MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 131. Dingsdag 1858. 2 November. ©inncnlauDsfljr tijDingrn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Viissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 nre. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma" kingen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. middel burg 1 november. Voor de verkiezing van vier leden der kamer van koophandel en fabrieken alhier, ter vervulling der vacaturen, opljanuarij 1859 ontstaande door aftreding van de heeren jhr. W. R. Bod- daert, C. J. van Uye, Ciir. le Nobel en G. de Bruijne, zal maan dag den 8 dezer ten raadhuize alhier eene stemming plaats hebben. Wij achten het niet overtollig de aandacht nogmaals te ves tigen op de bekendmakingen van zijne exc. den minister van financien, ter herinnering dat de oude muntbiljet ten, uitgegeven krachtens de wetten van 18 december 1845 en 17 sept. 1849, nog slechts tol en met den 31 december dezesjaars aan 's rijks kantoren kunnen worden ingewisseld, doch alsdan bepaaldelijk zijn vervallen. De persoon ten wiens huize in de Spuistraat alhier voor eenigen tijd door de policie huiszoeking is gedaan,daar hij onder verdenking lag een geheim beleenhuis te houden, is jl. zaturdag in zijne woning aan de deurpost opgehangen gevonden. Vol gens verklaring van den daarbij geroepen geneesheer waren reeds dadelijk de onmiskenbare teekenen des doods voorhanden, welke, welligt reeds op vrijdag, ten gevolge van zelfmoord schïjulte hebben plaats gehad. De policie heeft naar wij vernemen auderinaal, en thans bij een kleederinaker op den Seisweg,het houden van een verboden ieenhuis op pand ontdekt. Uit Vlissiugen wordt ons heden geschreven Het verdedigingsvaartuig Pro patria, zaturdag middag de dokhaven verlatende, had het ongeluk even buiten de due a'al- ves tegen de hoogaarts vau schipper A. Bootsgezel, aan te drij ven, welke aldaar aan het einde van het hoofd lag, met dat ge volg dat de laatste zware avarij bekwam en onder het uaar binnen halen tusschen de ketlinghoofden zonk. Degroote ligt ei- der marine is daarop oumiddelijk uitgehaald, en heeft het vaar tuigje opgeheschen en op de helling in de voorhaven gebragt, alwaar het zal gerepareerd worden. De stoomboot Union II uaar zee stoomende, om hel vuur schip Noord Hinder, dat van zijne plaats weggedreven op de hoogte van Duinkerken ten anker lag, terug te slepen, is door een engelsche stoomboot zoodanig aangeloopen, dat de raderkas geheel verbrijzeld en de boot nog meer belangrijke avarij daar door bekomen heeft. De Union is door de zelfde engelsche boot naar binnen gesleept en bereids in het dok gehaald, alwaar zij zal hersteld worden. Uit Vecre wordt ons het volgende gemeld: Heden morgen zijn van hier naar VlissingenVertrokken de twee tirailleurcompagnien van het 5de regement infanterie, welke sedert den 1 mei dezes jaars alhier zijn gedetacheerd ge weest om op liet schietterrein nabij Breezand schietoefeningen te houden, terwijl eene compagnie onder bevel van den kapitein Amiot alhier is gebleven om tot 1 mei aanstaande garnizoen te houden. Hoezeer de pogingen dezer zijds aangeweud om de bedoelde compagnieu tot mei 1859 in bezetting te mogen houden, vruch teloos zijn geweest, hoopt men echter, dat deze gemeente welke door hare gunstige ligging, gezonde en doelmatige inrigtiugen tot huisvesting vau militairen alle aanbeveliug verdient, ook daarvoor in liet aanstaande jaar weder in aanmerking mag komen. Z. K. H. de prins van Oranje is zaturdag middag, ongeveer ten 41 ure, van HD. buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Sedert de aankomst van prins Hendrik in de hoofdstad van het groothertogdom Luxemburg zijn drie gewigtige besluiten genomen. Bij het eerste worden de kieskollegiëu der kantons Grevenmacher en Mersch ontbonden het tweede houdt in de oproeping der kiesbevoegden in alle gemeenten van het groothertogdom, tot de verkiezing van nieuwe kiezers (hoezeer er geene afgevaardigden te kiezen zijn)en bij het derde wordt de statenvergadering tegen 18 november a. s. bijeengeroepen. Men leest in het Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage Naar ons verzekerd is, hebben de heeren Gonrad, Storm Buysing en Beijerinck, die door heeren burgemeester en wet houders uilgenoodigd zijn ooi het gemeentebestuur voor te lichten omtrent de vraag: //of de aanleg van eene zeehaven te Scheveningen mogelijk is en doelmatig kan zijn," hun rapport te dier zake ingezonden en moet die vraag, door gemelde com missie van deskundigen, bevestigend zijn beantwoord; echter steeds in zoo verre dat zij den aanleg voorstellen van eene haven geschikt voor stoombooten en visschersvaartuigen, doch geens zins voor grootere zeeschepen. Met belangstelling zien wij de verdere bijzonderheden van dit rapport te gemoet, omdat de zaak der haven, zoowel op zioli zelve als in verband met spoor weg, kanaal enz. van een overwegenden invloed op de welvaart eii uitbreiding dezer gemeente kan zijn. Een aantal gemeentesecretarissen in bet arrondissement Breda beeft zich tot de tweede kamer derstaten generaal ge wend, ten einde bare tusscheukomst in te roepen en te bewer ken, dat door de iiooge regering maatregelen worden beraamd, ten gevolge waarvan den gemeentesecretarissen verzekerd wor de: 1. benoeming van wege Z. M. den koning2. eene rijks- jaarwedde geevenredigd aan denaard, omvang en het gewigt van hun ambt; 3. vooruitzigt op bevordering in hun rang naar aanzienlijker gemeenten en 4. vooruitzigt op pensioen. Naar men verneemt is bij liet kerkbestuurder nederlandsche isracliticsche hoofdsynagoge te Amsterdam eene missive ont vangen van den heer M. Mortara.den vader van het veel bespro ken kind, dd. Rome 18 september, waarin de schrijver, na eene beschrijving van den meuschontcerenden roof op zijn zoon Edgard gepleegd en zijne overbrenging naar Bologna, bet ge noemde kerkbestuur dringend bidt, ten behoeve van zijn onge- lukkigen zoon //zoodanige stappen bij de regering te doen, als men van het hoofdbestuur der meest tairijke israelitiesche ge meente in het vrije Nederland in eene zoo heilige zaak mag verwachten." Bij tieze brief was een tweede missive gevoegd van den opperrabijn te Rome, waarin al de feiten in bovenge- melaen brief vervat, worden bevestigd, en tevens wordt ver klaard, dat de vader van bet ongelukkige kind een man is, die de welwillendheid en achting van alle weidenkenden verdient. Het weekblad voor israëlieten vezekert dat het kerkbestuur zich in de afgeloopene week tot het departement van buiten landsche zaken heeft gewend en vau den minister de verzeke ring heeft outvangen, dat alles zal worden aangeweud wat de regering in eene zaak als deze bij magie is te doen en dat hij van zijne zijde daartoe gaarne zal medewerken. De secretaris-gene raal bij het departement vau buitenlandsche zaken heeft eene gelijke verzekering gegeven. De minister van hervormde eeredienst enz. heeft van zijne zijde in den ministerraad eene voordragt gedaan, om al wat mo gelijk is te doen voor de invrijheidstelling van den jongen Mor- tara, en wel op een deswege aan zijne exc. gcrigt adres van de hoofdcommissie der israëlieten in Nederland. UenoeminKen en besluiten. Benoemd, bij besluit van 27 october, tot commissaris van policie te Dokkum, E. A. E. van der Pluym, thans wonende alhier. Benoemd, bij besluit van dien datum, tot ontvangers der di recte belastingen en accijnsente Wijk bij Duurstede c. a., de heer J. E. Schijff, thans ontvanger der zelfde middelen te Uit geest c. a.; te Uitgeest c. a., de heer J. A. Wasserman, thans ontvanger dier middelen te Asteu c. a. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 15 october, op zijn verzoek aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Nederlaudsch Indie S. Schrieder, ouder toekenning van pensioen. Vergunning verleend, bij besluit var. 29 october, aan jhr. mr. E. L. W. de Koek, directeur van 's konings kabinet, tot het aannemen der onderscheidingst eekenen van ridder grootkruis (zonder de Zwaarden) der Adolfsorde van Nassau en van kom- mandeurmet.de ster der orde vau den Witten Valk, hem res pectievelijk geschonken door Z. D. II. den hertog van Nassau en Z. K. II. den groothertog van Saksen Weimar-Eisenach. Goedgevonden, bij besluit van 28 october, 1. aau den heer J. Geel, hoogleeraar, eersten bibliothecaris aan de hoogeschool te Leyden, op zijn verzoek, een eervol ontslag te verleenen uit ge melde betrekking, met het einde van het loopende jaar, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten2. tot eer sten bibliothecaris aan de hoogeschool te Leyden, met ingang van 1 januarij 1859, te benoemen den heer W. G. Pluygers, doctor in de letteren, conrector aan het gymnasium te Leyden. Erkend, bij besluit van 21 october, de heer C. P. Sander, als consul van Wuriemberg te Rotterdam. Iierk-en schooiiiieuu-s. De breede kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente alhier, heeft vrijdag avoud het vroeger geformeerde twaalftal ten gevolge van het bedanken door ds. J.G. Schuuring, te Hoorn, voor liet op hem uitgebragte beroep, aangevuld met den heer J. W. P. Eeith, te Heino, en vervolgens uit dat twaalftal het zestal aangevuld met den zelfden heer, waardoor dit bestond uit de heeren C. M. van der Weijde, te Vrouwepolder; K. E. Teruooy Apel, te Koog aan de Zaandr. H. P. Berlage, te Zalt- bommel; H. Boonen, te Noord wijk binnen; C. G. Slotemakcr, te Cats, en J. W. P. Eeith, te Heino. Daaruit is het volgeude alphabetische drietal zamengesteld dd. Berlage, Boonen en Feith. Op den 5 november zai het be roep plaats hebben. De kerkeraad der hervormde gemeente te Amersfoort heeft uit een vroeger opgemaakt zestal van predikanten, ter vervulling der vacature, ontslaan door het vertrek van ds. vau Rhiju naar Zwolle, het navolgende,drietal geformeerd Bresscr te Strijen, Verhoef le Sluis en de Graaff te Appeldoorn. In deze provincie zyn in den loop der vorige weck tot het afleggen van examens voor de daartoe benoemde commissie verschenen 4-4 personen, die le zamen 61 acten hadden aange vraagd Daarvan zijn toegelaten 7 als hulponderwijzer, 5 als hulp- onderwijzeres, 1 als hulponderwijzeres in het lezen, schrijven, rekenen en de beginselen der nederduitsche taal, 16 voor de beginselen der levende talen, waaronder 9 voor het fransch, 4 voor hetengelsch en 3 voor het hoogduitsch, 6 voor de beginse len der wiskunde, 3 voor het verder voortgezet onderwijs in de wiskundeen I tevens u\ de natuurkunde. 9 voor de handwerken voor meisjes. Voorts zijn afgewezen 4 als hulponderwijzer, 3 voor de beginselen van 't fransch en 5 voor die der wiskunde terwijl 1 aspirant zich uit hoofde van ongesteldheid, reeds bij den aanvang van het examen, heeft moeten verwijderen. Jlnriue en leger. Zr. Ms. korvet Pallas, kommandant de kapitein-luitenant ter zee H. E. Valentini, is den 4 september van Vlissingen ter reede van Batavia aangekomen. Men schrijft uit 's llage: //Naar men verzekert zou de heer Llardcnberg benoemd wor den tot inspecteur-generaal der militaire administratie, met den rang van generaal-majoor. Verder bestaat het plan om 16 kapiteins uit de regementc-n te nemen en aan het departement van oorlog te plaatsen, alsme de om de grenadiers en jagers, meer bepaald tot een keurkorps of eene koninklijke garde te verheffen en den officieren daarvan

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1