MIDDELRURGSCHE COURANT. r 125. Dingsdag 1858. 19 October. ?lanlvon0tgingcn öinncnlanDsd)c tijöingrn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vhssn gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendma kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 uie. VAN OEI RIJKSBESTÜCR.PROVINCLVLE EN GEMEEA'TEBESTCREN. De burgemeester eu wethouders van Vlissingen doen te we ten: dat door den raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 30 augustus 185S, is vastgesteld de volgende WIJZIGING van het besluit tot heffing van plaatselijke belasting op voorwerpen van ver bruik in de gemeente Vlissingen. De gemeenteraad van Vlissingen, Gezien deszelfs besluit van den 7 april 1856, nader gewijzigd bij de besluiten van den 5 mei en 24 september deszelven jaars tot heffing van plaatselijke belastingen op voorwerpen van ver bruik, goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 31 december 1856, no. 65, In aanmerking nemende dat de ondervinding heeft doen zien, dat eene wijziging daarvan noodzakelijk wordt geacht, Besluit: Het tarief voor de genoemde heffing aangaande de bouwma terialen, te wijzigen als volgt: de aldaar sub no. 11 onder de rubriek //bouwmaterialen," voor zoo veel dat opschrift zelve betreft, en de daaronder vermelde bewoordingen: //waaronder metselsteen, dakpannen, leijen. kalk, tras, cement, gezaagde en ongezaagde houtwaren," te doen wegvallen en daarvoor in plaats te stellen No. 11. Alle tot den bouw dienende steensoorten, dakpan nen, leijen, kalk, tras en cement, ruwe en bewerkte houtwaren ook al het daaruit vervaardigde dienst ig tot daarstelling van eenig gebouw of getimmerte, 5 percent van de waarde. De waarde te berekenen naar de factuur of de processenverbaal van ver koop, en bij ontstentenis van dien door twee deskundigen, des noods van weerszijde te benoemen. Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen, den 30 augustus 1858. De burgemeester, D U T IL H, 1. b. De secretaris, MABILO T. Behoort bij het koninklijk besluit van 23 september 1858, no. 69. Mij bekend, De minister van binnenlandsche zaken, (get.) VAN TETS. Accordeert met het origineel, De secretaris-generaal bij het ministerie van binnenlandsche zaken, (get.) J. SCHRöDER. Voor eensluidend afschrift, zoo veel het geextraheerde aan gaat, De secretaris-generaal, (get.) J. SCHRöDER. Voor extract conform, De griffier der staten van Zeeland, (gel.) S. VAN DER SWALME. En is hiervan afkondiging geschied waar hel behoort, den 5 october 1858. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, De burgemeester, J. W. CALLENFELS. De secretaris, MABILO T. middelburg IS october. Het schijnt thans de bedoeling der regering te zijn om het verleenen van eenige ondersteuning ten behoeve van een spoor weg van Vlissingen uitgaande, voorloopig tot het jaar 1862 te verschuiven. Immers in de memorie van toelichting, gevoegd bij het nu ingediende wetsontwerp omtrent den noorder spoor weg, wordt aangevoerd dat, hoewel zij voor den aanleg van een spoorweg van Rotterdam langs Dordrecht, 's Hertogenbosch naar Roermond of Venlo en van daar naar de pruissische gren zen, het bouwen der bruggen bij Rotterdam, Dordrecht en Roermond of Veulo voor hare rekening wenscht te nemen, en bovendien rentewaarborg van 4£ pet. wenscht te verleenen, de regering meent zich alleen te mogen verbinden om vóór 1862 een voorstei tot ondersteuning der zeeuwsche lijn te doen, ten zij de toestand der schatkist dit niet mogt veroorloven. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag voormid dag ten elf ureeene openbarezitting houden, waarin de navol gende onderwerpen zullen behandeld worden Missive'gedeputeerde staten, belasting gemaal; missive be stuur leenbank af- en overschrijving; voorwaarden verpachting vlissingsche tolverslag opneming kasontvanger; beraadsla ging gemeenlebegrooting c. a.concept verordening hoofdelij- keu omslagverslag commissie havenwerken. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den heer V. van Lissa, heel- en verlos kundige alhier, bij vonnis der arrondissements regtbank van 19 februarij dezes jaars, ter zake van het onbevoegd uitoefenen der inwendige geneeskunst veroordeeld in eene geldboete van f 25 en de kosten van het geding, met gedeeltelijke te niet doe ning van een vonnis door den kantonregter alhier op den 7 december 1857 in de zelfde «aak gewezen. Bij arrest van den hoogen raad der Nederlanden van 18 mei 1858 is echter eerstgemeld vonnis der regtbank vernietigd en de zaak verwezen naar dit hof, op grond dat daarbij schending der wet heeft plaats gehad, doordien twee medicinae doctoren zijn gehoord als getuigen en niet als benoemde deskundigen, over vragen van weteusehappelijken en geenszins van feitelij ken aard. Het hof, overwegende dat het zelfde heeft plaats gegrepen bij het vonnis van den kantonregter, heeft ook dit vonnis en het hooger beroep te niet gedaan en op nieuw regt doende, den be klaagde schuldig verklaard aan het door een heel-en vroed- meester uitoefenen van een anderen tak van geneeskunst dan waartoe hij bevoegd is en, overeenkomstig de artt. 19 en 8 dei- wet van 12 maart 181S (staatsblad no. 16) veroordeeld tot eene geldboete van f25 en in de kosten van het geding, voorzoo verre die bij vorengenoemd arrest van den hoogen raad niet zijn gebragt ten laste van den slaat. -f- Bij de jl.zaturdag plaats gehad hebbende herstemming voor een lid der kamer van koophandel en fabrieken te Zierik- zee. is benoemd de heer H. G. Mulock Houwer. Vrijdag 11. is door de directie der brandweer te Zierikzee, aan den heer mr. J. W. D. van Dongen, die na 30 jaren lid der brandweer geweest te zijn, dit jaar als commissaris was afge treden, als herinnering een sierlijke zilveren beker aangeboden, waarop aan de eene zijde een brandspuit en aan de andere eene toepasselijke inscriptie is gegraveerd. den ingediend, eu haar antwoord even spoedig zal kunnen vol gen. Naar men verzekert, heeft de meerderheid der leden, welke aan het onderzoek hebben deelgenomen van de voordrag t, be treffende de kosten van het leger, zich tegen het cijfer van dit hoofdstuk verklaard, doch hebben andere leden, welke geene bedenking hadden tegen het bedrag van dit cijfer, te kennen gegeven, zich niet te kunnen vereenigen met het stelsel, zooda nig als dit door den minister in zijne memorie van toelichting is aangenomen en verdedigd. Nadat het onderzoek der aanhangige financiële wetsvoor- dragten in de afdeelingen zal zijn afgeloopen, zal naar men zegt, de tweeede kamer een rees nemen van veertien dagen. Z. K. H. de prins van Oranje is den 13 dezer te Eisenach aangekomen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt dat, blijkens bekendmaking der belgische rege ring, te rekenen van den 15den october tot den lsten april, op het lichtschip, geankerd bij de bank van de Paardenmarkt, in het vaarwater de Wielingen bij de monding der Wester-Schelde, alle nachten, teu twee ure (middelbare tijd), een witte vuurpijl zal worden afgestoken, om te dienen als herkenningsteeken. In hetsterrebeeld Andromeda is geene komeet te zien, zoo ais door onderscheidene personen beweerd wordt. Men heeft, even als meermalen te voren, de bekende nevelvlek in dit beeld daar voor gehouden. De volks-sterrekundige op den Pont-neuf ie Parijs heeft daarmede goede zaken gedaan, en toch heeft de menigte, volgens den heer Babinet, zich niet te beklagen, ver mits haar, voor haar geld, iets zeer merkwaardigs te zien is gegeven. Te rekenen van woensdag aanstaande, is het kantoor van den rijkstelegraaf te Rotterdam gevestigd in de nieuw iugerigte lokalen, boven de beurs aldaar. De ingang voor het publiek tot het telegraafkantoor is op den Visschersdijk. Vrijdag is in de afdeelingen der tweede kamer een begin ge maakt met het onderzoek van de voorgedragene verordeningen betreffeude de wijziging van het belastingstelsel. Nog veel andere onderwerpen zullen achtereenvolgens in de afdeeliugeu worden onderzocht, voor dat men tot de openbare beraadsla gingen zal overgaan. Des avonds komen de commissien der rapporteurs bijeen tot het opmaken van de voorloopige versla gen van de voordragten, van welk het onderzoek is afgeloopen, eu daaronder van de wet op de verdeeling der kiesdistricten; I derwijze, dal die verslagen spoedig aan de regering zullen wor Jl. zaturdag is het treurig berigt ontvangen van het vergaan der Cadsandria. Dit klipper fregatschip van de reederij der heeren Koning Liebert te Rotterdan, had zijne eerste reis naar Batavia gelukkig volbragt, doch is op zijne reis van daar naar Decima verongelukt; van de bemanuing verloor één man daarbij het leven. De gezagvoerder van de Cadsandria, J. A. C. Gerlach, meldt daaromtrent uit Decima 10 augustus het volgende: //Na eene voorspoedige reis van 23 dagen van Batavia, an kerden wij door st ilte, bij den Papenberg voor Decima, en lagen wij te wachten op boegseervaartuigen, om het schip verder in de baai te brengen. Zaturdag morgen was het buijig en regenachtig, waarom ik de bramstengen en ra's liet neernemen verder op den dag werd het goed weder, doch er kwamen geene booten. Ik ging zelf naar Decima met de scheepspapieren, ten einde nogmaals aan te dringen om het scliip naar binnen te boegseren, doch door het lastig ceremonieel der Japannezen, kon ik geen booten krij gen voor den volgenden dag. Ik begaf mij weder aan boord, eu toen begon het weer te veranderen. Hevige buijen en valwin den noodzaakten ons om veel ketting te steken. Des nachts van den 7den op den Ssten dezer (augustus) nam de wind zoo danig toe, dat wij het tweede anker lief eu vallen. In dient us- schentijd was het een volslagen tijphoon geworden. Wij staken de beide kettingen tot het eind toe uit, en het schip lag toen vast. Zondag morgen ten 12 ure bedaarde het een weinig, doch de wind liep westelijk, zoodat het schip omzwaaide, op de klip pen, in welker nabijheid wij lagen, geraakte, en totaal verbrij zelde. Op een matroos na, die bij de poging om mijne arme vrouw te redden is verdronken, zijn wij allen door Gods goed heid gered, niets kunnende bergen dan hetgeeu wij aan het lijf hadden; mijne papieren, in een woord alles is verongelukt. Van het tuig en de-zeilen zal nog veel geborgen kunnen wor den het schip ligt nogmetdebezaausrust aan bakboord boven water, en de -JapalAqezen-zijn bezig om te bergen wat zij kun nen." f' ;V •Cv- •■-li

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1