öuitcntiutö'scljc ttjïiintjcn: Het Provinciaal blad no. 93 beval eene circulaire van gede puteerde staten van Zeeland, houdende medcdeeling van Zr. Ms. besluit, waarbij de gemeente 's Heer Abtskerkc wordt afge scheiden van het 8ste militiekanton, hoofdplaats Kapelle, en gevoegd bij het 7de kanton, hoofdplaats Goes. Bij een besluit van den 1 dezer (Provinciaal blad no. 94-) zijn door gedeputeerde staten opgeheven de ter voorkoming van de verspreiding der longziekte in het eiland Tholcn bevolene maat regelen, betrekkelijk den van Haaftenpolder. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier, is ontvan gen eene opgaaf nopens den handel en scheepvaart in Groot- Brittanje en Ierland, over de maand en de acht maanden, ge ëindigd 31 augustus 11. Aan de leden der tweede kamer is rondgedeeld een open brief ten titel voerende //De koffijveilingen der Nederlandsche han delmaatschappij, inzonderheid in betrekking tot Middelburg." In dien brief, die niet in den handel is, komen zeer gewigtige bedenkingen voor tegen het stelsel, dat ten opzigte van den verkoop der oost indische gouvernementsproducten gevolgd wordt, en voorts is erhetonregt uit een gezet, dat door het successievelijk opheffen der veilingen te Middelburg aan die gemeente is berokkend. Met primo november zal in de rijksveldwacht de volgende verplaatsing geschieden, als': van Goes naar Heinkenszand, de brigadier F. Ekkelboom. Van Heinkenszand naar Goes, de brigadier J. Buit Ier. Van Wissekerke (Noordbcveland), naar Vlissingen de rijksveldwachter 3de klasse, J. W. Moelaert, en van Vlissingen naar Wissekerke de rijksveldwachter 3de klasse, W. J. de Jongh. Bij beschikking van den minister van justitie is aan den bri gadier der rijksveldwacht 11. Staats, te Zierikzee, eene beloo ning toegekend, ter zake van de achtervolging en in hechtenis neming van den dader des diefstals, iu.d.en nacht van 24 op 25 september jl. te Zierikzee gepleegde n i De minister van justitie heeft de commissarissen des konings uitgenoodigd, de burgemeesters aan te schrijven, naauwlcttend toe te zien, of dc personen, door welke jagt- of vischaclen wor den gevraagd, mogtcn vallen in de termen van de tweede zin snede van art. 5 of behooren onder diegenen, aan welke volgens art. 14 der jagtwet, jagtacten worden geweigerd (de tweede zinsnede van art. 5 vordert, dat de verzoekschriften van min derjarigen om acte tot uitoefening der jagt en visscherij door hunne ouders of voogden worden onderteekend, terwijl inge volge litt. c. van art. 14, jagtacten aan personen beneden de achttien jaren worden geweigerd.,) De minister heeft het aan commissarissen overgelaten, ter voorkoming dat jagt- of visch- acten op aanvragen van minderjarigen, of jagtacten aan perso nen beneden de achttien jaren worden verleend, te bepalen: dat bij de invulling van het model verzoekschrift achter den naam des verzoekers, of van dengenen, voor wien eene grootejagt- acte wordt gevraagd, worde vermeld diens ouderdom of dag van geboorte. Bij de concessie voor den aanleg en exploitatie van den spoorweg van Maastricht naar Luik (die thans, voor zoo ver het ncderlandsch gedeelte betreft, door den minister van bin- nenlandsche zaken erkend is beslissend te zijn) is geen onder steuning noch van de zijde van Nederland, noch van die van België bedongen of verleend. Op den Hollandschen ijzeren spoorweg heeft zaturdag avond een ongeluk plaats gehad. Toen de trein, welke des namid dags ten half vijf ure van Amsterdam was vertrokken, na de gewone halte aan het station Vogelenzang, op het punt stond de reis naar Rotterdam te vervolgen, sprong eensklaps de lie mei van den vur.rbok der lokomotief Pegasus, waardoor een stoker en de wachter aan het station Vogelenzang ernstig wer den gewond, terwijl ook een conducteur kwetsuren bekwam. Daar de reis niet kon worden vervolgd, alvorens eene andere locomotief op de plaat s des ongcvals gekomen was, welke uit Amsterdam ontboden moest worden, veroorzaakte zulks een vrij langdurig oponthoud, zoodat de trein, in stede van ten half acht ure, eerst ten ruim negen ure arriveerde. Reiioeanisigen en besluiten. Benoemd, bij besluit van den 8 dezer, tot ontvangers der registratie en domeinen: te Weesp. de heer VV. Macalester Loup, thans te Papendrecht; aldaar de heer M.Langeveld» thans te Drutenaldaar de heer jlvr. mr. A. M. C. Sand berg, thans te Ommen aldaar de heer mr. L. J. Bouricius, thans sur numerair der registratie en domeinente IJsselmonde, de heer J. Schcltema, te Goor; aldaar de heer mr. F. A. van Hall, thans surnumerair der registratie en domeinen; te Purmcrende, de heer C. A. B. L. van Ghcrt, thans te lleusden; aldaar de heer L. Dittlinger, thans te Gravealdaar de heer E. J. A. P. J. van Meurs, thans leOirschot; aldaar dc heer I.J. Reerma van Voss, thans surnumerair der registratie en domeinen; te Venlo. de heer mr. V. F. H. Mertz, thans te Horstaldaar de heer W. J. Berdenis van Berlekom. thans surnumerair der registratie en domeinen. Iierl<-en sclioolnicuws. Wij vernemen dat de heer A. A. Looijen, predikant bij de hervormde gemeente te Grijpskerke, het beroep naar Wisse kerke, Noordbeveland, aangenomen heeft. Hstrine cn ïeg-er. Zr. Ms. schooner Atalante, kommandant luitenant ter zee 2de klasse J. W. Binkes, zaturdag morgen van het Nieuwc- diep naar de Hinderbank vertrekkende, kwam in aanzeiling met het stoomschip Kroonprinses Louise, naar Liverpool bestemd, waardoor beide moesten terugkeeren. liantonigcrcgt ie Middelburg. Bij vonnissen van den 12 dezer, zijn 1. P. en B., ter zake van het laten loopen van runderen op een buurtweg, zouder toestemming, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 10, bij onvermogen ieder tot. 2 dagen gevange nis, en in de kosten. 2. V., wegens het werpen van vuilnis op iemand, veroordeeld in eene geldboete van f3 en in de kosten. 3. K-, ter zake van een hooi- en hulschermijt achter zijn huis te hebben aangelegd, welke niet op de bepaalde afstand van den weg verwijderd was, veroordeeld in eene geldboete van f 10, bij onvermogen tot 2 dagen gevangenis, en in de kosten. 4. J., ter zake van het laten loopen van vee op eens anders bezaaiden of in den oogst staanden grond, veroordeeld in eene geldboete van f 3, en in de kosten. 5. A., ter zake van het alleen laten staan van paarden ge spannen voor een wagen, op een buurtweg, veroordeeld iu eene geldboete van f 3, en in de kosten. G. A., wegens het arglistig wegnemen en zich toeeigenen van gras, veroordeeld iu eene geldboete van f3, en in de kosten. 7. S., wegens hel des nachts laten staan van een vierwiels boerenwagen, op een openbaren weg, veroordeeld in eene geld boete van f3, en in de kosten. Engelttiid. Louden 10 October. Volgens loopend gerucht is lord J. Rus sell door lord Derby eene portefeuille aangeboden, maar heeft hij die afgewezen onder belofte nogtans dat hij den eersten mi nister bij de aanbieding van diens hervormingswet zal onder steunen. Lord Manners, een lid van het kabinet, heeftin het laatst der vorige week op de vergadering van een landbouwkundig genootschap eene redevoering gehouden, en zich daarin over het vraagstuk der parlcmentshcrvorming aldus uitgelaten//Door een zonderlingen loop der omstandigheden schijnt voor het tory kabinet de taak weggelegd te zijn om de reform-bill, die in 1832 door de whigs tot. stand isgebragt, van onregelmatigheden te zuiveren en voor de toenemende kunde, gegoedheid en tal rijkheid der natie beter geschikt te maken. Hr. Ms. gouverne ment zal die gewigtige en moeijelijkc taak aanvaarden met het opregte en ernstige voornemen om de vertegenwoordiging des volks in het parlement zoo te verbeteren, dat liet bezit van het beste kiezersligchaam en van de beste vertegenwoordiging, wel ke hier te lande mogelijk zijn, aan Engeland verzekerd worde. Doch men vergete niet dat kiezerslijsten, stembussen, redevoe ringen in kiezersvergaderingen en zelfs redevoeringen in het parlement, bij slot van rekening enkel middelen zijn, en dat het goede zelfbestuur van een christelijk en beschaafd land het doel is." The times en andere dagbladen beriglen dat het gouver nement last gegeven heeft om alle belangrijke punten van dc schotsche kust in goeden staat van tegenweer te stellen. Volgens de zelfde bladen zal de rijkswerf Ie Pembroke, wan neer de aangevangen verbetering en uitbreiding voltooid is, in staat zijn om jaarlijks een klein eskader oorlogschepen, alle tot. dc grootste in hunne soort bcboorende, te leveren. Met betrekking tot dc ramp der Austria zijn nadere bij zonderheden vernomen. Aan boord bevonden zich, volgens het verhaal der geredden, 425 passagiers, waaronder 57 vrouwen en officieren, voorts eene bemanning 103 koppen tellende. Niet meer dan G7 personen zijn kunnen gered worden. De brand werd veroorzaakt doordien de bootsman teer kookte om de kajuit te berooken; ten gevolge van het gloeijend worden van het ijzer kookte de teer over en onmiddelijk geraakte het schip in lichte laaije vlam. Plotseling was alle tucht verdwenen, daar al dc passagiers door eene paniek werden overvallen. De gemeenteraad der city heeft op voorstel van den heer Reed besloten, aan den baron Clyde (sir Colin Campbell), op. perbevelhebber der britsche krijgsmagt in Indie, ter belooning zijner veelvuldige aan den lande bewezene diensten, het eere burgerschap en een eeredegeii, ter waarde van 100 guinjes, aan te bieden. Nadat dit voorstel was aangenomen, werd de zelfde onderscheiding aan sir James Outram toegekend. Daitsclilnnd. Berlijn 10 october. Bij circulaire van gisteren heeft de heer von Manteuffel de hoofden der alhier residerende buitenland- sche zendingen kennis gegeven dat de prins van Pruissen, over eenkomstig met den nitgedrukten wensch des konings, ten gevolge der voortdurende verhindering in welke Z. M.zich bevindt om het bewind der zaken te hervallen, en krachtens art. 56 der staatsregeling, in naam en tot op de volkomene lier- stelling des konings, de teugels der regering, in hoedanigheid van prins regent des pruissischen koningrijks, heeft opgevat. De regeling der regeringskwestie heeft alhier eenen zeer gunstigen indruk te weeg gebragt, en men meent uit de omstan digheid, dat in dezen de grondwettige voorschriften getrouwe lijk nageleefd zijn, en uit de (volgens sommige berigten niet geheel vrijwillige) aftreding des ministers von Westphalen te mogen afleiden, dat van nu af, wat dc inwendige politiek betreft in Pruissen eene andere rigting zal gevolgd worden, dan in de laatste tijden, en dat in allen geval aan de reactionaire partij een goed deel van haren invloed zal worden ontnomen. Volgens een berigt uit Genua van den 5 dezer, door een halfofficieel nieuwsblad van Wecnen medegedeeld, wordt het russische stoomoorlogschip Polkan, hetwelk iu de Middelland' sche zee kruist, eerstdaags te Nizza verwacht, om de lokalen te Villafranca over te nemen, welke door het sardische gouverne ment aan Rusland ten gebruike voor eene russische stoomvaart maatschappij afgestaan zijn. Deze lokalen zouden plegtig in bezit genomen wordende grootvorst Konstantijn zou de pleg- tigheid bijwonen en vervolgens te Nizza den eersten steen voor eene grieksche kerk leggen. ^rankrijii. Parijs 10 ociober. Prins Napoleon schijnt, in strijd met wat laatstelijk gezegd is, zijn vertrek naar Algerie tot het voorjaar te hebben uitgesteld. Men wil weten dat hij groote moeijeljjk- heden ontmoet in de organisatie dier volkplanting op den grondslag van het besïuil waarbij dealtributen des gouverneur- generaals worden geregeld, en dat hij eenige zijner inziglen wil verwezenlijken alvorens Algiers in persoon te gaan bezoeken. De minister van financien heeft zich verstaan met den nieu wen minister van Algerie en de koloniën, omtrent de toepas sing der wet op het kadasier in dc afrikaansche bezittingen. Het kan thans als zeker worden aangenomen, dat de daarmede in verband staande werkzaamheden met spoed zullen worden voortgezet. Zaturdag namiddag is dc raad van ministers vergaderd geweest in het paleis der Tuillerien, onder het voorzitterschap van prins Jéröme. Het is niet onmogelijk dat in dien raad dc portngcsche aangelegenheden ter spraak zijn gebragt, mitsga ders die der Donau-vorstendornmen. Het zeggen is, dat de minister van buitenlandsche zaken eerre nota heeft ontvangen van de regering te Lissabon. Wat de üonauvorstendommen aangaat, zoo zouden de aldaar gevestigde fransche consulaire agenten berigten hebben gezonden, uit welke bleek, dat onder de romanische bevolking weder eene meer dan gewone span ning werd waargenomen. In de laatste correspondenlien uit. Lissabon wordt be weerd, dat het iu beslag nemen vau de Charles Georges en de tegenstand, welken de vorderingen van Frankrijk hebben ont moet, dc zelfde oorzaak hebben gehad als de mishandelingen, aan welke de fransche zusters van liefdadigheid daar ter stede zijn blootgesteld geweest; welke aanleiding eenig en alleen moet worden gezocht, in dc ongunstige stemming van het. minis terie Loulé, ten aanzien van dc keizerlijke regering. In die cor respondentie komt voor, dat het genoemde ministerie zeer slecht gezien is bij eenige invloedrijke leden der vorstelijke familie te Lissabon, zoo dat het te verwachten is, dat het ver schijnen van fransche linieschepen op den Taag eene verande ring van ministerie tengevolge kan hebben, in den zin der voorstanders van Frankrijk. La patrie houdt in, dat men aanvankelijk heeft gevreesd, dat de portugesche regering de ondersteuning van Engeland zou inroepen maar dat het te veronderstellen was, dat, wat er ook mogt gebeuren, de bewindslieden te Lissabon van den kant der britsche regering nooit, iets anders zouden bekomen dan verstan- digen raad. La patrie zegt dat de twee fransche oorlogschepen, die onlangs, toen de niontenegrijnsche aangelegenheid een beden kelijk voorkomen kreeg, naar de Adriatische zee gezonden zijn, aldaar waarschijnlijk nogeenigen tijd zullen blijven. Het genoemde blad zegt ook dat de jongte berigten uit fransch Guyana omtrent het aldaar gevestigde si rafgest ichtgun stig luiden, en dal die strafkolonie vooruitgaat.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3