1858 4 November. N°- 132. MiDDELRURGSCHE Donderdag COURANT. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Linnen deze gemeente en Ylissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Do abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien k3U geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. ^anhonötijtrujen VAN BET ItlJKSBESTIM.PBÖVlMLE EIS EEMEEïTEBESTBBES. Publicatie. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, Gelet hebbende op liet koninklijk besluit van den 9 november 1851 (staatsblad no. 142) maken bekend 1. dat op woensdag den 24 november aanslaande, eene ver gaaering van kiesgeregligden in eene der benedenzalen van het raadhuis aldaar, zal gehouden worden om de plaatsen aan te vullen der leden van de kamer van koophandel en fabrieken, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aflrediug zijn, of om andere oorzaken zullen zijn uitgevallen; 2. dat de lijst der kiesgeregligden ter inzage ligt ter secre tarie dezer gemeente, terwijl de ingezetenen indien zij tegen die lijst bezwaren mogten hebben, die kunnen inleveren van den 26 dezer tot en met den Ssten der volgende maand. Vlissingen den 22 oetober 1858. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS, De secretaris, MAB1LOT. öinnenlanïisclK tijdingen. middelburg 3 november, Bij besluit van gedeputeerde staten dezer provincie van den 15 der afgeloopene maand (provinciaal blad no. 95) zijn buiten werking gesteld de in art. 2 van het op 16 julij bevorens geno men besluit gemaakte beschikkingen lot voorkoming van de verspreiding der longziekte in het eiland Noordbeveland. Inlusschen worden hij voortduring beschouwd als door de long ziekte te zijn besmet de gedeelten van de gemeenten Colijus- plaat en Wissekerke, welke zijn begrensd ten noorden door de zeedijken van dc polders Oud-Noord beveland en Nieuw-Noord- beveland; ten oosten door den nieuwen weg; ten zuiden door den dijk tusschen de polders Oud-Noordbeveland cn Nieuw-Noordbeveland, en ten westen door den dijk tusschen de polders Nieuw-Noordbeveland en Vliete. Morgen namiddag twee ure, zal de gemeenteraad alhier eene openbare zitting houden, waarin zullen behandeld worden de navolgende onderwerpenbij resumtie missive gedeputeerde staten belasting gemaal missive gedeputeerde staten reclame hoofdelijken omslag; overlegging suppletoir kohier en recla mes; uilloting aandeeleu geldleening 1S56. Aan het verslag aan den koning over den toestand der tele grafen ia Nederland in 1857, ontleenen wij ten aanzien van het kantoor Middelburg nog het volgende: aangenomen werden 2052, ontvangen 23-13, in het geheel behandeld 4567 berigten, hetwelk eene vermeerdering aantoont van ruim elf percent, bij 1856. De opbrengst van verzending en ontvang bedroeg alhier f 2252,19, te Vlissingen f lS98,5Hen te Goes f 609,73. Jl. donderdag is aan den Wilhelmina-polder tot voortzetting der ondcrzeesche verdediging van den bekenden zwaren dijk- val, ontstaan bewesten het sas van Goes in den nacht van den 9 op 10 februari) 1856, onder directie van den teüoesgevcs- tigden ingenieur van den waterstaat, den heer Conrad, door den aannemer Hartog een rijzen stuk gezonken, dat door zijne groote afmetingen de tot heden in Zeeland bewerkte ziukstuk- ken overtreft. Het stuk bedroeg niet minder dan 4500 vierkante ellen op pervlakte of eene lengte''an 100 bij een breedte 45 nederland- jche ellen. Met behulp van 6 groote schepen, die ongeveer 300 lasten vilvoordsche steen aanvoerden, en 25 vletters werd het stuk door 180 manschappen .'rinnen 3 uren tijds geballast en op een gegeven sein gezonken. Z. M. de koning is maandag avond ten 6j ure met eenen extra spoortrein van hel Loo te 's Gravenhage teruggekeerd. Z. K. H. prins Frederik is maandag middag van Muskau te 's Gravenhage aangekomen. UH. KK. HH. prinses Erederik en prinses Marie werden gis teren van HD. buiteulaudsche reis terug verwacht. Naar men'verneemt houden de ministers zich thans ijverig bezig met het in gereedheid brengen van hunne antwoorden op de voorloopigc verslagen der kamer betrekkelijk de ontwerpen der staatsbegrooting voor den jare 1S59. Men verwacht dat die antwoorden binnen kort aan de kamer zullen worden ingezon den, zoodat de discussion over de begrootingswetlen omtrent de helft der maand november zullen kunnen aanvangen. en besluiten. Benoemd, met ingang van den 15 dezer, tot burgemeester der gemeenten Grijpskerke en Meliskerke, de lieer P. P. Slogt, secretaris der gemeente Grijpskerke, te Middelburg. Erkend als vice-consul der vrije hanzeestad Hamburg, voor de provincie Vriesland en de eilanden Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog, de heer C. Teves, te Harlingen. IVecK'olog'ie. Te Wccnen is den 27 oe.oher dc door hare veelvuldige reizen bekend geworden mevrouw Ida Pfeiffer na eene langdurige ziekte overleden. Zij was voor korten tijd van eene reis op Ma dagascar teruggekeerd, welk eiland zij had moeten verlaten uit hoofde van de mishandelingen, waaraan zij op last der wreede koningin Ranawolo was blootgesteld. Zij zag het eerste levens licht, in de oostenrijksche hoofdstad ten jare 1790. Voor onge veer löjareu deed zij hare eerste reis en wel naar het Heilige land. In 1845 vertrok zij naar Scandinavië en IJsland. Van 1846 tot 1849 deed zij eene reis rondom de wereld; in 1851 vertrok zij andermaal naar Indie, trok door de bijna onbezochte oorden van Sumatra en Borneo enkeerde iu 1854 van daar terug. Haar laatste togt was de reeds vernielde reis naar Ma dagascar, van waar zij zeer ziek over Londen en Hamburg naar Wcenen terugkeerde. Aan de gevolgen daarvan is zij in öSjari- gen ouderdom overleden. ISurine en leger. TeWoerdeu is vrijdag aan den conducteur le klasse, Ma thijs Eekels, van de artillerie, voor vijftigjarige trouwe dienst de gouden medaille uitgereikt, hem dezer dagen door Z. M. met eene gift van f100 verleend. Deze twee en zeventigjarige, nog kracht ige militair werd, voor het front der voor parade opgeko men troepen, door den majoor gedecoreerd. GSosi-iudisciic liolonien. Uit dejavasche couranten toten met den Ssten september blijkt, dat de dag van den 4den, op welken Z.K.ll. de prius van Oranje zijn 18de jaar heeft bereikt, op Java met buitengewone plegligheid is gevierd. Des avonds heeft de gouverneur generaal in het hotel te Rijswijk een groot galadiner gegeven. Onder nadere goedkeuring des koniugs heeft de gouver neur-generaal eenige verordeningen daargesteld, nopens het regtswezen van het gewest Billiton en onderhoorigliedenwelk gewest onder het regtsgebied is gesteld onder dal van justitie te Batavia. Bij besluit, van den 3 sept. heeft de gouverneur-generaal bepaald dat de dubbele, heeleen halve duiten van nederland- schen en nederlandsch-indischen muntslag op den vijfenveer tigsten dag na de afkondiging van hel onderwerpelijke besluit, in de bezittingen builen Java en Madura, niet meer in betaling in's lands kassen zullen worden aangenomen, maar inmiddels zullen kunnen wordeu verwisseld, in verhoudiug van zes dui ten legen vijfcents.. Men meldt van Soerabaya van den 26 augustus 11: De veelvuldige ongelukken, welke in deze gewesten den mensch door aanvallen van verscheurend gedierte veroorzaakt worden, zijn onlangs door een vermeerderd, dat aan afgrijse lijkheid niet ligt zijne weerga zal vinden. Drie Javanen hadden zich om schildpadeijeren te zoeken naar het nog geheel woeste Zuiderzeestraud van het eiland Malang begeven bekend met de hen dreigende gevaren, waren zij alle drie welgewapend, eene voorzorg, die maar al Le zeer bleek noodig te zijn. Onver hoeds werden zij, nog op lichten dag, door eenen koningstijger aangerand, doch gelukte het den moedigen mannen den aanval van het roofdier af te weren, zoo dat. dit zich naar de wildernis terugtrok en zij zich reeds beveiligd waanden. Doch het duurde niet lang of een hunner werd door het monster besprongen, dat zijne tanden in de heup van zijn slagtoffer sloeg. Op het hulp geschreeuw van dezen schoten zijne beide makkers onmiddelijk toe, en gelukte het aan hunne vereenigde pogingen het dier, in weinige oogenblikken te dooden. Bij den doodstrijd schijnt den tijger, die zijne prooi niet had losgelaten, de klem te hebben bevangen. De ongelukkige Javaan althans, die door hem was aangegrepen, bleef in zijn vreeselijke muil vastgeklemd, zoodat aan zijne beide makkers niets overbleef dan, men kan zich voorstellen onder weike martelingen van den aangevallene, het hoofd van den romp des tijgers te scheiden. Doch ook dit, baatte niets; het gelukte niet den muil Ie openen, zoodat na twee dagen de dood een eiude maakte aan liet lijden, van den armen Javaan, die voortdurend in de reeds tot bederf overgaande ka ken van het monster beklemd bleef. Stnien-generanl. Bij de begrooliug voor het burgerlijk pensioenfonds voor 1859 wordt gerekend, in uitgaven, op een bedrag van f 2000 voor op dit fonds betaalbare pensioenen, en f343,050 tot aan koop van nationale schuld, en in ontvangst op f 226,500 aau afloopende kortingen, f 33,000 aan doorloopende, en f73.000 aan renten van het ten behoeve van het fonds ingeschreven kapitaal, dat, op 15 augustus jl. f 2,519,900 bedroeg. Het be stuur zal iets kostbaarder worden, vermits alsnu 4000 onder wijzers en onderwijzeressen aan het fonds dienstbaar zullen ziju en dit. aantal tot 5000 zal klimmen. Aangaande de behandeling der aanhangige ontwerpen van wet tot wijziging van het belastingstelsel en van eenige bepa lingen der gemeentewet, rakende de gemeentebelastingen, ver neemt men, dat drie commissien daarover, elk voor een deel, rapport, zullen uitbrengeu, en dat die taak is verdeeld als volgt a. Algemeene beschouwingen en evenredingmakingder grond belasting, rapporteurs: de heeren Dullert, van der Linden,. Meeussen, van Nispen van Sevenaer cn Duymaer van Twist b. regt van successie en van overgang, rapporteursde heeren Strens, Godefroi, Poortman, de Kempenaer en Olivier; c. af schaffing van den accijns op den turf cn de steenkolen; wijzi ging der bepalingen omtrent de heffing van den accijns op het geslagt van de runderen en de kalveren wijziging der gemeen tewet, voor zooveel dc plaatselijke belastingen betreft, rappor teurs: de heeren Thorbecke, Schimmelpeuninck, Poortman, Mackay en van Lynden. De beide laatstgenoemde commissien zijn werkzaam geweest, na het, uiteengaan der kamers, en de verslagen kunnen derhalve verwacht worden met of na het eindigen van het reces. De eerstbedoelde commissie daarentegen zal hare werkzaamheden eerst na het reces aanvangen. liet is derhalve twijfelachtig of de ontwerpen nog wel voor het kersmisreces in discussie zullen kunnen komen. Dit. intusschen ware hoogst wenschelijkniet. alleen met het oog op de menigvuldige andere werkzaamheden der kamer, wier afdoening in deze zitting niet minder wensche lijk is, maar vooral omdat er dringende behoefle bestaat aan zekerheid omtrent het belastingstelsel voor 1859v. Het wetsontwerp houdende bepalingen otfitrcnl den doór.- togt en liét ve^vber van'landverhuizers, dat- indo zitting it.i*- fe - A

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1