nagenoeg 20,000 tonnen uit. 's Rijks geschutgieterij te Wool wich levert thans wekelijks 25,000 kogels en bommen. De vice admiraal Sartorius beveelt in The times ten sterkste eene nieuwe uitgevondene soort van oorlogschepen aan, die hij rameischepen noemt. Zoodanig schip zou, volgens dien vlootvoogd, naauwelijks het zesde gedeelte der bemanning van een ander schip van gelijk kaliber vereischen, eiken inval op de britsche eilanden nagenoeg onmogelijk en de zoo kostbare verdedigingswerken op de kusten bijna geheel overtollig maken. Liet gerucht is verspreid dat, volgens den raad van den heer Montgomery, agent der regering te Lucknow, de jon ge koning van Oude op den troon zijner voorzaten her steld zal worden, hetwelk des te meer geloof vindt, omdat die vorst onlangs te Parijs is doorgereisd en zich vervolgeus te Mar seille heeft ingescheept om over Suez naar Calcutta te reizen. Een bij The times ontvangen schrijven uit Calcutta van 7 augustus jl. zegtDe opstand schijut allengs uit te sterven. De werkeloosheid der muiters is welligt ten deele toe te schrij ven aan de regens, waardoor zij nog meer dan de onzen in hunne bewegingen belemmerd worden, maar hare hoofdoorzaak is blijkbaar in moedeloosheid gelegen. Ieder cipayer die in de hand der onzen valt, doet het zelfde verhaal; hij verklaart dat zijne makkers den strijd voortzetten zonder doel of plan of drijf veer behalve de zucht om hun leven te redden en om den rijken buit dien zij behaald hebben, te behouden. De buit is welligt nog de grootste belemmering voor hen. Ieder Cipayer is met goudstukken beladen, en daarom maken de landlieden jagt op hen. Naar de voorstelling der spionnen moet de toestand der cipayers verschrikkelijk zijn, zij kunnen dan ook nog wel lastig voor de onzen zijn, maar politiek gevaar is er van hunnen kant niet meer te vreezen. Zelfs in Oude wordt de staat der zaken gunstiger voor ons." Volgens berigl heeft Frankrijk 1,200,000 p. st. en Enge land 2,000,000 p. st. van China als schadeloosstelling bedongen; de vergoeding der door engelschc kooplieden te Canton geleden schade is daaronder begrepen. Een der te Hongkong uitkomende bladen deelt aangaan de de met China geslolene overeenkomst het volgende mede: //Het met lord Elgin gesloten tractaat is den 26 junij getec- kend en daarna door den keizer van China bekrachtigd. Het bestaat uit 5G artikelen. De voornaamste bepalingen zijn deze Art. I bevestigt het vrod es tractaat van Nanking, en stelt het supplementaire tractaat buiten werking. Art. 2 behelst bepa lingen omtrent de benoeming van chincsche en britsche gezan ten bij de hoven van Peking en Londen. Art. 3 handelt over de duurzame vestiging van een britsch gezaut, met zijn gezin en gevolg, te Peking. Art. 4 maakt bepalingen, omtrent het reizen van den gezaut, de verzending zijner brieven, enz. Art. 5 be paalt dat de britsche gezant bij zijne ambtsverrigtingen met de secretarissen van slaat met dezen op gelijken voet zal slaan. Bij art. 6 worden de zelfde voorregteu toegestaan aan den chineschen gezant te Londen. Art. 7 handelt over de consuls. Art. 8 bepaalt dat de christenen, het zij protestanten, het zij roomsch katholieken, in het geheete rijk geduld zullen, worden eu hunne godsdienst zullen mogen uitoefenen. Bij art. 9 wordt aan britsche onderdanen toegeslaan om vcrmaakshalve, of voor handelszaken, in alle streken van het binnenland te reizen. Tevens komen daarin bepalingen voor, omtrent de reispasscu en het verkeer met de door de opstandelingen bezette steden. Art. 10 bepaalt dat de Chin-Iviang binnen een jaar na het tee kenen van het tractaat voor den handel geopend zal worden, en dat drie andere havens aan Yang-tze-Kiang, totaanHon- kow, geopend zullen wordcu, zoodra de opstandelingen de oevers vau dien vloed ontruimd zullen hebben. Bij art. II wor den de havens Niu-chwang (in Manlschouria), Tangchouw (in de golf van PecheliJ, Tai-wan (op Formosa), Swatow en Kiung-chow (in de provincie Hainen) voor den handel open gesteld, bulten en behalve de thans reeds voor denzclven ge opende havens. Art. 26 bepaalt dat het tarief der in-en uit gaande regteu herzien zal worden door eeue daarvoor benoemde commissie, beslaande uit Eugelschen en uit Chinezen. Volgens art. 27 zal het tarief om de tien jaren herzien worden. Art. 28. Eeue officiële opgaaf van het bedrag der doorvoerregten, die aan de inlandschc tolkantoren gelieven mogen worden, zal in het ciigelsch en in het chineesch bekend gemaakt worden. De britsche kooplieden zullen echter, indien zij dit verkiezen, in plaats van het vaste doorvoerregt., een naar de waarde der goe deren berekend regt mogen betalen. Art. 29 bepaalt dat de tonnengelden verminderd zullen worden, en dat aan de schepen, die voor den kusthandel gebruikt worden, daartoe gedurende den tijd van vier maanden geldige zeebrieven zullen worden uitgereikt. Art. 50. De officiële correspondentie zal voortaan, vau den kant der Engclschen, in liet engelsch gevoerd worden, vooreerst met bijvoeging van eene chinesche vertaling. De engelsche tekst zal als de echte gelden. In art. 51 wordt bepaald dat de benaming van //Barbaren" voortaan niet meer in de chinesche staatsstukken gebezigd zal worden. Art. 52 bepaalt dat de britsche oorlogschepen alle havens van het rijk mogen bezoe ken. Hunne bevelhebbers zullen op gelijken voet als de chi nesclie overheden bejegend worden. Art. 53 stelt vast, dat maatregelen beraamd zullen worden om de zeerooverij te fnui ken. Art. 54 bepaalt dat de Engelschen met de meest bevoor- regte natie gelijk gesteld zullen worden. Art. 55 houdt in dat bij een afzonderlijk artikel bepalingen gemaakt zullen worden, nopens de schadeloosstelling voor de door de Engelschen te Canton geleden verliezen. Art. 56. De ralificatien van dit ver drag zullen binnen een jaar worden uitgewisseld." The times is zeer ingenomen met het tractaat tusschen China en Engeland. Naar zijn oordeel biedt het alle noodige waarborgen aan voor eene goede verstandhouding tusschen de Europeanen en de regering van liet Hcmelsche rijk. Onder de belangrijkste artikelen noemt The times dat, waarbij is overeen gekomen dat een officieel tarief van de ingaande regt en zal wor den bekend gemaakt, dat de engelsche taal in de officieele cor respondentie gebruikt zal worden, en eindelijk, dat China nu voor den handel, de zendelingen eu reizigers open zal staan. Aan het slot van zijne beschouwingen maakt het blad de op merking, dat al deze voordeden eigenlijk het gevolg zijn van de onbeschoftheid en het geweld van Yell en dat dwaze daden van tijd tot tijd van de beste gevolgen voor het menschdom zijn. Ongunstig steekt bij deze ingenomenheid van The times de denkwijze van de Chinezen af. Men hoort van onderscheidene kanten dat, wel is waar het hof van Peking den Europeanen niet vijandig schijnt, maar dat de bevolking daarentegen de schending van haar grondgebied door de vreemdelingen, niet kan verdragenzij hebben een onoverwinnelijken afkeer van eene goede verstandhouding met de Europeanen, of liever, zij hebben een afkeer van de europesche beschaving. Derigling moet nog veel sterker zijn in het zuiden, dan in het noordelijker gedeelte des lauds. Zoo toonde men zich in de golf van Pelcheli en te Tien-tsing niet vijandig gezind tegen de Franschen en Engelschen, ten minsten, men lag eene in het oog vallende on verschilligheid aan den dag: welligt om zijne ware gevoelens des te beter te verbergen; maar te Canton kent de haat der Chinezen geen grenzen. Onder zulke omstandigheden, zal de vraag zijn, of de keizerlijke regering bij magte zal zijn het tractaat te hand haven, aangenomen dat het ernstig gemeend is. UuittiChlacKl. Weenen 17 september. Al onze legation buiteu's lands heb ben uit de kanselarij van den heer vou Buol afschrift bekomen van eene circulaire, aan de keizerlijke commissarissen teJassy en ie Bucharest gerigt, ten einde het gewigt der besluiten, door de parijsche conferentie genomen, alsmede de overeenkomst, tot regeling van de organisatie der vorstendommen, toe te lichten. Dit stuk sluit, volgens de meening van den heer von Buol, de mogelijkheid van eene vereenigiug der vorstendom men uit, ten zij ten gevolge van eene omwenteling, Uit Londen zijn tijdingen ontvangen, dat de onderhan delingen, welke aldaar zijn geopend tot het aangaan van eene leening vau 100 millioen, tot dekking van het te kort in onze staatskas, een gunsligen uitslag doen voorzien. Schamyl, het circassisch opperhoofd, is den 11 augustus door den russischen generaal Mischtschenko verslagen, verloor daarbij 370 dooden, 87 paarden, een groot aan lal geweren, pis tolen en sabels, 14 tenten, benevens beden keukengereedschap, en ontvlood ijlings in het gebergte. De Russen telden 14 doo den en 16 gekwetsten en hebben liet dal der Schaloewzen be zet, waardoor zij een deel van dien met Schamyl verbonden volksstam van de overige niet onderworpen bergvulkeren af snijden. Frankrijk. Parijs 16 september. Naar men met ccnige zekerheid wil weten, zou Z. M. de keizer den 22 in de hoofdslad terug keeren. Het blijkt niet, of ook de keizerin mede zal komen, ofschoon dit wel te verwachten is. Dc keizer zal zich waarschijnlijk van hier naar het kamp van Chalons begeven, doch na den generaal Mae-Mahon ontvangen te hebben, die zijn vertrek naar Algerië tot na de terugkomst des keizers heeft uitgesteld. Dadelijk na door den keizer ontvangen te zijn, zal hij zich inschepen, om zijn bevelhebberschap te gaan aanvaarden. Hij zal vergezeld zijn vau zijne twee adjudanten, de heeren Lebrun en Besson: de laatste is de zelfde officier, die, na zich in de Krim zeer on derscheiden te hebben, deel heelt uitgemaakt van eene commis sie tot bepaling der turksche grenzen. De generaal Yusuf, die zich sedert eenigen lijd alhier bevindt, vertrekt ook binnen eenige dagen naar Algerië. Men zegt dat alle maalregeleu, be trekkelijk de tolregten van Algerie, aan den staatsraad z uilen worden onderworpen. De algemeene raden of vertegenwoordigende vergaderin gen der departementen hebben dezer dagen overal hunne ge wone zitting gehouden. Belangrijke besluiten betreffende depar tementale, en wenschen betrekkelijk rijksaangelegenheden zijn de uitkomst hunner beraadslagingen, die overal,zoo veel bekend is, met orde en belangstelling zijn gevoerd. Naar het oordeel van voorstanders der thans beslaande orde van zaken heeft, deze zitting der algemeene raden wederom geloond dat dit deel van het staatsligchaam onder de tegenwoordige inrigiing uitmun tend werkt, en dat er geen reden beslaat voor den in sommige dagbladen geuileu wensch dat aan die vergaderiugeu meer poli tiek gewigt en invloed toegekend mogt worden. De kamer van koophandel te Lyon had eene premie van 6000 fraucs uitgeloofd voor hem die uit in- of uillicemsche planten eene groene verwstof zou trekken, gelijk aan het chi neesch groen. Daar op den aanvankelijk bepaalden termijn, namelijk den 31 julij jl., geen voldoend antwoord op deze prijs vraag ontvangeu vras, is zij op nieuw uitgeschreven om voor of op 31 October JS59 beantwoord te worden. Er zijn vanhier naar Petersburg verzonden twee spoorweg rijtuigen, bestemd leu gebruike van den keizer en de keizerin van Rusland. Deze wagons zijn buitengemeen prachtig. De eerste, voor den keizer, bestaat uit eene met kerskleurigdamast, behangen salon en een werkkabinel. De wagen der keizerin heeft ook twee salons, een voor haar zelve en een voor haar ge volg. Het behangsel is blaauvv salijn. In den eersten salon bevindt zich een troon, waarboven het russische wapen prijkt. Wanneer Chiua krachtens het nieuwe vredesverdrag wer kelijk voor alle zendeiingpredikers opengesteld wordt, verwacht men dat de onderlinge strijd der christelijke kerkgenootschap pen zich ook tot dat land zal uitbreiden. Reeds leest men in een katholiek dagblad het volgende berigt: //Naauwelijks waren dc eerwaarde hoofden der zeudingeu, die te Rome haar middelpunt hebben, met den uitslag der door de Franschen eu Eugelschen tegen China ondernomen krijgsbedrij. ven bekend, of zij overwogen wat hun te doen stond om de open. stelling van dat groote rijk bevorderlijk voorde zaak der chris telijke beschaving te maken. Zoo wij wel onderrigt. zijn zullen spoedig ijverige zendelingen naar het verre oosten scheep gaan, en zich midden in hel chinesche rijk begeven. Van hen z?.l Eu ropa ongetwijfeld de beste narigteu omtrent China en Japan ontvangen, zoo als eenige eeuwen geleden, in den tijd van St. Xaverius, reeds het geval was. Daar de nieuwe zendingen op eene zeer groote schaal ingerigt zullen zijn (is er sprake van 200 priesters die op eenmaal naar China gezonden zouden worden) zullen waarschijnlijk alle katholieke landen worden geroepen om medearbeiders te leveren." Le consütutionnel deelt een brief uit Hongkong mede vau 21 julij, waarin over den staat van zaken te Canton het volgende voorkomt: //Hetgeeu thans te Canton voorvalt geeft ons overigens den maatstaf ter beoordeeiing vau de goede trouw der mandarijnen. Zoudt gij wel gelooven, dat de keizerlijke commissaris Wang, de zelfde die den gevolmagtigden te Sou- Tcheu den voel ligt te, thans in de provincie Canton besluiten uitvaardigt, die lot misdaad en plundering tegen de geallieer den aanhitsen 1 Onder zijne bepalingen komen bij voorbeeld deze voor: J. Wie zich van een opperhoofd der rebellen, En- gelschman of Franschman, meester maakt, krijgt 5000 piasters belooning. 2. Wie aan een barbaarschen rebel het hoofd af slaat, wordt met 50 piasters beloond. 3. Wie een barbaarschen rebel levend in handen krijgt, ontvangt 100 piasters. 4. Wie een chineschen verrader magtig wordt, krijgt 20 piasters. 5. Wie een groot oorlogschip verbrandt of neemt, ontvangt 10,000 piasters, Wie een rivierstoomboot verbrandt of neemt, krijgt 2000 piasters tot belooning. Parijs 19 september. De Moniteur bevat heden eene nota. waarin hoofdzakelijk het volgende voorkomt: Door eenige das- bladen is medegedeeld dat hetgouvernement voornemens is om belangrijke wijzigingen te brengen in de handelswetgeving voor Algerie. Die voorwendsels en de gedachten wisseling waartoe zij aanleiding hebben gegeven, hebben inde fabriek- districten zekere ongerustheid veroorzaakt.. Om deze te beëin digen verklaart het gouvernement dat er uiet over gedacht wordt om verandering te brengen iu dedouanewet voor Alge rie en dc bel rekkingen tusschen dat land en Frankrijk. Volgens een in het zelfde blad medegedeeld decreet out vangt de admiraal Rigaultdcn tilel van kommandant van het expeditiekorps der chinesche zeeën. gjinnje. Madrid la september. Het besluit der koningin lot onthiu- ding der kamer van volksafgevaardigden is uitgevaardigd. De kamer is met heden ontbonden de nieuwe volksvertegenwoor diging, welke naar herziene kiezerslijsten zal worden verkozen, moet den 1 december aanstaande bijeen komen. De nu ontbonden kamer bestond meerendeels uit lieden die tot reactie en beperking der volksvrijheid overheldenhare ontbinding was eene van de voorwaarden waarop het gema tigd liberale ministerie van den maarschalk O'Donnell het be wind aanvaardde; maar sedert was er door conservatieven en reactionairen alle moeite gedaan om de koningin van de ver vulling dier belofte terug tc houden. Deze pogingen zyir niet

Middelburgsche Courant | 1858 | | pagina 3