MIDDELRURGSCHE COURANT. N0, 129. Donderdag 1858. 28 October, Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonuementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Ttankonöigmgcn ÏAÏ HET RIJKSBESTÜCR.PR 0 VIXCIALE ES GEilEESIEBESIOREN. De commissaris des konings iu de provincie Zeeland maakt bekend, dat de najaarsvergadering der stalen van dat gewest zal geopend worden op dingsdag den 2 november aanslaande, des avonds ten half acht ure, in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, eu dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der Con certzaal op de Groenmarkt aldaar. Middelburg den 25 october 1858. De commissaris des konings voornoemd, S. VAN HEEMSTRA. i3tiMeitlaitïrscl]c tijïmtgm. SB iddelburg 552 october. Gisteren werd in eeue vergadering van het departement Mid delburg der Nederiandsche maalschappij tot bevordering van nijverheid, door de commissie van de in augustus alhier gehou- dene tentoonstelling, verslag gedaan van hare verrigtingen voor die zaak en van eenige uitkomsten daardoor verkregen. Dat verslag zal volgens besluit dier vergadering in afdruk verkrijg baar gesteld worden. Uil de rekening, welke mede aan het oordeel der vergadering werd onderworpen eu hare goedkeuring erlangde, bleek dat al de uitgaven uit de entreegelden waren bestreden, zoo dat niet alleen van het verleende crediet geen gebruik was behoeven gemaakt te worden, maar zelfs nog een gering saldo in de kas van het departement kon worden overgebragt. De commissie werd nu onthouden verklaard, nadat haar nog de dank van het departement voor hare bemoeijingen was toegebragt. Wederom zegt men dat depolicieop het spoor is gekomen van een stil pandjeshuis. Bij eene vrouw in de Geere moeten althans [onderscheidene voorwerpen in beslag genomen en te gen haar proces verbaal zijn opgemaakt. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Goes, is tot secretaris benoemd de heer C. H. Schetsberg, die zich bereidwillig heeft aangeboden die betrekking gratis waar te nemen. Maandag morgen is er onder lleinkenszaud op het hoefje door P. Nolet bewoond, brand ontstaan, waardoor dit geheel is afgebrand. Drie spuiten zijn in werking gesteld. De gebouwen waren zoo wel als de inboedel verwaarborgd bij de Zeeuwsohe braudwaarborgmaatschappij te Zierikzee. De oorzaak is onbe kend. Op de maandag te Oosiburg gehoudene veemarkt waren aangebragt 21 paarden, 155 stuks rundvee, 5 schapen, 4 geiten, 32 groote varkeus en omtrent 375 slaks biggen. Van de paarden zijn slechts enkele verkochtmet het rund vee ging de verkoop langzaam, voornamelijk omdat houders meest te hoog waren gestemd. Men meent dat wel een derde van den aanvoer is onverkocht gebleven. De schapen en var kens zijn nagenoeg allen verkocht. De prijzen van paarden en hoornvee waren lager dan den vorigen marktdag; varkens werden echter nog duur verkocht, zijnde voor biggen van 6 a 8 weken besteed f 2,50, f 3 en f3,50, voor die van 2 tot 4 maanden f 5 a f 12, en voor de ouderen f 15 a f35. Bij het rundvee bestond zoo veel verschil in kwaliteit, dat het moeijelijlc is daarvan de prijzen op te geven zonder tot ver keerde oordeelvellingen aanleiding te geven. Er zijn verkocht 3 en 4jarige ossen voor f120 a f140, mindere dito ossen en vaarsenf80 af 100, 2 en 3jarige f 45 a f70, 1 en 2jarige f 30 a f 50, vare koeijen f 40 a f80, melk-en kalfkoeijen f 70 a f120. Jl. maandag werd te Sluis door heeren officieren bij de rus tende schutterij in dat district, aan den onlangs benoemden majoor, den heer E. Maertens, een diner aangeboden. Benevens genoemde heer majoor nam daaraan het grootste gedeelte der officieren deel. Eene zeer vriendschappelijke stemming en gulle vrolijkheid heerschten aan den maaltijd, waarbij het niet ontbrak aan toas ten en gelukwenschen. De Bredasche courant bevat het volgende In onderscheidene dagbladen leest men eene geheel ver keerde voorstelling van het dezer dagen aan de Koninklijke militaire akademie voorgevallene. Daarbij wordt de zaak geheel uit haar verband gerukt en daardoor tot onjuiste gevolgtrek- kiugen aanleiding gegeven. De zaak is dezedoor een kadet van het 2de studiejaar werd een stoot of stomp toegebragt aan een kadet van het 1ste of jongste studiejaar, omdat deze zwa righeid maakte eene van hem gevergde onverpligte dienst te volbrengen. De onderofficier, die van deze ongepaste handel wijze, waartegen steeds ten strengste gewaakt wordt, getuige was, gaf daarvan, volgens zijn pligt, kennis, en de schuldige kadet werd daarop met provoost gestraft. Eenige kadets wis ten nu bij hunne makkers de overtuiging te doen ingang vinden, dat genoemde kadet het feit niet gepleegd had en alzoo onschul dig gestraft was. Over deze vermeende onregtvaardigheid ont stond misnoegen onder de kadettcn van het 2de studiejaar, die door eenige hunner aangezet, aan het ongenoegen besloten lucht te geven, door zich bij het eindigen der avondoefening in hunne leerkamer op te sluiten en, in een oogwenk, de lampen uit te dooven en eenige glasruiten te verbrijzelen. Slechts en kele minuten waren tot dit bedrijf noodig bijna onmiddelijk was de orde hersteld en werd het gezag gehoorzaamd. Spoedig volgde het onderzoek, waarbij, blijkbaar volgens afspraak, niemand zich als de hoofdschuldige wilde doen kennen, noch erkennen wilde dat hij aan de gepleegde baldadigheid had deel genomen. Diensvolgens zag de raad van toezigt zich verpligt voor te stellen, om, bij gemis van schuldbekentenis, de twaalf oudsten in jaren (zijnde in de verhouding van eeu op de zes) onverwijld met verlof huiswaarts te zenden, in afwachting dat iu deze door het ministerie van oorlog zou zijn beslist, en in de verwachting dat inmiddels door dezen maatregel de waarlijk schuldigen aan het licht zouden komen. Ziedaar de eenvoudige tcedragt dezer zoo veel gerucht ma kende zaakvan deputatien naar den heer kolonel kommandant of den heer gouverneur der akademie, is volstrekt geene sprake geweest, en in het allerminst verdienen de gedetacheerde onder officieren, waartoe in den regel de geschiktste en uitslekendste van het leger gekozen worden, dat bij deze gelegenheid op hen een blaam geworpen worde. Men meldt uit Vlaardingen, als een bewijs van bijzonder schrale haringvangst, dat sedert eenige dagen aldaar verschei den schepen zijn binnengekomen, welke 18 weken zijn uitge weest en niet meer dan van 60 tot 130 ton haring hebben ge vangen, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat iu vorige jaren de gemiddelde vangst 300 ton bedroeg. Indien de schepen, welke voor de tweede reis zijn uitgezeild, naar evenre digheid niet meer vangen, dan zal dit jaar een zeer zwaar verlies voor die gemeente opleveren. Men leest in de Stoompost liet is bekend dat legen den 25sten dezer te Aken door de directie eene bijeenkomst is opgeroepen van aandeelhouders in den Aken-Maastrichtschen spoorweg. Indien onze iuformatien juist zijn, dan zou deze oproeping op uitdrukkelijke begeerte (bevel?) van het pruissische gouvernement geschied zijn, ten einde geheele openlegging van den financielen toestand der maatschappij te verkrijgen. Z. M. de koning heeft aan de arbeiders op het koninklijk domein het Loo gedurende den aanstaanden winter het ver hoogde zomerloon toegestaan; voorts heeft Z. M. last gegeven tot den aanleg van een grindweg van het Park naar het Wijs- selsche Bosch, en tot den aanbouw van een huis met drie arbei derswoningen aan dien grindweg buiten het Park. De koning der Belgen heeft //als bijzonder blijk van zijne tevredenheid over het uitstekend talent" van den thans te Brussel wonenden nederlandschen kunstschilder W. Roelofs, dien heer benoemd lot ridder der Leopolds-orde. Iu de Rotterdamsche bladen leest men: Zaturdag is met bestemming naar de Kaap de Goede Hoop van Rotterdam ver trokken het nederlandsch barkschip Bulgersteyn, gezagvoer der B. Verhagen. Met dezen bodem doen 80 jeugdige emigran ten de reis, gezonden, op ontvangen aanvraag, door de te dezer zake bestaande commissie, en bovendien 50 andere personen, welke, niet aangevraagd, op avontuur gaan; deze zijn meest allen ambachtslieden en arbeiders, en daaronder bevinden zich vele huisvaders met hunne gezinnen. Jl. donderdag werd in de St. Pieterskerk te Leyden, het jaarlijksch verslag gedaan van den toestand en de verrigtingen van het Nederlandsch bijbelgenootschap. De secretaris der aldaar gevestigde afdeeling, ds. E. C. J. van Goens, trad daarbij als spreker op. De staat van het genootschap is zeer gunstig. De inkomsten van I mei 1S57 lot 30 april 1858 bedroegen f79,797.9Si, de uitgaven f62.852,144. Het getal uitgereikte bijbels en testamenten was klimmende en heeft het cijfer be reikt van 39,680 exemplaren, waaronder 9853 bijbels, 224S oude en 27,534 nieuwe testamenten en 45 gedeelten van den bijbel. Het getal uitgereikte exemplaren van de stichting iu 1815 af tot 30 april 11. bedroeg 216,769 bijbels, 21,949 oude eu 460,346 nieuwe testamenten, te zamen 699,064 exemplaren. The shipping gazette geeft in zijne kolommen een beknopt overzigt van het ontwerp der heeren E. H. van Vlissingen c. s., voor eene maatschappij tot kolonisatie van eeu gedeelte der noordwestkust van Borneo. Genoemd blad blijft hierbij niet in gebreke, te doen uitkomen dat, zoowel daardoor als door het nederiandsche element aldaar, een tegenwigt van de engel - sche vesting op Serawak gevormd en der plannen van de britsche regering en de gelukzoekers van die natie den bodem ingeslagen zou worden, hetgeen eene aansporing te meer ople vert, om de bedoelingen dezer maatschappij hier te iaude op krachtige wijze te ondersteunen. ESenoeininsen eo besluiten. Bij koninklijk besluit van den 9 dezer zijn, ten vervolge op dat. van den 17 februarij dezes jaars, houdende toekenning van eer volle belooniugeu aan die genen der zee- en landmagt, die zich bij de in augustus en september 1857 plaats gehad hebbende krijgsverrigtingen op Timor (Takaib en Lidak) hebben onder scheiden, alsnog ter zake voorschreven, benoemd tol ridders der 4de klasse van de Militaire Willemsorde, de lsle luitenants E. C. H. Gorissen eu A.N.Coblijn, beiden van het wapen der infan terie van het leger in Oost Indie. Benoemd, bij besluit van 14 dezer, tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw, de heereu E. J. P. Storm van 's Gra- vesande, vroeger assistent-resident en magistraat en fiscaal van Palembang, thaus algemeen ontvanger te BataviaW. E. Kroesen, luitenant-kolonel der infanterie van het leger in Ne derlandsch Indie, laatstelijk waarnemend resident der Wester- afdeeliug van Borneo, thaus met verlof in Nederland, en H. cle Bruyu, hoofdingenieur van den waterstaat in Nederlandsch Indie. .lierk-en schoolttleuws. Jl. ds.;Khfèver, van 's Heer-Abtskerke, te YVo.- faarts'dijk; onder den toevloed van eene talrijke menigte, zijne intredfygfeckan, 'leei'eiide'över Colosseusea 1.' vers 24— 29. lil-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1