1 aanspraak op pensioen, te verleenen eervol ontslag als klerk, met den personelen titel van commies, bij de algemeene lands drukkerij en 2. benoemd bij het zelfde besluit bij de algemeene landsdrukkerij, tot eersten klerk C. Margadaut, thans tweede klerktot tweeden klerk C. Carpentier. Overgeplaatst, bij besluit van 30 september, de heer A. J. de Leeuw, controleur der 2de klasse van 's rijks belastingen in de lste afdeeling te Rotterdam, in dien rang in de lste afdeeling te Leyden. Eervol ontslag verleend aan den heer G. de Langen, op zijn verzoek, als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oldehove, behoudens aanspraak op pensioen. Herbenoemd tot zijne tegenwoordige betrekking, bij besluit van den 30 september, de plaatsvervanger van den kantonreg- ter te Cortgene, J. H- L. Vader. lierk-en sehoolnleuws. Door den algemeenen kerkeraad der nederduilscbe her vormde gemeente te Nijmegen is uit het bevorens vermelde twaalftal geformeerd het volgend alphabetisch zestal van pre dikanten: dd. K. E. Ternooy A pel, te Koog aan de Zaan ;B. ter Haar Bz., te Helden P. M. Keiler van Hoorn, te Baambrug- ge W. L. Riehm, te Vlaardingeu; F. Schaaff, te Tjerkwerk, en W. SchefFer, theol. doet., te Enschedé. Hoor den breeden kerkeraad der waalsche gemeente te Helft is tot predikant beroepen dr. A. Pierson, van Rotterdam. marine en leger. Het dertigtal hoofd- en verdere officieren der verschillende korpsen van het leger, aan wie door Z. M. een buitenlandsch verlof is verleend naar Huitschland, tot het bijwonen der groote manoeuvres van het 10de armeekorps aldaar, zijn bij hunne respectieve korpsen teruggekeerd. Genoemde officieren zullen van de aldaar door hen in oogenschouw genomen manoeuvres een verslag uitbrengen aan het ministerie van oorlog. Oost-indisclie koloniën. Batavia 7 augustus. Hen 3den dezer heeft het hoog geregts- hof van Nederlandsch Indie, in eene openbare teregt,zitting, waartoe de geheele bataviasche balie was opgeroepen, uitspraak gedaan omtrent de door den raad van justitie te Batavia, bij vonnis van den lfiden julij uitgesproken schorsing dier balie. Het opperregteiijk collegie heeft die schorsing vernietigd, met bepaling, dat de kosten ten dezen gevallen zullen komen ten laste van den lande. In een vrij uitvoerig arrest heeft het hoog geregtshof het inge sleld beroep ontvankelijk verklaard, onder te kennen geven, dat er geene stremming van het regt, zoo als ten gevolge van 's raads uitspraak ontstaan was, mogt plaats vinden. Ook heeft het hof aangenomen, dat de raad van justitie ten eeneumale onbevoegd was, in deze zaak regt te spreken of de balie te schorsen, als zijnde dit collegie ten dezen alleen geroepen, om zich over de tegen het ingebragte bezwaren te verantwoorden. He teregtzilting van bet hof werd door eene talrijke schare belangstellenden bijgewoond, bij wie alles kenmerkte, dat zij ten zeerste met deze regtsbedeeling vau den hoogeren regt er was ingenomen. MeteorologiscJie waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Ylissingen, des middags 12 ure. September october 1858. Wind S 0 Laa gate s bh tc 5 temperat. E° gd .2-3 bO enverschil AanmerJcinyen 53 'S "5 c a M met de 3 '-5 M -=! "a o sq hoo gste. 26 West 3 714.8 17.0 0.77 11.0S 3.0 12.5 t 9.5 betrokken. 27 ZWest. 3 770.8 17.7 0.75 11.21 0.0 14.5 8.5 dik betrokken. 28 ZWest. 3 769.0 17.3 0.89 12.99 0.0 15.0 8.0 dik betrokken. 29 O. ZO. 2 764.0 1S.0 0.77 11.84 0.0 14.0 8.0 ligt bewolkt. 30 Z. t.W. 3 754.5 17.4 0.91 13-50 0.0 14.5 9.5 dik buijig. 1 W.ZW 5 764.2 14.2 0.77 9-39 3.0 11.0 9.5 bewolkt. 2 W.ZW 0* 764.6 16.3 0.84 11-64 0.0 12.0 «10.0 dik buijig. Afloop verkoopinffen en aanl>esteiling-en. Oostburg 1 october. Het lste perceel 2 bunders 79 roeden 10 el bouwland, gele gen inden Vierhoekpolder aldaar. Verkocht voor f3010. Het 2de perceel 82 roeden 30 ellen weiland, gelegen alsvoren, voor f 1310. Het 3de perceel 1 bunder 87 roeden 60 ellen bouwland, gelegen als voren, voor f 2500. Het. 4de perceel 2 bunders 2 roe den 80 ellen weiland, gelegen als voren, voor f 3800. Het 5de perceel 2 bunders 92 roeden 10 ellen weiland, gelegen als voren, voor f3600. Het 6de perceel 2 bunders 21 roeden 60 ellen bouwland, gelegen alsvoren, voor f2760. Het 7de perceel 6 bunders 43 roeden 75 ellen bouwland, dijk en weg, Brugschen- vaartpoldcr. voor f 9525. Het 8ste perceel 18 roeden 55 ellen be bouwde erf en tuingrond, gelegen als voren, voor f 720. Het 9de perceel 30 r eden 20 ellen bebouwde erf en bosch. gelegen alsvoren. voor f900. Hel 10de perceel een woonhuis, stal en gevolgen op en met 7 roeden 50 ellen eigen erf en tuin, staande in de Brouwerijstraat aldaar, voor f 2275. Staten-generaal. Op de begrooting van het departement van binnenlandsche zaken voor 1859 komt een post voor van f 2600, als bijdrage in de kosteu van bestrating des wegs van de gemeente Biggeker- ke naar Koudekerke in Walcheren. Hie post wordt toegelicht als volgt He weg tusschen Biggekerke en Koudekerke maakt een deel uit van de gemeenschap tusschen Vlissingen en Homburg. Insgelijks wordt daar langsde gemeenschap van Westkapeüe en Zoutelande, over Koudekerke, naar Middelburg en Vlissin gen bevorderd. De bestrating van dien weg, waarvan de kosten worden berekend op f13000,is voor die gemeenschap eene behoefte. Zij wordt ondernomen door de gemeente Biggekerke, behoudens een renteloos voorschot van de provincie. He tege moetkoming in de kosten tot het bedrag van f2600, van 'srijkswege toegezegd, is noodig ter uitvoering van het werk, hetwelk zonder de ondersteuning zeer ten nadeele van het alge meen belang achterwege zou moeten blijven. Nadat de bestra ting zal zijn tot stand gebragl zal voor de instandhouding ten laste van de gemeente door het gemeentebestuur worden ge zorgd." Op de zelfde begrooting komt een post voor van f 5000 als bijdrage in de kosten van doortrekking van het kanaal van Brugge tot in Sluis. In de kolom van toelichtingen leest men daaromtrent het volgende Bij het uittrekken op het Vde hoofdstuk der staatsbegrootiug voor 1858 van de laatste helft der rijksbijdrage inde kosten van doortrekking van het kanaal van Brugge tot in Sluis, werd in den toelichtenden staat melding gemaakt van de gedane toe zegging, dat zou worden overwogen in welke mate de gemeente Sluis ook in aflossing van het door de provincie verleende voor schot moet worden ondersteund. Aanvankelijk hadden de staten van Zeeland voor het werk der doortrekking verleend een renteloos voorschot van f 8000; later hebben zij hun besluit in dier voege gewijzigd, dat slechts de helft dier som als voorschot, het overige als subsidie wordt gegeven. He kosten waren, toen het werk door de gemeente werd aan vaard, begroot op eene som van f 3S.400thans blijken zij ech ter te zullen bedragen f 44,541. De meerdere kosten zijn hoofdzakelijk een gevolg van het maken van een syphon, die vpu uitsluitend belang voor de om- liggende polders, maar niet voor de gemeente is. De gemeente Sluis is intusschen buiten de mogelijkheid, zoo wel om die meerdere kosten te dragen als om het verleende voorschot terug te geven. He belangen, welke bij de doortrekking van het kanaal zijn betrokken, worden uitvoerig geschetst, op blz. 21 der memorie van beantwoording op het voorloopig verslag, uitgebragt ten aanzien van het Vde hoofdstuk der staatsbegrnoting van 1857. Met verwijzing naar hetgeen daar gezegd is schijnt het der regering billijk de gemeente tot het voldoen der meerdere kos teu in staat te stellen door het verleenen van het thans uitge trokken subsidie van f 5900, terwijl dan op de volgende begroo- tiugenzal worden uitgetrokken 1/25 gedeelte van het renteloos voorschot ad f4000, dat. in 25 jaren moet worden gerestitueerd. De heer Sloet heefteen nieuw ontwerp, ten aanzien van het afkoopen der tienden, ingediend, gewijzigd naar het kenbaar geworden denkbeeld van de meerderheid der leden, welke eene verwisseling der tienden in grondrenten niet wenschelijk heeft geacht. Bij dit gewijzigde ontwerp worden o. a. alle tienden zonder onderscheid, in den regel af koopbaar gesteld, tegen het twintigvoud van de opbrengst der vijftien laatste jaren, navoor- afgaanden aftrek van de twee voordeeligste en de twee nadee- ligste jaren. Indien tienden met hypotheek zijn belast, wordt deze uit de hoofdsom afgelost. In geval tienden met last be zwaard zijn, wordt bij den afkoop het geldelijk bedrag daar van op het twintigvoud berekend; ingeval de last niet vast bepaald is, wordt zij berekend naar het twintigvoud van hetgeen in de laatste vijftien jaren uit dien hoofde is betaald. filemeenteraad vau Middelburg. Zitting van 1 october. Voorzitter jhr, raspoort van Grijpskerke. Afwezig de lieeren Bijleveld van Scrooskcrke, Lambrccht- sen, Caland cnDaiume. Nadat de notulen der vorige zitting waren gelezen en goed gekeurd, wordt voor kennisgeving aangenomen de mcdcdecling des voorzitters dat dc twee eerste der bovengenoemde afwe zige leden door verblijf buiten de gemeente, de derde door on gesteldheid en de vierde door beroepsbezigheden verhinderd zijn deze zitting bij te wonen. Wordt gelezen ccne missive van gedeputeerde staten dezer provincie, waarbij op het dezerzijds genomen raadsbesluit tot het verleenen van een nog benoodigd subsidie van f 4647,50, aan het bestuur der godshuizen over het dienstjaar 1857, wordt opgemerkt dat deze beschikking op zich zelve-uit dc begrooting voor 1858 zou kunnen worden goedgekeurd voor ditmaal, alzoo het dienstjaar 1857 is gesloten, doch dat de post voor onvoor ziene uitgaven niet meer eene dergelijke uitgave ten volle ge doogt. Met intrekking van het bedoelde raadsbesluit, worden burge meester en wethouders nitgenoodigd ten deze eene nadere voor- dragt aan den raad te doen. Wordt gelezen een adres van M. Tavenier, wonende buiten de Veerschc barrière alhier, waarbij adressant bezwaren in brengt tegen ïijne inlijving als bediende bij de brandspuit, alzoo hij vermeent bij spuit D te hebben vrij geloot. Het advies, daarop reeds ingewonnen van commissarissen over de brandweer, luidt dut adressant aan de loting der ligting van het jaar 1821 heeft deel genomen cn no. 58 trok, hetwelk dienstpligtig werd dat van vrijloting bij eene der spuiten geene sprake kan zijn. De voorzitter herinnert dat bij art. 8 der verordening op de brandweer de beslissing hierop aan burgemeester en wethouders is overgelaten, doch daar rekwestrant zich reeds vroeger tot dat collegie heeft gewend en in die opheldering niet heeft berust, zoo heeft hij daarmede den raad in kennis willen stellen. Thans wordt op zijn voorstel besloten dit adres te renvoijcrcn naar burgemeester en wethouders, en dat collegie te verzoeken aan den adressant te bcrigten dat de beslissing op zijn rekwest niet tot de bevoegdheid van den raad behoort. Overgaande tot de jaarlijksche benoeming van leden der vaste commissien uit den gemeenteraad, worden als zoodanig herkozen Voor de commissie tot het ontwerpen van verordeningen te gen welker overtreding straf is bedreigd (waarvan dc burge meester ambtshalve voorzitter is) de heeren Verbruggc, Rekker, van Diggelen en Damme van die van financien, de heeren Bijleveld van Scrooskcrke, voorzitter, Sifflé, van de Graft, Lantsheer en van Dcinse, en van die van fabriecage, de heeren Paspoort van Grijpskerke, van Uije, Snijder, Caland cn de Jonge, allen bij eene eerste stemming. Dc afkondiging en kennisgeving aan dc niet tegenwoordige leden, wordt opgedragen aan burgemeester en wethouders. Door den voorzitter worden overgelegd en door den heer Rekker vernietigd, vijftien obligation lastens deze gemeente, waarvan zeven tot een nominaal bedrag van f 1000 cn acht ten bedrage van f 500, dus gezamenlijk f 11,000. Eene door burgemeester en wethouders opgemaakte veror dening voor den hoofdclijkcn omslag binnen deze gemeente, gewijzigd naar de besluiten, door den raad genomen bij dc vast stelling der wederinvoering van den plantselijken accijns op het gemaal, wordt tot onderzoek gesteld in handen der commissie van financien. De voorzitter brengt namens de commissie van fabriecage rapport uit ter zake van de niet goedgekeurde aanbesteding der havenwerken cn ten aanzien waarvan in der tijd is besloten aan burgemeester en wethouders op te dragen ccne-naderc aanbe steding voor te bereiden, na herziening der voorwaarden in overleg met de commissien van fabriecage en financien, zoo wel ten aanzien van het technische als het financiële. Uit dit rapport blijkt, datdc commissie van fabriecage tot het besluit is gekomen dat de tot proef gebezigde stoombaggermo- len zeer goed aan de verwachting heeft bc'a'ntwoord en deze zelfs volkomen geschikt is om ook zandgrond uit te baggeren. Daar eene herbesteding vermoedelijk niet veel gunstiger resul taat zal opleveren clan de eerste aanneming, stelt men dns voor daartoe niet over te gaan, doch met behoud van het bij het bestek aangenomenestelsel, het onderhoud van de kramwerken voor een jaar uit te besteden en het uitdiepen van het havenka naal op het bepaalde peil van 1,88 el, voor rekening der ge meente binnen drie jaren zelf te laten uitvoeren; voorts te beproeven om in den thans gebezigden moddcrmolen een stoom werktuig tc doen plaatsen of een zoodanige machine aan te koopen, en des noodig voor de bestrijding dezer kosten ecno geldlccning van f25,000 tc sluiten. De heer van Uije voegt hierbij tot toelichting dat de jaarlijk sche onkosten zouden kunnen worden bestreden uit het telkens op de begrooting uit te trekken bedrag van f 23,000, en die som van f 25,000 voor geldleening welligt niet geheel zal benoodigd zijn; voorts dat men in de eerste drie jaren hoofdzakelijk de uitdieping zou doen plaats hebben, en slechts zoo veel als de middelen toelaten aan de kramwerken doen vernieuwen en herstellen. Nadat de heer Lantsheer nog eenige inlichtingen bad ge vraagd, wordt op voorstel van den voorzitter besloten dc be raadslagingen hierop aan te houden, en inmiddels de commissie van fabriecage uit te noodigen, een overzigt van de verdecling der kosten op te maken in overleg met dc commissie van finan cien. Aan de orde is eene voordragt door do commissie van fabrie cage van een terrein, aan tc wijzen als geschikt tot daarstelling van eene bergplaats voor buskruid, zoo ten dienste van nering doenden als van het garnizoen en do dienstdoende schutterij, waartoe bereids vroeger een ontwerp is ingeleverd. Dc voorzitter herinnert dat men vroeger het meest geschikt achtte ccn terrein tusschen de Vlissingschc poort en de St. Gecrtruidsbarricre, doch bij de daartegen gerezene bezwaren beter gekeurd is deze te plaatsen op den Havendijk, achter do burgerlijke begraafplaats. De heer Siffle' doet opmerken dat in ieder geval vóór de daar stelling nog geruime tijd zal vcrloopcr., zoo dat bet wenschelijk is inmiddels burgemeester en wethouders uit tc noodigen om dc voorschriften der verordening van algemeene plaatselijke policiegeslrengclijk te handhaven. Nadat nog eenige leden beschouwingen hebben medegedeeld, verklaart de heer Lantsheer dat bij zeer voor strikte handhaving der policieverordening is, even zeer als voor alle voorzorgs maatregelen tot beveiliging, doch afgescheiden daarvan volhardt

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 2