MIDDELBÜRGSCHE N° 11L Donderdag 1858. COURANT. 28 September. töinmvtlartöscl]? tijöingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Ylissm- gen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbckcmlma kingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken Tegel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. lllddelburg 39 september. In eene openbare zitting van het collegie van burgemeester en wethouders te Vlissingen, zijn op gisteren aan C. V. van Dalsum, A. Koppejan, J. P. Sprenger en H. J. de Swart uitge reikt vier stuks bewijzen van aandenken, aan de in de afgeloo- pen maand alhier gehoudene tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid, door de commissie der tentoonstelling gezonden met verzoek om deze op eene geschikte wijze aan bovenge noemde inzenders te doen toekomen. Zoo als door ons gisteren reeds per bulletin, aan de daarop geabouneerden is medegedeeld, zijn in de dien voormiddag door de tweede kamer der staten generaal gehoudene zitting, tot kandidaten voor het voorzitterschap verkozen de heeren mr. G. C. J. van Reenen, mr. W. H. Dullert en W. A. baron Schimmelpenninck van der Oye. Eerstgenoemde bekwam bij eene vierde stemming 35 van de 66 stemmen, terwijl de heer Dullert bij eene tweede stemming er 31 bekwam en de heer Scliitnmelpeniiiack van der Oije bij eene vierde stemming tot derden kandidaat werd gekozen met 38 stemmen. De lijst van kandidaten zal aan Z. M. den koning worden aaugeboden door eene commissie bestaande uit de heeren Dom mer van Poldersveldt, van Eek, van Asch van Wijck en van Voorthuyzen, stemopnemers, benevens de heeren van Heems kerk, Sander, Lijcklama aNyeholt en Idzerda. Vooraf was in die zitting, na uitgebragt rapport door de commissie belast met bet onderzoek der geloofsbrieven, tot de toelating van alle gekozene leden besloten. Men leest in het Algemeen Handelsblad Dezer dagen heeft er, op uituoodiging van den miuister van bmnenlandsche zaken, eene bijeenkomst plaats gehad van de commissarissen des konings in de vijf noordelijke provinciën, ten einde vast te stellen het quantum der subsidie, dat door die provinciën en de daarin gelegene gemeenten behoort te worden verstrekt ter bevordering van den voorgenomen aanleg der spoorwegen in die streken, en in mindering van hetgeen het rijk daartoe zal bijdragen. Er werd bepaald, dat de vijf provinciën gedurende 20 jaren jaarlijks f 100,000 zullen bijdragen, d. i. 2 millioen in het geheel. De jaarlijksche subsidie van 1 ton gouds is aldus omgeslagen: Gelderland en Overijssel de helft en Fries land, Groningen en Drenthe de andere helft. De reeds bekend gewordene bijdragen van onderscheidene provinciën en ge meenten zijn dus het gevolg van deze overeenkomst. Uit de geregtelijke statistiek over 1857, Z. M. den koning door z. exc. den minister van justitie aangeboden, blijkt, dat bij den hoogen raad zijn aangebragt 270 strafzaken, even veel als in 1856; dat daarvan 57 nog van 1856 hangende waren, en dat in 1857 zijn afgedaan 281 zaken. Het aantal verzoeken om gratie heeft 371 bedragen. Bij de elf geregtshoven was het aantal der acten van beschul diging 561dat der beschuldigden 775 't welk eene niet on aanzienlijke vermindering bij het jaar 1856 oplevert, als wan neer deze cijfers 716 en 1088 hebben bedragen. De verminde ring heeft zich grootendeels bepaald bij de misdrijven tegen de eigendommen. Het getal der veroordeelden heeft 711 beloopen (584 van het mannelijke en 127 van het vrouwelijk geslacht en daarouder 31 jougens en 6 meisjes beneden de 16 jaren). Tot correctionele straffen zijn verwezen 492 veroordeelden. Ook by de arrondissements regtbauken is van eene vermin dering van misdrijven gebleken. Bij deze waren aanhangig 10795 zaken, met 13881 beklaagden, welke cijfers in het vorige jaar 11402 en 13881 hebben bedragen. Onder de beklaagden waren 10844 van het manQ0 ijke en 3037 van het vrouwelijke geslacht. Van de eersten ren 856 jongens en 257 meisjes, beneden de 16 jaren. In verhouding tot de bevolking heeft het aantal der beklaagden gestaan als 1 tot 237 personen. De ver mindering der misdrijven heeft zich grootendeels bepaald tot die tegen de algeraeene zaak en ^tegen de eigendommen. Ver oordeeld zijn 11,320 personen, van welke 8353 tot gevange nisstraf. Door de kantongeregten zijn beregt 30,256 zaken, met 36,221 beklaagden, waarvan 29,862 van het mann. en 6359 van het vrouwelijk geslacht. Van de eersten waren 856 van het mannelijk en 257 van het vrouwelijk geslacht beneden de 16 jaren. Dit aantal strafzaken is dus, in verhouding van 1856, aanzienlijk toegenomen. Voor de krijgsraden, zoo ter zee als te lande, zijn aangebragt in 1857 320 zaken, dat is 61 minder dan in het vorige jaar, en zijn daarin betrokken geweest 350 personen, dat is 64 minder (jan in 1856. Z. M. de koning heeft jl. maandag de leden van de tweede kamer der staten-gencraal, die dit jaar herkozen of gekozen zijn, bij zich ontvangen, die in handen van Z. M. de gevorderde eeden hebben afgelegd. Z. IC. H. de prins van Oranje heeft maandag een bezoek ge- bragt bij den baron Verschuer, op diens buitengoed de Herten kamp, gelegen onder Haarlem. HD. is in den loop van den avond van daar in de residentie teruggekeerd Naar men verneemt zal de kroonprins, na in het begin der vol gende maand eenigen tijd op bet Loo te hebben doorgebragt, tegen den 15den oetober a. s. voor eenige weken zich naar het buitenland begeven en wel naar Wiesbaden en Stutgart. De bekende zaak van het Zwolsche diep heeft weder aanlei- ding gegeven tot een rekwest aan de tweede kamer der staten- generaal178 binnenschippers hebben zich namelijk tot. die kamer gewend, en geven o. a. in hun adres te kennen, dat zij, na afloop der in deze door de kamer gehoudene enquête, ver wacht hadden dat de regering, aan welke het verslag der enquê te was toegezonden, gevolg zou hebben gegeven aan de billijke klagten van adressanten, vooral doordien hunne grieven door de gehouden enquête aan het licht gebragt en bevestigd wer den. Zij verzoeken dat de kamer in dezen zoodanige maatrege len neme als bevonden, zullen worden te behooren. liet studenteukorps der leydsche hoogeschool heeft wegens het overlijden van den graaf van Limburg Stirum, burgemees ter van Leyden en curator der hoogeschool, den rouw voor drie maanden aangenomen. De uitslag van het admissie examen voor de litterarische fa culteit der leydsche hoogeschool was den 18 september, dat van 24 jongelingen twee zijn achtergebleven en van de overige 22 slechts de helft is toegelaten. Door de arrondissements regtbank te Rotterdam is tegen 15 personen regtsingang met bevel van gevangenneming verleend, ter zake van desertie van nederlandsche koopvaardijschepen. Men schrijft uit 's liage den 19 september aan de Amster- damsche courant: f Meermalen zijn door den minister van koloniën de civiel- ingenieurs, afkomstig van de delftscbeakademie, uitgenoodigd om als aspirant-ingenieurs van den waterstaat naar Oostlndie te gaan. Daar het aantal, dat zich hiervoor aaugeboden heeft, niet groot genoeg voor de behoefte is, zal eerstdaags een examen gehouden worden, tot het bijwonen waarvan de opzigters van den waterstaat mede uitgenoodigd zijn. Ik verneem echter dat slechts een twintigtal zich hebben aangemeld, waarvan de geschiktste, ik meen vijf, tot aspirant-ingenieurs in de Oost zul len benoemd worden. Het hierboven bedoelde examen, dat eerstdaags kan gehouden worden, zal worden afgenomen door den hoofdingenieur Storm Buysing en de ingenieurs Ortt en Galand." J Mevrouw de barones von Sina, de echtgenoot van den griek- sclien gezant tc Weetien, is jl. zaturdag van het groot stedelijk badhuis teScheveningen naar Oostenrijk teruggereisd. Reeds is gemeld dat de weldadigheid der familie von Sina ook weder dit jaar ruimschoots gedurende haar verblijf alhier is gebleken. Ten bewijze hiervan kan strekken, dat de baron voor zijn ver trek eene som van f300 ten behoeve van de bewaarschool te Scheveningen heeft verleend. Daarenboven heeft de heer von Sina, behalve de f 2000 die hij reeds aan de bchoeftigen van 's Hage en Scheveningen heeft gegeven, nog ongeveer f 1000 bestemd voor giften aan verschillende aangeduide personen of inrigtingen. Van dit bedrag heeft de idiotenschool 1/5 gedeelte erlangd. Doch deze liefdadigheid wordt nog in waarde verhoogd door de wijze waarop zij is uitgeoefend. Immers de baron heeft verzocht, dat de uitdeeiing niet dan na het vertrek der familie zou worden gedaan, daar men van dankbetuiging wenschte ver schoond te blijven. Henoeiningen en besluiten. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is aan den surnumerair bij den waterstaat C. W. van Dedem, op zijn verzoek, met ingang van 1 oetober, een eervol ontslag ver leend. Aecrologie. De bekende componist F. L. F. von Flotow, kamerheer en directeur der kapel van den groothertog van Mecklenburg Schwerin, is te Doberau overleden. Hij was den 5 augustus 1783 geboren. Voor den bouw van den toren der Domkerk te Schwerin heeft hij 50,000 thaler geschonken: deze toren zal in Mecklenburg zijn aandenken levendig houden. Uerk-en selioolnïeuw». Door den kerkeraad der vraalsehe gemeente te Delft is uit het vroeger vermelde zestal predikanten het navolgende drie tal geformeerdde heeren Pierson te Rotterdam, Chantepied de la Saussaye te Leyden en Gagnebiu te Amsterdam. .Ylarine en leger. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen be- rigt, heeft Zr. Ms. korvet Pallas, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee H. F. Valentini, den 25 julij jl. de reede van. Simonsbaai verlaten ter voortzetting zijner reis naar Batavia. Jl. zondag is van het Nicuwcdiep vertrokken Zr. Ms. stoomschip Cycloop, kommandant luitenant ter zee 1ste klasse jhr. A. Klerck, naar de Noordzee. De compagnie» vesting artillerie, thans in de vlakte van Waalsdorp kamperende, onder kommando van den majoor Cal- lenfels, zullen de volgende maand naar hunne respectieve gar nizoenen terugkeeren, zoodat de kamptijd alsdan zal zijn afge- loopen. De onderofficieren en manschappen van de verschillende regementen infanterie die van 1 mei 11. bij het bataillon mineurs en sappeurs tot het bijwonen van praclische oefeningen in het kamp bij Zeist zijn gedetacheerd geweest, zijn reeds den lGJen dezer naar hunne respectieve garnizoenen teruggekeerd. Kaulongeregt te Middelburg. Bij vonnis van den 21 dezer zijn 1. M. en V., ter zake van het des nachts visschen in een an ders vischwater, zonder eene daartoe betrekkelijke acte of kos- telooze vergunning, of permissie van den regthebbende vei- kregen te hebben, veroordeeld ieder in twee geldboeten, elk van f 6 en in de kosten, met verbeurdverklaring van de vischtuigen en gevangen visch, of de getaxeerde waarden van f 2 en f 1,50. bij waubetaliug van een en ander ieder tot 7 dagen gevangenis. 2. B. en L., ter zake van het binnen den bebouwden kring eener gemeente afschieten van geweren, zonder speciaal consent van den burgemeester of die hein vervangt, veroordeeld ieder in eene geldboete van f3, bij wanbetaling ieder tot een dag ge vangenis en solidair iu de kosten. 3. K., wegens het alleen en zonder eenig toezigt laten staan van een paard, gespannen voor een wagen, op de publieke straat te Middelburg door een voerman of geleider, veroordeeld in eene geldboete van f3, eu in de kosleu.

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 1