MIDDELBURGSCHE COURANT. r 136. Zatiirdag 1858. 13 November. Üinncnlani>sd]r tijöingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 23 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendraa" Itingeu enz., van één tot zes regels/1,50, voor eiken regel daarboven 23 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. iliildelltuirtf 13 november. Heden is voor het provinciaal geregtshof in Zeeland alhier aangevangen de behandeling der zaak van elf dijkwerkers, (waarvan vijf voorlvluglig) naar de openbare tereglzilting ver wezen terzake van: het deelnemen aan plundering van zes zoetelaarslenien, bij zamenrotiing en niet openbaar geweld, vooral ten aanzien van aldaar te koop zijnde drinkwaren, en gepaard met het vernielen van roerende goederen, en zulks wat betreft den eersten beklaagde als hoofd en aanvoerder, alsmede gemeenschappelijk en gelijktijdig ter zake van het maken eener zameuspanuing tot het te gelijker tijd slaken van het werk waarmede zij zich bezig hielden, teneinde daardoor hooger loon te bekomenwelke feilen op den 7 mei 1857 hebben plaats gehad bij het graven van het kanaal te Wemeldinge. Aan de beschuldigden was ambtshalve als verdediger toegevoegd de advocaat mr. Ph. J. Callenfels. Na het verhoor van 19 getuigen en oudervragiug van deu beschuldigde, heeft het openbaar ministerie geëischt de schul dig verklaring van al de beklaagden aan de hun te laste gelegde feiten, en veroordeeling te dier zake van deu tweeden, derden, vierden, vijfden en tienden tot eene gevangenisstraf voor den tijd van minstens vijf en hoogstens vijftien jaren, benevens eene geldboete van minstens f 1UÜ en hoogstens f 2500, en den eer sten in het maximum dier straffen, en voorts in de kosleu van het geding, iuvorderbaar bij lijfsdwang met aanplakking van 's hof arrest enz., overeenkomstig de artt. 2 en 22 der wet van 29 junij 1854 (Staalblad no. 102), en de artt.-140,112,115, wetboek van slrafregt. De voortzetting van de behandeling is bepaald op morgen voormiddag ten half elf ure, als wanneer de verdediger het woord zal bekomen. Door de Provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt in Zeeland, is in hare vergadering van november geëxamineerd en bevorderd tot vroedmeester voor eene stad, de heer S. de Graag Gz. De stoomboot De stad Vlissingen no. 2 welke gisterenavond van Rotterdam te Vlissingen verwacht werd, is eerst heden morgen ten 7 ure aangekomenhebbende uit hoofde van zware mist te Dordrecht gelegen. De boot is op het gewone uur we derom naar Rotterdam vertrokken. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: Gisteren avond werd in eene der zalen van het raadhuis al hier, door de rederijkerskamer Zeelandia, eene openbare soirée littéraire gegeven, welke door een aanzienlijk getal genoodigden werd bijgewoond. De keuze der stukken was uiterst gepast ernst en luim wisselden elkander gedurig af, waardoor dan ook de aandacht onafgebroken levendig bleef. De voordragt was in het algemeen zeer goed en getuigde van den ijver der leden, om zich in de kunst der welsprekend heid meer en meer te bekwamendoch boven alles muntten uit de twee dramatische gedichten «Leyden in 1571" en «De liefde op de proef," waarin de medewerkende leden ruime ge legenheid vonden om van hunne gaven te doen blijkenbeide stukken werden uitnemend uitgevoerd, eu droegen het kenmerk van onvermoeide eu wel doordachte studie. Mogen hunne moeite en inspanningen groot zijn geweest, de onverholen teekenen van goedkeuring die de leden van de toehoorders raogten inoogsten, zijn voor hen zeker eeue aange name belooning geweest. In de maand october jl. zijti te Neuzen aangevoerd 212 stuks hoornvee, als: 160 uit Zuid-Beveland en 52 uit Walcheren. Daarvan waren bestemd voor Axel 16, St. Jansteen 36 eu voor België 160, allen voor den handel. Aan een nader particulier schrijven uit Portsmouth van den 6 dezer, ontleent het Algemeen handelsblad het volgende ten aanzien van het nederlandsche eskader: «Woensdag 3 november had er in de Kingsrooms een bal plaats, waarop de etats major der nederlandsche schepen ge- noodigd waren. Het werd met de tegenwoordigheid van den engelschen admiraal en zijne echtgenoot vereerd. Verder hebben de nederlandsche adelborsten het engelsohe exercitie linieschip Excellent bezocht, waarop vele officieren, die in hunne jeugd geene goede opleiding hebben genoten, in structie kunnen ontvangen. Zaturdag 6 november is hel engelsche stoomschip Hannibal uit de haven gekomen. Het wa» juist afgewerkt, en moest de eerste proefneming doen. Aan boord daarvan bevond zich de vice-admiraal van het witte eskader. De Hannibal stoomde langzaam naar de reede van Spit head eu passeerde het neder landsche eskader zoo digt. dat het de hakspier van de Wasse- naer bijna aanraakte. Toen hel engelsche vaartuig het eskader voorbij stoomde, voerde een detachement, muziekanten, aan boord van den Hannibal, het «Wien neêrlaudsch bloed," uit. De vice-admiraal en allen die zich op den Hannibal bevonden, wuifden met de hoeden, welke groet door de Hollanders her haald werd. Aldus naderde het. britsche stoomschip de Evert- sen. De kommandant van dat fregat. d.j kapitein ter zee J. May, begaf zich op het engelsche linieschip, toen de Hannibal op eenigen afstand van ons schoutbijuachtsehip zijne machine gestopt had eu stil op hel water lag. Naauwelijks was de neder landsche kapitein aan boord, of de Hannibal gix-g ccn eind zee waarts, en legde bij deze gelegenheid proeven van eene zeer snelle vaart af. De engelsche vice admiraal bood den kolonel J. May en den officieren een diner aan. Bij zijnen terugkeer uit zee (twee uren later) caf het engelsche linieschip een sal ut van 13 schoten aan de Hollanders, dat de Everlsen met 15 schoten ter eere van den britschen vice admiraal beantwoordde." bij de 1de compagnie van het 2de batailjon grenadiers en jagers is dienende. De kamer van koophandel te Utrecht heeft in hare vergade ring van den 9 dezer, een adres aan de tweede kamer der staten generaal vastgesteld, waarbij zij hare bezwaren aanvoert tegen het wetsontwerp tot bekrachtiging van sommige artikelen van de concessie voor den aanleg van den Noorder spoorweg, en in het algemeen tegen de inrigting van de spoorweglijnen, welke de regering ten koste van 's rijks schatkist verlangt te onder steunen, met verzoek, dat de staten generaal hunne goedkeu ring aan het voorgedragen wetsontwerp mogen onthouden, en subsidiair: dat in allen gevalle, zoodanige wijzigingen inde concessie voor den Noorder spoorweg mogten worden gebragt, waardoor gelijktijdig de aanleg van eene lijn van Utrecht naar Amersfoort op Zwolle mogt worden verzekerd. Uit Luxemburg schrijft men dat de deelname aan de ver kiezing den 6 dezer grooter geweest is dan ooit. Er waren 505 stemmen uitgebragl26candidaten der oppositie hebben bij de eerste stemming de meerderheid gehad; zij hadden 270 tot 321 stemmen. Niet een aanhanger der regering is in de hoofdstad verkozen. Op maandag aanstaande, zal een verdienstelijk militair Dominicus Yoigt, Zwitser van geboorte, zijn vijftigste dienst jaar hebben bereikt, met inbegrip der campagnejaren, welke onder zijue werkelijke dienstjaren moeten worden geteld. In 1830 heeft hij, ter zake van zijn uitstekend gedrag in dat jaar, de militaire Willemsorde verworven. Hij is, zoo ver men weet, thans de eenige soldaat, welke met deze orde is begiftigd. Hij wordt niet alleen als militair, maar ook als huisvader geacht en geprezen, en heeft zich de onderscheiding waardig gemaakt van tot ordonnans van Z. K. H. den prins van Oranje te worden benoemd. De huisvrouw van dien geachten militair heeft, met hem, in 1813 den veldlogt in Duilschland bijgewoond; is hem in 1830 tot in Brussel gevolgd, en heeft aldaar aan de neder landsche gekwetsten belangrijke diensten bewezen. Zij heeft een gelijk getal dienstjaren, als haar man, die nu sedert 27 jaren In den nacht van den 9 dezer is er in het huis van verzekering te Arnhem, door den beruchteu Hill of Schultz eene poging tot uitbraak bewerkstelligd, die bij de ontdekking reeds zeer verre gevorderd was. Door het secreet in een gang gekomen, had hij zich reeds een groot gat gebaand met de ijzeren staven uit het privé, in een buitenmuur in den tuin uitkomende, toen hij door de bewaarders ontdekt ea in eene andere cel gebragt werd, alwaar hem de boe'yen door een smid moeleu zijn aange klonken. Benoemingen en besluiten. Eervol ontslag verleend, bij besluit van den 9 dezer, aan den heer F. J. Olivier, op zijn daartoe gedaan verzoek, uit zijne be trekking van lid van het collegie van regenten over het huis van arrest te Zierikzee, en voorts in zijne plaats benoemd mr. J. P. van der Bilt, regter in de arrondissements regtbank te Zie rikzee. Benoemd, bij besluit van 3 dezer, tot kommandeur der orde van de Eikenkroou de hoogleeraar F. U. Donders, te Utrecht. H'ecrulogie. Den 3 dezer overleed te Cleef jhr. F. J. T. van der Wyck, gepensioneerd luitenant generaal der genie in nederlandsche dienst, ridder der nederlandsche orden. Kerk- en Rcliooiiiieuwü. j Bij de hervormde gemeente te Poortvliet, cl. Zierikzee, is i beroepen ds. J. van der Werff, predikant te Oud Alblas. j Door den afgemeenen kerkeraad der nederduitsche her vormde gemeente te Delft is, uit het vroeger vermelde zestal, geformeerd het volgende drietal van predikanten: dd. K. F. Ternooy Apel, te Koog aan de Zaan; B. ter Haar Bz., te Delden. en P. M. Keller van Hoorn, te Baambrugge. Daaruit is beroe pen ds. Ternooy Apel. .Tünrïne en leger* In deu vroegen morgen van den 9 dezer heeft het nederland sche eskader met goeden wind onder zeil de reede van Ports mouth verlaten, om zijn verderen togt voort te zetten. Met den 21slen dezer wordt de officier van gezondheid 3 kl. J. J. Dekkers, dienende op het wachtschip te Willemsoord overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. transportschip de Merwe- de, konnnandant kapitein luitenant ter zee J. van der Meersch. om met dien bodem te worden overgevoerd naar Oost-Indie, om ter beschikking te worden gesteld van deu kommandant en in specteur der marine aldaar. Naar aanleiding van het plaats gehad hebbende onderzoek, ten gevolge der in de vorige maand door de kadetten der Ko ninklijke militaire akademie te Breda gepleegde ongeregeldhe den is eindelijk besloteu I. dat in het aanstaaude jaar aan al de kadetten van het tweede studiejaar geen verlof zal worden verleend; 2. negen dier kadetien, welke hel meest strafbaar zijn bevonden, zullen voor deu tijd van een jaar bij een der korpseu infanterie gedetacheerd en daarna weder in het tweede studiejaar worden ingedeeld; 3. vier hunner als minder schul dig, zijn met 1 dagen provoost gestraft1. die kadetten van het vierde studiejaar, welke met het toezigt belast waren, zijn ins gelijks gestraft met 4 dagen provoost en hun de galons van onderofficier ontnomen, en 5. de sergeant der infanterie, welke het toezigt had is, na het ondergaan van 1 dagen provooststraf, naar zijn korps terug gezonden. Afloop verkoopia;'Cii en aanbesfeillugeii. Zoutelaude lö november. Een huis, schuurtje en erf aldaar. Verkocht voor f 160. Staf en-generanl. De tweede kamer heeft diugsdag hare werkzaamheden her vat, waarin behalve het onderzoek der geloofsbrieven van het herkozen lid, den heer van Heiden Reinestein, het inkomen is berigt van de wetsontwerpen tot regeling van het pensioenfonds van burgerlijke ambtenaren voor 1859; daarslelling van bep«:

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1