MIDDELRURGSCHE IV0- 138. Donderdag 1858. COURANT. 18 November. Gitmcnlanösd)i' tijöingcn. W w Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilio van woensdag avond 8 ure. ülidilelburg 17 november. Nadat ia de zitting van het provinciaal geregtshof alhier, van jl zaturdag, door den heer mr. Ph. J. Callenfels, als verde diger van de zes dijkwerkers, beschuldigd van plundering van zoetelaarstenten en zamenspanning tot het gelijktijdig staken ran hun werk (zie het verslag dezer zaak in ons nummer 236 van 13 dezer) was geconcludeerd lot toepassing der bepaling van art. 479 eerste lid, wetboek van strafregt op den lslen, 2den, 3den, 4den en Oden beschuldigde, voor wat betreft het eerste der hun hij acte van beschuldiging te laste gelegde feilen, en vrijspraak van den lOden beschuldigde ten opzigte van dit punt, en wat het tweede hun te laste gelegde feit betreft, tot vrijspraak als zijnde hunne schuld onbewezen, of subsidiair tot toepassing van art. 463, wetboek van strafregt heeft het ge regtshof heden uitspraak gedaan. Bij dat arrest zijn al de beschuldigden vrijgesproken van de hun ten laste gelegde doch niet wettig en overtuigend bewe- zene zamenspanning tot het te gelijkertijd staken van hun werk, en de eerste beschuldigde van het. als hoofd of aanvoerder lei den der overigen. Voorts zijn de le, 2e, 3e, 4e en 5e schuldig verklaard aan het moedwillig uitbreken en vernielen dooreen bijeen gehoopt aantal personen, in zes herbergen of keet en, en te dier zake krachtens artt. 410, 36, 52 en 55 van het wetboek van strafregt, artt. 2 en 9, der wet van 29 junij 1854 (staats blad no. 102) en artikel 207 1ste lid en 216 van het wetboek van strafvordering, veroordeeld te weten de 1ste tot een tuchthuisstraf van 5 jaren, de 2de, 3de en 4de ieder tot eene correctionele gevangenisstraf van een jaar en de 5de tot een tuchthuisstraf van 6 jaren, en elk in eene geldboete van 100 gulden, ten behoeve van den staat, alsmede solidair in de kos - ten van den processe, te verhalen is 't nood bij lijfsdwang,eu de 10de niet schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde, en alzoo vrijgesproken, met bevel tot zijne onmiddelijke in vrijheid stelling. Men weet dat de 6de, 7de, 8ste, 9de en 11de be schuldigden voort,vlugtig en als zoodanig wederspaunig aan de wet verklaard zijn. tan de belendende heerenhuizing af, maar bestond er veel vrees voor een deel des dorps en de schuur van den landbouwer C. S. Verhage, waarover de brandende hooivlokken heen vlogen. De schuur inet wiutervooraad voor liet vee en brandstoffen, benevens een inangel en eenigè kleedingstukken, werden eene prooi der vlammen. Om half vier ure was alle gevaar geweken, dank zij den ijver der spuitgasten, die met emmers water, met moeite verkregen, zoo spoedig mogelijk de vlammen overmeesterden; terwijl de voortreffelijke wijze waarop de orde gehandhaafd werd, ook hier weder aantoonde welke goede diensten de schutterij, ook ten plattenlande, kan bewijzen. De brand schijnt veroorzaakt te zijn door eene scheur in de schoorsteen van een zoogenaamd keetje, dat zich onder het be- iuik der schuur bevond. Er was niets tegen brandschade ge waarborgd. Men schrijft uit Krabbendijke den 14 november: h lieden gedacht de heer A. van Velzen, koster en voorzan ger bij de hervormde gemeente alhier, zijnen vijftigjarigen diensttijd in genoemde betrekkingen. Vervulde hij sinds eene halve eeuw met ijver en naauwgezet- hcid zijnen pligt, op zijnen 73jarigen ouderdom doet hij thans nog niet voor den besten zanger dezer gemeente onder en geeft ook in vlugheid nog weinigen toe. Moge hij nog lang dat voor- regt genieten, waarin ook zijne vele vrienden en nabestaanden zich zullen verheugen." Door den gemeenteraad van Rotterdam is maandag, na het houden eener zitting met geslotene deuren, met algemeene stemmen aangenomen het door burgemeester en wethouders gedane voorstel betrekkelijk de regeling van den toestand van het beurtveer tusschen Middelburg en Rotterdam, door het sluiten eener naamlooze vennootschap. Dat voorstel strekte om zich te verzetten tegen de oprigling van zoodanige vennootschap, en wanneer dit verzet niet mogt baten, de ontbinding en algeheele liquidatie van het tegenwoor dige beurtveer te vorderen. Uit het in ous vorig uommer medegedeelde verslag, der zaturdag door den gemeenteraad van Vlissingen gehoudene zitting, zal men zich iierinneren dat ook die gemeente gestemd is tegen het oprigten eener vennootschap. Men schrijft ons uit Zuidzande 16 november: In den afgeloopen nacht ontstond alhier een hevige brand in de schuur van den heer C. Locff, notaris dezer gemeente. Ongeveer elf ure werd de klok geklept en spoedig was de burgerjj tot hulp toegesneld. Door den hevigen oostenwind was aan geen behouden te denken, daar er gebrek was aan wa ter, en de slangen der brandspuit bevroren, zoodat deze weinig dienst konde doen. Bij het uitbarsten var. den brand had de heer Loeffde tegen woordigheid van geest en den moed om twee koeijen, eene geit, hond en varken los te snijden en te redden, niettegenstaande den stikdamp welke zich verspreidde. Gelukkig was de wind Men verneemt dat de meerderheid van de leden der tweede kamer van de stalen-generaal, die dezer dagen deel hebben ge nomen aan het onderzoek in de afdeelingen over het ontwerp van wet tot bekrachtiging van eenige artikelen der overeen komst, met de heeren Sloet en Reuchlin aangegaan, nopens den aanleg der Noorderspoorwegen, zich tegen de voorwaarden dier concessie heeft verklaard. Tevens wil men weten dal de meerderheid der bedoelde leden voortdurend tegen den aanleg van spoorwegen van staatswege gestemd is, en ook dit uit het gehouden onderzoek in de afdeelingen zou zijn gebleken. Van onderscheidene zijden moet zijn aangedrongen op het stellen van regels bij de wet tot uitgifte van concessie. Men wil weten, en ook De sloompost geeft daarvan de ver zekering, dat binnen kort gevolmagtigden vandenederlandsche en pruissische regering moeten bijeen komen, ter regeling van de internationale dienst, op den Rijnspoorweg, tusschen Ober- hausen, Amsterdam, Rotterdam en omgekeerd. In eene correspondentie uitLuxemburg aan de Nieuwe rot- tevdamsche courant komt onder anderen het volgende voor Omtrent denuitslag der verkiezingen in het geheele land, schijnt men nog niet met zekerheid ingelicht, te zijn. Buiten dien is het nioeijelijk bij de indirecte verkiezingen te zeggen, wie bij de definitieve verkiezingen de zege zal behalen. Vol gens Le courrier zoude de oppositie zeventien afgevaardigden verkrijgen en dus aan de regering slechts veertien overblijven. Of het voor de regering wel der moeite waard zoude zijn, de kamer te ontbinden, om toch weer de minderheid te verkrijgen, valt le betwijfelen. Met leedwezen verneemt men dat de beroemde landschap schilder B. C. Koekkoek te Cleve, waar hij zich verscheiden jaren geleden gevestigd heeft, ten gevolge van een aanval van beroerte in bedenkelijken toestand verkeert. llenueininKen en besluiten. Benoemd, bij besluit van 12 dezer, lot 2den luitenant bij het korps mariniers, met ingang van 16 dezer, de sergeantjtitulair P. Dibbets, van gemeld korps. Slarine en leger. De officiële rapporten bij het departement van marine inge- 1 komen melden hel navolgende omtrent de djambische expeditie: f Den jongst verloopen 6den september is er door de zee- en laudmagt in deze gewesten wederom een nieuwe lauwer aan den roem der nederlandsche wapenen gehecht. Eene expeditie tegen Djambie is dien dag volkomen gelukt. Nadat van des morgéns vroeg tot omstreeks 10 ure in den voor middag hardnekkig gevochten is, waren er toen 8 versterkin gen en de kraton door de onzen genomen, terwijl de 2 laats te versterkingen des vijands lot zwijgen gebragt en ontruimd waren. De zaak komt op het navolgende neder Den 2dcu september ankerde de gezamenlijke flotille, uit makende de zeemagt bij de expeditie naar Djambie, bij de Se- dindjang eilanden, en werd in het gezigt der versterkingenden sultan het. manifest overhandigd en alles gereed gemaakt om zoo noodig te kunnen landen. De vijand versterkte zich inmiddels geducht, en zond voor het eindigen van den bij het manifest bepaalden tijd, waarop de vijandelijkheden eenen aanvang zouden riemen, eene deputatie met het verzoek om 24 uren uitstel, zullende de sultan vóó r het verstrijken van dien tijd in onderhandeling komen. Den 5den september des namiddags de aangegeven termijn verloopen en de sultan niet in onderwerping gekomen zijnde, landden den volgenden morgen vroegtijdig 4 officieren en 110 schepelingen, die ten 7 ure met de kolonne der landmagt opruk ten, en tegelijker tijd om een geheel met dc flotille daar te stellen, ondersteund werden door de oorlogsbodems die met de Celebes aan het hoofd tot voor de eerste beating stoomden en aanstonds het vuur openden. De linkeroever der rivier was bezet met opgeworpene sterk ten, daarop volgde de in sterken staat vau tegenweer gebragte kraton, en eindelijk nog 2 bentiugs die voorbij den kraton wa ren aangelegd. Toen men echter de tweede sterkte beschoot, opende zich ook een hevig vuur van den regteroever der rivier, waar men 2 bentiugs met kanon beplant, in de laatste dagen had opge worpen. Na ongeveer drie kwartier uurs werden de bentings links door de flotille tot zwijgen gebragt, die te gelijker tijd door de opruk kende troepen werden bestormd en genomen, en rigtte men thans het vuur geheel op de regis gelegene versterkingen, die spoedig het vuur moesten staken, en vatte men eindelijk post voor den kraton, van waar men op de schepen een hevig vuur had geopend. De schepen achter elkander als Celebes, Admiraal van Kins- bergen en Onrust liggende, beschoten deze sterkte zoo wel met. granaten als kogels, terwijl men van de bruggen der stoom schepen met den mortier verscheidene worpen deed die een krachtig effect hadden. Na eenigen tijd het vuur te hebben volgehouden bestorm den de troepen de hoofdsterkte; zij werden eenige malen terug geslagen, doch gelukte het eindelijk binnen le dringen en wapperde de holland.sche vlag ten 10 uie van den kraton. De vijand had zich inmiddels tot de beide bentings voorbij den kraton terug getrokken, van waar men nog dapper op de schepen vuurde, doch ook deze werden ongeveer ten half twaalf ure tot. zwijgen gebragten woei de hollandsche drie kleur langs de oevers der Djambierivier, toen de troepen na eenige rust te hebben genoten des namiddags ten 5 ure ook deze sterkten bezetten. Meer dan 50 stukken geschut en lilas, waaronder metalen 1S en 12 ponders, met een aantal wapenen, zijn in onze handen gevallen. Hoewel de sultan niet in onze handen is gevallen heeft men eenige krijgsgevangenen gemaakt, en moet het getal gesneu velden door het scheepsgeschut groot zijn geweest., daar men er nog velen vond liggen. f*y Behalve dat de overwinning, «ïe^óüzen wederom «tof tol - dankbaarheid geeft, is Tiet mij cen^itmige vreugde dennarinE er zoo groot deel aan gftnomen liépftjf en dat dit zoo vof: 1

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1