slagen zijnde, voeren tegen de inlandsche bevolking eenen toon die haat en verachting ademt en de strekking heeft om de verbit tering in de gemoederen gaande te houden. The times zegt dat geen blad aldaar in liet uur der zege en der wraak, de stem der geregtigheid, der genade eu der staatkunde doet hooren, en acht noodig aan die bladen toe te roepen dat het niet onmogelijk is Indie weder met Engeland te verbinden, maar dat de Engelschen dat niet zullen kunnen doen door het land rond te trekken met den bijbel in de eene en den slrop in de andere hand. The Morning chronicle het tractaat met China bespreken de, zegt ouder anderen, dat de opiumhandel thans zeer goed afge schaft kan worden.De reden waarom dit thans kan geschieden, verdient echter nader gekend te worden. Het blad zegt name lijk, dat Engeland tot dusverre zich in het alternatief geplaatst zag, om of elk jaar verscheidene millioenen aan specie naar China uit te voeren, of bij de Chinezen, in ruil voor hunne thee en zijde, eene hoeveelheid vergif in te smokkelen. Thans nu aan den eerlijken handel vrijeu loop zal worden gelaten, behoeft men zijne toevlugt niet langer tot den verderfelijken opium te nemen. Dat deze zonderlinge redenering stof tot menige bij tende aanmerking geeft, springt een ieder in het oog, De heer G. E. Cartier, eerste minister in Canada, de heer Alexander T. Galt, inspecteur generaal, en de heer John Ross, president van den Grand-Trunk spoorweg, worden, volgens de Canadian News, met de volgende mailboot alhier verwacht. Hun bezoek heeft ten doel, zich met de regering van het moe derland te verstaan, betreffende eene bondgenootschappelijke Unie van al de britscli noord amerikaansche provinciën, en de voltooijing van de onafgewerkte gedeelten van den spoorweg tusschen Halifax eu Quebec. The times, die zeer dikwijls hare bezorgdheid te kennen heeft gegeven over eene inlijving van Mexico bij de Vereenigde staten, heft thans bittere klagten aan, dat de regering der Unie niets doet en ook door de andere regeringen niets laat doen om aan den staat van anarchie, waarin Mexico verkeert, een einde te maken. Aan de groote mogendheden zoude het, volgens The times, gemakkelijk vallen, op eene doelmatige wijze te inter venieren, zonder de minste inbreuk op de vrijheden van Mexico te maken; de Vereenigde staten schijnen echter tot hun eigen voordeel liet verval dier republiek in de haud te werken. Daitscidand, Berlijn 18 september. Men spreekt thans tegen dat Z. K. II. de prins van Pruissen eene uitnoodiging van Z. M. den keizer van Rusland zou hebben ontvangen, om zich naar Warschau te begeven. Men zal moeten afwachten wat hiervan zij. Het is nu een jaar geleden dat Z. K. H. de kroonprins van Zweden, ten gevolge van dc ziekte des konings, het regent schap aanvaard heeft. De gezondheid des konings niet genoeg zaam hersteld zijnde, om zich met regeringszaken bezig te hou den, zal de prius het regentschap blijven waarnemen, tot aan de bijeenkomst der kamers. Dclffie. Brussel 19 september. Het koninklijk gezin heeft gisteren liet kamp van Beverloo verlaten. Na hun vertrek is het kamp opgebroken. Men leest in een onzer dagbladenAlhier heeft zich eene maatschappij van bankiers gevormd, onder de firma Oppenheim en co.; zij stelt zich ten doel al de schulden der steden en ge meenten van geheel Belgie af te koopen. De voorwaarden zijn zeer eenvoudig. De maatschappij verbindt zich om bij contract, de geheele schuld, hoe groot die ook wezen moge, in eens af te lossen, op voorwaarde dat de verkoopers van hunnen kant zich vcrpligten, gedurende de 55 eerstvolgende jaren, den interest van liet kapitaal te betalen tegen 5 pet. Reeds heeft de stad Ostende hare schuld aan genoemde maatschappij verkocht, ten kapitale van een millioen. Die stad heeft maar 700,000 fr. schuld, maar heeft er nog 300,000 fr. bij geleend, om eenige belangrijke werkeu te doen uitvoeren. De heer Oppenheim is insgelijks tc Kortrijk geweest eu het bestuur dezer stad is met hem in onderhandeling getreden om ook de schulden dier stad te doen aflossen. Uit Antwerpen wordt gemeld dat de maatschappij, welke concessionaris is geworden van de stoombootdienst tusschen die stad en Brazilië, besloten heeft zich te ontbinden en hare sïoombooleu te verkoopen. De maatschappij heeft, zoo als men weet, met die dienst nog geen begin gemankt; dit besluit kan dus niet aan verliezen toegeschreven worden, als gevolg barer onderneming. De moeijelijkheden moeten, naar men wil, alleen gelegen zijn in het plaatsen der nog onuitgegeven aandeelen, wier realisatie noodig was tot het betalen der aangekochte schepen, doch waarin zij niet heeft kunnen slagen. Frankrijk. Parijs 20 september. De Moniteur heeft, zoo als men weet, aangekondigd, dat de regering niet voornemens was, in het douanestelscl van Algerie eenige verandering te brengen. Prins Napoleon, die een voorstander is van eene herziening daarvan J 'in een meer liberalen geest, moet daarvoor in den ministerraad hebben gestreden, zonder het te hebben kunnen doordrijven. De terugkomst van keizer Napoleon is op nieuw verschoven. Hij wordt niet voor den 28 dezer uit Biarritz alhier terug ver wacht. Tusschen Frankrijk en Zwitserland zijn eenige nieuwe moeijelijkheden ontstaan, ten gevolge van den tegenstand van het kanton Genève, om de besluiten van den bondsraad betref fende de verwijdering van verdachte uitgewekenen ten uitvoer te leggen, ür. Kern is thans alhier gekomen, zoo men zegt met het doel, om die geschillen met de regering uit den weg te ruimen. Het Journal de Constantinople, een orgaan der turksche bewindslieden, zegt in zijn nommer van den 8 dezer; »Ook Turkye zal met de jongste verordeningen der telegrafie zijn voordeel doen, en weldra met behulp van onderzeesche lijnen, een volledig net van snelle communicatien verkrijgen. Bij eenen keizerlijken ficmau is aan den heer Gishorne, die eene maat schappij met een kapitaal van 800,000 p. st. vertegenwoordigt, concessie verleend om eene telegraafiinie van kaap Hellas tot Alexandrie aan te leggen. De geleiddraad zal over het eiland Chio en over Canea (op het eiland Kreta) loopen, met eene ver- j takking naar Smyrna, eene andere naar Beyrut, en nog eene naar Malta en Corfu, alwaar zij in aanraking komt met tele graaflijnen, die eene verbinding met Engeland daarstellen. De heer Spratt, een engelsck ingenieur voor de hydrografie, bevel voerende op een stoomschip van de engelsche marine, hetwelk thans te Smyrna post houdt, heeft in last den geleiddraad te leggen, die onverwijld uit Engeland moet worden aangebragt. Buitendien is de heer John Barkleyzeer onlangs door het gouvernement des sultans belast met het aanleggen eencr an dere onderzeesche telegraafiinie, loopende van kaap Hellas tot Rodostoaande zee van Marmora. Deze linie zal over Andria- nopel verlengd worden en alzoo de hoofdstad in regtstreeksche verbinding met Egypte en Syrië en met, de gewigtigste punten van den Archipel en de Middellandsche zee stellen." De Moniteur deelt een schrijven uit Alexandrie van den 6 dezer mede, waarin het volgende voorkomt: De gisting welke door het te Djeddah voorgevallen moordtooucel bij de onderscheidene volksklassen hier te lande te weeg gebragt was, is geheel bedaard. Het land is thans volkomen rustig en die europesche dagbladen welke Egypte voorstellen als ten prooi zijnde aan woelingen en onlusten, zijn kwalijk onderrigt. Even als met de zamenzweringen, is het bier met de pestziekte gesteld, alle bezorgdheid dienaangaande is verdwenen en men kan zeggen dat de algemeene gezondheidstoestand hier nooit beter is geweest. Het is dus in het belang des handels zeer te weuschen, dat de zaken zoo sfwedig mogelijk weder in den ge wonen gang komen, en dat de strenge maatregelen tot wering der besmetting, als thans overbodig geworden zijnde, een einde nemen." Naar luid van particuliere correspondentien uit Konstan- tinopcl, zou de porie zich hebben schuldig gemaakt aan eene dadelijke schending van het hatti-humayoun, wat betreft de regten, welke aan de Europeanen zijn toegekend tot het verkrij gen van grondeigendom in Turkije. De regering tc Konstanti- nopel zou namelijk hebben vastgesteld, dat elk vreemdeling, die zich gronden zal willen aanschaffen, zich in persoon moet aan melden aan de buraux van de registratie, ten einde zich aldaar te kunnen verklaren onderdaan der oltomanische por te. Te dezer zake wordt aangemerkt., dat het hier zou gelden geenszins eene handeling van bijzondere personen, maar een besluit, der regering,en helde vraag is,of dc Europeanen lijdelijk zullen toezien, dat maatregelen worden genomen strijdig met de be sluiten der conferentie, waardoor hun toestand veeleer zou zijn verergerd dan verbeterd. Tegenover de bepaalde tegenspraak uit Turin, nopens de kwestie van Villafrauca, komen de engelsche dagbladen, welke zich ten deze op den voorgrond hebben gesteld, in eenen moeije- lijken toestand. Niets zou natuurlijker geweest zijn dan dat zij ronduit zouden verklaren gedwaald te hebben. Dit is echter te veel van gezegde dagbladen gevergd. Niet dan noode kunneu zij tot die erkentenis komen. The morning chronicle zegt alleen dat liet de zaken niet wil overdrijven, en dat nu het gouverne ment en het publiek in Engeland dc feiten kennen, het gevaar voor het oogenblik geweken is. The morning post gaat veel verder, en blijft volhouden, dat Rusland te Villafrauca een nieuw Sebastopol zal bouwen en van daar Engeland met eenen inval zal bedreigen. Men kan, dit lezende, de gedachte niet on derdrukken dat deze geheele zaak slechts een voorwendsel is van The morning post, het blad van lord Palir.erston, om het tegenwoordig ministerie te bestrijden. Men kan het niet zoo vele woorden lezen, wanneer liet blad zegt: Het volk begint in te zien, dat zoodanige staat van zaken niet lang kan duren. Er is behoefte aan een gouvernement met zedelijke, niet poli tieke beginselen en met eene eerlijke politiek. Dit is de mecniiig welke meer en meer bij dc bevolking veld viut en waartoe zij j ook de vertegenwoordigers des lands zal brengen." Het Jour nal des debats bevat hierover een lezenswaardig artikel. Het is ook van meening, dat zoo lord Palmerslon en zijne vrienden een oppositjewapen zoeken in het contract betrekkelijk Villa- franca, dit voorzeker is, omdat zij liet terrein gunstig vinden voor een aanval op het ministerieomdat zij op de achterdocht der natie ten opzigte van Rusland rekenen. //Voorzeker (aldus leest men in het Journal des debats) hebben wij nog niet al de zedelijke gevolgen gehad van den oostersclien oorlog en van de vrnchtelooze pogingen van Rusland te Konstantinopel. Rus land te bewaken en tegen te houden zal nog langde voorname zorg van Engeland zijn. Het zal zelfs zijne grootste zar.k we zen, en gedurende een aanzienlijk aantal jaren, zal het cr alle andere aan ondergeschikt maken. Zijne verwijdering van Oos tenrijk heeft geen oogenblik stand gehouden tegen de noodza kelijkheid om zich daarmede te vereenigen, ter verzekering van eene uitlegging overeenkomstig zijne inzigten omtrent de twij felachtige punten van het parijschc verdrag en de handhaving van den turkschen invloed in de vorstendommen. Zijne vriend schap voor Piemont zou zeker de proef niet kunnen doorstaan van eene toenadering dezer mogendheid met Rusland, en zoo Engeland de minste reden had om eenigen russischen invloed in Opper Italië te vreezen, zou het er niet het minste bezwaar in zien, om de oostenrijksche heerschappij te ondersteunen. De liberale gevoelens van het engelsche volk zouden alsdan vol strekt geen invloed hebben op de politiek van zijn gouverne ment in Italië; of, om beter te zeggen, van dien dag zouden het engelsche volk en zijn gouvernement het volmaakt eens zijn, om in de zaken van Italië niet- anders te zien dan den naijver van Rusland en Engeland." Parijs 21 september. De Moniteur deelt een keizerlijk de creet mede, waarbij de baron Gros tot senator benoemd is. irctijïrimjen. Volgens ingekomen berigt van gezagvoerder J. A. van Boven lag het barkschip Minerva op 9 augustus jl. Point de Gaile gereed, om na eenige ingenonieu lading, de reis naar Batavia te vervolgen. Dingsdag zijn te Veere binnengekomen de nederlandschc sloep Sine Nomine, gez. L. M. Verheul, van New-Cast Ie en de engelsche brik Chance, gez. J. Martin, van Seaham, beide met steenkolen bestemd uaar Middelburg. tjanLidsbi'vuitm. Rotterdam 21 september. In de op heden door de Nederlandsche handelmaatschappij gehoudene veiling vau 55,703 kranjangs suiker, is alles ver kocht; bruin f3, blond en grijs f 2, wit fl af 11, boven de iu de veiling van julij bestede prijzen. (Reeds aan de geabonneerden op ons bulletin medegedeeld.) 5S eel» rap p rijzen. Avignon 18 september. Op de laatste markt kocht men bij aanzienlijken voorraad en gering getal koopers; drooge rosé wortelen voor fr. 35, 50 a. fr. 36; driejarige palud voor fr. 40 a fr. 41palud van 18 maan den voor fr. 37,50 a fr. 3S. Het aantal koopers heden grooter zijnde, blijft de koers ferm tot bovengenoemde prijzen. Gema len soorten houdt men op fr. 49 a fr. 50 SFFF rosé, fr. 53 a fr. 54 SFFF palud. Craanniarkten. Amsterdam 22 seplember. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 42 jLijnolie op zes weken ƒ321. Nederland. Rusland. Spanje. Grenada. Oostenrijk, Belgie. Portugal. Venezuela. Mexico. Illinois. *"rijzen van efifeclen, Amsterdam 22 september. Werkelijke schuld2.jpct.' dito dito 3 n dito dito 4 J Aand. Handelmaatschappij 4,} Obl. Maatschappij van weldadigheid 4 n Oblig. 1798/1816 5 n I dito Hope co4 j dito dito 1855, 6de serie 5 Certificaten6 Spoorweg (afgefourneerd) dito (onafgefourneerd) ObligationIJ v Binnenlandsch3 j Coupons bewijzen Crediet instelliug (gefourneerd) Obligatien (schoon) Obligatien 5 Amslerdamsche5 Nationale5 1847/1852 2i Bank actiën3" bij Rothschild2è Obligatien3 a nieuwe v 3 64J 99 142 J 106| 87 102 74} 249 J m 40 J 89 77& S7J 781 394 1116 47 4 5£ 371 20 841

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3