MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 119. Dingsdag 1858. 5 October. 2l<mkc>nï>tcjingm ©innenlcmöscl]f tijüingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen eze gemeente en Vlissin gen geschiedt de uitgave den avond te voren tea 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekendrna kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 uie. VAN BET Wrat,PB OVIXCIALE EN GEMEENTEBESTUREN. Provinciale geldleening- van f230,000,00. De gedeputeerde staten van Zeeland brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens de bekendmaking van den 13 augustus 1858, geplaatst in de Nederlandsche staats-, Mid- delburgsche- en Provinciale zecuwsche en middelourgsche stads-courant.op donderdag den 23 september 185S des namid dags ten een ure, de daarbij aangekondigde uitloting van tien aandeelen in de provinciale geldleening van f 220,000,00 voor j de verbetering der wegen in de voormalige vierde en vijfde j districten der provincie, in het openbaar heeft plaats gehad dat bij die gelegenheid op de gewone wijze zijn uitgetrokken, de nummers 27,74,104, 131, 142, 149,156,166,173 en 215 en dien ten gevolgede aldus genummerde aandeelen in ge melde geldleening, elk ten bedrage van duizend gulden aflos baar zijn gesteld, en zullen afgelost worden op den eersteu januarij 1859 ten kantore van den betaalmeester te Middelburg, tegen intrekking van de voor die aandeelen afgegeven obliga- tien, en van de daarbij beboerende niet verschenen rente cou pons. Middelburg den 1 october 1858. De gedeputeerde staten voornoemd, S. VAN HEEMSTRA, voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. Middelburg 4 october. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen eeneopgave van de hoeveelheden suiker, meiassen en rum sedert 1842 in Groot Brittanje ingevoerden eene te Hamburg uitge vaardigde verordening omtrent liet voeren van seinlichten op zeeschepen. In gevolge de daartoe gedaue oproeping heeft 11. vrijdag alhier de vierde algemeene vergadering plaats gehad, van de aandeelhouders in de geldleening van f 6000 ten behoeve der omnibusdienst tusschen deze gemeente en Vlissingen v. v„ en zijn alstoen uitgeloot twee aandeelen ieder groot f 50, zijnde no. 43 en IJ3, terwijl aan de verschenen aandeelhouders de verloo- pen intresten zijn uitbetaald. Voorts heeft de voorzitter van commissarissen medegedeeld, dat in het afgeloopen dienstjaar met den omnibus 37,727 per sonen zijn overgebragt, zijnde 2481 meer dan in het voorgaande jaar, waaruit alzoo blijkt dat deze dienst voortdureud het ver trouwen van het reizend publiek blijft genieten, en daardoor in staat wordt gesteld om de buitengewone duurte der fouragien het hoofd te bieden. gemaakt, den naam droeg van Willem Stokkei en binnen die gemeente zeer goed bekend kon zijn, alzoo hij de natuurlijke zoon is van P. J. Anthonisse en in 1832 aldaar geboren. Hij heette dan ook Willem Anthonisse en werd onder dien naam reeds voor het bereiken van zijn twintigjarigen leeftijd door de arrondissements regtbauk bij herhaling veroordeeld wegens diefstal. Toen zijne moeder ten jare 1852 te Zierikzee gehuwd was met Nicolaas Stokkei van Leyden, bij welke gelegenheid dit kind als wettig werd erkend, vertrok hij met zijne ouders naar die gemeente. -f- Bij de verkiezing van een lid voor de kamer van koop handel en fabrieken te Zierikzee bij herstemming is gekozen de heer S. Wertheim met 34 van de 52 stemmen, terwijl voor de keuze van een lid door het bedanken van mr. W. C. de Crane zijn ingeleverd 53 stemmeu en moet herstemd worden tusschen de heeren J. A. van der Halen en G. Mulock Houwer. In het schuttershof De edele handboog heeft jl. zaturdag namiddag de ontvangst en inwijding plaats gehad van eeue voor de confrérie van Sint Sebastiaan bestemde banier, haar welwil lend. aangeboden door eenige jonge dames uit deze gemeente. Bij deze gelegenheid liet zich het muziekkorps der dienstdoen de schutterij hooren, en tot bijwoning van die feestviering waren de inteekenaren op de zomerconcertcu uitgenoodigd. Uit Vlissingen schrijft men ons dat de eerste stuurman van het engelsclie barkschip Chase met name Peter Smith, ten ge volge van eenen val verleden donderdagop zee gestorven zijnde, zaturdag aldaar aan land gebragt en begraven is. Volgens nadere berigten uit Zierikzee blijkt dat de gearres teerde dader van den belangrijken diefstal met brandstichting aldaar, die echter door zelfmoord een einde aan zijn leven heeft Z. M. de koning heeft donderdag de commissie ontvangen, die belast was met het aanbieden van het adres van antwoord der tweede kamer op de troonrede. Z. M. heeft het volgende geantwoord a Het levendig deel genomen door de tweede kamer in de vreugde, mij en mijn huis geschonken, en op zoo ondubbelzin nige wijze door haar ook bij deze gelegenheid aan den dag ge legd, geeft mij de overtuiging, dat zij door eene eendragtige zamenwerking met mijne regering de belangen van het mij dier bare nederlandsche volk met de daad zal bevorderen. Ik ver zoek u, der kamer mijnen bijzonuefen dank voor het adres over- te brengen." Het is bekend dat Z. M. den prins van Oranje den 4 septem ber ook heeft benoemd tot generaal-majoor bij het neder- landsch indisch leger. Men verneemt thans dat er een alge meene order aan het leger is uitgevaardigd, waarbij van die be noeming wordt gewag gemaakt. Deze order zal op drie achter eenvolgende appels, zoowel bij hel leger hier te lande als bij dat in Nederiandsch Indie, worden voorgelezen. De uiterste termijnen voorde expeditie der brieven met de indische landpost, berekend naar het vertrek uit Amsterdam, 's Gravenhage, Rotterdam en andere daarmede in het bedoeld opzigt gelijkstaande plaatsen, worden voor het vervolg bepaald als volgt: voor de verzendingen over Southampton den lsten en 17den van elke maand: voor die over Triest van 1 october tot 1 april, den 5den en 21sten, en van 1 april tot 1 october, den 6den en den 22steu van elke maandvoor die over Marseil le den Ssten en 24sten van elke maand. Het is intusschen altijd raadzaam, om builen het geval van dadelijke noodzakelijkheid den uitersten termijn van verzen ding niet af te wachten. ming te ondersteunen en te helpen bevorderen. Men heeft ons verder berigt, dat de heer van Vlissingen de regering heeft aan geboden een ambtenaar te benoemen als commissaris dezer maatschappij; gelijk aanbod moet ook aan de Nederl. handel maatschappij zijn gedaan, weike dit voorstel bereids zou heb ben aangenomen. Vervolgens meenen wij te weten, dat zich drie heeren voor de direclie, met den heer van Vlissingen aan het hoofd, met elkander hebben verstaan; twee van deze zijn practische, niet Indie goed bekende mannen, en de andere of derde is een uitstekend financier, te Amsterdam woonachtig. Ook verzekert men, dat die eventuele directie het voornemen heeft, bekwame invloedrijke personen te's Gravenhage, Rot terdam, Amsterdam en welligt nog op andere plaatsen, het com missariaat der maatschappij aan te bieden, en zij bereids eene voortreifelijke keuze voor een directeur of administrateur der zaken op Borneo heeft gedaaneen man die 30 jaren zoowel in gouvernemeuts als in particuliere betrekkingen, en gedurende de laatste jaren aan het hoofd van belangrijke ondernemingen tot genoegen van beiden in Indie heeft doorgebragt, en tevens in de gelegenheid is geweest niet alleen met verschillende vol ken van den Indischen Archipel bekend te worden, maar ook met den aard der Chinezen, zoodat hij met laatstgenoemden bijzonder goed kan omgaan. Ten slotte mogen wij nog mede- deelen, dat, zoo als ons wordt berigt, binnen weinige dagen de statuten dier maatschappij aan z. exc., den minister van kolo niën ter goedkeuring zullen worden toegezonden. In de Amsterdamsche courant leest men Men zal zich herinneren dat in het laatst van julijjl. in de dagbladen is vermeld, dat de heer P. H. van Vlissingen zich on ledig hield met het oprigten eener maatschappij voor de ont wikkeling van de westkust van Borneo, en daartoe bij de ko loniale regering aanzoek om zekere hoeveelheid grond had gedaan. Thans vernemen wij, uit eene goede bron dat werkelijk deze maatschappij tot stand zal komen, daar niet alleen de rege ring zich met genoemden heer heeft verstaan, maar zicli bereid heeft verklaard voor 1/10 gedeelte in die maatschappij deel te nemen. Ook de Nederlandsche handelmaatschappij schijnt met deze onderneming ingenomen te zijn, en wenscht het voor beeld van de regering te volgenalthans er zijn reeds door dat ligcliaam en den heer van Vlissingen onderhandelingen des wege aangeknoopt, en men wil zelfs met zekerheid weten, dat die maatschappij, onder zekere voorwaarden, belangrijk deel in de onderneming zal nemen. Ook andere zeer aanzienlijke han delshuizen en particulieren, te Rotterdam, 's Gravenhage en te Amsterdam, hebben zich reeds bereid verklaard deze onderne Het personeel der telegrafisten zal in 1859 bestaan uit liïO opzigters en telegrafisten en 23 leerlingen. Daarvan kunnen zijn: 1/10 of 15 opzigters of telegrafisten der Isle klasse, ad f 1200 's jaars, f18,000 3/4 of 45 opzigters of telegrafisten der 2de klasse ad f 1000'sjaars, f 45.0006/10 of 90 opzigters of telegrafisten der 3de klasse, ad f 800 'sjaars, f72,00020 leer lingen ad f 1 daags voor elk, f 7300. Bovendien moet aan op zigters of telegrafisten met bijzondere d'iensten belast, tijdelijk eene toelage van hoogtens f 200 kunnen verleend worden. Daarvoor, zoo mede voor het verdere personeel, wordt gesteld f 9300; dus te zamen f 151,600. Voorts wordt berekend noo- dig te ziju voor 1. onderhoud der lijnen en gebouwen f 43,400; 2. onderhoud eu behoeften voor de herstellingswerkplaats en het magazijn f 19,000 3. reis-, verblijf- en verdere kosten van commissiën tot het afnemen van examen f100; 4. bureau- en lokaalbehoeften f 23,000; 5. toezigt langs de lijnen en ver dere uitgaven f 3500. Naar men verneemt, heeft de akadomische senaat le Utrecht in zijne zitting van den 20 der vorige maand het doctoraat in de chirurgie honoris causa aan den hoogleeraar E. C. Donders aldaar opgedragen. Volgens eene berekening van den engelschen sterrekundige Hind, onder aagteekening van 28 september in de londensche bladen medegedeeld, zal de komeet van Donati den 10 october omstreeks middernacht, de aarde het meest genaderd, maar dan nog 51 millioen (engelsche) mijlen van haar verwijderd zijn. Den dag te voren zal zij haren grootsten luister bereikt hebben. Het is niet waarschijnlijk, dat de komeet na het einde der derde week van october iu Engeland zigtbaar zal zijn hare verdere waarnemingen moeten dan overgelaten worden aan de sterrekuudigen in het zuidelijk halfrond der aarde, vooral aan die van den heer Maclear, aan de kaap de Goede Hoop. Volgens de iu den avond van 27 september door den heer Hind gedane waarneming, terwijl de lucht eenigzins nevelachtig was, had de staart der komeet eene schijnbare lengte van omstreeks 12 graden, overeenkomende met eene wezenlijke lengte van 16 millioen mijlen. ■Benoemingen en besluiten. Goedgevonden, bij besluit van 1 dezer: 1. aan JLj/.Marga- dant, op zjjft verzoek, te rekenen vau dien datum, behoudens Ar il

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1