tUiitenlan'Dsfljc tijbingm. Overigens strekt het rapport om het regeringsverslag, als voldoende aan het voorschrift van art. 195 der grondwet, aan te nemen. Gemeenteraad van Kieriltzee. Zitiing san 15 octobcr. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heeren de Crane, buiten de gemeente, van der Grijp, Keileren Landskncgt, uc drie laatsteu met kennisge ving van verhindering. De notulen van 13 dezer worden goedgekeurd. Wordt medegedeeld dat de kas des ontvangers is opgenomen en in kas was f 16,722,67$. Ten gevolge van het besluit omtrent de transactie met de aannemers der gasfabriek, brengen burgemeester en wethou ders ter tafel eene wijziging in de begrootiug voor 185S, noodig om op die voor 1859 een post te kunnen brengen voor daar- stelling eener nieuwe put; voor 1858 was namelijk uitgetrok ken voor aanleg der gasfabriek het gcheele restant van het tot exploitatie bestemde kapitaal ad f19,300; biervan is dit jaar slechts benoodigd f 12,733,66 en f 66,67 die burgemeester en wethouders rekenen benoodigd te zijn voor onkosten op den verkoop van de kapitalen gevallen. Daar nu van de ontvangst wegens verkochte zelkasch is gebruikt tot aankoop van kapi taal in dit jaar f 5000 en er nog f 3000 disponibel is, behalve hetgeen nog zal ontvangen worden, stellen burgemeester en wethouders voor, deze f 3000 te gebruiken tot betaling der aannemers en in plaats van f 12,00J slechts f9000 te verkoopen en de resterende f9779,50 over te brengen als nieuwe post op de dienst van 1859; liet artikel ontvang wegens zelkasch (1S58) van f7400 te brengen op f9500 en do onvoorziene uitgaven met f140 te verminderen, om de begrooting te doen sluiten. In gevolge het reglement van orde wordt dit voorstel in handen gesteld der heeren van Dongen, van der Lek de Clercq cn Mu- lock Houwer, die staande de vergadering de zaak onderzoeken, en na cenige bekomen inlichtingen tot goedkeuring adviseren, waartoe de vergadering besluit onder nadere goedkeuring van gedeputeerde staten. Daarna komt in behandeling de begrooting voor 1S59, welke ariikelsgewijze wordt vastgesteld zoo als zij door burgemeester en wethouders is voorgedragen, of met de door hen voorgestel de veranderingen, en wel in de uitgaven: hoofdst. I, afd. II, art. 5,jaarwedde van den klokkenistgebragt van f250 op f200; hoofdst. VIII, afd. IV, sub art. 8, een nieuw artikel, onkosten daarstelling eener nieuwe gaskuip f 10,000. Ontvang hoofdst. II, art. 6 a, de rente van ecu kapitaal ad f 525,600 teruggebragt tot op die van een ad f 520,600 a f 13,015 ("in verband met de wyziging van 1858) cn op het zelfde artikel sub d een nieuwe post,9 maanden rente van een kapitaal van f9779,50 off 290,62$-, welk kapitaal van f9779,50 als nieuwe post ten verkoop tot daarstelling der gaskuip is gebragt op hoofdst. V, afd. II, art. 1 De begrooting bedraagt in ontvang en uitgaaf f 94,199,28$, de onvoorziene uitgaven zijn uitgetrokken ad f3541,79; ouder de uitgaven is ook begrepen eene soiu van f 10,657, wegens ver koop van zelkasch en vermoedelijk batig saldo der gasfabriek bestemd tot aankoop van inschrijving op een der grootboeken. Tevens zijn vastgesteld 4e volgende begrootiugen, waarbij voor zoo ver dc subsidien aan de armbesturen betreft, is geno me» het bij art. 60 der armenwet bedoelde besluit dienstdoende schutterij, ontvang cn uitgaaf f 743,35, subsi die f736,85; tcekenschool, ontv. f311,63, uiig. f 290, bate f 21,63, subs, f80burgerlijk armbestuur, ontv. en uitg. f 493,94; hervormd diakonie armbestuur, ontv. cn uitg. f 14,322,28, subs, f 5528,25 roomsch katholiek armbestuur, ontv. en uitg. f4459, subs, f2300: israelitisch armbestuur, ontv. en uitg. f 629,50, subs, f120; cn evangelisch-luthersch armbestuur, ontv. en uitg. f 510,29,subs. f300. Door dit laatste armbestuur was f 12,21 meer subsidie gevraagd, doch daar op de be grooting ten vorigen jare was uitgetrokken f200 voor collecten on thans slechts f 16S,80, is deze post met dief 12,21 verhoogd. Overigens is bij de discussie, naar aanleiding van het rapport der commissie ad hoe, ter sprake gekomen a. het wenschelijke van het stellen van een regenbak bij het raadhuis,waaromtrent burgemeester cn wethouders hebben aan gemerkt dat dit puntook bij hen in overwegingis geweest,doch zij meenden dat de betrokken post voor gebouwen reeds hoog genoeg was; dat men door de inrigting van het raadhuis eigen lijk twee bakken zal moeten zettendat de bak die primitief ge projecteerd was slechts 1300 emmers water zoude kunnen hou den, cn dit in droogte wel een ondersteuning, doch geen afdoend middel zoudo zijn, doch dat zij de zaak in ernstige overweging houden voor een volgend jaar; b. of het al of niet wenschelijk is aan de tegenwoordige hou ten kraan grootc kosten tc doen, waarvan hel resultaat is ge weest dat met ccne reparatie van f 60 (waartoe de raad autori satie heeft verleend uit onvoorziene uitgaven 1958) de kraan aan haar doel beantwoordtdat hareplaats voor do tegenwoor dige behoefte welligt minder geschikt is, doch dat het niet zeker is dat er op eenig gedeelte van de Nieuwe haven eene goede plaats (voor de stichting) zal te vinden zijn en in allen gevalle dc tijd er thans nog niet is om eene nieuwe aan te schaften c. of het verkieselijk is de beide dijken met olie te blijven verlichten dan wel die van gas te voorzien. Hierop is door dou heer Cau, als voorzitter der commissie voor dc gas- en straat verlichting, geantwoord dat de commissie hierover wel gedacht had, doch liever eerst de fabriek geheel in orde zag; dat de ver lichting met gas ook nog al iets zoude kosten, veel gasverlies zoude veroorzaken cu ook het brengen der buis door het water vele locale bezwaren oplevert; dat echter ook dit- punt in over weging blijft; d. hoeveel schoraarde en tot welken prijs zij werd afgeleverd en of dit voor dc gemeente wel voordcelig waswaarop door den voorzitter is geantwoord dat cr twoc-derdo bunder, te gen 8 cent per kubieke el werd verkochtdat die prijs welligt niet hoog te noemen was, doch dat men in aanmerking moest nemen dc onkosten en het tijdverlies aan het sassen en de haven verbonden; dat het bestuur, zoo lang het dijkwatcr als spui- boczem van het Sas werd beschouwd, het goed oordeelde daar uit grond weg te nemen, ten einde meer water tc kunnen bergen en dus de capaciteit van bet spui te vergrooten; zijnde burgemeester cn wethouders geautoriseerd om ecnige gelden tot afvlakking van den geroofden grond ie besteden; e. de toepassing van den hoofdelijken omslag en wat het ge volg is geweest van de commissie, iu 1856 benoemd om betere grondslagen voor die belasting aan te geven. De aanmerkingen omtrent de toepassing werden beantwoord door de leden van het dagelijksch bestuur, terwij! uit de discussion bleek dat de bedoelde commissie nog niet bij elkander was geweest; dat dit meestal was toe te schrijven aan den exceptionelen toestand waarin men verkeert, door herhaalde wetsvoordragten tot af stand van rijks belastingen, waardoor de gcheele hoofdelijke omslag zoude kunnen vervallen; overigens deden de twee tegen woordige leden dier commissie, de hecrenFokkerenjhr.de Jonge, zich kennen als tegenstanders van hoofdelijke omslagen; de eerste wanneer zoodanige omslag niet geheven wordt op den voet der personele belasting, de andere dat hij reeds vóór dc be noeming in 1856 aan den raad heeft overgelegd een stuk waarin hij verklaart gcene betere grondslagen voor de heffing te weten het dorde lid was de heer dc Crane, ais bovengezegd afwezig. Eindelijk is door den heer de Clercq nog eene vraag gedaan omtrent den afkoop der tollen op den straatweg naar Zijpe, of namelijk daarin slechts eene diligence draagt, waarop door den voorzitter is geantwoord dat dit het geval is, doch dat die on derneming reeds bestond tijdens en medegewerkt had tot den afkoop, terwijl de andere vielen iu dc zelfde gunstige bepalingen als andere ingezetenen. Na de vaststelling der begrootiug is de vergadering geschei den. SCng-elancl. Londen 15 october. The Morning herald veczekert dat lord John Russell en lord Derby sedert de sluiting van het parlement noch mondeling noch schriftelijk, noch door tusschenkomst van een derde met elkander hebben onderhandeld. Wat The advertiser dienaangaande in den laatsten tijd heeft medege- deeld, was uit de lucht gegrepen. Waar is het daarentegen dat lord John Ilussell eene uitnoodiging, om een paar dagen op het landgoed van lord Derby Ie komen doorbrengen, heeft aange nomen, doch dit bezoek slaat, volgens The herald, volstrekt in geen verband met de staatkunde. De berigten uit Canton van 2i augustus jl. luiden gun stiger. De uit de stad geweken ingezetenen keerden terugde gewapende vrijwilligers of zoogenaamde dapperen hadden op gehouden de europcschc troepen te verontrusten. De keizer lijke commissaris llwang, die de vijandelijkheden tegen de Europeanen aangemoedigd of althans toegelaten heeft, was teruggeroepen, en zou vervangen worden door Kweiliaug, eenen van de chiuescne onderhandelaren die het vredesverdrag te T'ieutsiug hebben gesloten. De eugelsche vlootvoogd Sey mour was van den togt naar Japan reeds te ilongkojig terug gekomen. Alhier is van regeringswege het volgende telegram uit Alexandrie bekend gemaakt, houdende berigten uit Bombay van 24 september jl.hieruit blijkt dat in Lid ie, tegen den aanvang van het koele jaargetijde, dc krijgsbedrijven niet alleen door de Engelschen, maar ook door de muiters met nieuwe kracht hervat worden. //De te Mooltan ontwapende troepen, bestaaude uil het 6de en het 09ste regement iulaudsche infanterie van Beugalen, zijn den 31 augustus in opstand gekomenhunne schier volkomene verdelging is daarvan liet gevolg geweest. Aan de zijde der onzen zijn bij die gelegenheid een officier en vier manschappen gesneuveld. De luitenant kolonel Robertson heeft den 5 september de vlugtelingen van Powree ontmoetdeze muiters hebben eene nederlaag en groote slagtiug ondergaan. Yier zendelingen van Nena-Sahib zijn te Gwalior gevangen genomen; zij trachtten het 25 regement van het inlandsche krijgsvolk van Bombay in opstand te brengen, maar het ver wittigde zijne officieren van den toeleg. Die zendelingen hebben de doodstraf ondergaan. De uit Gwalior gevlugle muiters zijn, onder aanvoering van Tantia-Topee, naar den kant van Malwa gelrokken, na tloor den generaal Roberts geslagen te zijn, en hebben Jubra-Patun bezetdaar de radjah of vorst van deze stad door zijne troepen verlaten werd, drongen de muiters er binnen, en maakten zij zich er meester van aanmerkelijke schatten en van omstreeks 40 stukken geschut. Tantia-Topee heeft zich vervolgens naar Bobal gerigt, maar is den 13 september, tusscben Bogag en Bearo, door het krijgsvolk van do landstreek Mliow, onder het bevel van den generaal Michel, ontmoet en geslagen. De mui ters zijn naar alle kanten uiteen gejaagd, en hebben dertig stuk ken geschut verloren. Aan onze zijde was het verlies onbedui dend." Uaitiiciilnud. Weeuen 14 october. Er is een keizerlijke verordening be kend gemaakt, waarbij de uitvoer van wapenen en krijgsbehoef ten naar Servie verboden wordt. Berlijn 15 october. De buitengewone zitting van den land dag zal vermoedelijk, iu naam van den prins regent door den presiderenden minister worden geopend, en de prins daarop den eed op de constitutie afleggen. De koning en de koningin zijn den 13den dezer van Sans-Souci naar Meran in Tyrol vertrokken, alwaar zij gedu rende den winter verblijf denken te houden. Uit de Rijnstreken hoort men algemeen verzekeren, dat de wijn dit jaar in kwaliteit dien van het vorige nog zeer zal overtreffen. lielffie. Onderscheidene dagbladen berigten dat het gouvernement twee aanvragen om concessie voor de ontworpen spoorweglinie tusscben Leuven en Herenthals over Aerscbot ontvangen beeft, alsmede eene ernstig gemeende aanvraag om concessie lot het verlengen van den Turnhoutschen spoorweg naar de nederland- sche grenzen in de rigtiug naar Tilburg en 's Hertogenbosch en naar Breda. Reeds is gemeld dat de diplomatie zich de zaak van den israëliet Mortara, wiens kind door de pauselijke overheid weg gevoerd en in een christelijk opvoedingsgesticht geplaatst, is, beeft aangetrokken. Volgens brieven uit Rome, door den turynschen berigtgever van L'indépendancc beige aangehaald, zijn de stappen der diplomatie vruchteloos geweest, en beslaat er geen grond om te verwachten dat de pauselijke regering hare handelwijze in deze zaak veranderen zal. Fraokrijk, Parijs 15 october. Het eskader, hetwelk eenen ocfeuings- togt in de Middellandsche zee heeft gedaan, is te Toulon terug gekomen, maar heeft terstond bevel ontvangen zich gereed te houden om weder in zee te gaan. Volgens een berigt uit die stad van eergisteren wist men toen aldaar nog niet met zekerheid, welke de bestemming van net eskader zou zijn ingeval het thans weder in zee gezonden wierd; sommigen meenden dat het naar den Taag zou stevenen, om met de twee fransche oorlogschepen, welke aldaar reeds liggen, aan Frank- rijks eischen bij het portugesclie gouvernement klem bij te zet ten; doch meer algemeen geloofde men dat het naar Tetuan ge zonden zou worden. Het schijnt zich te bevestigen dat bet door de aanhou ding van ecu fransch schip met afrikaansche landverhuizers tussehen Portugal en Frankrijk opgerezen geschil zijne afdoe ning nabij is, en dat het portugesclie gouvernement de indie ning van het ultimatum niet heeft afgewacht maar raadzaam heeft geacht dadelijk voor de dreigende houding der ovtrmag- tige tegenpartij te bukken. Den 13 dezer zijn de laatste instrucfieu voor den fransellen zaakgelastigde te Lissabon van hier afgezonden; ir. de haven van Lorient lag een fransch stoomschip gereed om ze onver wijld naar Lissabon te brengen. Dit blijkt uit een berigt van den ministeriele» Couslitutionnel. Volgens het zelfde blad bevestigt bet zich, dat het fransche eskader te Toulon bevel had ontvangen zich gereed te houden om des noods naar Lissa bon te stevenen. Maar gelijktijdig heeft de portugesche gezant alhier eene schikking voorgeslagen, en wel, naar het schijnt, op meer of min bepaalde magtiging van zijn gouvernement. Wij vernemen, zegt het Journal des débats, dat de burggraaf de Païva, buitenge woon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den koning van Portugal bij het fransche gouvernement, heden donderdag avond van hier vertrekt, om zich naar Lissabon te begeven, met het doel om aan zijn gouvernement een ontwerp van een verge lijk voor te slaan, waardoor, naar gezegd wordt, op eene voor beide landen eervolle wijze een einde zou worden gemaakt aan de moeijelijkheden die uit de aanhouding van den Charles en Georges voortgekomen zijn." Een ander dagblad meent nadere bijzonderheden le kunnen mededeelen. Er heef tzich, zegt dat blad, in het geschil tus scben Frankryk en Portugal eene nieuwe omstandigheid voorge daan juist toen het fransche gouvernement op hel punt was om zijn ultimatum vast te stellen. Het hof van Lissabon heeft, bij monde van zijneu gezant alhier, aangeboden het aaugehoudeu schip los te laten en zijn kapitein in vrijheid te stellen mits de twee fransche oorlogschepen, welke dezer dagen op den Taag gekomen zijn, teruggeroepen, en een punt van onderge schikt belang, te welen de schadevergoeding, aan dc scheids- regterlijke uitspraak eener derde mogendheid onderworpen wierd. Daar het door deu franscben minister van builenlanclsche zaken ontworpen ultimatum alleen de eerste twee punten be trof, is het voorstel van den portugescheu gezant door den franscben ministerraad in beginsel aangenomendien ten ge volge hebben de laatste instruct ien, weike den 13 aan den fran scben zaakgelastigde te Lissabon toegezonden zijn, wijziging ondergaan, zoo niet in de strekking, althans in de bewoordin gen. Vervolgeus is, op grond van het aangenomen voorstel, nader overleg tussehen den portugescheu gezaut eu dcu frau- schen minister van buitenlandsche zaken gehouden, en zijn daarbij de grondslagen voor een vergelijk vastgesteld.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3