MiDDELRURGSCHE COURANT. vn co- 1 E r lis. Zaturdag 1858. 2 October 0imtmUmDscl)f tijöingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen eze gemeente en Vlissin- gen geschiedt de uitgave den avond te voren fen 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend mn kingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. !tli«ldelt>urtf 1 octobcr. Iu de heden gehoudene zitting van den gemeenteraad heelt, onder anderen, plaatsgehad de jaarlijksche benoeming van le den voor de vaste commissien uit den raad, welker personeel geene verandering onderging. Yoorts is aangehouden een rapport der commissie van fabrie- cage, waarbij deze adviseert niet over te gaan tot eene herbeste ding van de havenwerken, doch, met. behoud van het stelsel in het bestek weggelegd, het onderhoud der kramwerken enz. voor- loopig voor een jaar uit lebesteden, en de uitdieping van het haveukanaal op het peil van 1,88 el binnen driejaren zelf te be proeven, door middel vaneen moddermolen niet stoomwerktuig (welligt iu den thans gebezigden aan te brengen). Na langdurige discussie is beslist dat door de gemeente een bergplaats van buskruid zal worden daargesleld, doch de bepa ling der plaats is tot de volgende zitting aangehouden. Eindelijk is door de commissie voor de financien rapport uit- gebragtop de begrootingen voor het dienstjaar 1859 voor het bestuur der godshuizen, het burgerlijk armbestuur, de dienst doende schutterij en de gemeente, strekkende tot goedkeuring, behoudens enkele wijzigingen. Woensdag morgen, ten 10 ure, hebben de leden van de twee de kamer der staten-generaal zich en corps ter audiëntie van Z. M. den koning begeven, bij wien Z. K. ll.de prins van Oranje zich reeds bevond. Nadat de leden der kamer in de gehoorzaal waren binnengeleid, heeft de voorziiter, de heer van Reenen, namens de tweede kamer de verzekering herhaald van hare ge hechtheid aan het koninklijke stamhuis en van hare belangstel ling in do heugelijke gebeurtenis onlangs iu Nederland gevierd. Maandag 11. had eene commissie uit het bestuur van de Maat schappij der nederlandsche letterkunde, bestaande uil dcu hoog leeraar N. C. Kist, als voorzitter, en uir. J. T. Bodel Nyeuhuis, als secretaris, de eer aan Z. K. H. den prins van Oranje, aan hoogsldeszelfs paleis in bijzonder gehoor aan te bieden het diploma van het eerelidmaatschap dier maatschappij, waarvan sints meer dan drie vierden eencr eeuw des prinsen voorouders en hooge bloedverwanten bescherinheeren ofeereledeu geweest zijn. Z. K. 11. heeft dit huldeblijk met bijzondere welwillend heid aangenomen. Z.exc. de minister van justitie heeft, in overleg met de leden der commissie, welke de strafgevangenissen in het buiteuland hebben bezocht, het gewigtige onderwerp van het aan te nemen strafstelsel overwogen. De uilslag van dit onderzoek is geweest, dat, naar het oordeel des ministers, voor dit stelsel behoorem te worden aangenomen de volgende grondslagen 1. onderlinge afzondering in 't algemeen der veroordeelden tot eene gevange nisstraf van driejaren of korter, met verpligting tot arbeid 2 gemeenschappelijke opsluiting bij dag en afzondering des nachts van veroordeelden tot eene gevangenisstraf van meer dan drie jaren, met verpligting tot arbeid, en om die straf gedurende de drie laatste jaren in onderlinge afsluiting te ondergaan 3. ge meenschappelijke opsluiting van veroordeelden beneden de zes tien en boven de zestig jaren, ten zij de afzondering voor niet meer dan eene maand door den regler mogt zyu uitgesproken 4. bevoegdheid van regenten om, wanneer in de afzondering een dreigend of dringend gevaar voor de gezondheid naar ziel of ligchaam van den veroordeelde wordt bespeurd, die afzonde ring dadelijk te kunnen opheffen, onder goedkeuring van het hoofd van het departement van justitie. Overeenkomstig deze grondslagen stelt z. exc. de minister zicli voor, de vereischte bepalingen omtrent een nieuw gevan genis- of strafstelsel in het eerste hoek van een nieuw wetboek van strafregt op Ie nemen, 't welk nog in deze zitting aan de staten-generaal zal worden aangeboden. Eet is bekend dat het belgische dorp Gheel eene kolonie, als het ware van krankzinnigen is. De meeste ingezetenen huisves ten er een of een paar krankzinnigen, die in hun huisgezin ver- keeren, aan hunnen disch aanzitten, veldarbeid of eenig ander werk verrigten en in schier onbeperkte vrijheid de gemeente rondloopen. Door gewoonte en ervaring zijn de ingezetenen er met de hebbelijkheden der krankzinnigen bekend en weten be ter met hen om te gaan dan anderen. Er bestaan wettelijke bepalingen, strekkende om de goede behandeling der le Gheel gehuisveste krankzinnigen te verzekeren. De inspecteurs der nederlandsche gestichten voor krankzin nigen, de referendaris Feilh en prof. Schrocder van der Kolk, hebben onlangs op hunne inspectiereis Gheel bezocht, en zij zijn er tot de overtuiging gekomen dat zulk eene inrigting voor ver pleging van krankzinnigen als daar bestaat, haar nut, heeft, niet tot vervanging maar tot aanvulling der wetenschappelijke zorg voor krankzinnigen in de daarvoor bestemde gestichten. Een afzonderlijk verslag is door hen dienaangaande aan den minister van binnenlandscne zaken iugediend en door dezen thans ter kennis der betrokkene overheden in de provinciën gebragt, met het doel om haar oordcel te vernemen over de vraag, of hier te lande reden en gelegenheid bestaan om de te Gheel bestaande inrigting op kleiner schaal te volgen. Eet Algemeen handelsblad zegt te vernemen dat in het ont werp tot herziening der regten op den in- en uitvoer, laatstelijk aan de tweede kamer der staten generaal aangeboden, onder andereu de in- en uitvoer van boeken onvoorwaardelijk en al gemeen vrijgesteld is. Dat dit, zoo het ontwerp door de wetge vende magt wordt aangenomen, van grooten invloed zijn zal op het debiet van iu- en buitenlandsche werken, zal ieder ligtelyk begrijpen, Uit Luxemburg schrijft men van den 2-4 september »De regering is onlangs uit hare werkeloosheid ontwaakt, maar op eene wijze die geheel aan den gulden tijd der oclrooijep ringen herinneit. Sedert 1854 werd onze regering gemaglig- van den hij ons ingevoerden pruissischen brandewijn een trau- sitoregt te heffen. De regering nu heeft den 6 augustus met Pruisscn een verdrag gesloten, waarbij daarvan tegen vergoe ding van een deel der in Pruissen betaalde regten afstand wordt gedaan. Dit is ongetwijfeld een dier handelsverdragen, waar van art. 37 der geoctrooieerde grondwet, spreekt en die eerst in werking komen na toestemming der wetgevende magt. Des niettemin is het reeds openbaar gemaakt en is van de bedoelde goedkeuring volstrekt geen sprake. Tijdens de ocirooijeringen werd de betrekking van provinciaal archilekt afgeschaft, wijl de titularis een kandidaat der opposiiie was en de betrekking ook inderdaad vooroverbodig gehouden werd. Nu echter is zij weer vervuld door een goede kennis van den minister vau openbare werken. Men vraagt nu, hoe het mogelijk is eene betrekking te vervullen die niet meer beslaat, vooral daar art. 35 der grond wet zegt//Geen door den staat bezoldigd ambt kan anders dan door eene wettelijke bepaling in het leven gercepen worden." De gewoonte van eigenmaglig te handelen schijut men moei- jelijk le kunnen laten varen." (Alg. Rand De onderofficier die het ongeluk heeft gehad in de maand junijjl., bij gelegenheid van het schijfschieten nabij Nijmegen, een officier dood te schieten, is door den krijgsraad, wegens manslag door ouvoorzigtigheid gepleegd, tot eene gevangenis straf van drie maanden veroordeeld. Als een bewijs lot op welk eene hoogte het de photographie gebragi heeft,,vermeldt men, dat professor J. Muller, de bekende bewerker van Poullet's leerboek, mededeelde dat hij eene pho tographie op collodion heeft gezien, die een grijs vlekje vormde vau H streep breedte en 2 streep hoogte, waaruit met (iet bloot oog niets was te maken. Door het mikroscoop waargenomen, zag hij een porl ret van Napoleon III, ten voeten uit. Bij 300 malige vergrooting kan men, bij declen het beeld ziende, de enkele troelels aan den sabelkwast en de epauletten onderschei den, ja zelfs het snijwerk aan den stoel die naast het figuur staat. Ook zag hij dat de photographie naar een Iilhographie was ge maakt, want men herkende duidelijk het korreligcder teekenii.g. Dat deze handelwijze aan de wetenschap voordeel zal doen is ontwijfelbaar. Verbeelden wij ons een photografisch beeld der maan van ongeveer 5 ned. duim middellijn, zoo zijn de ringge bergten aan de lichtgrenzen van dat beeld nog groot genoeg om met het mikroscoop even zoo veel, of misschien nog meer bij zonderheden te toonen, als men door den besten verrekijker op de maan tot nu toe in staat is waar te nemen. Benoeiniitgeu en bes3u2ten. Benoemd, bij besluit van 25 september, bij hel. Ode regement infanterie, tot lsten luit.-kwartiermeester de 2de luit.-kwar tiermeester M. Kloekhorst, van het corpsen bij het Sste regen;, inf., tot Eten luit--kwartiermeester de 2de luit.-kwartierm. G. N. Bouman, van het 1ste regement van het wapen en bij het 1ste regem. infanterie, tot 2dcn luit.-kwartierm. de ser geant J. E. 11. Bodeman, van het Sste regem. van het wapen. Bevorderd, bij besluit van den 16den augustus, de officier van gezondheid der 3de kl. bij de millitairegeneeskundige dienst der landmagt in West Indie A. L, A. Stock tot officier vau gezondheid der 2de klasse. Op non-activiteit gesteld, bij besluit van 2S september, ('e lste luit. P. A. E. Marchant, van het 7de regem.inf., iu afwach ting dat nader omtrent hem zal worden beschikt. Benoemd, bij besluit van 27 september, tot ontvanger der di recte belastingen en accijnsen te Bleiswijk c. a., de heer B. van Eaersolte, thans ontvangerderzelfdemiddelenteWognum. Benoemd, bij besluit van 2S september, tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Groesbeek, de heer A. J. A. E. van de Wcegh, thans ontvanger der zelfde middelen te Posterholt. Benoemd, bij besluit van 2S september, totoutvanger der directe belastingen en accijnsen te Noordwolde c. a., de lieer G. van Euls, thans ontvanger der zelfde middelen te Vleuten. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 27 dezer, aan den heer W. lt. baron van Heeckeren van Brandsenburg, op zijn verzoek, als ontvanger der directe belastingen en accijnsen tc Deil c. a.en in zijne plaats benoemd tot ontvanger der direc te belastingen en accijnsen te Deil c. a., de heer P. E. U. Leen- dertz, thans ontvanger der zelfde middelen te Heerewaardeu zijnde voorts het kantoor Heerewaarden ingetrokken en met dat der zelfde middelen te Herwenen op den voet van een kan toor vereenigd onder voortdurend beheer van den ontvanger de Gaay, aldaar. Met Zr. Ms. goedkeuring is door den consul generaal te Lis sabon tot zijnen vice consul voor de eilanden Madura en Porlo Santo benoemd, de heer Ch. R. Blandy. lierii-en hc2ü«ï«(U jiïusiivm. Door den kerkeraad der nederduitsehe hervormde gemeente alhier is heden avond, uit het. bevorens medegedeelde drietal, van de heeren K. E. Ternooy Apcl, te Koog aan de Zaan, It. Boonen, te Noord wijk binnen, en J. G. Schuuring, le Hoorn, tot predikant alhier beroepen ds. J. G. Schuuring. liantongcpegt te 53j!lilelb:a?s. Bij vonnissen van den 30 september zijn 1. Ll.en K„ wegens het laten loopen van runderen langs jeu publiekcn weg, zijnde een buurtweg, veroordeeld ieder iu eene geldboete van f 10, bij onvermogen ieder lot twee dagen gevan genis, en de kosten. 2. H., wegens het leggen van een dam in eene sloot en plan ten van wilgen pooten, zonder toestemming, veroordeeld iu twee geldboeten^cene van f25, bij onvermogen tol drie dagen gevangenis, en de andere van f 6, cn in de kosten. 3. B;, wegens het afsteken van aarde van zonder toestemming, veroordeeld in eene geldbo^^'^Ö'^^ij on vermogen tot drie dagen.gcvangcnis, en pV$e kosten. 4. J-.; A. en C., wegens het argli^g wegn^ineri enS

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1