1855 56 onafgedaan bleef, is door de regering nader in over weging genomen. Het gevolg daarvan is het thans omtrent dit punt aangeboden wetsontwerp aan de tweede kamer. Het doel der tegenwoordige voordragt is, voor onze reederijen meer aan deel in het vervoer van landverhuizers te verwerven. De voor- deelen aan het vervoer verhonden, zijn elders zoo hooggeschat, dat men, om landverhuizers te lokken, vaste scheepsgelegenhe den heeft aangelegd, waarmede zij steeds binnen een bepaald tijdsbestek kunnen vertrekken. Te Bremen is zelfs een gebouw opgerigt, waarin de landverhuizers tegen zeer matige kosten intrek kunnen nemen, in afwachting eener geschikte gelegen heid tot aanvaarden hunner reis. Bij dit ontwerp worden alge- meene regelen omtrent deze aangelegenheid voorgedragen. Het is der regering niet raadzaam voorgekomen, bij de wettelijke regeling dezer aangelegenheid in te veel bijzonderheden te tre den. Het schijnt in liet belang, zoo der landverhuizers als der reederijen, dat aan de regering binnen aangewezen grenzen wordt vrijgelaten, telkens wanneer de behoefte daaraan ont staat, nieuwe bepalingen in het leven te roeppn. Pit zou moeije- lijk vallen, wanneer daartoe steeds de medewerking der wetge vende magt moest worden gevraagd. De kamers van koophan del en fabrieken te Amsterdam en Rotterdam zijn omtrent de ze voordragt geraadpleegd. Bedenkingen, door die collegiën medegedeeld, hebben op vele punten tol eenige verandering ge leid. Provinciale staten. Avondzitling don 2 november. Tegenwoordig de commissaris de konings, voorzitter, bij de opening 32 en later 34 leden, en de griffier. üe voorzitter opent deze gewone najaarsvergadering in naam des konings en stelt daarop voor over te gaan tot het onderzoe ken der geloofsbrieven van den heer mr. F. van Deinse, nieuw verkozen lid dezer vergadering in het hoofdkiesdistrict Hulst, ter vervanging van den heer Mathon. Die st ukken worden tot. dat einde gesteld in handen eener commissie, tot leden van welke de voorzitter benoemt de lieeren de Smidt, Vader en Snijder. De zitting wordt geschorst gedu rende den tijd dat die commissie zich tot dat onderzoek heeft verwijderd. Teruggekeerd en de zitting hervat zijude, brengt zij rapport uit, bij monde van den heer de Smidt, waarvan de conclusie strekt om den heer van Deinse toe te laten als lid der staten, alzoo al de vereischle stukken zijn in orde bevonden. De ver gadering vereenigt zich eenparig met die conclusie, waarna de heer van Deinse door den lieer gridier wordt binnen geleid, in handen des voorzitters de bij de grondwet en provinciale wet voorgeschrevene eeden aflegt en zitting neemt. Voor kennisgeving worden aangenomen a. de door den voor zitter overgelegde schriftelijke medcdeeling dat de lieeren iioo- genboom, van Voorst Catshoek en Sergeant, de eerste althans voor de eerste dagen, de beide laatsten door ongesleldheid ver hinderd zijn deze vergadering bij te wonen; ^.schriftelijk berjgt van den heer Uyllenhooven, dat hij onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen, de benoeming tot buitengewoon lid van het collegie van gedeputeerde staten aanneemt. Overgaande tot het benoemen eener commissie voor de ver zoekschriften en door geen der leclen het verlangen geuit zijnde dat zulks door de vergadering geschiedde, wijst dc voorzitter tot leden daarvan aan de lieeren van Cillers, de Lange en van Eek. Voor kennisgeving worden almede aangenomen de overgeleg de en door den heer griffier voorgclczene koninklijke besluiten: a. van den 16 augustus 1858, no. 1SS, houdende goedkeu ring van dc besluiten der stalen van den 9 jnly Ie voren, no. 7, 12a 12b en 13, strekkende: om met intrekking van het tweede gedeelte van hun besluit van den 10 julij 1857, no. 12, te be schikken over eene som van f 600 uit den post voor onvoorziene uitgaven der provinciale huishoudelijke begrooting van 1858, tot bestrijding der kosten van eene hulpaanlegplaats aan het veer van het Sloe; om aan den ontslagen steigerschuitschipper J. Adriaansen, over ieder der jaren 1S57 en 1858, eene gratifi catie van f 60 toe te keunen, uit den post van onvoorziene uit gaven der provinciale en huishoudelijke begrooting van 1857 en 1858, en tot af- en overschrijving eener s.Qm van f 1500 op de provinciale en huishoudelijke begroot ing van 1858 (tot ver hooging van het subsidie voor de stoombooldienst op de Wes- lerschelde); b. van den 31 augustus 1858, no. 86, houdende goedkeuring van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven voor 1859 c. van den 10 september 1858, no. 55, houdende goedkeu ring van het besluit der staten van den 9 julij te voren, no. 9, waarbij is goedgekeurd liet gehouden beheer van gedeputeerde stalen, met betrekking tot de inkomsten en uitgaven van de provincie over net dienstjaar 1856. liet overgelegde quadruplicaat der door algemeene re kenkamer gearresteerde rekening, wegens de prpvjnciale fond sen, over 1856, benevens eene opgave der sedert de laatste zomervergadering plaats gehad hebbende onderhandsche aan bestedingen, en het verslag van de hoofddirectie van het insti tuut voor doofstommen te Groningen, worden ter inzage van de leden ter griffie nedergelegd. Eene mededeeling dat van de bij besluit der staten van den 9 julij II., no. 10, verleende magtiging om een regtsgeding te voeren tot verhaal der aan den steiger te Wolphaartsdijk toege- bragte schade, geen gebruik is behoeven gemaakt te t^prden, daar dit onderwerp door eene minnelijke schikking is beëindigd; wordt voor kennisgeving aangenomen. Voorts worden overgelegd en voorgelezen de navolgende adressen van c. den concessionaris van de stoombootdienst op de Wester- schelde, houdende verzoek dat het voor zijne dienst toegelegde verhoogde subsidie hem ook over 1856 en 1857 worde uitbe taald b. J. Lebret, ingenieur van den waterstaat, strekkende dat hem eene belooning worde toegekend voor zijne bemoeijingen met de proviuciale waterstaatswerken op Noord bevelandwelke gesteld worden in handen der commissie voor de verzoekschrif ten. De voorzitter legt daarna over een voorstel van gedepu teerde staten, betrekkelijk de aanvragen van rentelooze voor schotten tot verbetering van wegen en berigt daarbij het inko men van een voorstel van den heer llammacher, schriftelijk aan hem overgelegd en ondersteund door de heeren Egberts Risseeuw, Mazure, Beuteyn, van Eek, Dronkers en de Smidt, waarvan voorlezing geschiedt. Dit strekt om, met afwijking van het voorstel van gedeputeerde staten, al de gedane aanvra gen ten gezamenlijken bedrage van f34,345, geheel in te wil ligen en het bedrag van f 18906.67 hetwelk daardoor meer zon worden uitgegeven dan voorhandenis, te bestrijden door het vinden van f 6906,67 uit de batige sloten van vorige dienstja ren en het aangaan van eene geidleening ad f 12000 voor het restant, tegen hoogstens 4£ pet. rente, af te lossen van af 1 jan- uarij 18S1 tot 1 januarij 1887, en overigens op de voorwaarden waarop bij besluit van 5 julij 1857 door de provincie eene lee ning is aangegaan. Uit. voorstel behoorlijk ondersteund zijnde, kan volgens art- 23 van het reglement van orde een onderwerp der beraadsla gingen uitmaken en wordt de heer Hammacher dadelijk toege laten om zulks toe te lichten. Die heer voert daarop het woord, waarbij hij de succes sievelijk door deze vergadering ter zake van de bevordering der wegsverbelering genomene besluiten nagaat en de nuttig heid betoogt der bestaaude plannen, o. a. van de verbetering van den weg van Biervliet naar Hoofdplaat, welke bij gebreke van ondersteuning welligt geheel zouden moeten achterblijven. Daaruit blijkt dat gedeputeerde staten zeiven reeds meerma len dc gestelde grens, om niet meer te verleenen dan uit resti- t utien beschikbaar kwam, hebben overschreden, en wel volgens hunne verklaring #om de opgewekte lust tot verbetering van wegen, waaraan zoo groote behoefte bestaat, niet te doen ver- flaauwen."Overigens is bij besluit van 5 november 1852 besloten tot het heffen van een buitengewonen opcentopde grond- en personele belasting lot en met 1S72 ten bate van het fonds voor ondersteuning der wegsverbetering; daarvan is ech ter korten tijd later slechts 1/3 en wordt thans niets meer ge heven. Volgens het verslag van gedepulecde staten over 1857 zal over dat dienstjaar een batig slot van genoegzaam f12,500 zijn, zoo dat de fiuaiicieele zijde geen bezwaar schijnt teont- moeien en eene rentelast vau f 540 hoogstens niet noemens waardig is tegenover het belangrijke nut. Dit voorstel wordt daarna op voorstel des voorzitters mede naar de afdeelingen verzonden om gelijkiijdig met het voorstel van gedeputeerde staten te worden behandeld. Eene mededeeling van gedeputeerde staten betrekkelijk het verzoek van het gemeentebestuur van Brouwershaven, om oen subsidie uit de provinciale fondsen voor de verbetering der ha ven aldaar, gedaan zijnde, waarvan de conclusie strekt om het collegie van gedeputeerde staten ten deze te houden voor dili gent, vereenigt de vergadering zich aanstonds met die con clusie. Een voorstel betrekkelijk de verbetering van de haven van Breskens wordt naar de afdeelingen gezonden, en een ander ten geleide van een ontwerp algemeen reglement van admini stratie der polders in deze provincie zal worden verzonden naar de onderscheidene polderbesturen, ten einde daarop ook de in gelanden te hooren en de bedenkingen, zoo van de polderbe sturen zeiven als van de ingelanden, kenbaar temaken aan gedeputeerde staten. Aan het voorstel des voorzitters werd die uitbreiding vom ook de ingelanden hierop te hooren" aanstonds door hem gege ven op verzoek van den heer Fransen van de Putte. Geschiedt voorlezing van oen voorstel van gedeputeerde staten om eene gratificatie van f 300 voor eens te verleenen aan de weduwe van den adjunct commies der 1ste klasse ter provinciale griffie van Zeeland J. Kooderings Clemens die ge durende 21 jaren met ijver en naauwgezetheid der provinciale griffie belangrijke diensten heeft bewezen en plotseling door den dood is ontrukt aan zijne weduwe en tien minderjarige en nreerendeels zeer jonge kinderen. Ook dit stuk wordt naar de afdeelingen verzonden. Gelijk besluit wordt genomen omtrent de voorstellen van gedeputeerde staten tot onderhandschen of open baren verkoop van straatkeien uit den weg van Zierikzee naar Zijpe, en tot verbetering van den steiger te Wolphaartsdijk. De vergadering wordt daarop bij lotinggesplitst in afdee lingen, welke verdeeld zijn als volgt: Eerste afdeeliug de heerenVader, 11. J. van Deinse, Buteux, Hoffman,deCasembroot, Dronkers, Hammacher.F. var. Deinse, Lantsheer, Callenfels, en als leden van gedeputeerde staten de heerenvan Citters en van der Bilt. Tweede afdeeling de heeren: de Jonge, Kakebeeke, Schuur- beque Boeije, Uyttenhooven, Risseeuw, Benteijn, Schout Velt- huijs, Mooleuburgh, van der Mandere. en als leden van gedepu teerde staten de heerende Jonge van Ellemeet en Becius. Derde afdeeling de heeren: van der Have, Sprenger, Cau, Fransen van de Putte, de Smidt, Mazure, de Lange, van Eek, Snijder, en als leden van gedeputeerde staten de heerenVis en Fokker. Daarna worden de leden uitgenoodigd na afloop der openbare zitting over te gaan tot hel verkiezen der voorzitters en onder voorzitters. De zitting werd vervolgens tot nadere bijeenroeping gesloten, (ieineenteraail va» (üoes. Zitting van 1 november. Afwezig de heeren Smallegange, ongesteld, Kakebeeke, vaa den Bosch en van Voorst Vader, allen verhinderd met kennis geving. De resumtie der notulen van de vorige vergadering wordt aangehouden. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen1. brief van heeren gedeputeerde staten, inhoudende de goedkeuring van het besluit tot verkoop van boomen en tot afstand van grond aan het rijk, waartoe ter vorige vergadering besloten is; 2. van den voorzitter der kamer van koophandel, kennisge ving dat dc heer Schetsberg is benoemd en geïnstalleerd als haren secretaris 3. van mejufvvouw H. Dunnes, verzoek om twee maanden remissie van den hoofdelijken omslag 4. van den voorzitter der plaatselijke geneeskundige com missie, aanbeveling tot benoeming van vier leden dier commis sie, waarop geplaatst zijn de heeren C. A. van Rcnterghem, N. J. F. Verschoor, R. Ii. van den Bosch, K. Broes van Dort, J. Walraven van Kerkwijk, J. A. Ie Cointre, B. van Aspcren Yervcnne cn P. J. van Kalmlhout. Benoeming ter volgende vergadering; 5. terwijl nog wordt medegedeeld dat gedurende de vaeaturo als schoolbouderes zal fungeren mejufvrouw D. M. Rissecuvr geb. v. d. Brce. Vermits aan burgemeester en wethouders gebleken is, dat het besluit van den raad om eenen nieuwen beerput te plaatson achter dc alcoholfabriek van de heeren Saaymans Vader co. groote bezwaren, vooral geldelijke, oplevert, hebben zij het doelmatiger geacht dien te plaatsen aan de westzijde van de ba- ven, aan de noordzijde van het kanaal naar den zaagmolen, waardoor de kosten ongeveer f 600 minder zullen beloopcn en waartoe zij mitsdien liet voorstel doen. Niemand bet woord verlangende, wordt dien conform beslo ten cn de vergadering gesloten. Uuitenlan'ösdjc tijbinijen. SCnsrelanil. Londen 1 november. Opmerkelijk is een artikel van The morning herald, dat uit eene officieuse bron schijnt gevloeid te zijn en waarin Frankrijks handelwijze ten aanzien van Portugal in krachtige bewoordingen afgekeurd wordt. Sedert 1848, zegt dat blad, is geen incident bekend, dat zulk een onrustbarend karakter had voor het publiek als de handelingen der fransche regering jegens Portugal. Het strikte regt zal waarschijnlijk aan geen van beide zijden zijn, maar Fraukrijk heeft Europa op eene ernstige wijze verontrust, door te bewijzen dat het 's nachts zich ter ruste kan begeven met het denkbeeld, dat de wereld in vollen vrede is en 's morgens bij het ontwaken, het buideren van het geschut kan vernemen. Z. K. H. prins Alfred, de tweede zoon van H. M., is verl. woensdag te Spithead, als adelborst, aan boord gegaan van het stoomfregat Euryalus en vervolgens daarmede in zee gestoken. Bij deze gelegenheid heeft het te Spithead liggende nederland- sclie eskader, onder bevel van den schout bij nacht F. X. R. 't Hooft, ter ecre van den prins in het want geparadeerd. De rede van den heer Bright over het vraagstuk der par- lementshervorming (zie ons vorig nommer) mishaagt door hara democratische strekking niet alleen aan de conservatieveen ministeriele dagbladen, maar ook aan die van gematigd liberale kleur als The times en The morning post, terwijl zij natuurlijk de volle goedkeuring der radicaalgezinde dagbladen wegdraagt.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2