MIDDELRURGSCHE COURANT. r 134. Dingsdag 1858. 9 November. ©imtrolawt>scl)c tijirmgm. Beie courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatnrdags. Binnen deze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma' kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Hliddellmrg 8 november. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing van vier leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier, hebben van de 202 kiezers 27 gestemd. Herkozen ziju de heeren C. J. van Uije met 27, jhr. W.R» Boddaert 25 en G. de Bruijne 24 stemmen, terwijl voor de vaca ture van den heer Chr. Ie Nobel, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, op den 22 dezer eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren Joh. Luleijn, die 12 en E. J. Brieve die 4 stemmen hadden bekomen. Bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zeeland van za- turdag is de persoon van J. v. D. S. huisvrouw van D. G., oud 34jareu, geboren en wonende te Middelburg, particuliere, schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een be woond huis, en le dier zake krachtens art. 386 no. 1 en 52 van het wetboek van strafregt, en art. 9,1ste lid der wet van 29 ju- nij 1854 (Staatsblad uo. 102), veroordeeld tot eene correctio nele gevangenisstraf van 3 maanden en in de kosten van het proces. De op den 4dezer inde gemeente-Nieuw en Sint-Joosland gehoudene najaarsveemarkt heeft wederom aan de verwachting beantwoord. Zoowel uit die als uit andere gemeenten waren aangebragt paarden, 66 koeijen, 3 kalvers en 6 varkens. De kooplust was niet groot, hetgeen daaraan voornamelijk kan toegeschreven worden dat er weinig puik vee ter markt was, terwijl voor het vette vee goede prijzen werden besteed. Zondag namiddag omstreeks vier ure arriveerde ter reede van Vlissingen de belgische loodskotter no. Xll aan boord hebben de de equipage van liet engelsche brikschip Eriends, gez. Peter Hamm, welke bodem, met steenkolen geladen van Shields naar Schiedam bestemd, dien morgen ten 7 ure nabij Middenbank in zinkenden staat drijvende was en korten tijdlater in de diep te wegzonk. De menschlievende behandeling door genoemden loodsschipper den geredden bewezen, wordt buitengewoon geroemd. De minister van justitie heeft den 4 november aan heeren pro cureurs-generaal, fungerende directeurs van policie eene circu laire gerigt, waarin hij op nieuw de waterschouten ten strengste verbiedt zich op eenigerlei wijze in te laten, hetzij met het uit betalen voor of namens de reederijen van de gagien aan het scheepsvolk, hetzij met het ontvangen dier gagien van de reede- rijen voor of namens het scheepsvolk, hetzij met het uitbetalen aan leveranciers of wie het ook zij van de schulden van scheeps volk, zonder dat echter daarmede ongeoorloofd wordt geacht het afmonsteren voor of ten overstaan van den waterschout, als publiek ambtenaar, wanneer partijen zulks mogten verlangen. De heer J. Modera, gepensioneerd kapitein luitenant ter zee, voormalig chef van de afdeeliug materieel, bij het departement van marine, heeft eene niet voor den handel bestemde brochure van een vel druks aan de leden der tweede kamer doen ronddee- len, getiteld: Blik in het kabinet des ministers van marine, mr. J. S. Lotsy. De schrijver ontwikkelt daarin de redenen van zijn ontslag. Hij betoogt vooreerst, dat de kosten van het departe ment daardoor met f 2100 vermeerderd zijn, en hij doet eenige vragen aau den minister, naar aanleiding van het tusschen hen voorgevallene. Het blijkt daaruit dat de minister, als reden voor die peusionnering, aan den heer Modera te kennen gaf dat het hoofd van het materieel moet zijn een officier uit bet vaste corps, iemand, die met den tijd medegaat, meer was op de hoog te van het vak, niet verouderd en tegen hervormingen gestemd. Deze kennisgeving ging vergezeld van het aanbod om, met be houd van het zelfde tractement, als equipagemeester op 's rijks werf te Amsterdam te worden geplaatst. De heer Modera bedankte daarvoor en verklaarde zich diep gegriefd, waarop de minister ij -ennengaf, dat zijne pensionne ring de wil van Z. M. was. De brochure strekt overigens, om al de aangevoerde bezwaren van den minister, door hetgeen vroe ger en later is gebeurd, te wederleggen. Sedert het in werking brengen der stoombooten Telegraaf, varende van Rotterdam naar Antwerpen, zijn er van de eene en andere zijde vele klagten bij zijne exc. den minister van biu- nenlandsche zaken daartegen ingediend zoo door besturen als particulieren van de langs de rivier de Eendragt gelegene pol ders, wegens schade, die door de snelle vaart der stoombooten Telegraaf aan de dijken en oevers wordt te weeg gebragt. Thans verneemt men, dat door zijne exc. den minister voor noemd, in deze eene beschikking genomen is, waarbij aan de adressanten wordt te kennen gegeven, dat een onderzoek door deskundigen opzettelijk is ingesteld, hetgeen geenszins heeft geleid tot de overtuiging, dat de genoemde booten eenig nadeel aan de oeverwerken zouden te weeg brengen, maar dat niette min, ter voorkoming van mogelijke schade, de ondernemers zijn uitgenoodigd, de snelheid hunner booten tot op de helft te doen vermindereu, op die plaatsen waar de booten op korten afstand langs de oevers moeten varen. Door Z. M. den koning en Z. K. H. den prins van Oranje ziju zaturdag voormiddag in particuliere audiëntie aan het konink lijk paleis ontvangen de voorzitter en de leden van de synodale commissie der nederduitsche hervormde kerk, en eene commis sie uit de provinciale staten van Zuidholland. Er bestaat voornemen de strafgevangenis te Leeuwarden alleen als criminele strafgevangenis voor mannen aan te hou den, de strafgevangenis te Woerden op te heffen en van laatst genoemd gebouw een ander gebruik te maken. Den 1 december zal te'sGraveuhage een vergelijkend exa men plaats hebben van jongelingen, die tot scheepsklerk wen- schen benoemd te worden, en die zich voor of uiterlijk op den 22 dezer aau het ministerie van marine bij gezegeld verzoek schrift moeten hebben aangemeld'. De heer J. A. van der Yen, beeldhouwer te 's Hertogen- boscli, heeft, op vereerende last van H. M. de koningin, een nieuw kunststuk vervaardigd. Het beslaat in eene groep in wit marmer, voorstellende de jonge prinsen Erederik Maurits, den 4 junij 1848 overleden, en Willem Alexander, den 25 augustus 1851 geboren. Prins Maurits is hier voorgesteld in de gedaante van een engel in zwevende houding, als uit den hemel nederge daald, een kind, prins Alexander, in zijne armen dragende. Zoo wel door de zinrijke voorstelling als uitvoering heeft de kunste naar door dit werk zijnen roem vermeerderd. Te Portsmouth zijn de proeven met het werktuig van dr. Normanby, om zeewater tot goed drinkwater te maken, uitne mend gelukt. Benoemingen en besluiten. Benoemd tot burgemeester der gemeeute Leyden, de heer mr. D. Tieboel Siegenbeek, thans officier van justitie bij de ar- rondissements regtbank aldaar. Benoemd tot kommandenr der orde van den Nederlandschen leeuw, don Raphael Jabat.spaansch gezant. Benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon, de heer D. Bauduin, griffier der arrondissement-regtbank te Maastricht. Benoemd tot ridder der orde vau de Eikenkroon, de heer A. Bayly, commies bij het ministerie van oorlog. Vergunning verleend, bij besluit van 30 October, tot het aan. nemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Chris tus van Portugal, aan den heer A. E. W. Ellerman, vice-consul van Portugal te Rotterdam. Pensioen verleend, bij besluit van 3 dezer, aan D. Keyzer, gewezen wachter bij de verlichting op Wieringen, met ingang ▼an den 1 aprjl dezes jaars, ad f 76 's jaarsen bij het zelfde be sluit aan den luitenant-kolonel H. E. C. Stass, van het 2de regement infanterie, op zijne aanvrage, ad f1500. Goedgevonden, bij besluit van dien datum, weder in actieve dienst te plaatsen, en wel bij het 2de regement infanterie, de luitenant-kolonel J. Tegelberg, van het wapen, thans op non- activiteit. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 18 October, op het daartoe door hem gedaan verzoek, aau den oost-iudischen amb tenaar A. M. Bosquet, laatstelijk resident van Banka, thans met verlof hier te lande aanwezig, onder toekenning van pen sioen. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 23 october, op zijn verzoek, aau den majoor der infanterie van het leger in Oost- Indie J. H. Nieuland, thans met verlof hier te lande aanwezig, onder toekenning van pensioen. Necrologie. Mevrouw AmaliaSchoppe, geboren Weise, bekend door hare talrijke letterkundige werken, is in 67jarigen ouderdom te New- York overleden. Barlne en leger# Zr. Ms. transportschip Merwede zal, naar men verneemt,om streeks de helft der volgende maand de haven van Vlissingen verlaten, om via Cadix naar de Oost Indien te vertrekken. Door den minister van oorlog is bepaald dat de officieren van gezondheid van de regementen infanterie wederom dit jaar in het paardrijden zullen worden geoefend, alsmede de officieren niet tot de bereden wapens behoorende. Gemelde oefeningen zullen aanvangen den 15 november aanstaandeen eindigen den 1 april 1859. In die garnizoenen waar zich geen kavallerie be vindt, zal op gemeld tijdstip een detachement kavallerie, onder kommando van een officier, in garnizoen komen, ten eiude de officieren aldaar in het paardrijden te onderwijzen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 7 dezerA. Ewaardt, j m. 25 j. met M. de Masier, jd. 33 j. W. Ewaardt, weduwn. 57 j- met B. Groenendijk, wed. 33 j. A. van Delft, weduwn. 65 j. met J. W. Hillebrand, wed. 56 j. J. W. Loysen Dillié, jm. 22 j. met A. Ingelse, jd. 22 j. J. Snoep, jm. 24 j. met C. M. llilder- nisse, jd. 22 j. M. E. Nellen, jm 30 j. met J. M. Hijsackers, jd. 24 j. P. Kesteloo, jm. 41 j. met P. Passenier, jd. 37 j. Vlissingen, van 30 october tot 6 uovember. Gehuwd: J. Smeehuizen.jm. 28 j. met N. C. Wesepoel, jd. 25 j. B. Muguelin, weduwn. D. M. van Diepen, 56 j. met J. Adamse, wed. van A. den Hollander, 48 j. A. C. van Hooff, jm. 22 j. met S. E. Smith, jd. 25 j. A. J. Misdom, jm. 25 j. met S. M. Mahieu, jd. 24 j. T. Slootmans, jm. 2S j. met L. Misdom, jd. 23 j. M. van Otteren, jm. 23 j. met E. J. H. Olto, jd. 23 j. Bevallen: M.E.Sutherland geb. Klaysen, d. P. C. Nellen geb. Jaeger, d. W. J. Bekker geb. Ardewijn, d. A. J. van Bo ven geb. Hemmekam, z. G. C. van der Maas geb. Nobels, z. M. C. van den Oever geb. Neuijen,z. Overleden: J. A. Stroo, z. 9 j. C. Louwerse, jm. 38 j. Goes, van 30 october tot 6 november. Gehuwd: M.C. Kerpel, weduwn, 33 j. met M. Janie van Noordwijk, jd. 31 j. P. Hartog,jm. 43 j. met N. de Heer,jd.40j. Bevallen: A. van Hoek Riemens geb. de Groot, d. E. A Zandijk geb. Koopman, d. P. J. van Loo geb. v. d. Velde, z. Overleden: M. J. van Dongen, wed. C. de Lange, 70j. A. de Tillieu, vrouw van J. Moerland, 53 j. P. Meijler.jm. 23 j- (te Leeuwarden.) Zierikzee, van 30 october tot 6 november. Gehuwd: A. van Lier, jm. 30 j. met J.Rosier, jd. 29 j. J. C. Janse, jm. 34j. met M. Tabbcrné, jd. 30 j. Bevallen FrA. van Bezooijen geb. Guinee, d. J. van der Valk geb. Karreman, z, H. J. Koreman geb. Zegers, z. E. in den Bosch geb. NV fitting, d. M. L. Koole geb. v,an der Vliet, d T. Nolet geb, Leeuwe, d. 5. S. Verton geb. BotbïjJ, d.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1