MIDDELBURGSCHE COURANT. r 130. Zaturdag 1858. 30 October. Öinncnlaniisclje tijirmtjm. Deze courant verschijnt des diugsdags, donderdags eu zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren len 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,4-0. De inzendiug van advertentien k3n geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekendma kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van vrijdag avond 8 ure. middelburg 39 october. Naar wij vernemen zullen dezen winter door den heer Sib- rnacker Zijnen voorlezingen gehouden worden over het wezen lijke van de christelijke godsdienst, en zijn nadere inlichtingen dienaangaande te verkrijgen bij den koster der lutherscke kerk. Tot tweeden of ouderarchiiect, om tevens les te geven in het bouwkunstig teekenen aan de teekenschool te Gouda, is door den gemeenteraad, na een voor deskundigen afgelegd vergelij kend examen, benoemd de heer J. lv. Labrijn, te Zierikzee. In het kiesdistrict Assen is de heer mr. L. graaf van Heiden Reinestein tot lid van de tweede kamer der staten generaal herkozen met 4-67 van de 051 stemmen. Te 's Hertogenbosch is de koninklijke goedkeuring ontvan gen op de wederinvoering van de belasting op het gemaal bin nen die gemeente. Vermoedelijk zal zij met 1 januarij e. k. in werking komen. Ter bevestiging van het vroeger medegedeelde berigt, nopens de viering van den verjaardag des konings, strekke dat door het deparlemeut van marine eene circulaire aan de vloot is uit gevaardigd, inhoudende dat Zr. Ms. geboortedag deu 19deu februarij aanslaande wederom zal gevierd worden. Eene circu laire van den zelfden inhoud is door den minister van oorlog aan liet leger gerigt, terwijl ook door het departement van koloniën aan het leger in Nederlaudsch Indie is kennis gegeven, dat de verjaardag van den koning voortaan weder afzonderlijk zal worden gevierd. Het bevestigt zich dat lietZ. M. onlangs behaagd heeft den minister vau staat, den lieer J. C. Baud, tot den adelstand te verheffen, en wel mei den tilel van baron. Te 's Gravenhage wordt verzekerd dat jhr. mr. H. J. van der lieim, inspecteur vau het lager onderwijs in de provincie Zuid- Holland, zeer in aanmerking komt ter vervulling der openge vallen betrekking vaii burgemeester der gemeente Leydeu. De gemeenteraad van TJirecht heeft in zijne zitting van jl. dingsdag een adres aan de tweede kamer vastgesteld, waarin verzocht wordt, dat hel ontwerp van wet tot bekrachtiging van cenige artikelen der verleende concessie en exploitatie van den uoorder spoorweg, van de regering in de zitting van 12 october ingekomen, door haar niet worde aangenomen, maar dat zij de regering moge uitnoodigen, om zelve een nader ont werp voor te dragen voor deu aanleg van de meest noodzake lijke hoofdlijnen, in verband met de cischen van het publiek be lang, om die onder haar toezigt-, ten koste van den staat te doen aanleggen en exploiteren. Men leest in de Rotterdainsohe couraut: Naar men van goe derhand verneemt heeft het engelsche kabinet, ten gevolge der billijke vertoogen van het uederlandsche, afgezien van de in be zit neming van Serawak op Borneo. Men verneemt dat in de maand mei 4S59 in de residentie wederom eene tentoonstelling van schilderijen en verdere kunst werken van levende meesters zal worden gehouden. In het. Nederlandsche tijdschrift voor geneeskunde wordt ernstig gewaarschuwd tegen snuif, die in thee-of bladlood is gepakt, gelijk de zinkingsnuif. Ook bij verpakking blijft er gevaar. Blijkens eene in de parijsche en andere dagbladen geplaatste aankondiging van den heer de Lesseps, zal eerstdaags overal in j reede van Texel naar zee vertrokken, is in den morgen van den Europa aan het publiek gelegenheid worden aangeboden om j 27 dezer ter reede van Portsmouth aangekomen. Alles was wel aandeden in de onderneming der kanalisatie van Suez te nemen. Het kapitaal der daarvoor opleriglen maatschappij moet be staan uit twee honderd raillioen francs, verdeeld in 400,000 aandeden, ieder van 500 francs. De zetel van haar bestuur zal te Parijs gevestigd ziju. De ouderkoning van Egypte heeft zich, volgens de aankondiging, verbonden om een aanmer kelijk gedeelte van dat kapitaal, te weten 35 millioen fr. te leve ren, terwijl de heer de Lesseps buitendien nog voor 20 millioen fr. aandeelen in Turkye en Egypte deukt te zullen plaatsen. Bij de inschrijving moet op elk aandeel 50 fr. dadelijk worden ge stort. Zoodra gebleken en bekend gemaakt is of de inschrijvin gen tot haar |volle bedrag aangenomen kunnen worden of wel eene korting zullen moeten ondergaan, zal weder eene storting moeten plaats hebben, te weten 150 fr. per aandeel, zullende hierbij aan de inschrijvers voorloopige rccepissen op naam wor den uitgereikt, die op een nader te bepalen tijdstip tegen aan deel bewijzen aan loouder zullen worden verwisseld. Van de uitreiking der voorloopige recepissen af tot aan de voltooijing der voorgenomen werken zullen de gestorte geld sommen rente dragen tegen 5 pet. in het jaar. Verdere stortin gen zullen in de eerstvolgende twee jaren niet worden gevraagd maar, naar men meent temogen hopen, eerst nadat er eene com municatie tusschen de Middellandsche en de Roode zee zal zijn tot stand gebragt van genoegzame ruimte voor alle zeeschepen behalve die vau de grootste soort. Wanneer het gezamenlijk bedrag van al de iusclirijvingenie Parijs bekend is, zal er wor den bepaald, in welke mate de inschrijvingen zullen worden aangenomen, zullende hierbij de inschrijvingen van alle landen op den zelfden voet worden behandeld. De gelegenheid tot in schrijving 2al den 5 november aanstaande te Parijs en in de overige hoofdsteden van Europa open gesteld en deu 30 van die zelfde maand gesloten worden. Elke vroeger gedane inschrij ving of aanvrage om aandeelen zal als niet gedaan beschouwd worden, tenzij daarvoor de storting van 50 fr. per aandeel op of voor den 30 november aanstaande plaats bebbe. en besluiten. Vergunning verleend, bij besluit van 25 dezer, aan den heer P. E. J. Everard, eersten geneesheer van 'skonings huis, tot het. aannemen der cjiiderscheidingsteekenen vau kommandeur lste klasse (zonder de Zwaarden) der Adolfsorde van Nassau, hem door Z. D. H. deu hertog van Nassau geschonken. Benoemd, bij besluit van 25 dezer, bij het instructie-batail- lon, tot kapitein van de 3de klasse, de lste luitenant. E. 11. G. A. Enderlein, van bet bataillon. Pensioen verleend, bij besluit van 25 dezer, aan den kapitein M.J.A. van Neck, vau het 6de regement infanterie, ten bedrage vau f 900. lierk-en scUoolnieuwH. lu de vergadering der synodale commissie van de evangelisch luthersche kerk, gehouden te Amsterdam op den 6 dezer, is tot de predikdienst toegelaten, de kandidaat D. J. Andreae, van Zierikzee. Woensdag avond heeft de kerkeraad der nederduksche hervormde gemeente te Delft het volgende twaalftal predikan ten geformeerd, ten einde daaruit eene keuze te doen, ter ver vulling van de aldaar beslaande vacature, veroorzaakt door het emeritaat van ds. Stroes Jansen. K. E. Ternooij Appel, te Koog aan do ZaanE. K. M. von Baumhauer, te ZutphenH. Boonen, teNoordwijk Binnen; J. W. P. Feith, te Heino; B.Ier Haar Bz., te Helden; W. Hoevers, te Eraneker; P. M. Keller van Hooru, te Baambrugge; E. J. P. Jorissen, te Kampereiland; J. J. L. ten Kate, te MiddelburgE. W. Merens, le BaarnT. Poortman, te Zwolle; J. G. Schuuring, te Hoorn. Den 3 uovember zal een zestal worden geformeerd. itlariue en leger. Het nederlandsche oefeningseskader, den 25 dezer va: aan boord. li.antong:eregt te middelburg-. Bij vonnissen van den 28 dezer zijn, 1. O, wegens het laten loopen van vee op een anders in deu oogst staandeu grond, veroordeeld in eene geldboete vau f 3, en in de kosten 2. D, ter zake van enkele diefstal van te veld staand gras, veroordeeld in eene gevangenisstraf van 8 dagen,en in de kos ten 3. E, ter zake van het als logementhoudster nalaten van terstond en zonder eenige tusschenruimte, in een regelmatig boek of register op te schrijven de namen, kwaliteiten, vaste woonplaats, dag van aankomst en van vertrek van al wie een nacht in haar huis heeft doorgebragt, veroordeeld in eene geld boete van f 3, en in de kosten 4. G, wegens het wateren op de openbare straat alhier, bin- nen het bebouwde gedeelte der gemeente, anders dan in de daartoe bestemde bakken, veroordeeld in eene geldboete van f 1, bij wanbetaling tot een dag gevangenis, en in de kosten 5. B, P, II en D, wegeus het als wiukeliers na verloop van den voor de herijking gestelden termijn in hunne winkels en werkplaatsen voorhaudeu hebben van ouherijkte maten en ge- wigten, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 10, en in de kosten. Siaten-generaal. Bij het onderzoek van hoofdstuk X (oorlog) der staatsbe- grooting voor 1859 in de afdeelingen van de tweede kamer, is gebleken dat in de eersle plaats bij vele leden het hooge eindcij fer bevreemding heeft verwekt. Enkele leden bleven bij de meermalen geuite meening volharden, dat zij nimmer meer dan de door eeneu vroegcreu minister van oorlog als voldoende opgegeven som van f10,400,000 zoudeu toeslaan. De meeste andere leden waren echter van gevoelen dat het hier aankomt op de bepaling van zulk een cijfer als volstrekt vereischt wordt om in tijd van vrede eene zoodanige kern voor het leger te be zitten, dal het in lijd van gevaar aan zijne roeping naar beKooren kan beantwoorden, en zoo daartoe eene grootere som wordt aan gevraagd dan de zoo evengenoemde, ja zelfs dan de tot dusver toegestane, alles aankomt op de vraag, of het aangenomen ver dedigingstelsel het meest gepaste is, en of de legerorgauisatie daarmede in een goed verband eu in andere hoofddeelen doeltreffend is. Wat het stelsel van verdediging betreft, heeft men volkomen beaamd het gevoelen van den minister, dat men zich met het stelsel van het comité van defensie (dat door den minister is aangenomen)niet zon zeer gebonden moet achten,dat het voor geene wijziging, hoe ook genaamd, vatbaar zou wezen. Algemeen heeft men echter met leedwezen gezien dat de minis ter nog tot geene volkomen overtuiging is gebragt omtrent het al of niet behouden van enkele versterkte punten van het rijk. Wat de nieuwe ieger-orgauisalie betreft, heeft het bij de groote meerderheid der leden verwondering verwekt, zoo vele veran deringen te zien voorgesleld. Algemeen werd het hoogst wen- schelijk geacht, dat er eindelijk eens eene bepaalde beslissing werd genomen omtrent de zamenslelling van ons leger in ver band met ons verdedigingsslelsel. De voorgestelde legerorga- nisalie was volgens het gevoelen van vele leden niet bijzonder stelselmatig. De meerderheid vond bet vreemd dat in de memo rie van toelichting met geen enkel woord melding wordt ge maakt van de schutterij zonder medewerking der mobiele schutterij, meeude men, dat de in de memorie van toelichting vermelde strijdkrachten ten eenenmale onvoldoende zouden zijn om ons vaderland te verdedigen. Vele leden blijven de kosten van het departement te hoog achten, verscheidene leden hebben tegen art. 5, generale staf de zeTTde beofipkingen geopperd als vroeger. De meerderheid dat de kosten voor het topografisch bureau toelichtenden staat worden vermeld.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1