat dit rijk soortge lijke grieven had aL Frankrijk Prins Napoleon heeft de heeren graaf de Persigny, Tar dy de Moutravel kapitein ter zee, baron Paul de Richeinout, lid van lu t wetgevend ligehaam, Le Play, lid van den raad van state, en Fcrri Pisaui chef van den staf, tol leden benoemd der commissie, die in last heeft, de aangelegenheid van hei iu dienst; nemen van vrije negers op de kust van Afrika te onderzoeken. De beschuldiging legen den heer de Mout a ie moert we gens het schrijven van zijn hekend artikel m den Correspondant is. volgens de Gazel ie des trihunaux, vierledig: 1. opwekking tot haat en verachting van de regering des keizers2. aanlan ding van den eeibied aan de wetten verschuldigd3. aanran ding van de regten en liet. gezag des keizers, die deze ontleent aan de constimtie en lie.t beginsel van liet algemeen stemregt 4. liet in het werk steden van pogingen om de openbare rust. te verstoren, door opwekking van verachting en haat van den eeuen burger jegens den anderen. Deze zaak zal den 24sten dezer maand voor de regtbank dienen. De uitgever van den Corresporulant zal liet woord voeren, Thans is de geheele inhoud bekend van de aanspraak, waarmede koning don Pedro onlangs dc port ugesche kamers heeft geopend. Deze aanspraak heeft llier een diepen indruk gemaakt, omdat daaruit op de meest onmiskenbare wijze blijkt, dat er inderdaad een ernstig verschil ontstaan is tusschen do fransche en port ugesche gouvernementen Het is thans eene zekerheid, dat Portugal, bij de terugkeer van do Charles Geor ges zeer bepaald heeft geweigerd liet goede legt van Frankrijk te erkennen Port ugal heeft., tiaar luid van 's koningsaanspraak, loecegeven omdat hei niet anders kon handelen. De koning heeft daarbij gevoegd dat de bescheiden, liet reffende deze //be treurenswaardige" aangelegenheid aan du wetgeving zullen worden medegedeeld, en dat hij hoopt dn' deze. na daarvan kennis te hebben genomen, de handel wijze der regering zal goedkeuren en haar zal willen mi heffen van eene verantwoor delijkheid, waarmede zij zich, toegevende aan den drang der omstandigheden, heeft moeten belasten. In de gegevenc omstandigheden is men hier overtuigd, dat de brief van keizer Napoleon aan den prins, zijnen neef, een goeden indruk te Lissabon zal maken en kracludadi" zal kun nen strekkeu tot het doen ophouden der tusscheu de regerin gen bestaande spanning. Uit Madrid wordt gemeld dat de maarschalk de la Con cha lo» president van den senaat is benoemd. Een dagblad van Iloug Koag, van 27 september, blijft zich, even als andere reeds vroeger deden, over de dubbelhar tige en blijkbaar vijandig gestemde handelwijze der chinesclic autoriteiten beklagen, die geen twijfel schijnt over te laten of de keizer begunstigt heimelijk de oogmerken der oorlogspartij te Canton, liet dagblad is au ooideul dat de Chinezen niet

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3