MIDDELRURGSCHE COURANT. lS°- 133. Zaturdag 1858. 6 November. öhutenlcmDscIjf tijöingen. fe^sr- Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertcntien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertcntien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma" kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt koutant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 5 november. In de heden gehoudene zitting der provinciale stalen is door den heer mr. E. van Deinse voor den aanvang der werkzaamhe den namens de vergadering aan den voorzitter en de leden van gedeputeerde staten, den bijzouderen dank en adhesie der staten betuigd voorde ernstige en krachtdadige vertoogen, doordat collegie gerigt, zoo tot Z. M. den koning als tot de stalen gene raal, ter zake van de belangen dezer provincie bij den aanleg van spoorwegen, met uitnoodiging om zoo veel immer mogelijk zal zijn op het ingeslagen pad voort te gaan. Door den voorzitter is daarop zijn genoegen betuigd dat .hetgeen gedeputeerde staten in deze deden,de onverdeelde goed keuring der staten mogl wegdragen. Zij hielden zich overtuigd dat hunne gevoelens, gegrond op het waarachtig belang van Zeeland, weerklank zouden vinden bij de vergadering, en vin den nu in dit bewijs van sympathie een spoorslag te meer om met gepasten ernst op het ingeslagene spoor voort te gaan. Conform het rapport der commissie voor de verzoekschriften is vervolgens a. afwijzend beschikt, op het adres van D. Dron- kers, concessionaris der stoombootdienst op de Wester Schel de', houdende verzoek dat het voor zijne dieust toegelegde verhoogde subsidie hem ook over 1856 en 1857 worde uitbe taald; en b. in handen van gedeputeerde statcu gesteld het adres van den hoofdingenieur J. Lebret, strekkende dat hem eene belooning worde toegekend voor zijne bemoeijingen met de provinciale waterstaatswerken op Noord Beveland, op rapport in de aanstaande zomervergadering. Voorts zijn aangenomen de voorstellen van gedeputeerde staten tot het doen van herstellingen aan den steiger van het veer te WolfaartSdijk tot verbetering der haven van Breskens tot verkoop van oude straatkeijen, afkomstig van den weg van Zijpe naar Zierikzee, na aanneming van een amendement van den heer Cau, om den verkoop alleen in het openbaar te doen plaats hebben tot het verleenen van eene gratificatie van f 300 aan de wed. J. K. Clemens. tot het verleenen van renlelooze voorschotten voor wegsver- betering; nadat verworpen waren een daartoe betrekkelijk voorstel van den heer Hammacher en een nader amendement van den lieer Fransen van de Putte. Ten slotte i3 met algemeene stemmen aangenomen een voor stel van den heer mr. E. van Deinse om gedeputeerde stalen de belangen aan te bevelen van deze provincie opzigtens de wetsvoordragt tot evenredigmaking der grondbelasting, waar bij het contingent voor Zeeland met ruim £35000 wordt ver hoogd, meerendeels drukkende op de voormalige 4de en 5de districten. Daarna is de gewone najaarsvergadering der staten gesloten. Door den commissaris des konings is eene circulaire gerigt aan de verschillende gemeentebesturen dezer provincie, waarin deze worden bekend gemaakt, dat. Zr. Ms. verjaardag op den I J februarij aanstaande wederom zal worden gevierd. Vrijdag werden te Haamstede aangebragt 8 schipbreukelin gen, zijnde de equipage van het engelsche brikschip Australia, gezagvoerder!1. Hodyson, met een lading steenkolen van New castle, bestemd naar Rotterdam, gestrand bij den woedenden storm in den namiddag van dien dag bij de zandplaat, genaamd het nieuwe zand, niet verre van de plaats, waar voor eenige jaren het schip Hendrik» is gebleven. Ondanks alle aange wende pogingen mogt het hen niet gelukken schip en lading te behouden door uit de branding te blijven, zoo dat, toen de nood het hoogste gestegen was, men zich met de sloep redde. Eens klaps zonk het schip daarna in de diepte weg; een der matrozen wiens beide 'oeenen door een slag van den ankerketting aan stukken waren geslagen, broeder van een der geredden, moest zijn graf in de golven vinden. Een ander dier ongelukkigen was aan het aangezigt, een derde aan den linkerarm zwaar bescha digd, allen waren door de groote inspanning afgetobd en zeer pijnlijk. Volgens hunne mededeeling was op weinig afstands van de plaats waar zij hun vaartuigen lading hadden verloren, een ander schip evenzeer in dreigend gevaar en werd door hen het menschlievend besluit genomen om, trots het woeden van den storm en de verbolgenheid der zee, derwaarts heen te roeijeu, en zoo veel mogelijk hulp en redding te schenken. Spoedig echter moesten zij, om eigen leven te redden, daarvan afzien, en weinige oogenblikken daarna zagen zij ook dat schip te gronde gaan. De equipage van hetzelve, sterk 10 man is vermoedelijk die, welke door den loodskotter van Brouwershaven werd gered. Door de welwillende tussehenkomst van den heer burge meester van Haamstede, werden de geredde schipbreukelingen dadelijk van voedsel, drooge kleeding enz., in de gemeenteher- berg voorzien, geneeskundige hulp aangebragt, en verder uit muntend verpleegd, terwijl zij den volgenden morgen per as naar Brouwershaven zijn vervoerd geworden, zich dankbaar betoonende, voor de meuschlievende behandeling welke zij in hun ongeluk zoo ruimschoots aldaar hadden ondervonden. J1dingsdag morgen had te Ne'#en aan de nieuw gebouwd wordende aanlegplaats een droevig ongeluk plaats. Zekere Jacobus Hamelink, arbeider aldaar, behulpzaam zijnde met het lossen vau bazaltsteeu, viel, door een ongelukkig toeval van de stelling, over het schip heen liggende, in het ruim, zoodanig op de lading steeu, dat hij zwaar gewond werd opgenomen en aan de gevolgen daarvan dien middag is overleden, in den ouder dom van 33 jaren, nalatende eene weduwe met 4 kinderen. Jl. donderdag is op het strand voor den Nieuwen-Neuzen- polder, doorC. de Graaf, koewachter, wonende bij J. Tielcman, gevonden een daar niet bekend zeegedrocht, ter lengte van 2£ ned. el, ter breedte van 1 ned. el, terwijl de kop 50 duim lang en de staart 60 duim breed is. Meu vermoedt dat het een dorenbaai zou zijn. Het dier is door zes man moeten gedragen wordeu. Waarschijnlijk zal net bestemd worden voor het museum te Geut. Eene commissie uil de staten der provincie Zuidholland zal aan Z. M. den koning en Z. K. H. den prins van Oranje de gelukwenschen der vergadering overbrengen bij gelegenheid van den 18den verjaardag des prinsen. Aanstaanden woeusdag, den 10 dezer, zullen de leden van de tweede kamer der slaten-generaal in de afdeelingen een aan vang maken met het onderzoek van het ontwerp van wet, houdende bekrachtiging van eeuige artikelen der concessie voor den Noorderspoorweg. Henueiniiisea en besluiten. Benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon de heer 1'. J. Schiiinacher, commies bij het departement van marine. Pensioen verleend, bij besluit van den 2 dezer, aau Jacoba Palm, weduwe van den vuurstoker der 1ste klasse B. L. Goes, met ingang van den 1 januarij 1S57, op grond van het in en door de dienst omkomen van haren genoemden man, ad f 90 'sjaars. Bevorderd, bij besluit van dien datum, met ingang van den 1 januarij 1859, de klerk bij de directie der marine te Vlissingen J.Ludolph, tot. adjunct-commies, en aangesteld tot klerk bij de directie der marine te Willemsoord de heer 11. J. Schuit. Benoemd, bij besluit van 29 October, lot ontvanger der in- en uitgaande regteu aan het expeditiekantoor Strijbeek (Noord brabant), de heer G. van Heusden, thans surnumerair der directe belastingen, in- en uitgaande regten en ace. in Noordholland. Bij besluit van 30 October is het ontvangkantoor der directe belastingen eu accijnsen te Minnertsga opgeheven en veree- nigd met dat te St.-Jacobi-Parochie, onder voortdurend be heer van den ontvanger J. Tamson. Kecroloffie. Gisteren avond is de heer B. Bomme in 56jarigen ouderdom alhier overleden. Gedurende de laatste jaren was hij uit hoofde van zijn be- droevenden gezondheidstoestand, met uitzondering van zijn deelgenootschap in een geacht handelshuis, geheel buiten eenige maatschappelijke beinoeijing, doch vroeger vervulde hij gedu rende vele jaren verscheidene betrekkingen en was daarin steeds met ijver werkzaam. Ten gevolge eener ernstige ongesteldheid voelde hij zich reeds eenige jaren geleden genoopt voor de meeste zijner openbare betrekkiugen te bedankenterwijl hij alleen nog het lidmaatschap van gedeputeerde slafen dezer pro vincie met zoo veel volharding als zijn toestand veroorloofde bleef waarnemen, tot dat hij zich ten vorigen jare genoodzaakt achtte zich ook daaraan te onttrekken. De overledene was niet alleen in den kring waarin hij zich meer bepaaldelijk bewoog om zijne kunde en werkzaamheid zeer in aanzien, maar hij heeft zich ook onder de sterrekundigen naam verworven, voorna melijk door de berekening der storin gen in de loopbaan der komeet van 1264—1556. Te Luxemburg is overleden de heer A. Pcscatore, oud lid der staten-generaal van de Nederlanden vóór 1830, en die tot in 1839 deel uitmaakte van de commissie van bestuur voor het grooihertogdom. In de laatste jaren had hij zitting als afge vaardigde. Hij laat een belangrijk vermogen na. De voormalige luitenant-kolonel in nederlandsche dienst C. E. E. Goeswin, die ook kapitein in oostenrijksche dienst is geweest, ridder van het Legioen van eer, is in 82jarigen ouder dom te Luik gestorven. I&erit- eo schuuluieuwN. De breede kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente alhier heeft heden avond uit het bevorens medegedeelde drietal, tot predikant beroepen de heer ds. H. Boonen, te Noordvvijk binnen. Men schrijft ons uit Serooskerke (in Schouwen) 31 oct Onze geliefde leeraar ds. Krol, beroepen naar Schoondijke, nam in de namiddag-godsdienstoefening van lieden een harte lijk en plegtig afscheid van ons, predikendenaar aanleiding van Openbaring III11 b. Groot was de schare die zich in het bede huis had verzameld, om het afscheidswoord te hooren. Jl. dingsdag is door den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Delft het volgende zestal predikanten geformeerd: dd. K. E. Teruooij Apel, te Koog aan de Zaan, J. W. P. Eeith, te Heino; B. Ter Haar Bz., te Delden E. J. P. Jorissen, te Kampen J. J. L. ten Kate, te Middelburg P. M. Keiler van lloorn, te Baambrugge. Uit het bevorens gemelde drietal van predikanten heeft de algemeene kerkeraad der hervormde gemeente te Amersfoort beroepen ds. J. C. Verhoeif, predikant te Sluis. IRarine en ïeg-er. Een brief uit Portsmouth meldt het navolgende omtrent liet iiederlandsch oefenings-eskader Het smaldeel verliet in den morgeu van den 25 oclober j 1. de reede vau Texel; ten 8 ure was het in zee, koers stel lende naar de Hoofden en verder naar het kanaal, met eene negen mijls vaart. 's Morgens van den 27 stoomde het eskader naar de reede van Spithead, na den vorigen nacht ter reede van St. Helen's ten anker gelegen te hebben. Voor zoo verre het nu reeds mogelijk is, om gedurende dezen korten overtogt, over de Jjjjedanigheden dier schepen te kunnen oordeelen, is daaruit gebleken, dat het fregat Evcrtsen, zoowel onder stoom, als/onder zelj, qitniuut boven hét fregat De admi raal van WassemfBT^efi'.'dat het stoomschip De vice-admiraal

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1