door den kommandant, der landmagtin zijne officiële rapporten wordt, erkend. Tweeledig is hare dienst geweestvooreerst met de schepen die voorgingen om de versterkingen tot zwijgen te brengen of te teisteren, bevorens de troepen hunne attaque van de land zijde deden, en alzoo het vuur van een 50tal stukken te verdu ren hadden*, als we! door de versterking aan de landmagt ver leend met een detachement van 4? officieren en p m. 110 man schappen, die gezamenlijk met. de troepen aan land ageerden en bij lang niet achterlijk zijn gebleven. De uitkomst, dat van hel verlies onzerzijds, uit t dooden en .'17 gewonden bestaande, de marine 1 man gesneuveld en IS geblesseerden verkreeg, dus nagenoeg de helft, kan dit ten overvloede aantoouen. De luitenant, ter zee 2de klasse Sfeffens is een der gewonden, en de marinier 2de klasse 3d. de Goede is gesneuveld. liet vernemen dezer belangrijke en goede tijding zai voor zeker ook uwe. excellent ie genoegen doen. vooral omdat daaruit blijkt dat, 's kotiings zeemagt op nieuw getoond heeft, dat daar waar zij geroepen woidt. tot het verdedigen van 's lands eer mede te werken, zij hare taak waardig weet te vervullen. Voordragten tot militaire belooningen zullen nader worden gedaan. Een ieder heeft zijn pligt gedaan. In de rapporten van de respectieve chefs der zee- en landmagt bij de expedition heb ik officieren der zeemagt genoemd gezien, die door moed, beleid en trouw in het bijzonder hebben uitgemunt, wier namen uwe excellent ie ook per volgende mail in de rapporten met genoegen zuft opmerken." Uil Vlissingen schrijft men: Zr. Ms. transportschip Merwede, dat eerstdaags via Cadix naar Oost Iudiezal zeilen, is, wat de étatmajor betreft, zaïnen- •resteld als volgtkommandant luit. Ier zee 1ste klasse J.van der Meersch lint. lerzee lsteUI. (eerste officier) It. A. Houckluits. terzee 2de kl. W. F. van der Burgen A. Droukers;adelborsten der 1ste klasse J. H. Benthem Iteddi.ngins, C. E. Uhlenhi-ck, O- C. Vermeer, C. Schuylenbnrg, A. J. Willekeus, C. de Klop per, K. A. Stakman Bosse pti L. D. A. Fontein; officieren van administratie 3de kl. B. Ij. van Daaleu Welters en A.L Thie- rensadjunct administrateur C. van Berkelscheepsklerk L. li- Sas; officieren van gezondheid J. Lamie (2de klasse) en J..T. Dekkers (3de kl.). De zeildag van dien bodem is nog niet be paald. Afloop verlioopingen en iiauliesteilitigeri. Jl. maandag heeft alhier ten overstaan van den ontvanger der registratie en domeinen plaatsgehad de openbare verpach ting voor 25 maanden, ingaande 1 april 1S59. van de rijks tollen. Daarbij was de opbrengst van tol no. 1 van af de fctaveubar- rière tot aan Nieuw-en St. Joosiand f 1800 en tol uo. 2 vau af Nieuw en St. Joosland lot het Sloe f 775. Eergisteren heeft te Vlissingen de verkooping voor afbraak plaats gehad vau gebouwen, in welker plaats de nieuw te bou wen kerk der hervormden aldaar zal worden geplaatst. Daar van is kooper geworden den heer A. Klaijsen aldaar, voorde •om van f '1G01. Staten-generaal. lil de maandag door de tweede kamer gehoudenezitting heeft het herkozen iid voor het hoofdkiesdistriet Assen na eeda aflegging zitting genomen. Overigens zijn weder onderscheidene adressen ingekomen en waarde commissie voor de verzoekschriften verzonden, terwijl het eindverslag is uitgebragt door de commissie van rappor teurs over het wetsontwerp tot vaststelling der begroeting voor den arbeid der gevangenen, waarover de beraadslagingen zullen gevoerd worden na afloop van die over het voorstel vau den heer Sloet tot Oldhuis betrekkelijk de tieuden. De minister van oorlog heeft in cene breedvoerige memorie geantwooid op de bedenkingen en opmerkingen der afdeelingen opgenomen in haar voorloopig verslag Wat het eindcijfer be- treft wordt gezegd dal. indien het leed doet dat. hel liootre eiud- g ij for bij vele leden bevreemding verwekt Jieefl. het van eene andere zijde bemoedigend is, dat het bezwaar van die vele leden lechts zoo lang zou bestaan, als //niet op eene afdiende wijze zou zijn aangetoond, dat de zekerheid des lands volstrekt geene vermindering gedoogde." De mini-ter erkent geheel het. regt- matige van dit verlangen, en meent zelfs dat. daardoor alleen tie mocijeüjkheden kunnen worden voorgekomen, welke zich jaarlijks omtrent het eindcijfer voordoen. IIij voor zich zal dus trachten hij de vertegenwoordiging zoodanige overtuiging te doen geboren worden, zoo als dit ui' den verderen inhoud der memorie nader zal blijken. Wat de verhooging van 1854- be treft, wordt opgemerkt, dat. zij niet //enkel en alleen een gevolg was van buitengewone omstandigheden." Deze verltoogiug nam wel haren oorsprong en buitengewone omstandigheden maar was meer nog en vooral gevestigd op de overtuiging, dal de toen- maligeinrigtingder landmagt,geschoeid opeen zooveel mogelijk laag eindcijfer, niet beantwoordde aan hetgeen zij wezen moest, indien er werkelijk buitengewone omstandigheden ontstonden, want de verhooging zelve was niet bestemd voor eene voorzie ning in wezenlijke buitengewone omstandigheden. Die zouden nog een hoogst aanzienlijk bedrag van uitgaven vorderen, zoo als dit in der tijd is aangetoond, bij welke gelegenheid tevens door de vertegenwoordiging van den minister gevraaird werd, op welk bedrag de gewone uitgaveu van oorlog jaarlijks door elkander moesten worden gerekend, waarop altijd het zelfde antwoord is gegeven, namelijk ongeveer 12 millioeu. Dat en kele leden nimmer meer zouden toestaan dan de door eencn vroegeren minister van oorlog ais voldoende opgegeven som vau f 10 400.000 zou men betreuren, vermits dan de belautren van de dienst, niet verder zouden kunnen worden gereuehi naar de wezenlijke behoeften, maar naar een te voren aangenomen cijfer, hetgeen natuurlijk leiden zou lot. een zeer gebrekkigeu toestand van zaken, waarvoor die som dan inderdaad nog te veel zou wezen. De minister herhaalt hier hetgeen ten slotte van deze para graaf als het gevoelen van de meeste leden uitgedrukt wordt: #dat het hier aankomt op de bepaling van zulk een eyfer als volstrekt vereisehl wordt, om in tijd van vrede eene zoodanige kern voor het leger te hezitteu, dat het in tijd van gevaar aan zijne roeping naar belmoren kan beantwoorden." Zulk een doel weaschl de minister te bereiken. Hij is bereid daaromtrent de meest ruime openingen aan de vertegenwoordiging te geven. Nopens het. stelsel vau verdediging eu het commillé vau de fensie, wordt onder anderen gezegd De minister erkent gaarne wederom te dezer plaatse, hetgeen door hem ook in de niemone vau toelichting lot de begrootiug gezegd is, dat. de zamenslel- ling van het leger zich onmiddelijk aan liet stelsel van verdedi ging aansluit, doch hij gelooft niet dat hel verlaten van enkele versterkte punten van hel rijk daarop vau dien invloed zou kun nen zijn. dat. zulks eene eigenlijke vermindering van strijd krachten zou kunnen Ie weeg brengen. In tegendeel, naarmate zoodanige punten werden opgeheven, behoort de voorde dienst te velde beschikbare mag) des tegrooter te wezen. En wat die ophelfing zelve betreft, moet de minister de vrijheid nemen op te merken dat er te dieu opzigte, in het algemeen een groot ver schil bestaat tusschen individuele beschouwingen en meerlin gen, eu het handelen of beslissen als verantwoordelijk munster. Wanneer het hem dan gebleken is dat, ten aanzien van die op heffing de gevoelens zeer uiteeuloopende zijn; dat anderen vóór hem, gedurende verscheidene jaren aan het bestuur, die kwestie onaangeroerd hebben gelaten, dan mag hij zich daar omtrent aan geeue overijling schuldig maken. Wal nu deont werpen van organisatie betreft, zoodanig als die in de begroo ting van 185') verval zijn, met opzigt tol het verband waarin zij staan met de adviezen van het comniitté, hieromtrent kan de munster vermelden dat gezegd commit Ié hij de ber.ordeeling van hetgeen aan levende krachten benoodigd zal wezen, de ver schillende oorlogstoestanden heeft overwogen, welke zich zul len kunnen voordoen, en als slotsom zijner overwegingen te kennen heeft gegeven, dal de leger-oraauisal ie zoodanig moet worden iugerigl flat er beschikt kan worden: a aan infanterie, tusschen de (18 a 93,01)0 mail, b, aan kavalle'rte 3800 paarden; c. aan artillerie, 15 batterijen veld-eu rijdende artillerie, name lijk 13 batterijen a 12 pond, 2 batterijen a 6pond; vereisclienrle 2C00 man, aan welke indeeling van geschut, echter in der tijd gien gevolg is gegeven; wyders aan artillerietroepeu in de ves tingen ongeveer 7000 hoofden; d. een grooleraantal genie troe- jien dan thans aanwezig zijn. Hiermede komen de voorgeno men orgauisalieu overeen. Nopens de kustverdediging zijn door twee commisstea van officieren vau clezee-eu landmagt onderzoekingen gedaan. De door du: commissie ingediende be* rigien en voorstellen zijn beoordeeld door het commute van defensie, waarvan voor dal onderwerp officieren van dc zeemagt, ledeu zijn geweest. liet commit t vau defensie heefi een zeer uitvoerig belangrijk berigt eu voorstellen wegens cle kustver dediging aan den minister van oorlog doen toekomen. Naar die voorstellen zal die kustverdediging worden ingcrigt. Na eene breedvoerige beant woording van hetgeen bij de veer tien afdeelingen. waaruit het hoofdstuk bestaat, is aangemerkt, besluit de minister zijne memorie aldus//De laatste zinsnede in zamensieJling met hel door den minister in de memorie van toelichliug geuit verlangen naar stabiliteit in het belang der zaken van oorlog, geeft, aan de commissie van rapporteurs aan leiding om te verklaren, //dat het aan haar duidelijk is gebleken, dat het de algemeeue weitseh der kamer is om zoo mogelijk eindelijk de gedurige debatten over ons verdedigingsstelsel en het cijfer der begroeting van oorlog, wat dc hoofdzaak betreft, te kunnen doen ophouden." Indien er immer eene vei klaring is geweest, we ke de aandacht der regering in lujoge mate dien de tot zich te trekken, dan is deze, gegrond op eenen algemce- nen wenscli der kamer niet, alleen, maar op eeue wezenlijke be hoefte voor 's lands belangen; daar inderdaad het gedurige terugkomen op het. eindcijfer der begrooting van het Xde hoofd stuk en van de hehoeflen, waarin dal lioofdstuk moet voorzien, lot groot nadeel strekt van een der meest gewigtige waarbor gen voor de zekerheid, de rusten de onafhankelijkheid van den staat 's rijks defensie. Die zinsnede is dan ook liet voorwerp der aandacht geweesi, niet slechts van den minister maar van de regering in het algemeen, inzonderheid van den koning, ala vo geus cle grondwet hekleed met hei oppergezag over de zee- en landmagt;, en belast metde zorg dal er ten al Jen tijde eene toereikende zee- en laudhiagt onderhouden worde. Eu het is dan ook, naar aanleiding der overwegingen welke te dezer zake hebben plaatsgehad, dat de minister ten slotte verklaart van hi.oger hand geui.giigd te zijn, aan de staten generaal onder geheimhouding mededeeling te doen, zoo aangaande het. stelsel van 's lauds verdediging, door het commillé van defensie opge maakt. als vau de daarmede in vei band staande leger-organisa- tie; zullende de mededeeling alzoo geschieden niet hel. oog op liet voorschreven verslag, ten einde, overeenkomstig den alge- meeneii wenscli der tweede kamer, zoo mogelijk, eiudelijk de gedurige debaiten over het verdedigiugsstelsel en hel cijfer der begroeiing van oorlog, wat üe hoofdzaak betrefr, le kunnen doen ophouden, en tot die stabiliteit te komen, welke ook ten deze als zoo alleznis wenschelijk wordt beschouwd." De ministers vau koloniën en van huiteulandsche zaken heb ben eene memorie van antwoord bij de tweede kamer ingezon den op de bedenkingen dier kamer Ier zake het traclaat met Japan. Die memorie heelt een naschrift van den volgenden inhoud //Na het ontwerpen dezer memorie zijn nadere herigten ont vangen, waaruit blyki dat het den iiederlaiidsclieu commissaris in Japan is gelukt (op den zelfden voet als dit. met den uoord- amerikaaiischen is en later ook met andere onderhandelaars schijnt te zijn geschied.) te Jedozelf met de keizerlijke regering een nieuw handelsverdrag voor te bereiden, bet welk eerlang door die regering zou worden geteekeud. waarbij zoo al niet alle, dan Joch de voornaamste bezwaren door de commissie in den thans hestaandeii toestand ojigemerki, zullen vervallen, en weder nieuwe havens opengesteld eu andere vrijheden verleend worden, waaronder ni de eerste plaats vaste regeliug en ver mindering van inkomende eu uitgaande regten, opheffing vau het verbod lot uitvoer vau gouden en zilveren munt, opheffing vau de verpligie lusscheukomst der geldkamer enz." VV au neer dit traciaat zal zijn lol siaiul gebragt, zal de rege ring liet te zijner lijd aan de kamer inededeeleii SnCtiacenteiraad vnu Xierikzee, Zinnig van 15 november. Voorzitter de lieer Cuu. Afwezig Je lieer van der Vliet, buiten de gemeente. De noiuion der zitting van 15octobcr worden goedgekeurd. De voorzitter devil me e dat burgemeester en wethouders geen gebruik gemaakt hebben van de in vorige vergadering verleende f bi), voor icparalie der kraan, daar bij hel nazien is gebleken dal die leparaiie welligl meer zoude kosten, en zy daarom -.e voorgenomen herstelling mm den kaaimuur in do nabijheid der kraan wihcn inwachten. Aangenomen voor ken- ii logev mg. Voor kennisgeving worden inede aangenomen drie missiven van geilejiuieei ile siaieu, houdende goedkeuring u. der wijzi ging van ile begroeiing voor 1858; b. vau een besluit tot ver koop van boonicn; c. hei lstesuppletoir kohier van den hoofdc- iij.vuu omslag voor IS5S. Wordt gelezen een adres van den heer M. F. dc Kater, handelaar m steenkolen, waarbij hij remissie verzoekt van bc- Jasling we.kc hij moei betalen, omdat bij /mm oer eetier lading kolen is gebleken, dal de ultgelosle hoeveelheid meer dan driu lull honderd beneden de aangifte was, hoigoeu hij toeschrijft aan het luj die lading gevoegd geweest zijn van voorwerpen ten dienste d, r gemeente. De voorzitter deelt mede dat burgemeester en wethouders hierop hebben ingewonnen liet advies van Ueu controleur hij do plaatselijke belastingen, beivveik strekt om dien handelaar re- missie te vcrlecuen lot op zoodanig gedeelie dat de mec.lo nen door de gcmceiiic betaald, vergoed worden, waardoor het even eens zal zijn als of de handelaar ingevolge art. 15 der verorde- ïi ng li d gehandeld; dat burgemeester eu wethouders, hoe gaarne zij n,i inwilliging van het verzoek zouden adviseren, en hue overtuigd ook dat in deze geene Iruiuic was geploegd, ua onderzoek der verordening geene icrmeij daartoe hebben kun nen vinden, en dus, aangezien zij veriueeiieu de raad geene bevoegdheid heeft af te wijken van de bepalingen der vororde- ning, voorstellen afwijzend op dit verzoek te beschikken, waar toe de raad na discussie besluit. Wordt gelezen een adres van F..J. van Oppen, Kanaar en co., ondernemers der di.igenee op de iiiiddelburgselie stoombooten, houdende verzoek om ontslagen te worden vau de retributie van den tolufknop oji den provincialen straatweg naar Zype, of wel dal de andere diligence ondernemingen daarin naar bil lijkheid zullen dragen. De voorzitter deelt ruede dat door den secretaris de rctrouota zijn nageslagen, dat daaruit blijkt dat deze onderneming de cenigc zijnde die bestond toen de, tollen op den weg zijn afge- kocfifjOok tot die afkoop als destijds voor huur van belang heeft meiiegewerkt, dat la.er daarbij andere ondernemingen zijn ge komen aan welke men hij de concessie dc afkoop hcoft willen opdragen, doch dat dit door de regering geweigerd is, dat dus

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2