Ouitcitlan&sclje tijïtingen. Kntrelauil. Londen 9 October. Zoo als verwacht was heeft het zenden van twee fransche oorlogschepen naar den Taag, ten gevolge van twist over het in beslag nemen van een fransch schip in het kanaal van Mozambique, hier op velen een slechten indruk ge maakt, die daarin eene antiliberale strekking bij Frankrijk ten opzigte van den negerhandel willen opmerken, en de volharding der fransche regering in hare plannen van vrije landverhuizing als een vermomden aanval tegen de engelsche staatkunde be schouwen. Men had gezegd dat het britsch kabinet zijne toe stemming tot het zenden der twee bewuste schepen gegeven, of althans daarvan en van de beweegredenen welke er toe geleid hebben, kennis gedragen had, maar in de ministeriele kringen wordt dit ontkend, ja zelfs gezegd dat de raadsleden der kroon door de tijding daarvan verrast zijn geworden, en dat de heer Disraeli dien ten gevolge van zijn laudgoed herwaarts geroepen is. Het ministerieel orgaan The morning herald, dat eerst het feit ontkende, bevestigt het nu en wijst op het gewigt daarvan, met den wensch nogtans dat de uilkomst rustig moge wezen. De openbare meening roept van haren kant de tusscheukomst van Engeland ter gunste van Portugal in In de afgeloopen parlementszitting werd door het lager huis eene commissie uit zijn midden benoemd om te onderzoeken hoe de nederzetting van Europeaneu in Britschlndie, inzonder heid in de hooger gelegen en gezonder gedeelten van dat land, bevorderden tevens het handelsverkeer met Midden-Azie uitge breid zou kunnen worden. Het verslag dezer commissie is thans openbaar gemaakt; het bevat geene conclusie maar belangrijke getuigenissen van deskundigen, voor de commissie afgelegd, inzonderheid betreffende het luchtgestel van Iudie en de ge schiktheid van dat land om door Europeanen bewoond en ont gonnen te worden. Eindelijk is aan het dringend verlangen der oppositiebla den voldaan, door de officiële rnededeeling van het antwoord van lord Canning, op de veel besprokene depêche van graaf Ellenborough, in welke de proclamatie des genoemden gouver neur-generaals van Indie, waarbij dc bezittingen der hoofden van den opstand verbeurd werden verklaard, zoo hevig gegispt werd. In dat antwoord nu houdt lord Canning tegen den voor- maligen voorzitter van het bureau voor Indie de noodzakelijk heid van de door hem genomen maatregel vol, welken hij niet geheel heeft, kunnen intrekken, zelfs na de ontvangst van den brief des ministers, die eene zoo levendige en stellige afkeuring daarvan behelsde. Sedert weinige jaren openbaarde zich bij een gedeelte der angükaansche geestelijkheid eene in het oog vallende toenade ring tot de roornsch kat holieke kerkgebruiken. Deze beweging heeft inde laatste maanden een vorm aangenomen, waardoor de algemeene aandacht alhier meer bijzonder op deze aangele genheid gevestigd is geworden. De protestantsche geloofsbe lijdenis verwerpt namelijk, om bekende redenen, de oorbiecht en nu hebben ecnige anglikaansclie geestelijken zich voor dit gebruik verklaard, doch alleen facultatief. Dit nu heeft veel beweging gemaakt en wordt niet alleen door de dagbladen be sproken maar ook in openbare vergaderiugen behandeld. Dings- dag 11. heeft zulk eene vergadering te Greenwich plaats gehad, die druk bezocht was en waarin het levendig toeging. Het ont brak niet aan scherpe uitdrukkingen tegen de voorstanders van deze nieuwigheid onderdo protestanten. Thans wordt alhier eene groole manifestatie in den zelfden geest voorbereid en het is, bij de bekende godsdienstige rigting alhier, alles behalve onmogelijk, dat deze zaak eene ernstige geaardheid verkrijgt. Daar de stoombootmaatschappij, welke het vervoerder brievenmalen tusschen Engeland en Australië op zich genomen had. niet in staat is om aan de zware eischen van het contract van aanneming te voldoen, wil het gouvernement eene nieuwe uitbesteding beproeven. De voorwaarden daarvan zijn thans bekend gemaaktzij bepalen dat. er elke maand eene brieven maal uit Engeland en eene uit Australië zal vertrekken, om over Suez binnen den tijd van vijf en vijftig dagen Londen of Sydney te bereiken. Hierbij is tevens bekend gemaakt dat het gouvernement ook eene maandelijksche dienst tusschen Enge land en Australië over Panama wil oprigteu er. nevens die over Suez gaande houden, en dat het later, wanneer de noodige be schikkingen zijn gemaakt, tot de uitbesteding dezer tweede dieust zal overgaau. Ilusland. Keizer Alexander heeft, op zijne onlangs volbragte reis door verschillende gouvernementen van zijn rijk, eetiige toespraken gehouden die een onbcschrijfeüjken indruk hebben achtergela ten. De edelen, die zich lot dus verre tegen de emancipatie der lijfeigenen hebben verzet, begrijpen thans dat de keizer vast besloten is dit werk der beschaving ten einde te brengen. Vele hunner maken dan reecis van den nood eene deugd en verande ren ten eenenmale zoo al niet van denk- dan loch van handel wijze. In den loop dezer maand zullen de meesle commissien ter zake van de emancipatie hare werkzaamheden verrigt heb ben, de voorstellen in hare rapporten vervat zullen door de centrale commissie te Petersburg onderzocht en daarna aan 's keizers bekrachtiging onderworpen worden. Aan deze com missie, waarvan graaf Orloff voorzitter is, zullen commissarissen uit den adel worden toegevoegd. iSuitscblaad. Weenen 7 October. Dc Wiener Zeitung deelt de nieuwe wet medeop de conscriptie en de recrulering. Deduur van den militairen diensttijd blijft bepaald op acht jaren; doch voortaan zullen niet meer dan zeven ligtingen onder de wapenen gehou den worden. Adelijke titels geven geen regl tot, vrijstelling meer. Onze regering gaat voort met beperkende maatregelen te nemen jegens de dagbladpers en verschillende andere zaken. Zoo meldt men dat het voortaan niet meer zal veroorloofd zijn om congressen, van welken aard ook, hier te lande te houden, iudien het te voorzien is, dat vele buitenlanders daaraan zullen deelnemen. Berlijn 9 October. De heden verschenen PreussischeCorres- pondenz berigt dat Z. M. dc koning van Pruissen het gepast heeft geoordeeld dat tot aan zijn volkomen herstel de prins van Pruissen zich van nu af met de regering blijve belasten eu wel geheel zelfstandig als regent. Het wordt bevestigd dat de heer von Elothwell, presi dent van de provincie Brandenburg en oud minister van finan ciën, alhier is aangekomen om voorloopig den heer von West- phalen te vervangen als minister van binnenlandsche zaken, wiens portefeuille hem plotseling door den prins van Pruissen is ontnomen. Bij eene order van Z. K. H. den prins regent van lieden, gerigt tot den staatsraad, wordt kennis gegeven dat, alzoo het God behaagt de ziekte nog niet te doen wijken welke den koning belet zich met staatszaken te bemoeijen,de prins, volgens Zr.Ms. uitnoodiging en uit kraehte van het voorschrift, bij art. 56 der constitutie, als naaste geregligde lot den troon, het regentschap in naam des koniugs aanvaardt, tot Z. M. zich weder in staat zal bevinden zelve het koninklijk gezag uit te oefenen. De prins roept voorts, overeenkomstig boven aangehaald artikel der con stitutie, de beide kamers bijeen tegen den 20 dezer. Hamburg 8 october. Het engelsche gouvernement heeft eene dringende nota doen toekomen aan het hannoversche kabinet, met uitnoodiging om zonder langer verwijl zijne voorstellen op te geven lot de algeheele opheffing der te Stade geheven wor dende lolregten voor de vaart op de Elbe. EBel«ie. Het bestuur van den staatsspoorweg heeft een nieuw tarief van vrachtprijzen vastgesteld voor het vervoer van goederen tusschen Belgie. Duitschlaud, Rusland, Polen, Oostenrijk, De nemarken. Zweden, ZwitserlandItalië en de daarachter gelegen landen. Dit wordt in den Moniteur bekend gemaakt, met bij voeging dat het nieuw tarief eene algemeene verlaging in de vrachtprijzen brengt, dat het voor de verzending van koopwaren in groole hoeveelheden per spoortrein verderdan Keulen uiterst lage prijzen bepaalt., dut het den voor het vervoer noodigen t ijd aanwijst, en dat het commissieloon, de kosten van verdere ver zending uit Keulen eu de onkosten der te Keulen en Aken door de administratie der invoerregten voorgeschreven formali teiten onder de bepaalde vrachtprijzen begrepen zijn. Frankrijk. Parijs 14 october. De Moniteur bevat heden een keizerlijk besluit, waarbij de heerdeTurgot benoemd wordt tot groot kruis von net legioen van eer. De keizerin is in het kamp van Chalons aangekomen. Zij is met levendige opgewondenheid ontvangen. Volgens een berigt van Le pays zijn Frankrijk en Portu gal nog in geschil omtrent het aanhouden vaneen fransch schip met afnkaansche landverhuizers door de overheden der portu- gesche bezittingen op Afrikas zuid-oostkust., maar is het geschil omtrent de fransche pleegzusters, die zich te Lissabou hadden gevestigd, vereffend, door dat het port ugesche gouvernement zich ten stelligste verbonden heeft om haar tegen mogelijke miskaudeliugen van de zijde des gepeupels te beveiligen. In welonderrigte kringen spreekt men al meer en meer met zekerheid van eene reis, die de keizer en de keizerin voor nemens zouden zijn in het volgende voorjaar te doen. Het zou de namelijk een bezoek aan den paus te Rome betreffen. Onwil lekeurig komt men daarbij op de gedachte, daar het nu eenmaal is uitgemaakt dat de paus niet naar hier zal komen om den keizer te kroonen, of deze zich wel niet eens onverhoeds, even als zijn voorganger Karei de Groole, bij deze gelegenheid te Rome, de keizerlijke kroon op het. hoofd zou kunnen doen zet ten? Doch ook zonder deze plegtigheid zal de reis wel weder een politiek doel hebben. Naar men er bijvoegt, zou het hooge paar voornemens zijn, om dan den terugweg over Sardinië te nemen, I Op last van het ministerie van marine zal de stoomkorvet La reine Hortense Ie Cherbourg worden uitgerust, tot eene reis van prins Napoleon naar Algerie. Spanje. Het officiële dagblad van Madrid behelst in zijn nommer van den 3 dezer het reeds door den telegraaf bekende besluit der koningin tot voortzetting van de vrijmaking der in de doode hand zijnde goederen. Stalie. Den 27 september jl. heeft de paus op het Vaticaan een ge heim consistorie gehouden. Het officiële dagblad van Rome berigt dat daarin door den heiligen vader 24 prelaten tot ver vulling van openstaande bisschopszetels inonderscln idea lan den aangewezen zijn. In cle Gazzetta Piemontese leest men de volgende aan kondiging van de turynsche kamer van koophandel, gedagtee- kend den 29 september jl. //De firman van Z. H. den onderkoning van Egypte tot. goed keuring der statuten eener algemeene maatschappij voor de doorgraving der landengte van Suez moet een begin van uitvoe ring erlangen, door het voor die onderneming bijeen te brengen kapitaal om te slaan over de kapitalisten van alle natiën, welke het verlangen hebben le kennen gegeven om daarin deel le nemen. Alzoo heeft de koninklijke kamer van landbouw en koophandel te Turyn gemeend zich niet te mogen onttrekken aan de gevraagde medewerking tot eene zoo groote onderne ming, welke, gelijk zich voorzien laat, van zeer groot nut voor den handel van de italiaansche havens der Middellandsche zee zal zijn. //De kamer heeft dienaangaande een verzoek ontvangen van den ridder Torrelli, volksafgevaardigde in het nationaal parle ment, welke door den heer de Lesseps belast is met liet aanne men van inschrijvingen tot. zamenbreuging eener som van vier millioen fraucs, zijnde het voor Italië bestemdegedeelte van liet maatschappelijk kapitaal; eu overeenkomstig het advies der bij zondere commissie, door welke dat voorstel vooraf onderzocht is, heeft zij eenstemmig besloten in hare bureaux aan het publiek gelegenheid te geven om in te schrijven op de beloften van aan- deelgeving, welke door den ridder Torrelli in den naam van den heer de Lesseps zullen worden uitgereikt." -Scctijüincjen. Den 9 dezer ter reede van Vlissingen gearriveerd voor Belgie bestemd: Ann Rosette,gez.Rockwell, Stocton; en den 10dezer Surprise, gez Bulley, Girgenti; C. A. Farioell, gez. Cruckcr, Rouson, gez. Reed, beide van Callao. Den 10 dezer de Schelde afgekomen en naar zee gezeild Mayvellegez. Marshall, Engeland Angela,gez. Pckeler, Leer; Louise, gez. Klatt,avontuurChristian Charlotte, gez Davidson, Elisabeth, gez. Hunt, beide naar Engeland; Louise Hill/nan, gez. Fretwurst., Rostock; Confer entsrath Freshotc. gez Cristen- sen, Noorwegen; Marie Victorine, gez. Lor ine, Giovanni, gez. Cafierd, beide naar Engeland. Den 10 tdezer is van de reede van Veere naar zee gezeild de engelsche brik Chance, gez. J. Martin en May Flotcer, gez. Richmond, beide met ballast van Middelburg naar Newcast Ie. betaling xnut coupons. De halfjarige interest,bewijzen verschenen 22 september 1858, van de certificaten van hel administratiekantoor van fransche inscriptien rentende 4£ pet., onder directie van Ketwich Voombergh, de Bordes Stijger en wed. VV. Borski, worden betaald de bewijzen van de certificatena fr. 1000 met f 10,31, fr. 2000 met f20,62, fr. 3000 met f30.93, fr. 4000 met f41,24. fr. 5000 met f51.55, fr.6000 met f 61.86. fr. 10000 met f103,10. Cjanbrlsbrrigtrn. Middelburg 11 october. Patentolie f46?. Raapolie f44L Lijnolie f36,per vat. op zes weken. 33eelürapprijzen. Rotterdam 11 october. Er werd heden redelijk geveild, en tot vorige prijzen werd er nog al wat gedaan. (ümanuiarkten. Amsterdam 11 october. Tarwe prijshoudend. Gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 44|. Lijnolie op zes weken /33. Koolzaad 77 p. vl. Rotterdam 11 october. Koolzaad 20 cents en erwten 25 cents hooger; anders alles de zelfde prijzen.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3