Cmitrnlanösrijc tijbin^cn. hij bij do meening dat de kosten der daarstelling van zoodanig gebouw niet mogen drukken op de gemeente, maar behooren te komen ten laste der handelaars. Wanneer men de opgaven van de voorraden kruid nagaat, blijkt dat eigenlijk ten gerieve van slechts een handelaar die zoo grootc hoeveelheid in voorraad heeft, de inrigting zou strekken. Daarbij, zegt men, moet er voor het garnizoen gelegenheid zijn tot vervaardiging van pa tronen, doch welligt is daarin op andere wijze te voorzien of kunnen die weder te Vlissingcn worden vervaardigd even als vroeger. Ook dit schijnt althans eene uitgave van f1840 door de gemeente nog geenszins te wettigen. De voorzitter brengt alsnu vooraf in omvraag of van wege de gemeente zal worden overgegaan tot de oprigting van een gebouw tot berging van buskruid. Die vraag wordt in toestem menden zin beslist met 8 tegen 5 stemmen (tegen stemden de heeren van Diggclon, Verbruggc, van Deinse, Lantshccr en de Jonge.) Thans ontstaan discussien over de voorgestelde plaats aan den Havendijk, welke door den heer van Deinse minder ge schikt wordt geacht clan een daarbij gelegen dwarsdam naar den Sloeweg, terwijl de heer Ver brugge zich mede tegen de voor gestelde plaats verklaart, omdat daar te weinig toezigt is, en de heer Snijder de voordragt uit verschillende oogpunten aanbe velenswaardig acht, waarbij eindelijk de heer Fokker nog wijst op het wenschelijke om bij zoodanig magazijn een militairen postte verkrijgen. Eindelijk wordt besloten de bepaling van het terrein aan te houden tot de volgende zitting, en voorts burgemeester en wet houders uit te noodigen met het oog op de bestaande verorde ningen, inmiddels zoo veel mogelijk zorg te dragen voor de beveiliging der ingezetenen. De heer Sifflé brengt uit naam der commissie van financien rapport uit op de begroeting voor het dienstjaar 1859, a. voor het bestuur der godshuizen, waaromtrent men geheel instemt met de daarbij gevoegde toelichtende nota van burgemeester en wethouders; b. van liet burgerlijk armbestuur, en c. van de dienstdoende schutterij, welke beide worden goedgekeurd, en d. van de gemeente, welke men mede adviseert goed te keuren, behoudens de navolgende wijzigingen. De iu hoofdstuk V, afd. I art. 1 der ontvangsten voorko mende geldlecning ter voorziening in het vermoedelijk te kort op de dienst, f 3000, wonscht men te doen vervallen en evenzeer onder de uitgaven hoofdstuk V, afd. II art. 1aflossing van ge vestigde schuld f 1200, waartoe de commissie vermeent dat geen directe verpligting bestaat, benevens hoofdstuk III, afd. II art. 4, vernieuwing der pomp op de Markt f 800, welk werk naar het oordeel van den gcmcentebouwmeester nog gevoegelijk een jaar kan uitgesteld worden. De dan nog ontbrekende f1000 wenschtc men meer aan hoofdelijkón omslag te heften. Wanneer voorts de post voor haven- en kaaiwerken blijft uit getrokken, zal daarentegen ook moeten vervallen f90 voor den opzigtcr van het baggerwerk op de moddcrmolen. Van het artikel jaarwedden leeraars enz. f 18,509, zal f613 onder collcctcloon moeten worden uitgetrokken, als wordende deze gelden door de onderwijzers genoten, niet zoo zeer als jaarwedde, dan wel,als bezoldiging voor invordering van school geld. Ten slotte doet de commissie opmerker, dat zij, door de arlt. voorhaven- en kanaalwerken en daarstelling van een buskruid- magazijn, onaangeroerd te laten, niet wil geacht worden met elk plan te dien aanzien genoegen te nemen. Do behandeling hiervan wordt mede tot eene volgende zitting aangehouden, waarna deze openbare overgaat in eene met gc- slotene deuren. (Het verslag van de zitting van den gemeenteraad van Vlis- singen op .jl. zaturdag, moet wegens plaatsgebrek tot het vol gend no. blijven liggen). Kngelanda Londen 2 oclober. The limes heeft van zijnen correspondent teValentia.op lerlands westkust, een schrijven betrekkelijk den staat van den allantischeu telegraaf ontvangen, gedagteekend den 24sten september jl. Eris,zegtde briefschrijver, inden laatsten tijd geene verbetering in de elektriesche gesteldheid van den kabel gekomen. Doch het gebrek wordt niet erger;, in tegendeel, van tijd tot tijd ontvangt men uit Newfoundland ken nelijke seinen, aanduidende dat er van dezen kant seinen ontvan gen zijn. Er zal niets aan den kabel gedaan worden voor dat de afgesproken proefnemingen aan beide uiteinden der linie be werkstelligd zijn. Deze moeten in het begin der volgende maand plaats hebben, en daardoor zal de aard en de plaats der gebre ken zekerlijk, beter blijken dan door proefneming aan één uitein de geschieden kan. Zoo zal ook blijken, of het mogelijk is, de linie in haren tegen woord igen gebrekkigen toestand voor het overzenden van berigten dienstbaar te maken." Daitscliland. Berlijn 30 september. De Zeit van gisteren bevat een art ikel, dat een diepen indruk heeft gemaakt. In dit artikel gispt de Zeit de theorie door de Neue preussize Zeitung ter zake van de uitoefening van het gezag door den prins van Pruisscn Het blad beweert dat de toestemming des konings voorzeker wen- sehelijk is voorde invoering van het regentschap, maar dat in dien de prins van Pruisscn, overeenkomstig art. 56 der grond wet en krachtens zijn regt als agnaat, uit eigen beweging het regentschap aanvaardt, het beginsel der legitimiteit en van het. monarchaal belang volkomen is gewaarborgd, Op hoog bevel is de discussie iu de dagbladen, binnen de wettelijke grenzen, vrijgelaten, evenzeer als die, waartoe de kwestie over het regentschap aanleiding zou kunnen geven. Koningin Victoria heeft aan hare dochter, prinses Frie- drich Wilhelm, eeu prachtig arabisch paard ten geschenke gezonden. Men verzekert dat het vercischte kapitaal is bijeenge- bragt, ten einde een gedenktèeken op te rigten ter eere van Mendeissohu Barthoidy. Weldra zal het plan worden verwe zenlijkt. Z. M. de koning van Beijeren heeft den landdag van het rijk ontbonden. Het schijnt dat de benoeming van den heer Weitz tot voorzitter der tweede kamer aanleiding heeft gegeven tot dit besluit. De dag der verkiezing voor de zamenstelling eener nieuwe kamer is nog niet bepaald. Naar men verneemt heeft de keizer van Rusland den 30, Warschau weder verlaten, Op zijnen togt derwaarts is de keizer in de hoofdplaatsen der gouvernementen, als Twer, Wo- logda en Nischney Nowogorod, door den adel opgewacht en begroet. Uit de wijze, op welke de keizer zich bij die gelegen heid heeft uitgelaten, is duidelijk op te maken, dat Z. M. te leur is gesteld door de traagheid en onwil, welke aan den kant der groole grondbezitters wordt bespeurd voor de bevorderiug der maatregelen, die door hem als zoo heilzaam voor Rusland wor den geacht. In het gebouw van het Kunstverein te Frankfort zijn sedert eenige dagen onderscheidene zeer fraaije schilderijen van fransche en nederlandsche meesters ten toon gesteld. Ouder de laatste trekt het stuk van ten Kate, voorstellende Een musice rend gezelschap uit vroegeren tijd, zeer de aandacht. Dit is ook het geval met een landschap van Frère, voorstellende eene Karavaan in de nabijheid der Pyramiden. Belffie. Brussel 3 october. Het alhier vergaderde congres tot behan deling van vraagstukken betreffende den eigendom van voort brengselen des geestes heeft woensdag jl, hare beraadslaging voortgezet, en reeds eenige gewigtige besluiten genomen, waar toe de volgende behooren Het congres oordeelt dal het regt van eigendom op letter vruchten en kunstgewrochten ook in de onderlinge bel rekking tusschen de staten erkend behoord te worden, en dat de erken ning van dit beginsel in de wetgeving van alle beschaafde vol ken moet. worden opgenomen. Met congres oordeelt dat dit beginsel door het eene land jegens het andere behoort te worden omhelsd, zelfs wanneer zulks van den anderen kant niet met gelijke bejegening beant woord wordt. In dit opzigt moeten de buitenlandsche schrijvers met de inlandsche voikoraen gelijk gesteld worden. Het is onnuttig, aan de buitenlandsche schrijvers de ver vulling van bijzondere formaliteiten tot waarborging van hun eigendomsregt op te leggenhet moet genoeg zijn dat zij de iu hun land voorschreven formaliteiten vervuld hebben. De invoerregten op boeken en kunstgewrochten moeten afgeschaft of althans zoo veel mogelijk verlaagd en vereenvou digd worden." In de derde zitting is na zeer levendige discussie, waarvan een gedeelte door koning Leopold en door den kroonprins werd bijgewoond, met meerderheid van stemmen het gevoelen om helsd dat het eigendomsregt op voortbrengselen van den geest niet, gelijk met den eigendom overigens in den regel het geval is, altijd durend moet zijn, maar tot een bepaald tijdvak mag en moet beperkt worden. In de zitting van vrijdag zijn de volgende besluiten genomen: *De schrijvers en kunstenaren zullen hun leven lang in het genot zijn van het uitsluitende regt om hun werk openbaar te maken, af te drukken, te verkoopen, te doen verkoopen of rond- deelun, en om dat regt geheel of ten deele af te staan. Dit regt zal den langst levenden echtgenoot zijn leven lang toekomen en de erfgenamen of regt verkrijgenden van den schrijver of kunstenaar zullen het vijftig jaren lang genieten, te rekenen van het tijdstip waarop de schrijver of kunstenaar sterft of het regt van den overledenen echtgenoot ophoudt. //Het regt van den gene die door aankoop eigenaar van een werk geworden is, dient niet zoo lang te duren ais dat van de erfgenamen, maar tot dertig jaren te worden beperkt. //Openlijke voorlezingen, predikatiën en wat verder in net open baar is gesproken, mag noch afzonderlijk noch als deel van een werk worden uitgegeven zonder toestemming van den spreker of van zijne vertegenwoordigers. Bij pleitredenen en redevoe ringen die in politieke vergaderingen uitgesproken worden, zal deze toestemming alleen noodig zijn voor de opneming iu ver zamelingen. //liet regt van eigendom op den oorspronkelijken tekst bevat, ook het regt tot het vertalen, onder de volgende beperkingen: de schrijver zal na de uitgifte van den oorspronkelijken tekst tien jaren lang het uitsluitende regt hebben om zijn werk in I alle andere talen over te zetten, mits hij voor het derdejaar be ginne dit regt uit te oefenen. De termijn van tien jaren loopt van den dag af waarop de vertaling aangekondigd wordt. In dien de schrijver bij het verstrijken van het derdejaar geen ge bruik van zijn regt heeft gemaakt, zal het door een ieder, iu onderlinge mededinging, mogen worden uitgeoefend, behalve in het land alwaar de oorspronkelijke tekst uitgegeven is." Daarop is de vergadering gesloten. Hierbij heeft, de voorzit ter medegedeeld dat het gouvernement besloten had de door het congres aangenomen beginselen lot grondslag voor de te maken wet op den eigendom van voortbrengselen des geest e3 te nemen, en dat het met dat doel den voorzitter van het con gres en de overige leden van zijn bureau met het. opstellen van een ontwerp voor zulk eene wet wilde belasten. Deze medc- deeliug werd door de vergadering met levendig gejuich beant woord. ■frankrijk» Parijs 2 oei ober. Door den Moniteur van heden wordt een decreet openbaargemaakt, waarbij tot 30 september 1859 wordt verlengd de termijn bij decreet van 22 september 1857 vastgesteld betrekkelijk de onderscheidene maatregelen tot be vordering van den invoer van granen. De keizer is donderdag uit het zuiden vau Frankrijk al hier terug gekomen. Z. M. zal nu het slot der groote wapenoe feningen in het legerkamp te Chalons gaan bijwonen. //Het kamp van Chalons, zegt de Moniteur, zal eerst daags met des keizers tegenwoordigheid worden vereerd, en dit doorluchtige bezoek zal de voorbode der opheffing van het kamp zijn. Belangrijk zijn de werkzaamheden welke de troepen ge durende drie maanden verrigt hebben in die militaire oefen school, wier stichting een der gelukkigste denkbeelden van keizer Napoleon III is. Toen hij, nog maar korten lijd geleden, te Chalons een legerkamp op eene zeer groote schaal vestigde en het tot eene duurzame inrigting maakte, herinnerde de kei zer zich, dat de geduchtste legers bij den aanvang van een veld- logt altijd die waren geweest, welke door langdurig verblijf onder de tent in vredestijd aan de harde eischen der krijgstucht eu aan dc vermoeijenis gewend waren. Bij de verwezenlijking van zijn denkbeeld wilde hij zelfs voorgaanen daarom heeft hij ten vorigen jare in persoon het bevel gevoerd over de eerste vereeniging van troepen, die uit de manschappen van zijne kei zerlijke garde bestond. De schrandere en ijverige wijze, waarop de oefeningen toen zijn geleid, heeft natuurlijk lot voorbeeld eu leiddraad gediend voor de vereeniging van troepen van dit jaar, welke door Zr. Ms. vertrouwen onder het opperbevel van den maarschalk Canrobert geplaatst is. Dit jaar waren al de troepen op den 14-julij in het kamp ver- eeuigd. Terstond daarna begonnen de oefeningen op kleine schaal. Sedert den 15 augustus hebben de eigenlijk gezegde groote manoeuvres twee malen in elke week plaats gehad, ter wijl de overige dagen aan de manoeuvres van brigaden en divi- sien en aan de schietoefeningen gewijd waren. Thans kan men zeggen, dat aan de oefening der troepen niets meer ontbreekt. In deze drie maanden zijn er in het kamp groole verbeteringen aangebragt; er zijn reeds barakken voor een geheel regemeut infanterie gebouwd. De gezondheidstoestand der menschen en der paarden is in hetkamp beter dan in degarnizoensplaatsen." Te Marseille zijn berigten uit Tripoli aangebragt van deu 18den, welke inhouden, dat, vermits de turksche regering niet genoeg geld had gezonden voorde bezoldiging der troepen, een batailloa militie van het regentschap in opstand is ge raakt, ter zake van hetgeen de manschap nog te vorderen had, en aan hen werd onthouden; dat deze soldaten pogingen hebben aangewend om ook de verdere troepen te bewegen, hun voorbeeld te volgen, maar daar geenszins in zijn geslaagd, en alstoen zijn bedwongen. De bevelhebber had, wel is waar, de orde hersteld, maar toch versterking van manschap verlangd. Bij liet uitbreken van den opstand hebben de aldaar aanwezige Europeanen dadelijk eene schuilplaats gezocht en gevonden in de consulaats-ge bouwen. Berigten uit Konstantinopel van 22 september bevestigen het berigt van eene ministeriele verandering in Perzie. De schah heeft van den minister de teruggave geëischt van vele millioenen; de toestand des lands was ondragelijk. De stad Aderdeidschan was in opstand geraakt. DeTurkomannen waren in Astrabad gevallen, hadden 40 dorpen vernield en de bewo ners als slaven medegevoerd. In Khorassan en Herat heerschte hongersnood. Men hoopte dat de ministeriele verandering iu den toestaud verbetering zou brengen. Uit Bombay wordt gemeld dat de toestand te Canton verer gerde. De toestand der rebellen in Oude was hopeloos door ontstentenis der koningu. In Behur hadden zij echter nog eene aanzienlijke magt. De kolonels Anderson en Fraser zijn te Cal cutta overleden. Het papier der compaguie was dalende. Parijs 3 october. De Moniteur kondigt lieden de aankomst, des keizers iu hot kamp van Chalons aan. Z. M. is door de Iroc*- pen met geestdrift begroet.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3