MIDDELBÜRGSCHE COURANT. m: w% N* 128. Dingsdag 1858. 26 October. m v d Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekendma- kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboveD 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van maandag avond 8 ure. Jlanlionirtgmgm VAN HET RIJKSBESTUUR,PROVINCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. INAJAARS PAARDEN- EN VEEMARKT TE KEUZEN op woensdag den ÏO november 1858. Burgemeester en "wethouders van Neuzen maken be kend, dat de in die gemeente te houden Najaars Paarden- enVeemarkt, zal plaats hebben op woensdag den 10 novem ber aanstaande, aan te vangen des voormiddags ten 9 ure en te eindigen des namiddags ten 3 ure. Ieder eigenaar of aanbrenger van vee is gehouden bij zijne aankomst zich bij den marktmeester aan te melden, met opgaaf van het getal en de soort van "net door hem ter markt gebragte. Zieke paarden of ziek rundvee zullen ter markt niet worden toegelaten. De volgende premien zullen worden uitgereikt: Het schoonste paard beneden de 7 jaarƒ5. Het grootste getal paarden- 7. Het schoonste stuk rundvee- 5. Het grootste getal rundvee-7. Idem schapen boven de 10 stuks - 3. Idem varkeus boven de 6 stuks- 3. Aan den kooper van het grootste getal paarden 5. Idem Idem rundvee- 5. Yoor het verst aangebragle vee- 6. Aanbrengers van vee na 11 ure des voormiddags, verliezen hunne aanspraak op de premien. Neuzen den 21 october 1858. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. P. DRONKERS. De secretaris, J. DIELEMAN. HJmnmianösclK tijöingm. Middelburg 35 october. De najaarsvergadering der provinciale staten, welke volgens art. 64 der provinciale wet op den eersten dingsdag der maand november moet worden gehouden,, zal dit jaar op den 3den dier maand worden geopend. Door gedeputeerde staten van Zeeland zijn ter behandeling bereids de navolgende punten vastgesteld 1. koninklijk besluit van den 16 augustus jl. no. 188, hou dende goedkeuring van de besluiten der staten van den 9 julij te voren, uo. 7,12 a, 12 b en 13, strekkende: om met intrek king van het tweede gedeelte van hun besluit van 10 julij 1857 no. 12, te beschikken over ecne som van f 600 uit deu post van onvoorziene uitgaven der provinciale en huishoudelijke begroo ting van 1858, tot bestrijding der kosten van eeue hulp aanleg plaats aan het veer van het Sloe; om aan den ontslagen steiger- schuitseh/pper J. Adriasnseu, over ieder der jaren 1857 en 1858 eene gratificatie van f60 toe te kenuen, uit den post van on voorziene uitgaven der provinciale huishoudelijke begrooting van 1857 eu 1858 en tot af-en overschrijving eener som van f1500 op de provinciale huishoudelijke begrooting van 1858, (tot verhooging van het subsidie voor de stoombootdienst op de Wester Schelde;) 2. koninklijk besluit van 31 augustus jl. no. S6, houdende goedkeuring van de begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven voor 1859 3. koninklijk besluit van 10 september jl. no. 55, houdende goedkeuring van het besluit der staten van den 9 julij te voren, no. 9, waarbij is goedgekeurd het gehouden beheer van gedepu teerde staten, met betrekking tot de inkomsten en uitgaven van de provincie over het dienstjaar 1856; 4. Het quadruplicaat der door de algemeeuc rekenkamer ge arresteerde rekening, wegens de provinciale fondsen over 1856; 5. Mededeeling dat van de bij besluit der staten van 9 julij jl. no. 10, verleende magtiging om een regtsgeding te voeren tot verhaal der aan den steiger te Wolphaartsdijk toegebragte schade, geen gebruik is behoeven gemaakt te worden 6. opgave der sedert de laatste zomervergadering plaats ge had hebbende onderhandscheaanbestedingen; 7. het verslag van de hoofddirectie van het instituut voor doofstommen te Groningen; 8. een adres vau den concessionaris van de stoombootdienst op de Wester Schelde, dat het voor zijne dienst toegelegde ver hoogde subsidie hem ook over 1856 en 1857 worde uitbetaald 9. een voorstel van gedeputeerde staten omtrent de aanvra gen om rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen; 10. eene mededeeling van gedeputeerde staten betrekkelijk het verzoek van het gemeentebestuur van Brouwershaven, om een subsidie uit de provinciale fondsen voor de verbetering der haven aldaar; 11. een voorstel van gedeputeerde staten, betrekkelijk de verbetering van de haven van Breskens 12. een voorstel van gedeputeerde staten, met een ontwerp reglement van administratie der polders. Het onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal is thans voorhiopig geëindigd. Na het in over weging nemen van de belasting- en eenige andere ontwerpen, zijn de meeste leden uit de residentie vertrokken. Het korte reces heeft dus een aanvang genomen en zal tot den 9 november duren. Alsdan zal men het onderzoek over de verdere aanhan gige wetsontwerpen voortzetten en in de eerste plaats over het wetsontwerp tot bekrachtiging van eenige artikelen der conces sie, toegestaan voorden aanleg en de exploitatie van den Noor derspoorweg. Men verwacht dat de openbare beraadslaging over de begroo tings wet ten voor 1859 omstreeks de helft der maand november zal kunnen aanvangen. Zoo als bekend is, is onlangs bij koninklijk besluit ingesteld eene staatscommissie, belast raet het onderzoek naar middelen om verband te brengen tusschen de rijksveldwacht en het wa pen der koninklijke marechaussee. Deze commissie, die onder scheidene zittingen gehouden heeft, zal, naar men verneemt, eerstdaags haar rapport aan Z. M. aanbieden. Men verzekert dat daarin belangrijke wenken omtrent de zamcnstelling der rijks policie zullen worden gegeven. Men verneemt dat dr. Steyn Parvé, voormalig professor aan liet athenaeum te Maastricht, thans commies aan het ministerie van bmuenlandsehe zaken, bezig is met het ontwerpen van eene wet op het middelbaar en hooger onderwijs. De hooge raad der Nederlanden heeft vrijdag uitspraak ge daan in de zaak van J. D. Steuerwald, eischer, tegen den staat der Nederlanden, llet gold hier een eisch tot uitbetaling van schadeloosstelling, wegens aanwijzing van middelen tot het vervaardigen van onvervalschbaar muntpapier. De raad heeft uitgemaakt, dat de hem uitbetaalde f 5000 zijn aangenomen, zonder eenig voorbehoud, en tot geheele voldoeniug van het door de regering aan hem verschuldigde, en mitsdien den eischer zijn eisch ontzegd, met veroordeeling in de kosten. Z. M. heeft aan den heer Carper, stationschef van denNeder- landschen Rhijnspoorweg te Rotterdam, een prachtig gouden horlogie van eene bijzondere constructie doen toekomen, als blijk van tevredenheid, wegens de door dien heer betoonde ac tiviteit, bij het herhaaldelijk doorreizen van Z. M. De trein, die jl. donderdag avond ten 10 ure 15 minuien uit Rotterdam is vertrokken, heeft tusschen Capelle en Nieu- werkerk eene koe overreden. Daar het beest tusschen de rails lag en de machinist het nog tijdig genoeg bemerkte om de vaart van den trein te verminderen, zijn verdere ongelukken voorko men en heeft deze ontmoeting slechts eene vertraging van een half uur veroorzaakt. Z. K. H. prius Hendrik, zich naar Luxem burg begevende, bevond zich onder de passagiers. Men meldt uit Luxemburg, .dat jl. zaturdag de redacteur en de drukker van den Courrier du Luxembourg, voor het hof al daar zouden te regt staan wegens een artikel in genoemd blad opgenomen en getiteld 1848 en 1858. Men herinnert zich dat de beklaagden door de regtbank wegens dit feit van alle regts- vervolging zijn ontslagen, doch dat het openbaar ministerie van dit vonnis in hooger beroep is gekomen. Op zaturdag den 13 november aanstaande, zal te Amster dam, in het kerkgebouw der remonstrantsch gereformeerde ge meente, het vijftigjarig bestaan van het Instituut tot onderwijs van blinden plegtig gevierd worden. Men verneemt dat bij die gelegenheid eene cantate zal worden uitgevoerd, waarvan de muziek vervaardigd is door deu kweekeling G. Baaiman, en dat als feestredenaar zal optreden de heer van Beeck Volleuhoven. Tot dus verre was slechts één boek bekend hetwelk in de vijftiende eeuw in Eriesland gedrukt is, namelijkn het Freeska laudriuckt", in 4o. Ofschoon dit werk is uitgegeven zonder naam van drukplaats, drukker en jaartal mogt men reeds uit den frieschen tongval, waarin het vervat is, besluiten, dat het in die provincie zou gedrukt zijn, terwijl het onderzoek van verscheidene geleerden, en laatstelijk van den heer W. Eekhoff, het meer dan waarschijnlijk maken, dat de drukkerij in een klooster was gevestigd, en dat de druk zelfs bezorgd was door een geestelijke, Hidde van Cammingha genaamd. Op merkelijk is het daarbij, dat drie der vier bekende exemplaren van dit boek in Friesland gevonden werden. Dezer dagen heeft men een tweede werk ontdekt, hetwelk, met de zelfde druklet ters als het voorgaaude vervaardigd, de provinciale en synodale statuten van het utrechtsche bisdom, waaronder ook Friesland behoorde, in de latijuschc taal bevat. Het mist insgelijks opgave van plaats, naam van den drukker en jaartal, doch heeft wei signaturen, zoodat het niet vóór het jaar 1471 het licht kan heb ben gezien, omdat eerst sedert dat jaar de signaturen in gebruik kwamen. Dit boek, insgelijks in Friesland gevonden, levert het bewijs, dat op die friesche drukkerij meer dan één werk is ge drukt en is het nu zeer mogelijk dat er nog andere soortgelijke gevonden worden. Het eeuig bekende exemplaar dezer statu ten, afkomstig uit de letterkundige nalatenschap van deu be roemden Petrus Wierdsma, en aangekocht door den heer \Y. Eekhoff, archivaris van Leeuwarden, is door dezen aan de Koninklijke bibliotheek te 's Gravenhage aangeboden, alwaar het bij de reeds zoo rijke verzameling van nederlandsche druk werken der XVe eeuw eene waardige plaats heeft gevonden. ESenoeiniu^en eu bestuite». Benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroon, de heer J. F. Hoffmann, burgemeester van Rotterdam, en zulks als blijk van Zr. Ms. bijzondere goedkeuring over de waarneming der belangen van die gemeente, welke nog onlangs aauZ. M.de bewijzen gaf van door Z.M.zeer hoog gewaardeerde gehechtheid, ïieirli-en schoulnieuws. Gisteren is alhier weder een gebouw, iü de lange Sint Pie- lerstraat, hetwelk tot het houden van openbare godsdienst oefening door de gereformeerde gemeente Onder het kruis is bestemd, als zoodanig ingewijd door den daarbij beroepen pre dikant H. van den Oever. Marine ets leger. Het voornemen bestaat, om tegen de helft der maand novem ber aanstaande aan het locaal van het ministerie van marine

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1