MIDDELBÜRGSCHE COURANT. i\° 137. Dingsdag 1858. 16 November. SUmkoitirighujm Öinncnlanösfi]c tijDingcn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post 3,40. De inzending van advertenticn kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma' kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edil.io van maandag avond 8 ure. VAN BEI RIJKSBESTUDIt.PllOVIACIALK O GEEENTEBESTüREN. I3eIieu«liBialiing-. De burgemeester en wethouders van Veere maken bij deze bekend, dat op dingsdag den 30 dezer maand, des middags ten 12 ure, ten raad huize, in het openbaar zal worden overgegaan tot de uitloting van tien nummers, ad tien gul den ieder, der achterstallige loopende schulden ten laste der- zelve gemeente. Yeere, den 13 november 1858. De burgemeester en wethouders voornoemd, F. B. EOCK. De secretaris, J. P. VAN DEN HEUVEL. Bliddelburg fl.» november. Naar wij vernemen zullen in dezen winter te Vlissingen door den heer IC. R. Pekelharing eetiige voorlezingen worden gehou den over de geschiedenis van de geschriften des nieuwen ver- bonds; even als zulks ten vorigenjare alhier heeft plaats gehad. De eerste voorlezing zal aanstaanden vrijdag iu de lutliersche kerk worden gehouden en ten half acht ure aanvangen. Op de te Neuzen jl. woensdag gehoudene najaars paarden- en veemarkt naren aan de lijn 138 stuks hoornvee, 27 paarden, 52 varkens en één schaap, alsmede eenig pluimgedierte. De handel was zeer voldoeude. Hel concert II. vrijdag te Zierikzee door den heer C. Eis ner gegeven muntte uit door goede ensemble stukken en voor treffelijke solos en obligatenhet werd door een talrijk publiek bezocht. Uit Aardenburg schrijft men dat onlangs is concessie aange vraagd tot aansluiting van den straatweg uit die gemeente naar het belgisohe dorp Middelburg in Vlaanderen, waarvoor van de belgische zijde als don gratuit 15,000 fr. zijn toegestaan zijnde meer dan 1/3 der geraamde kosten. Inliet belang der communicatie met Brugge hoopt men in die streken zeer dat de zaak totstand kome. De kortste weg naar West-Vlaanderens hoofdstad zou daarmede gelegd en de handel aanmerkelijk be voordeeld worden. De minister van marine heeft ter algemeene kennis gebragt dat het lichtschip hetwelk onlangs van zijn anker was geslagen, bereids weder bij de Noord-Hinderbank is geplaatst. L'écho universel van jl. zatnrdag wijdt een artikel aan de mededeeling van het bekende feit dat er dezer dagen een onder- zeesche telegraafkabel is gelegd tusschen Engeland en Hano ver, door de maatschappij Clain-Milchell, welke zich eveneens voorstelt om Indie en Groot-Brittanuie door zoodanige telegra fische gemeenschap te verbinden. De bedoelde kabel heeft echter van Engeland uitgaande een belangrijken omweg moeten maken om liauover te bereiken, terwijl niets eenvoudiger zou geweest zijn dan de lijn welke op Engelands vaste wal loopt, in vei binding te brengen met de hollandsche lijnen, hetgeen de kortste en eenvoudigste weg ware geweest. Intusschen, vervolgt het blad, is de oorzaak waarom men dit laatste niet heeft kunnen doen, gemakkelijk na te gaan. Sedert 1853 heeft men onophoudelijk getracht om verlof te bekomen tot het leggen van een kabel tusschen Engeland en Nederland, maar die pogingen zijn onder twee verschillende ministerien steeds afgestuit op den onwil der nederlandsche regering, ter wijl Hanover, lot wien de ondernemers zich vervolgens gewend hebben, niet alleen gretig van het aanbod gebruikgemaakt, maar daarenboven aan de onderneming een belangrijk subsidie toegekend heeft. Een en ander baart te meer verwondering wanneer men weet dat in der tijd bij de verleende concessie aan de internationale telegraafmaatschappjj door den minister Thorbecke nadrukke lijk is voorbehouden, dat het gouvernement de bevoegdheid behield om benevens deze, des verkiezende nog andere conces- sieu te verleeneu terwijl men thans verneemt dat de behoefte wordt ingezien aan een tweeden kabel tusschen Nederlaud en Engeland. L'écho vermeent de oorzaak van deze vreemde handelwijze te moeten zoeken in den invloed welke eenige kapitalisten op liet bewind schijnen uit te oefenen, in hunne kleingeestige on derlinge ijverzucht. liet blad neemt daaruit aanleiding om de groot ere steden welke de daarstelling eener haven le Scheve- nirigen of van eenen spoorweg van Vlissingen opzettelijk tegen werken, omdat men beuadeeling van zijnen eigenen handel vreest, te waarschuwen dat als die werken niet tot stand ko men, die grootere steden zeiven er niets hoegenaamd bij zullen winnen, dan dat onze vreemde buren de vrucht en zullen plukken van hetgeen wij zeiven behoorden Ie hebben daargesteld, doch achterwege hebben gelaten met opoffering van het groote natio nale belang aan dat van enkelen. Men schrijft uit Luxemburg, dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden den 18 dezer de slcmlen zal openen. Bij die ge legenheid zal er des middags bij den prinsstedehouder te Wol- ferdange een groot diner worden gegeven. Woensdag hebben de afdeelingen vaii de tweede kamer het onderzoek aangevangen over het wetsontwerp tot bekrachti ging van eenige artikelen der overeenkomst, met de heeren Sloet en Reuchlin aangegaan, nopens den aanleg der spoorwe gen in liet noorden en noordoostelijke gedeelte des lands. Don derdag is dat onderzoek voortgezet. Naar men verneemt, is bij die gelegenheid liet onderwerp der spoorwegen wederom in zijn gauschen omvang in de afdeelingen behandeld, en heeft liet. lot eeue uitgebreide beraadslaging aanleiding gegeven. De vraag, op welke wijze de spoorwegen hier te lande uitgevoerd, en in hoever zij van staatswege ondersteund moesten worden is op nieuw ter sprake gebragt. Mag men de in omloop zijnde ge ruchten gelooven, dan heeft de voorloopig geslotene overeen komst wegens de noorder-spoorwegen veel tegenstand in de afdeelingen ontmoet, vooral daar men de opofferingen, die de staat zich volgens die overeenkomst -zou moeten getroosten, te hoogachtte. Intusschen drong men vrij algemeen aan op eeue spoedige oplossing van het gewigtige vraagstuk der spoorwe gen en op de ondersteuning van andere noodzakelijke lijnen, behalve die in het noorden. zoo zij niet te 's Gravenhage wonen, reis- en verblijfkosten naai de tweede klasse van het tarief, vastgesteld bij koninklijk be sluit van 15 december 181-9. De secretaris heeft een jaarwedde. Zijne vaste woonplaats is te 'sGr&venhage gevestigd. In elke provincie wordt eene afdeeling der provinciale griffie tot bureau van statistiek ingerigt. Aan het hoofd daarvan wordt, met den rang van commies, een in destatistiek ervaren man gesteld. 13ij die afdeeling wordt al hetgeen de statistiek der provincie aan gaat, verzameld en bewerkt. De rotterdamsche gemeenteraad heeft jl. vrijdag de verorde ningen tot regeling van het openbaar lager onderwijs te Rot terdam vast gesteld. Slechts een punt gaf daarbij aanleiding tot eenige gedachtenwisseling, de bepaling namelijk, dat slechts die kinderen op de openbare scholen worden toegelaten welke het bewijs overleggen dat zij ingeënt zijn. Een lid zag hierin zekeren dwang bij het bestaan van gemoedsbezwaren waarte gen werd aangevoerd, dat ook de gemoedsbezwaren der meer derheid behoorden geeerbiedigd te worden, die hare kinderen niet aan besmetting wil blootstellen door liet verkeer op de school met niet ingeente kinderen. Een lid gaf zelfs in beden king om eene strafverordening op dit stuk iu het leven te roe. pen. Ten slotte werd met 18 tegen 1 stem het artikel aangeno men, dat de inenting verpligteud maakt. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn 2 schepen voor Amsterdam en 2 voor Rotterdam beviacht. Bij besluit van Z. M. van 5 dezer is ingesteld eene rijks commissie voor statistiek, bestaande uit een voorzitter, een secretaris en niet meer dan zestien leden, die allen door Z. M. benoemd wordenden wel voor zes jaren. Zij treden om de drie jaren voor de helft af, volgens een daarvan le ma ken rooster. De aftredenden zijn dadelijk weder benoembaar. De eerste aftreding heeft plaats op 1 januarij 1862. Zooveel mogelijk wordt uit elk departement van algemeen bestuur een ambtenaar tot lid der commissie benoemd. Aan de commissie is opgedragen liet bevorderen van eenheid, volledigheid en uaauwkeurigheid in de statistische stukken, betreffende Neder land en zijne overzeesche bezittingen. Zij ontwerpt de voor schriften, die ter bereiking vau dat doel noodig zijn, en de bruikbaarheid dier stukken voor wetgeving, beheer en weten schap kunnen bevorderen. De commissie vergadert te 's Graven hage. Zij komt ten minste eens in elke maand bijeen en voorts zoo dikwijls het in het,belang der dienst, onder goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken noodig is. De voorzitter en leden ontvangen voor elke vergadering die zij bijwonen, een poor den koning te bepalen presentiegeld. Zij genieten voorts, Te Amsterdam heeft de mist 11. vrijdag tot verschillende on heilen aanleiding gegeven. De in het water gevallen personen zijn allen gered, behalve een reiziger, die met de post kar nam 's Dage van den Haarlemmerweg in het water gestort, en daar bij omgekomen is. Zaturdag is le Amsterdam in het kerkgebouw der reraon- stranlsclie gemeente plegtig gevierd het vijftigjarig beslaan van het Instituut lol onderwijs van blinden. Volgens een berigl uit Sint Petersburg heeft deNewa zicii in den nacht van jl donderdag op vrijdag reeds vastgezet, waar door de scheepvaart gestremd is. lleni)e:Hiiiij,ren en bestiitten. Bevorderd lot. adjunctcommies de heer W. J. van Duysbcrrr, thans lstejklerk bij het departement van buitenlaiidsche zaken. Benoemd, bij besluit van 11 dezer, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zwijn cl ree lit c. a., de lieerG. Sterk jr. thans ontvanger der zelfde middelen te Oss c a. Toegelaten tot de waarneming van hel. consulaat generaal van Rusland le Amsterdam, de russische staatsraad en kamer heer de Stoffïegen. Op non-activiieit gesteld, bij besluit van 11 dezer, de lste luitenant. G. A. van Haeften, van het regemeut greuadiers c;u jagers, thans met verlof lot herstel van gezondheid. lierK-eii «rStMuiiiietiUK. Men zal zich herinneren dat in den loop van dit jaar de aarts bisschop der oudbisschoppelijke klerezy van Utrecht, J. vau Santen, overleden is. Zijne volgelingen, gewoonlijk jansenis ten genoemd, hebben na zijn dood eenen nieuweu aartsbisschop gekozen en gewijd iu den persoon van H. Loos. Deze heeft, gelijk zijne voorgangers dat gewoon waren te doen, vau het ge beurde keunis gegeven aau den paus met verzoek om zijnen, zegen. Iu antwoord heeft Pius IX een schrijven gerigl aan de roomsch katholieken van Nederland, waarin hij zijne stem te gen het gebeurde verheff en aau de roomsch-katholieken van Nederland en de gansche kerk verklaart en krachtens liet hem van God gegeven gezag bepaaltA-dat de keuze van Henricus Loos tot aartsbisschop van Utrecht is ongeoorloofd, ongeldig en van geene waarde, en zijne consecratie wederreg lelijk en heiligschendend, terwijl wij hem met al degenen,die óf aan zijne keus óf aan zijne consecratie te eeniger wijze, door daad, raad of toestemming deel hebben genomen, excommuniceren, en w ij gebieden ten strengste dat zij vanille katholieken, maarvco:a|

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1