m stemming kome. Wij verklaren ons daarbij ten stelligste tegen elke wederinvoering van de afscheiding, naar stenden in het huis der afgevaardigden en tegen eene daarop gegronde kies wet; maar aan den anderen kant zijn wij ook overtuigd dat constitutie en wetgeving niet anders dan naar de wezenlijke practisclie behoeften des lands verder ontwikkeld moeten wor den. Tot die behoeften rekenen wij voor het tegenwoordige bijzonder de navolgende." Hier worden negen punten opgegeven, waaronder hoofdza kelijk: verzekering van de vrijheid der verkiezingen door de wet; hervorming van het bestuur der provinciën, districten en gemeenten in den geest van een vrijer zelfbeheer; afschaffing van het regt der groote grondeigenaars om op hunne goederen de policie uit te oefenenopheffing van den door de adelijke goederen genoten vrijdom van grondbelastinguitvaardiging eener wet over de verantwoordelijkheid der ministers; herzie ning der drukperswet; vrijheid van onderwijs; uitvoering van het voorschrift der grondwet, volgens hetwelk het genot der burgerlijke en burgerschapsregten onafhankelijk is van de godsdienstige geloofsbelijdenis, enz.waarna het programma aldus vervolgt Overtuigd dat zonder eene spoedige regeling dezer punten de grondwet niet overeenkomstig haren geest in werking ko men, en het fundament zelf van ons staatsleven niet die vast heid erlangen kan, die het voor het welzijn der kroon en des lands volstrekt behoeft, hebben wij deze negen punten vastge steld en zullen van de door ons te kiezen afgevaardigden vor deren, dat zij in deze overtuiging met ons deelen, haar metallen ernst en alle getrouwheid voorslaan en dienovereenkomstig werkzaam willen zijn. Wij kunnen wel is waar niet vooruit welen, welke andere punten van wetgeving aan den eerstkomenden landdag zullen voorgelegd worden, maar wij vertrouwen dat de afgevaardigden die het op deze negen punten met ons eens zijn, zich ook ten aanzien van alle andere vraagstukken door den zelfden geest zullen laten leiden, waarin de genoemde punten door ons zijn vastgesteld. Voorts verwachten en vorderen wij van hen, dat zij als eer lijke mannen steeds alleen het belang des lauds in het oog zul len houden, en den moed zullen hebben om onwrikbaar op de handhaving van wet en regt aan te dringen en niet uit zwakke toegeeflijkheid aan hooger of lager geplaatsten iets regt te noe men, wat onregl en willekeur is. Zij zullen den eed, dien zij aan den koning gezworen hebben, als afgevaardigden vooral daar door nakomen dat zij ook den eed getrouw vervullen, dien zij, even als de koning, op de grondwet hebben afgelegd, en einde lijk steeds aan de leuze gedachtig blijven, die Pruissens konin gen voerenEen ieder het zijne!" BSelffie. Brussel 17 october, Ter zake van de aanstelling van den heer Kekulé tot hoogleeraar in de scheikunde te Gend, is de regering lievig aangevallen in de clericale bladen. Zij heeft het noodig geacht om zich in den Moniteur te regtvaardigen, door de bepalingen aan te halen der organieke wet op het onderwijs van 1835, waarin zeer stellig voorkomt, dat de regering bevoegd is om vreemdelingen van uitstekend talent als hoogleeraren te behouden of aan te stellen, als zulks overeenkomstig de belan gen van het openbare onderwijs is. De Moniteur merkt aan dat al de ministers, die hier te lande 1 elkander in het bewind hebben opgevolgd, van die wetsbepa ling gebruik hebben gemaakt, zonder dat zulks ooit tot eenige bedenking aanleiding heeft gegeven. In dit bijzondere geval heeft de minister, met de voorduagt belast, alle mogelijke in lichtingen genomen, en hij is niet eer daartoe overgegaan, dan na dat het was gebleken dat de pogingen, aangewend in Belgie om den heer Mareska eenen hem waardigeu opvolger te geven, zonder uitslag zouden blijven. De liberale bladen zijn zeer tevreden met deze verklaring, en beweren dat, als het geldt de belangen der wetenschap, grenzen en nationaliteiten in het niet moeten wegzinkendat alzoo zeer te regt het ministerie die belangen niet heeft willen opofferen aan een kleingeestig personeel belang. Frankrijk. Parijs IS october. Thans verzekert men hier dat het berigt van den moord die op de consulaire agenten van Engeland en dit rijk te Tetuau zou gepleegd zijn, ten eenenmale uit de lucht gegrepen is. Generaal Mac-Mahon heeft zelf die goede tijding herwaarts geseind, in gevolge een bij hem ontvangene depeche van onzen consul-generaal te Tauger. Op voorstel van prins Napoleon heeft de keizer een be sluit genomen, waarbij de stichting van twee nieuwe gemeenten in Algerie wordt bevolen. De eene ligt tusschen Castiglione en Tigara, waaraan 862 bunders land zijn toegewezen. Ter eere van den schout bij nacht Berard, zal zij naar zijnen naam wor den genoemd. De andere ligt in de vlakte de Uled Mimum, aan den regter oever van de Isser, op 32 mijlen afstand van Tlem- cen,zij heeft eene grootte van 2076 bunders en zal Ulecl Mimum worden geheetcn. Zij is omgeven van eene zeer vredelievende bevolking, welke men het beste bouwland dier streek ontnomen heeft om er de nieuwe gemeente op te vestigen. Volgens een besluit van prins Napoleon, wordt de open bare drukpers in Algerie onder zijn ministerie geplaatst. Dit besluit is vooral om deze reden zeer gewigtig, dewijl voortaan zonder voorkennis des prinsen geene waarschuwing en dergelij ke strafbepalingen op de dagbladen mogen worden toegepast. De Moniteur berigt dat een schip van de fransche marine, de stoomkorvet Coligny, den 13 dezer van Lorient in zee ge gaan is- Dit schip moet aan den franschen zaakgelastigde te Lis sabon nieuwe instructien overbrengen. Intusschen meldt een telegram uit Lissabon van den 15 de zer, dat twee engelsche oorlogschepen, het linieschip Victory van 101, en de stoomkorvet Racoon van 22 stukken, op den Taag verschenen zijn. Of deze oorlogschepen zich er tot toe zien bepalen, of wel eene meer werkdadige houding aannemen zouden, blijkt niet. Volgens berigt uit Toulon van den 14 dezer lag het eskader toen nog rustig in die haven, en werd er verzekerd dat het zich niet naar Lissabon zou begeven. Het gerucht hernieuwt zich dezer dagen, dat de hertog van Malakoff weldra de ambassade te Londen zal laten varen en dat hij zich in deze hoofdstad vestigen zal, waar voor hem de betrekking van maarschalk-generaal der legers in het leven zal worden geroepen, welke de maarschalk Soult laatstelijk be kleedde. Nu zes maanden geleden is alhier het monopolie der vleeschhouwers opgeheven en wordt de prijs van het slagt- vleesch niet meer door de overheid bepaald. De gevolgen dezer verandering beantwoorden niet aan de verwachting van velen sommigen voorspelden daarvan zeer nadeelige, en anderen zeer heilrijke gevolgen, maar alles is nagenoeg gebleven zoo als het vroeger was. De prijs van hét slaglvleesch is iets verminderd, maar niet veelhij bedroeg in deeerste drie maanden dezes jaars gemiddeld per kilogram1 fr. 35 voor ossenvleesch. 1 fr. 08 voor kocvleesch, 1 fr. 65 voor kalfsvleesch en 1 fr. 55 voor schapen- vleesch; en in de zes maanden gedurende'welke het vleesch houwers bed rijf alhier nu de vrijheid heeft genoten, was de prijs respectievelijk: 1 fr. 23,1 fr. OS, 1 fr. 52 en 1 fr. 35.Het aantal slagterswinkels alhier is naauwelijks met een tiental ver meerderd. Men begint nu meer en meer te gelooven dat geene bepalingen van de overheid in staat zuilen zijn om den zoo hoog gestegen prijs van het vleesch weder lot het peil van vroegere jaren terug te brengen, en dat dit alleen zal kunnen worden be werkt door het toenemen der productie, welke niet met de toe nemende consumtiegelijkentredheeft gehouden. Dc toeneming der productie, zegt Le constitutionnei, is de hoofdzaak; daarop komt het alles aan, en daarvoor is niets bcvordcrlijker dan de hooge prijs van het product. Het Quartier latin heeft zijn laatste privilegie verloren. De restauratien in dat quartier gelegen mogten gedurende den geheelen nacht geopend blijven, terwijl alle andere koffijhuizen ten 12 uur moeten gesloten worden. Zaturdag nacht, vertoonde zich eene sterke afdeeling policie in die koffijhuizen en de kom- mandant beval de oogenblikkelijke sluiting. Aanvankelijk wei gerden de studenten tc vertrekken. De policie had evenwel hare voorzorgen zoo goed genomen, dat aan geen tegenstand te denken viel, zoo dat verscheidene honderd personen op straat werden gezet en een goed heenkomen moesten zoeken. Men beschouwt dezen maatregel als een bewijs van de kracht der tegenwoordige regering; vroeger zou hij zeker niet zonder bloedstorten ten uitvoer zijn gelegd. Frankrijk heeft zijne bezittingen in Senegatnbie uitge breid door zich, krachteus eene minnelijke schikking met inland- sche vorsten, te vestigen in de landstreek Bambuk, bezuiden de rivier van Senegal, op 250 uren afstand van St. Louis. Den 15 augustus jl., juist op den naamdag van keizer Napoleon, is dat punt door den gouverneur dier bezittingen plegtig in bezit genomen; ter viering dezer gebeurtenis is er ook een gast maal gehouden hetwelk door inlaudsche vorsten uit de om streek bijgewoond werd. Het hoofddoel, waarmede wij onze magt tot Bambuk hebben uitgebreid,is om voordeel tedoeu met de goudhoudeude aardlagen welke er aanwezig zijn, en die reeds sedert lang bij eene beperkte en gebrekkige bewerking aan de in landers aanmerkelijke voordeelen opleveren. Het gouvernement heeft bij de overeenkomst met het hoofd der inlaudsche bevol king bedongen dat wij met de inlanders het uitsluitende regt zullen hebben om er goud te zoeken en dat wij er verschansingen mogen oprigten, en wij hebben beloofd dat deze verschansingen ook tot bescherming der inlanders zullen dienen. Op een punt genaamd Kenieba, alwaar de gouddelving bet eerst zal worden beproefd, hebben wij dadelijk eene verschansing, bestaande uit aardewerken, aangelegd cu er barakken tot huisvesting van troepen opgeslagen. De opening der goudgroeven zal plaats hebben onder de leiding van eenen officier van de genie, welke daartoe door het gouvernement afgezonden is. CjanMsbcriijtcn. Ciraanniarliten. Amsterdam 20 october. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 42). Lijnolie op zes weken /31 Koolzaad 75 p. vl. Middelburg 19 october. Patentolie f46}. Raapolie f44. Lijnolie f35. per vat op zes weken. Prijzen van effecten. Amsterdam 20 october. Nederland. Werkelijke schuld2} pet. dito dito 3 dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4^ Obl. Maatschappij van weldadigheid 4 Rusland. Oblig. 1798/1816 5 dito Ilope cu4 dito dito 1855, 6de serie 5 Certificaten6 Spoorweg (afgefourneerd) dito (onafgefourneerd) Spanje. ObligatieuIJ Binnenlandsch3 Coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Grenada. Obligatieu (schoon) Oostenrijk. Obligatieu5 Amsterdamsche5 Nationale5 1847/18522* Bank actiën3 bij Rothschild2} Obligatieu3 0 nieuwe Venezuela. 41 Mexico. 0 3 Illinois. .0 - 7 Beurs van Londen, 19 oct. ten 12 ure. Consols 98 J. Beurs vanWeenen, 19 oct. (slotprijzen.) Metalliek. 5 pet. 82 Beurs van Parijs, 19 oct. (slotprijzen.) 4J pet. compt. 3 pet. 72,9G. Belgie. Portugal. 641 9S& 141} 1051 102 66$ 75 30} 41 i 19 78 871 78j} 39} 1115 53} 451 39} 84} (Prijzen van coupons en losbare obligatieu. Amsterdam 18 october. Metalliek f 29,30; Napelsche f—Diverse engelsche in f 11,65; Engelsche Russen f 11,65; Fransche f 55.62}; Belgische f 55,75Pruissische f34,75; Spaansche piasiers fSpaansche coupons per fr. f Hamb. Russen f34,12}; Russische in zilveren roebels f34,;Poolscheiu f 27,Nationale metalliek f29.40; Dollars f iltiööelra van umuuT. «TOO jsssösïTir MKKSTS:!*'. Tusscben middelburg: en Slotteïtïaa#. Uren van vertrek in Van Middelburg Vrijdag 22 's morg. 11 ure. Zaturdag 23 u 11,30 Zondag 24 's midd. 12 Maandag 25 's morg. 5,30 Dingsdag 26 Donderdag 28 Vrijdag Zaturdaj Zondag Maandag Dingsdag Donderdag 4 6 6 6 6 7 7,30 8,30 10,30 OCTOBERNOVEMBER. Van Rotterdam Vrijdag 22 's morg. 8,30 Zaturdag 23 v 8,30 Zondag 24 h 9,30 Maandag 25 n 9.30 Dingsdag 26 10,30 Woensdag 27 10,30 10,30 10.30 Vrijdag Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag Woensdag 29 30 31 's midd. 12 ure. 1 's morg. 6 2 6 3 7 Van Vllssing-en op ISotteviiani Vastgestelde uren van vertrek. Van Vlissingen des Maandags, Woensdags en Vrijdags, des morgeus om 8 ure. Van Rotterdam des DiagsdagsDonderdags en Zaturdags des morgens om 9} ure. In verbinding met de diligences van Zijpc naar Zierikzee, van Wolfaartsdijk naar Goes en met het Veer van Sloe naar Middelburg, en zoo veel mogelijk met.de beide spoorwegen. 2Uft>crtmticn. De COMMISSIE uit het Provinciaal Geregtshof in Zeelandte zamengesteld ter voldoening aan artikel 11 der Wet op het Notarisambt van den 9 Julij 1842 (Staats blad no. 20), tot het afnemen der Examina van lien die verlangen mogten zich in staat gesteld te zien om naar het ambt van Notaris te dingen, maakt bij deze aan de belang-

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3