Op den 20 augustus 6.5 ir 28 10.2 f 5 september 17.4 13 -r 32.5 21 67.0 n 29 f =136. De lichtsterkte van de komeet was alzoo in den avond van den 30 september tweemaal sterker dan eene week geleden. Sommigen zullen zich de groote komeet, die zich in de laatste maanden van 1811 vertoonde, nog wel herinneren. Ook deze had eene scherpe begrensde kern, die door een lichtenden nevel was omgeven en een gebogen staart, even als deze. Bij de ko meet van 1819 heeft men geen kern opgemerkt. Die van Halley, die in 1835 zigtbaar was, vertoonde slechts een kleine kern, meer ais een ontvouwde waaijer gevormd, en was niet zoo hel der als de nu zigtbare komeet. De staart der komeet van 1843 strekte zich veel verder uit, doch is door weinigen gezien, om dat deze komeet slechts korten tijd alleen in de avondscheme ring zigtbaar was. Weinigen alzoo zullen zich eene meer hel dere komeet kunnen herinneren en misschien zal niemand van het nu levende geslacht zich in den aanblik van eene meer 3choone komeet mogen verlustigen, dan die welke onzen ster renhemel nu tot luister verstrekt. Bij het departement van financien bestaat het voornemen, om bij de toeneming van den omvang enhetgewigt van den arbeid der landmeters van het kadaster, voor de dienst van 1859 het getal der eerste klasse met 6 en dat der tweede klasse met 5 te vermeerdereu, en dat der derde klasse met 1, en dat der as pirantlandmeters met 10 te verminderen, overeenkomende met het getal van 11 nieuw aan te stellen titularissen. Bij besluit van 30september wordt de kamer van koophandel en fabrieken te Boxmeer opgeheven, met den laatsten december van dit jaar. Volgens het Nieuw handels- en effectenblad is de vermaarde üersche reus Murphy, die ook deze kermis onlangs heeft be zocht, te Alkmaar aan de zenuwzinkingkoorts overleden. Zoo als men weet heeft sir Ralph Abercromby, engelsch ge zant te 's Gravenhage, die sinds eenigeu tijd den titel voert van lord Dunfermline, op zijn verzoek eeu eervol ontslag als buiten gewoon gezant en gevolmagtigd minister van H. M. de konin gin van Groot-Brittanje bekomen. Ook is bereids gemeld dat die lord bij Z. M. den koning" ten gehoore is toegelaten. Die audiëntie kan echter nog niet als een afscheidsgehoor worden beschouwd, daar de gezant eerst later zijne brieven van terug roeping aan Z. M. zal overhandigen. Nopens zijnen opvolger is nog niets bekend, en men houdt het er voor, dat de engelsche regering met geene overijling tot eene keuze zal overgaan. Derhalve zullen, na het vertrek van den aftredenden minister, zijne functien voorloopig worden waargenomen door den secre taris bij de engelsche legatie, den heer W. R. Ward. Men verneemt dat ook de zuidelijke vleugel van het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Hertogenbosch tot cellulaire gevangenis zal worden herbouwd, en wel alleen be stemd voor vrouwelijke veroordeelden. Het vroeger met het bankiershuis gebr. Rothschild aangegaan contract, tot invordering der onvervreemdbare rente vanBelgie, krachtens 1 van art. 63 van het traclaat van 5 november 1842, is tot ultimo december 1860 verlengd. In Boston heeft eene proefueming plaats gehad met stoom- brandspuiten. De hoogste uitgeloofde prijs van 500 dollars, is toegekend aan eene le Philadelphia vervaardigde spuit, welke binnen den tijd van 11 minuten en 4 seconden in staat van ge noegzame verhitting was gebragt om te kunnen werken, daarna binnen 8£ minuut 3600 gallons water in den verzamelbak had opgenomen, en een waterstraal had geleverd van 163 voeten in eene horizontale, en van 110 voeten in eene regt opgaande rigting. Benoemingen en besluiten. Goedgevonden, bij besluit van den 4 dezer, in te willigen het verzoek van den kolonel J. M. graaf van Lynden, van den groo- ten staf, Zr. Ms. eersten adjudant, om toestemming tot het aannemen en dragen van de versierselen van kommandeur met de ster der orde van den Valk, hem door Z. K. H. den groot- hértog van Saxen-Weimar geschonken. Benoemd, bij besluit van den 5 dezer, bij het personeel van de geneeskundige dienst in Oost-Indie, tot officier van gezond heid der 3de kl. de kweekeiingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen, A. van Lammeren en P. D. Lusink. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 4 dezer, aan den heer A - L. Loeff, als 2den luitenant bij de rustende schutterij, batail- lon no. 4. in Zeeland wegens verandering van woonplaats. Benoemd, bij besluit van 2 dezer, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hoogezand en Sappemeer, de heerR. Bolhuis, thans ontvanger der zelfde middelen te Appingadam. Bij besluit van 28 september, is de heer W. J. Hidde Bok, aan den Helder, erkend als vice-consul der vrije en hanzeestad Hamburg, voor den Helder en omstreken noordelijk Alkmaar, met inbegrip van de eilanden Texel en Vlieland. Kerk-en schoolnieuivM. Door den gemeenteraad van Breskens is tot onderwijzer aldaar benoemd de heer J. de Koning, van Axel, en door dien te Sint Anna ter Muiden.de heer A. M. Visser. De algemeene kerkeraad der hervormde gemeente te Amersfoort heeft, ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van ds. J. G. van Rijn naar Zwolle, geformeerd het volgend twaalftal van predikantendd. W. J. Jorissen, te Oud LoosdrechtL. J. van Rhijn, te Wassenaar; J. C. Verhoeff, te SluisL. Steinfort, te BloemendaalN. H. de Graaf, te Apel doorn N. Osti, te DelfshavenA. J. Molenaar, te Harderwijk D. Bresser, te StrijenT. J. Montijn, te DoornC. J. Bryce, te Vreeland; H. J. Bruins, te Beetgum, en J. D. Holsteyn, te 's Graveland. marine en leuker. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoefsluis is ge plaatst de officier van gezondheid 3de klasse A. P. J. de Jaager. Men schrijft van den Helder dat het begin der bouten fundering van het nieuwe drooge dok voor 's rijks marine te Willemsoord, op de voorgenomene diepte, met goed gevolg en zonder groote bezwaren is gelegd. Iinntongeregt te middelburg. Bij vonnissen van den 7 dezer zijn 1. O, B, S en R, ter zake van het in het Sloe op de slikken, rapen van mosselen, zonder van eenig consent tot het bevis- schen of rapen van visch voor de Schelde en zeeuwsche stroo men voorzien te zijn, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 10 en in de kosten. 2. G, M, B en W, ter zake van het in besloten jagtfijd, zon der consent of buitengewone magliging, in het veld pogingen te hebben aangewend tot bet bemagtigen van wild, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 2 en in de kosten, bij wanbetaling van een en ander ieder tot een dag gevangenis. 3 M en V, ter zake van het visschen met een kruisnet in de middelburgsche haven, zonder vergunning, veroordeeld ieder in eene geldboete, eerstgemelde van f 6 en iaatstgemelde van f3 en de kosten, bij wanbetaling van een en ander, ieder in eene gevangenisstraf, de eerste van vier dagen en de tweede van drie dagen. 4. K, G en M, ter zake van het aanhitsen en opjagen van een houd achter een kip, waardoor die kip gekwetst en belee- digd is geworden, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 5,50 en solidair in de kosten. Afloop verkooplngen en Aanbestedingen. Middelburg 8 october. Heden voormiddag heeft aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Zeeland, de aanbesteding bij enkele inschrijving in twee perceelen plaats gehad van: het vernieuwen vaneenige bruggen en duikers, behoorende tot de walerleiding wederzijds het kanaal van Neuzen, met het leveren van de benoodigde bouwstoffen en het onderhoud tot den 1 mei 1859. Daarvan is aannemer geworden de heer JanElenbaas, te Bruinisse, voor f 4680 het le perceel en f 5270 het 2e perceel. öuitrnlanöscljr tijöinQcn. •Cnffeland. Londen 4 october. De graaf van Vlaanderen is ten bezoeke bij H. M. op het kasteel van Balmoral aangekomen. Gisteren ochtend is in eene groote bergplaats nabij de Westindia docks, eene breedte van 200 voet en geevenredigde hoogte en lengte hebbende, een brand ontstaan, zoo geweldig als in geruimen tijd bier niet is gezien. De schade is nog niet te berekenen. The times bevat den volgenden brief uit Southampton De stuurman Pemberto meldt het vergaan der stoomboot Au stria, van Southampton naar New-York, op 13 september door brand. Pemberto heeft de Lutus, die van Halifax kwam, ont moet en is op dat schip met 18 der passagiers van de Austria overgegaan. Vijftig anderen zijn overgegaan op een fransch vaartuig. De gezagvoerder der Austria is in zee gesprongen en op die wijze verdronken. Deze boot heeft op 1 september Ham burg en op 4 dito Southampton verlaten, zoodat zij nagenoeg drie vierde van hare reis volbragt had, toen zij eene prooi der vlammen werd. Zij had omstreeks 500 passagiers aan boord, terwijl hare equipage uit omstreeks 100 man bestond. Indien dus niet meer personen gered zijn dan hier opgegeven wordt. dan zouden er meer dan 500 door die ramp zijn omgekomen. Intusschen mag men hopen, dat er ook nog zullen zijn, die zich in de sloepen hebben weten te redden, daar de Austria er ver' scheidene had. Het grootste deel der passagiers bestond uit duitsche landverhuizers, wier namen onbekend zijn, daar de agenten der maatschappij die niet opteekenen. De Austria was eene ijzeren schroefstoomboot van 2500 ton en 600 paarden krachten. Eerst voor twee jaren is zij te wafer gelaten, zij werd gevoerd door gezagvoerder Heydtmann, den oudsten gezag voerder van de hamburgsche-amerikaansche maatschappij, aan welke die bodem toebehoorde. Ten vorigen jare door onze rege ring afgehuurd tot het overbrengen van troepen naar Indie, werd de boot tweemalen genoopt terug te keeren wegens een gebrek, dat aan hare machines ontstond. Het met de regering gesloten contract werd bijgevolg vernietigd. Zij had eene rijke lading aan boord, die naar men gelooft, verzekerd is. Men ver wacht met ongeduld nadere bijzonderheden omtrent die ramp- Waarschijnlijk zullen zij aangebragt worden met de Vander- bildt, die eerstdaags te Southampton verwacht wordt. The China-mail geeft in zijn noramer van 10 augustus jl. eene zorgbarende schets van den staat der zaken te Canton. Naar luid daarvan was de oorlogspartij er alvermogend, en was de onderkoning Hwang niet in staat iets tegen haren wil te doen, te minder daar hij zelf in hare inzigten en verwachtingen deelde. De dweepende haat der bevolking van Canton en de omstreken tegen de buitenlanders kende geene perken meer en rigtte zich ook tegen de Tartaren; en daar de keizer van tartaar- sche afkomst is, was men nog te minder geneigd om aan de van zijnentwege gegeven bevelen te gehoorzamen. Het tartaar- sche garnizoen hoopte dan ook dat Canton door de buitenland- sche troepen bezet zou blijven,daar het anders door de bevolking aangevallen en overmand zou worden. De hoofden van de Tar taren werden even duur betaald ais die van buitenlanders. Volgens een bij The daily news ontvangen berigt uit Hongkong van den 12den augustus was de bevolking van Can ton iets minder woelig sedert het sluiten van den vrede er officieel jbekend was gemaakt. Duitschland. Berlijn 6 october. De nomroers van 30 september en 1 dezer van het engelsche dagblad The times zijn alhier in beslag geno men. De Volks Zcitung, welke gisteren eenige beschouwingen leverde over de artikelen van The times, is mede in beslag ge nomen. De buitengewone uitbreiding, welke de beetsuiker-ver- vaardiging in Oostenrijk in betrekkelijk korten tijd verkregen heeft, blijkt uit de volgende bijzonderheden die aan eeneofficiele opgave ontleend zijn. In 1830 werden in Oostenrijk, en wel in Bohemen, de twee eerste beetsuikerfabrieken opgerigt. Gedu rende het laatste saizoen van 1857 op 1858, zijn daarentegen in werking geweest52 fabrieken in Bohemen, 34 in Moravie en Silezie, 15 in Hongarije, 3 in Oostenrijk, 2 in Gallisie, 1 in Slovonie, 1 in Venetie, 1 in Zevenbergen, te zamen 109 fabrie ken, door welke verwerkt zijn 10,551,000 cent* beetwortels. Bovendien worden in Bohemen nog 13 nieuwe groote fabrieken aangelegd, die ten deele nog in dit jaar in werking zullen komen. Tot in 1849 was deze nijverheid aan geene belasting, met uit zondering van het patentregt, onderworpen. In 1849 werd een accijns van 5 kr. per centenaar versche beetwortel ingevoerd, die in 1853 tot 8 kr. en in 1857 tot 12 kr. verhoogd werd. De wurtembergsche kamer der afgevaardigden heeft de som van fl. 350,000 toegestaan voor het bouwen eener po- Jytechuische school. Zij hield zich vervolgens onledig met de ingediende petitiën tegen de gedwongen vaccinatie. Na vrij lange debatten werd, voornamelijk op grond, dat eigenlijk niet de kamer, maar de geneeskundige faculteitover het nut en de noodwendigheid der vaccinatie heeft te beslissen, met eene groote meerderheid van stemmen besloten, op deze petitie tot de orde van den dag over te gaan. Ter gelegenheid der viering van den 77sten geboortedag des konings, woonde Z. M. met al de leden der koninklijke familie, onder welke zich ook H. M. de koningin en prins Alexander der Nederlanden bevonden, het groote volksfeest in het nabij gelegen Cannstadt bij, dat door het heerlijkste weder werd begunstigd. Frankrijk, Patijs 5 october. Het blijkt dat het gouvernement werkelijk besloten heeft het denkbeeld van gepantserde oorlogschepen of drijvende stormrammen te verwezenlijken. Op 's rijks werf ta Cherbourg is bevel ontvangen om onverwijld de kiel voor zulk een vaartuig te leggen. De dag van 12 october is thans aangewezen voor de vol trekking van het huwelijk van den hertog van Malakoff met mejufvrouw de Pariiega. Men verzekert dat de maarschalk dezen winter noch naar Italië,noch naar Spanje zal reizen. Ter stond na het sluiten van het huwelijk, zal hij naar Dieppe vertrekken, waar hij omstreeks eene week zal blijven; daarna zal hij naar Londen terugkeeren, waar hij de betrekking vau

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2